Poradňa

V tejto časti Vám rada odpoviem na vaše otázky, ktoré sa budú týkať psov. Ich vývoja, chovania, rastu, výcviku, starostí aj radosti. Otázky môžete posielať na našu mailovú adresu. Ak súhlasíte, aby vaše meno bolo uverejnené napíšte do kolónky "Predmet"- PORADŇA

Nezostúpené vajíčka /semenníky/ u psa - kryptorchizmus.

Pri odbere šteniatka - psíka, ale aj počas jeho vývoja treba venovať pozornosť semenníkom psíka. Sú dve možnosti:

- psík už pri odbere nemá zostúpené jedno /monorchizmus/ alebo obidva semennky /kryptochizmus /- chovateľ by vás na túto vadu mal upozorniť, ide o dedičnú vadu !
- psík má obe vajíčka zostúpené, získaný kryptorchizmus, z nejakého dôvodu sa neuzavrie trieslový kanál a semenník sa vtiahne do kanála alebo až do brušnej dutiny, poprípade sa pohybuje, raz je zostúpený a raz zase nie - chovateľ nevie tento stav ovplyvniť
 V akom veku má byť dvojica pohlavných žliaz uložená v miešku? „Semenníky sa vyvíjajú už počas vnútromaternicového vývoja šteniatka, v oblasti za obličkami. Pred jeho narodením začínajú putovať smerom k slabinovému kanálu. Tento vývoj ešte pokračuje a spravidla do desiatich dní po narodení sa ukončí.“ Tolerovať však možno zostúpenie semenníkov do desiatich týždňov od narodenia. Ak sa tak nestane do troch mesiacov, ide už o neštandardný stav 

V oboch prípadoch, je potrebné sonografickým vyšetrením zistiť kde sa semenník nachádza. Vo veku do 4 mes.  je možné použiť hormonálnu liečbu. Po 4-5 injekciách je semenník schopný zostúpiť sám. Alebo pri liečbe možno použiť 10 hormonálnych injekcií, 10 dní prestávka a opäť 10 injekcií, každý 2-3 deň.Pokiaľ nie je semenník hlboko v brušnej dutine, je možné operačne niekedy poťahovaním za semenovody vajíčko stiahnuť naspäť do mieška, resp. v niektorých prípadoch je možné urobiť plastiku a vajíčko vrátiť do mieška operačne. Pokiaľ je vajíčko hlboko v brušnej dutine je potrebný lekársky zákrok a semenník odstrániť.

V každom prípade je to individuálne a určite sa treba riadiť pokynmi veterinára. Ak do 10 - 16 mesiacov, kedy je definitívne ukončený hormonálny vývoj, vajíčko nezostúpi samé, situáciu treba riešiť kastráciou psíka. A prečo? Teplota vajíčka v dutine je o 2 - 3stupne vyššia a môže dôjsť k rakovinovému procesu. Je naozaj dôležité pokiaľ nie je ukončený hormonálny vývoj zachovať aspoň jedno vajíčko.

Prenášačom tejto vady môže byť len otec alebo matka alebo obaja. Veľmi ťažko sa to zisťuje, lebo ak sa nakrýva vždy s iným psom alebo sukou, nie v každom vrhu sa môže defekt vyskytnúť.

 Avšak jedinec, u ktorého boli s úspechom pre vyriešenie jeho zdravotného stavu použité neprirodzené spôsoby na zostúpenie semenníkov nesmie byť nikdy použitý v chove!!!  Túto vadu prenášal.

Na každej výstave sa kontroluje, či má psík zostúpené obidva semenníky.

Bohužiaľ napriek tomu, že v papierový chov je sledovaný, môže z niektorého spojenia tento defekt vzniknúť. Chovateľ takéto genetické dedičstvo nevie ovplyvniť. Neodporúča sa však toto spojenie opakovať. 

Dedičné ochorenia sú skryté ochorenia, ktoré sa môžu preniesť až z nejakej tretej - štvrtej generácie. Chovateľ sa ťažko dopátra kedy sa také ochorenie vyskytlo. Je len na vzájomnej dohode majiteľa a chovateľa ako tento problém vyriešia.
Každý chovateľ by si mal uvedomiť, že sledovanie tohto parametru u šteniatok samčieho pohlavia patrí k úplným základom dobrej chovateľskej práce. 
Prognóza jedinca, ktorí podstúpi včas operáciu je výborná a takýto jedinec dokáže ako miláčik prežiť úplne plnohodnotný život. 

