Pupočný pruh

Pupočný pruh (prietrž - kýla) alebo umbilikálna hernia u šteniat vzniká ako dôsledok nedokonalého uzavretia svalov brušnej dutiny v mieste, kde počas vývoja vchádzala pupočná šnúra. Tým sa vytvorí otvor v stene brušnej dutiny. V závislosti na veľkosti tohto otvoru cezeň vykĺzava podbrušnica, prípadne aj útroby dutiny brušnej pod kožu (to je tá hrčka). V prípade, že sa do otvoru vchlípi časť črevnej slučky, alebo iný vnútorný orgán, môže dôjsť k poruche jeho prekrvenia a následnému odumretiu, čo máva často smrteľné dôsledky. Najvhodnejším ošetrením tejto prietrže je operácia. Chirurgické riešenie spočíva v zašití otvoru cez malý kožný rez. Takýto zákrok spočíva v incízii kože, zošitia brušnej steny a zašitia operačnej rany. Samotný zákrok trvá asi 5min. Rana sa hojí do 10 dní. Zvieratá všeobecne znášajú tento chirurgický zákrok veľmi dobre. Vhodný vek na operáciu je po absolvovaní kompletnej vakcínácie proti psinkovemu komplexu, teda cca 4 mesiace veku psa.
Prečo vzniká pruh? Niektoré plemená majú dispozície na príliš veľký pupočný otvor (miesto, kade prechádza pupočná šnúra, takže môže nastať rozostúpenie brušnej steny vplyvom vnútrobrušného alebo vonkajšieho tlaku.
Prečo niektoré šteniatka vo vrhu pruh majú a iné nie? Šteniatka bývajú vo všeobecnosti veľmi nezbedné a zvedavé, tak sa môže stať, že v rámci svojich aktivít si viacej namáhajú bruško ako je potrebné (státie na zadných nožičkách, preliezanie cez prekážky, behanie po schodoch, nesprávna manipulácia so šteniatkom pri zdvíhaní na ruky,...).Pruh môže byť ešte aj trieslový - jednostranný alebo obojstranný.
Seriozny chovateľ Vás na výskyt pupočnej prietrže šteniatka upozorní pred prevzatím, zapíše to do kúpno-predajnej zmluvy a zaplatí operáciu u verinárneho lekára. Ak pruh šteniatko získa až u nového majiteľa náklady na operáciu si hradí sám.
Pruh je pomerne bežný najmä u šteniatok a nie je to dôvod, aby ste sa šteniatka kvôli tomu zriekli. Vo väčšej , či menšej miere sú tým postihnuté všetky plemená, veľké i malé.
Setre sú vo všeobecnosti považované za zdravé psy, len málo náchylné na choroby a určite budete mať z nich radosť.

št št

Tak, tieto informácie som zohnala na webe a v knižkách, ale ja som zavolala našemu dvornému veterinárovi a spýtala som sa ho ako to vlasne je.
Pes môže fungovať s pruhom aj celý život, pokiaľ s tým nemá žiadne problémy. Pruh by mali mať operovaní najmä psy, ktorý budú pracovne vyťažení (výcvik, skúšky) a suky, ktoré budú rodiť. Pruh treba dať pravidelne kontrolovať pri návšteve veterinára, ak vám odporučí dať pruh odoperovať, treba tak urobiť. Psík môže mať operovaný pruh už v siedmom týždni svojho veku. Závisí od veľkosti pruhu a odporučenia veterinárneho lekára. Šteniatka dostanú takéto návleky, aby bolo bruško chránené. Bohužiaľ týmto nezbedníkom to vydržalo len jeden deň. Šteniatka ešte dostanú na 7dní antibiotiká.

štšt

Najdlhšie na operácii trvá uspávanie a preberanie. Na druhý deň šteniatka šantia akoby sa nič s nimi nedialo a 10 - 12 dní od operácie sa vyberajú stehy.
Šteniatkam, ktoré vzišli z našej chovnej stanice a majú pruh a ich majitelia sa rozhodnú pre operáciu, zaplatíme im operáciu do pol roka veku šteniatka, do výšky 35€. (To je suma, ktorá sa platí na Veterinárnej klinike v Trnave)

Teraz po dlhšom čase (šteniatka majú 7 mesiacov) môžem povedať, že s tým pruhom to nie je jednoznačné. Naša sučka mala ako dvojmesačné šteňa pomerne veľký pruh, ale vďaka jej kľudnej povahe a relatívne kľudnému režimu sa jej pruh uzatvoril a operácia nie je potrebná a naopak u sučky, ktorá mala malý pruh a vďaka jej aktívnemu životu a neustálemu behaniu po schodoch sa jej pruh zväčšil a bolo potrebné ho operovať. Netreba sa unáhliť, ale určite treba pruh dať kontrolovať pri každej návšteve veterinárneho lekára.