Je vhodné si kúpiť ku starému psovi šteňa?

Starší pes má svoj režim, je kľudnejší a pohodlnejší. Niektorých trápia už choroby. Príchodom šteniatka sa všetko veľmi zmení. Od staršieho psíka sa šteňa môže veľa naučiť. Dokonca aj starší psík môže v prítomnosti šteniatka pookriať. Avšak len v tom prípade, pokiaľ nie je nevrlý k cudzím psom, čím dáva najavo, že ich prítomnosť ho obťažuje. Šteniatko si zaobstarajte len v tom prípade, ak máte dosť priestoru umožniť staršiemu psíkovi dodržiavať jeho režim. To znamená, vytvoriť mu priestor, aby si mohol od šteniatka oddýchnuť. Predsa len mladý pes v určitom veku bude mať viac energie ako starší pes, tak aby ho neobťažoval. Ďalej treba dať pozor na žiarlivosť. Ľudia majú tendenciu šteniatku venovať väčšiu pozornosť a starého psa odsunúť na vedľajšiu koľaj. Šteniatku sa naozaj treba viacej venovať (potrava, výcvik, prechádzky,...), netreba však zabúdať na staršieho psíka. Chváliť, odmenovať, mojkať dokonca viac ako predtým aby sa necítil odstrčený.
V prípade, že Váš psík už nevyhľadáva spoločnosť cudzích psov a skôr sa im vyhýby, počkajte s kúpou šteniatka. Doprajte mu kľudnú a dôstojnú starobu.
Ak už máte dvoch psov a starší ochorie, nemusíte sa obávať. Mladý pes inštiktívne vycíti, že sa niečo deje a taršiemu psovi dá pokoj. Aj medzi zvieratami existuje komunikácia a pokiaľ mladý pes nie je zlý alebo dominantný, malo by všetko prebiehať v pokore.

Do akej miery je seter spoločenský pes?

Do tej najvyššej. Keby neniesol so sebou ten prívlastok poľovnícky, tak by patril k najspočenskejším psom. Seter si totiž určite myslí, že všetci ľudia a psy sú na svete kvôli nemu. Seter je veľmi kontaktný pes, miluje ľudí, či už dospelých alebo deti. Odvážne pribieha ku každému psovi, či je malý alebo veľký, a vyzíva ho k hre. Vycíti Vaše nálady,keď ste nervózny alebo chorý, stiahne sa do úzadia a vyčkáva alebo príde k Vám a pritúli sa. Skúša to na Vás zo všetkých strán aby si získal Vašu priazeň. Sú to rodené vterky a zlatíčka. Povaho maximálne skvelý pes. Extrémne oddaný a láskyplný, veľmi emotívny a senzitívny rodinný pes. Ako pozitívny príklad môžem uviesť sučku Annie, z našej chovnej stanice, ktorá svojou skvelou povahou lieči autistické detičky. Čo do psíka vložíte, to Vám niekoľkonásobne vráti.

Viete o tom, že retriever, pudel, bígel, kokeršpaniel, Jack russel,atď. sú pôvodne poľovné psy?!

Akú veľkú volieru by sme mali psovi postaviť a aké rozmery by mala mať búda pre setra?

Voliera alebo koterec by mal stačiť rozmeru 2 x 3m, v prípade, že chcete umiestniť búdu do vnútra. Podlaha umývateľná, resp. s odtokom. Niekto stavia koterec s výbehom, polovica je prekrytá a druhú polovicu tvorí výbeh s trávou alebo iným prírodným materiálom. Všetko závisí aký veľký pozemok máte a koľko chcete do toho investovať alebo koľko priestoru pre psa obetovať. Treba dávať pozor aj na výber pletiva. Ak použijete veľké oká, šikovný pes môže vašu sučku nakryť aj cez pletivo. Spodná časť by mal byť hustejšia asi do výšky 60 -70 cm. Pozor, veľmi šikovný jedinci vedia kvôli hárajúcej sučke vyliezť aj do rôznych výšok. Medzi krytinou a konštrukciou vo vrchnej časti nenechávajte viac ako 10 cm.

Búda by mala zateplená, s odklápateľnou strechou a vyberateľnou priečkou pre letné obdobie. Rozmerov 1m x 1,5 (1,6)m. Vnútorný priestor s priečkou asi 1 x 1m,( psík v zime sa schúli a nadýcha si dostatok tepla). Chodbička stačí rozmerov 0,5 - 0,6m (sučka alebo psík), kade psík vojde ale môže si tam aj ľahnúť a pozorovať, čo sa vonku deje. V letnom období sa priečka vyberie  a psík sa v búde môže pohodlne rozvaliť. Odklápacia strecha slúži na kontrolu, čo psík do búdy poschovával a na ľahkú údržbu čistoty. Vchod do búdy by mal mať výšku 0,6 - 0,7m, aby si psík pri vchádzaní nvytrhával chlpy na chrbte. Pred búdou je tiež dobré urobiť ležovisko z dreva alebo dať aspoň koberček.
Treba brať ohľad aj na orientáciu na svetové strany, aby v lete psíkovi vkuse nesvietilo slnko a v zime nešľahal dážď alebo sneh. Tiež je dobré. aby z voliery mal psík na záhradu dobrý výhľad, aby videl, čo sa okolo neho deje.

Psíkovi, napriek tomu, že bude mať veľký koterec, musíte umožniť každý deň pohyb aj mimo neho.

Potrebovala by som radu ohladne výcviku môjho setra. Má 5 mesiacov a začína prejavovať veľmi dominantné postavenie oproti mne. Viem, že som najskôr pri jeho výchove urobila chybu ja, že som mu príliš dovoľovala (napr. spí so mnou v posteli , keď niečo žerie, musí to výlučne na mne...). Prejavuje voči mne čoraz viac agresívne správanie,  hryzie, šteká , ak sa mu nevenujem, je na mňa príliš naviazaný a chodí všade kam ja. Neviem ako mám postupovat ďalej v jeho výchove, aby som jeho správanie zmenila. Tresty a krik alebo s novinami po zadku nezaberajú, ale ho viac rozzúria a jeho hryzenie sa nedá vydržať. Väčšinou je vnútri (bývam v rodinnom dome) a keď ho vyhodíme za dvere, aby sa ukľudnil, škriabe ako blázon na dvere a vkuse šteká.

-Nič nie je stratené, treba začať odznova. Chýb ste porobili viac ako dosť, ale je to ešte šteňa, tak sa dá všetko pomerne rýchlo napraviť. Výrazné dominantné postavenie Vášho psíka je jasné, pochopil skôr ako Vy, čo si môže dovoliť, lebo ste mu neurčili hranice.
Neoddelila ste výchovu od lásky, ktorú svojmu psíkovi venujete a on Vás má za rovnocenného partnera a nie ako svojho vodcu.
Čím začať.  Predpokladám, že nemáte skúsenosti zo psíkom, lebo začať treba so základnými povelmi: FUJ - pri tomto povele neexistuje aby pes štekal, kúsal alebo škriabal na dvere. FUJ - NESMIEŠ znamená, že nesmie vliezť do postele, môže ležať v pelíšku pri Vás alebo v izbe ak je to pre Vás také dôležité. Doteraz to bolo milé, zlaté ale už to prešlo do štádia, keď to začína byť nepríjmné. Zakrátko narastie, vbehne vám do postele zablatený alebo zaprášený a potom to už žiadna sranda nebude. SADNI, ĽAHNI, ZOSTAŇ slúži aby Váš psík nežobral pri stole, neškriabal na dvere, neskákal na Vás a na Vaše návštevy. Povely sa hovoria výrazným hlasom odlišným od hovorovej reči, aby psík pochopil, že tie pokyny patria jemu a myslíte ich vážne. Psíkovi dávajte žrať len do misky a to pravidelne.  Ak máte nutkanie dať mu od stola, tak si dajte tú námahu a vstaňte a dajte mu to do misky. Zabránite žobraniu. Žrať dávajte ráno po prechádzke, ak dávate ešte na obed takv rovnakom čase a popoludní po prechádzke. Po prechádzke treba psíkovi zabezpečiť kľud, pokiaľ je to možné na dve hodiny, kvôli tráveniu. Treba rozlíšiť čas na cvičenie, čas na hranie a čas na oddych. Keď budete robiť veci krížom - krážom pes bude mať z toho chaos a samozrejme nebude poslúchať. Aj prechádzka pozostáva z chôdzi pri nohe, zopakovaní naučených povelov, chôdzi pri nohe, vybehaní a hraní, chôdzi pri nohe, opakovaní povelov, chôdzi... Všetko má svoj postup a princíp. Musíte byť dôsledná, to znamená, ak Vás psík neposlúchne na prvý raz, musíte ten úkon zopakovať toľkokrát až dosiahnete svoje. V tom je Vaša dominancia. Ja som pán a ty ma musíš poslúchať a inak to nesmie byť! Krik na psa znamená, že už urobil veľmi zle, nekričte len preto, že si neviete dať rady. To nemá význam, pes vás bude ignorovať.  Keď bude pes na Vás skákať a kúsať Vás, rýchlo ho schytíť za kožu na krku oboma rukami a vyšticujte ho až zapiští a výrazne mu povedzte FUJ!, ak sa situácia zopakuje, urobte to šticovanie opäť. Pes pochopí, že to nesmie robiť. Pes uvažuje inak ako človek, logiku v tom nehľadajte. Za správne vykonaný povel ho odmente a milo pochváľte. Psík si dá do súvisu správne - pochvala, nesprávne - trest.
Ak výcvik nebudete zvládať, prihláste sa do kynologického klubu vo Vašom meste, pod vedením skúseného výcvikára sa váš psík zmení na poslušného. Treba na tom popracovať, lebo sa to obráti proti Vám v omnoho väčšej miere ako doteraz. Chce to veľa trpezlivosti. Výcvik neodkladajte, psík vás bude viac milovať keď budete preňho dominantná Vy. Teraz sa s vami zahráva, lebo ste mu to dovolili.
(Už po dvoch týždňoch, sa majiteľka mohla pochváliť s úspechom vo výchove a pokrokom vo výcviku. Len tak ďalej, držím palce!)

Mám na Vás jednu otázku. Veľmi sa mi ľúbi toto plemeno, ktoré chováte, ale každý ma odhovára pre jeho dlhú srsť, že je veľmi náročná na úpravu. Viete mi poradiť, či ozaj je náročná úprava srsti tohto nádherného plemena?

- Ak vám vbehne do bodliakov, tak máte o zábavu postarané, min. na pol hodinu.
Ale vážne, psov češem podľa potreby. Raz za mesiac, raz za týždeň,...niekedy aj častejšie. Hladkaním ľahko zistíte, či sa niekde neurobil chuchvalec (splstnatená srsť), alebo či sa na srsti niečo nezachytilo. Ak v lete chodíme na pole alebo do lesa, tak sa stane, že sa na srsti niečo zachytí, je len na Vás, kam zo psíkom budete chodiť na prechádzky. Česanie je úkon, ktorý by nemal rozhodovať o tom, či si psa kúpiť alebo nie. Setre majú srsť krásnu, lesklú, prirodzene krásnu. Stále sa ma ľudia pýtajú, čo im dávam žrať, že sa tak lesknú. Nič výnimočné, nič špeciálne, ich srsť je prirodzene krásna.
Každého psíka treba česať, aby sa mu napomohlo prekrveniu pokožky a odstráneniu starých chlpov.
Srsť setra možno zaradiť, čo sa týka náročnosti ako stredne náročnú a to len v prípade, že sa tam niečo zachytí. Teraz sú dostať výborné kefy a poprípade nejaké kozmetické prostriedky na rozčesanie po kúpaní a to najmä pre tých, čo chodia na výstavy.
Vrámci osobnej hygieny sa človek češe denne, a nezamýšľa sa nad tým. Ak by ste Vášho psa česali denne, zaberie Vám to 30sekúnd, max.minútu!? Čím ho budete česať častejšie, tým menej starostí z jeho srsťou budete mať.
Ďaľšie informácie o úprave srsti si môžete pozrieť v sekcii VÝSTAVY - Úprava srsti a úprava srsti pred výstavou.

• Uvažujem, že by som si zaobstaral hneď dve šteniatka naraz, aby sa ten jeden nenudil. Dá sa zvládnuť ich výcvik?

- Zaobstarať dvoch psíkov naraz by mal len človek, ktorý má nielen skúsenosti zo psíkmi, ale naj mä skúsenosti s výcvikom psa. Niekto môže mať v poradí aj tretieho psa a môže byť jeho pes nevychovaný a niekto prvého psa a môže ho mať skvelo výcvičeného. Ak máte schopnosti alebo dobré skúsenosti s výcvikom psa, zvládnete aj výcvik dvoch psov. Nikdy sa však psy necvičia naraz. Psíkov treba cvičiť osobitne, treba rátať s tým, že jeden môže byť šikovnejší ako druhý. Každého treba brať ako samostatného jedinca a prispôsobiť výcvik jeho vnímaniu. Je pravda, že dvaja sa ľahšie zabavia, v zime sa zahrejú, ponaháňajú sa a vyjašia. Ale pozor,  je to už svorka, jeden sa prejaví ako dominantný, resp. pri prejavoch dominancie môže prichádzať k potýčkam, ak jeden niečo vymyslí, ten druhý sa k nemu rád pridá. Výcvik musí byť fakt dôsledný. Nezabudnite, že aj výdavky budú dvojnásobné (žrádlo, veterina, výstavy,skúšky,...) aj čas na výcvik bude minimálne dvojnásobný.
Ak si nieste výcvikom až taký istý, je lepšie si zaobstarať  jedného a po dokonalom výcviku si zaobstarať druhého. Ten druhý sa potom ľahšie cvičí, a celý proces sa zjednoduší.
Posledná možnosť je, aby sa psíkom venovali dvaja členovia rodiny, urobia si z výcviku zábavku a budú mať spoločný záujem.

Chcem si kúpiť psa, len sa rozhodujem, či šteňa alebo staršieho psa. S výcvikom nemám skúsenosti a neviem, či by som mal dosť trpezlivosti jedovať sa s malým šteňaťom.

- Zadovážiť si psa je vážne rozhodnutie. Spolužitie so psom môže trvať aj 15 rokov a treba sa oň nielen starať, ale niesť zaňho plnú zodpovednosť v dobrom i zlom, v zdraví a chorobe. Jeho oddanosť je nekonečná, tak si to rozhodnutie treba riadne rozmyslieť. Neviem bližšie Váš dôvod prečo chcete psíka, tak Vám odpoviem vo viacerých rovinách.
Pes v každom veku  si vie zvyknúť na novú rodinu, pokiaľ sú mu vytvorené vhodné podmienky.
Šteniatko, milý, drobný uzlíček, ktorý sa Vám tmolí pod nohami a robí si, čo chce. Všetko však len dočasne, lebo správnym výcvikom, sa dosiahnu rýchle výsledky.  Šteniatka sú totiž veľmi učenlivé. Sú mimoriadne  prispôsobivé.
Mladý psík už ovláda základnú poslušnosť, má hygienické návyky, vyžaduje si pravidelné prechádzky. Sem - tam to na Vás skúša, či to s daným povelom myslíte vážne, ale pokiaľ si vytvoríte u neho autoritu, bude Vás dokonale rešpektovať. Veľmi dobre sa začlení do novej rodiny, najmä pokiaľ sa mu dostatočne venujete, máte deti alebo ho už v novom domove čaká nejaká zvieracia spoločnosť. Sú veľmi hravé, majú veľa energie, potrebujú veľa pohybu a pozornosti.
Dospelý alebo starší pes, pri ňom treba viacej trpezlivosti aby si zvykol na nové prostredie, pokiaľ mu bude u Vás rovnako dobre alebo lepšie ako v pôvodnej rodine, nebude to žiaden problém. O poslušnosti a návykoch sa musíte porozprávať s pôvodnou rodinou, aby ste používali povely na ktoré je zvyknutý. Prispôsobivosť v novej rodine je individuálna.
Veľa šťastia pri rozhodovaní.

 

Írsky seter sa mi veľmi páči, ale je to poľovnícke plemeno o ktorých sa hovorí, že sú ťažko vycvičiteľné. Tak ako to vlastne je, som schopná ako lajk vycvičiť takéhoto psa ?

- O poľovníckych plemenách sa všeobecne traduje, že sú ťažko vycvičiteľné. myslí sa tým  však poľovnícky výcvik. Ide o vyšší level, kedy sa pre dané potreby musí istým spôsobom, pre isté skúšky aj potlačiť ich prirodzený pud (napr. aby nenaháňali zver na poli, aby ju neusmrtili, ...).
Základný výcvik zvládajú poľovné plemená ako každý iný pes. Pre lajka - začiatočníka je vhodné navštevovať výcvikové strediská, kde pod odborným vedením naučia majiteľa psíka, ako cvičiť  základné povely a umožnia mu pochopiť myslenie psa, ktoré je diametrálne odlišné od človeka.

Po odznení mladého veku sa každý psík ukľudní a pod správnym vedením budete mať z neho oddaného spoločníka. Chyby v chovaní psa si zapríčiní vždy majiteľ sám, preto vzdelaniu psíka treba venovať patričnú pozornosť, pretože za neho plne zodpovedáte a na slušne vychovaného psa je radosť pozerať a budú Vám ho všetci závidieť a Vaša spokojnosť a hrdosť bude na mieste.
75 % IS ide do rodín ako rodinný pes a už by nemenili. Veď aj labrador a retríver boli tiež poľovné plemená, ale pre ich obľúbenosť ich premnožili a stalo sa z nich spoločenské plemeno.
Neváhajte, vyberte si plemeno, ktoré sa Vám páči, lásku a čas, ktorý doň investujete sa Vám niekoľkonásobne vráti.

Čo je to socializácia ?

- Socializácia je navykanie psa na vonkajšie podnety. Navykanie psíka na ľudí, na kontakt s ľuďmi. Tak isto na iných psov, resp. iné zvieratá. Na hluk okolo seba. Buchot, zvuk vysávača, susiča na vlasy, búchanie kladiva, neskôr na poplašnú pištoľ (cvičiak), brechot psov, hluk áut, nové prostredie, atď.

Prejavypri ktorých vidno, že psík nieje socializovaný sú: agresivita,neustále štekanie, strach...

Chcel by som psa naučiť poslúchať na píšťalku, ako to mám urobiť ?

- Poľovníci využívajú tri signály na psa. Jeden slúži na privolanie, druhý na zaľahnutie (down) a tretí na zmenu smeru. Vám stačia prvé dva. Keď pes dokonale ovláda povely na privolanie (ku mne alebo k nohe) a ľahni, môžete k povelu pridať písknutie. Postupne sa dostanete do štádia, že písknutím nahradíte povel. Povely sa najprv vykonávajú na blízko, potom na pár krokov a takto vzdialenosti pomaly zväčšujte. Nie v jeden deň. Všetko chce svoj čas a trpezlivosť. Až dokonale zvládnutým povelom sa môžete posunúť ďalej.
Na zaľahnutie sa väčšinou používa jeden dlhý hvizd a na privolanie zložitejší, napr. trojitý, štvoritý.

Je írsky seter pes vhodný do bytu ?

-Viem, že odpovede na túto otázku sa rôznia. Odpoveď uvediem skôr v príklade. Pes odchovaný v byte, ktorému sa pán venuje, viackrát denne ho berie na prechádzky a po príchode z práce, zvyšok dňa môže stráviť v prítomnosti svojho pána. Alebo pes odchovaný v koterci, aby neušliapal záhradu, vyvenčený nevyhnutne raz - dva razy, bez častého kontaktu zo svojim pánom. Ktorému psovi je asi lepšie?
Pokiaľ si nájdete na svojho psíka dostatok času na venčenie, denne asi tak dve hodiny, urobíte niečo pre seba, ale ešte viac pre vášho štvornohého miláčika.

Naša sučka má rok a  je veľmi bojazlivá, bojí sa ľudí aj psov. Neviem, čo máme s ňou robiť. Ako mám s ňou pracovať, aby sa nebála ?

- Ponúknem vám niekoľko možností ako postupne odbúrate jej strach, ale chce to naozaj čas. U psíka mohla byť zanedbaná socializácia alebo mala nejaký negatívny zážitok, resp. môže to byť aj dedičná záležitosť.
Aby sa vaša sučka nebála psov musíte vyhľadávať miesta, kde sa zo psíkmi stretne.  Najlepšie na tento účel sú kynologické združenia, kde vám pomôžu psíka nielen vycvičiť, ale aj na konci cvičenia je socializácia, kde psíkovia spolu šantia a výcvikár vám vysvetlí, ako sa chovať, keď psík sa za vás schováva. Každý majiteľ má tendenciu svojho psíka chrániť a objímať pred dobiedzajúcimi jedincami, ale to je chyba.  Psa pri stretnutí s iným psom môžete výrazne slovne pochváliť, resp. potľapkať, čiže povzbudiť ale tým to končí. Pes vycíti aj váš strach , tak pozor na to. Váš suverénny prístup, povzbudí aj vášho psa. Strach pred ľuďmi, treba pomaly prekonávať miestami s množstvom ľudí, nákupné centrá, železničná stanica, parky, nemusíte sa hneď prechádzať. Stačí keď si sadnete najprv na menej frekventované miesto, potom na viacej, najprv na pol hodinu, potom na dlhšie a psíka povzbudzujte. Váš psík bude ustráchaný, a bude sa o vás opierať,  keď sa trochu ukľudní odsuňte sa a pochválte ho. Chce to čas a trpezlivosť. Povzbudzujte a chválte.
Pokiaľ sa váš pes zoznámi s čo najväčším množstvom zaťažkávacích situácií, docielite u neho potrebnej sebaistoty.

Mám psa Írskeho setra. Všetci hovoria, že je veľmi pekný,rád by som s nim chodil na výstavy, nemá však papiere. Dá sa niekde vybaviť dodatočne preukaz o pôvede psa

-Bohužiaľ nie. Preukaz o pôvode psa(PPP) môže mať len pes, ktorého obaja rodičia vlastnia tento doklad a boli uchovnení. Podmienky chovnosti si určuje každý klub sám (na základe výstav a poľovných skúšok).

Niekde som čítala, že psíkom treba v zime po prechádzke natierať labky krémom je to pravda ?

- V podsate nie. To sa odporúča len v prípade, že váš psík nemá inú možnosť a musí ísť po "posolených" cestách. Chemické ošetrenie ciest môže poškodiť labky alebo ho môžu štípať. Psík vám sám dá najavo, že ho bolia labky. Bude si ich vykusovať alebo vylizovať. Pokiaľ nemáte inú možnosť a váš psík musí ísť po chemicky upravenej ceste, doma mu labky vyumývajte vodou a dobre vysušte. Ak máte dojem,že labky sú citlivé môžete ich natrieť Indulonou alebo teraz sú už aj krémy pre suché a popraskané labky pre psov a nájdete ho na stránke www.psiakozmetika.sk

Môjmu psíkovi sa v zime urobia v labkách ľadové guľôčky a on si ich surovo vytrháva, asi ho to bolí. ako mu mám pomôcť ?

- Tento problém majú dlhosrsté plemená, ktorým prerastajú chlpy na labkách, nielen zvrchu, ale aj zospodu labky. Prvá pomoc v takomto prípade je, po príchode domov umyť labky vo vlažnej vode, kedy sa táto ľadová vrstva rozpustí. Potom labky samozrejme vyutierať čo najviac do sucha. Dlhodobá pomoc pozostáva v pravidelnom vystrihávaní chlpov medzi vankúšikmi labky, čím zabránite v zime zachytávania a zamŕzania snehu a v daždivom počasí zachytávania blata a taktiež po zaschnutí vytvárania tvrdých hrudiek, pri ktorých je chôdza veľmi bolestivá. Ja na tento účel využívam služby psieho salónu, kde labky môjmu psíkovi pravidelne zastrihávajú strojčekom a hneď aj upravia pazúriky.

Ako často treba setra česať a ako často kúpať ?

- Česanie slúži na odstraňovanie splsnatenej srsti, prekrvenie pokožky a odstraňovaniu nečistôt zo srsti. Po prvé, psíka treba navykať na česanie od mala. Po druhé, môžeme povedať, že podľa potreby. Ak budete psíka česať každý deň, bude mať krásnu srsť a bude menej pĺznuť, pretože napomôžete k odstráneniu odumretých chlpov. Ak raz do týždňa, môžete vytrhať aj chlpy, ktoré tam mohli ešte zostať. Preto treba postriekať chlpy sprayom na rozčesávanie, pôjde to ľahšie a psa nebudete šticovať a česanie bude preňho príjemné.
Na česanie používam hrebeň, kefu a drimovací hrebeň.
V každom prípade po každej prechádzke skontrolujte psíkovi srsť, či sa mu tam nezachytili priľnavé trávy, bodliaky alebo konáriky (to platí pre psov pobehujúcich v prírode).
- Kúpanie treba zaradiť podľa potreby. Časté kúpanie nie je žiaduce, pretože veľmi sa narúša Ph pokožky. Kvalitná strava a česanie srsti zabezpečí peknú lesklú srsť vášho psa. Kúpte, len ak sa váš pes niekde nevhodne vyváľa alebo ak je už veľmi špinavý alebo ak chodíte na výstavu, tak asi týždeň pred výstavou aby srsť trochu ľahla. Na výber je veľké množstvo šampónov, ja používam s norkovým olejom.