Denník - vrh A- 2009

- Tento denník som písala odo dňa tesne pred pôrodom až do dvoch mesiacov veku šteniatok. Je to taký malý román radostí a starostí, pozorovania a vývoja našich prvých šteniatok. Bolo to krásne obdobie veľmi som si to užila, aj keď som bola chronicky nevyspatá. Voľným pokračovaním je časť : Šteniatka - denno denné radosti a starosti.

 

25.10.09 - nedeľa
Dnes je prvý, vyrátaný termín Airinho pôrodu. Už pred pár dňami sa jej zosunulo bruško. Pred týždňom sme cítili prvé pohyby a zistili sme, že sa jej začalo tvoriť mliečko. Dnes je fakt divná. Že by to bol deň D?
Večer okolo 19:00 ma prvýkrát volala do "pôrodnice" (pôrodná debna o veľkosti 2X3m). Celý predošlý týždeň som ju tam vodila ja, aby si pomaličky zvykala na nové miesto. Chvíľu si tam poležala a pýtala sa von. Tam sa pokúšala dostať do voliery, ale ja som ju prezieravo cez deň zatvorila. Ďaľšie miesto kde to na mňa skúšala bolo pod kríčkom (veľkú jamu mala vyhrabanú od minulého leta, chodila sa tam chladiť) a na koniec v kúte záhrady si hrabala jamu v lístí. Táto naša púť dnu a von, približne v polhodinových intervaloch trvala asi 12hodín.

26.10.
Okolo siedmej jej začala tiecť plodová voda, tak šup s ňou do pôrodnice. Začali sme rodiť. Dávala mi silno najavo nech jej pomôžem.-"No moja veľmi rada, ale tlačiť musíš sama!" Prvému šteniatku to hodnú chvíľu trvalo, chúďa veď muselo roztiahnuť pôrodné cesty pre ostatných súrodencov. Prvé sa narodilo v stoji, musela som jej pomôcť, lebo sa skôr starala o seba a nevedela, čo sa s ňou deje. Akonáhle zaregistrovala pohyb šteniatka, prebudil sa v nej materský pud a presne vedela, čo má robiť. Bola to sučka. Ďaľší potomok sa pýtal na svet asi o hodinu. "Byl to kluk jako buk".Psík mal o vyše 100g viac ako jeho malá sestrička. Trvalo to dve a pol hodiny, kým sa začalo hlásiť na svet daľšie šteniatko. Bolo to dramatické. Svoje rozhodnutie som potrebovala potvrdiť odborným názorm. Po tejto kritickej udalosti sa rodili šteniatka ako po masle a Airinka to zvládala ako skúsená rodička. Asi o tretej popoludní bolo po všetkom. Šteniatka sa rodili v poradí sučka- psík, sučka psik,... Výsledný stav štyri sučky a štyria psíkovia. Airinka sa konečne ukľudnila a mohla si oddýchnuť. Šteniatka pekne papajú a pre nás sa začal odvíjať nový seriál.

27.10.
Šteniatka majú dnes jeden deň života za sebou. Fantastické! Sú prekrásné! Je to veľmi vyrovnaný vrh.Okrem prvej malinkej, mali sučky v priemere 450g a psíkovia 470g. Airinka sa bola ráno, prvýkrát po 24h. vyšpiniť. Jej obeta je naozaj veľká. Je z nej naozaj starostlivá psia maminka. Umýva ich poctivo aj keď sa im to nie vždy páči. Kŕmim ju poležiačky, lebo sa od šteniatok nechce ani pohnúť. Vypila tri misky vody. Ani niet divu po takom výkone. Podvečer sme boli na sone skontrolovať, či v brušku nezostalo nič, čo tam nepatrí.

28.10.
Airinka sa dnes zobudila hrozne hladná. Tak intenzívne sa dožadovala žrádla, že nás to všetkých prekvapilo, ba priam zaskočilo. Tak rýchlo zožrala svoju dávku granúl, čo som u nej za celú jej exitenciu nevidela. Ale to nestačilo, tak ešte tvaroh z vajíčkom, no a ešte jej nestačilo tak pol balíka piškót. To ju uspokojilo a ozaj s plným bruškom sa vrátila k šteniatkam.
Je zaujímavé ako šteniatka dokážu nájsť zdroj mliečka.Ten inštinkt je neuveriteľný. Šteniatka sú čím ďalej tým hlučnejšie a keď sa im niečo nepáči, tak to dajú patrične najavo. No a my "lietame". Ak niektoré zapiští, tak ho hneď ratujeme aby ho Ajrinka nezaľahla. Alebo ak ho inštinkt sklame a nevie nájsť mamu, plazí sa opačným smerom alebo nevie sa pretlačiť k zdroju, tiež to sprevádza veľmi hlučný prejav. Sú krásne. Už im odpadli pupočné šnúry.

29.10
Po každom kojení odchádza sa Aira buď nažrať alebo vyvetrať. Šteniatka už nemajú problém zostať na chvíločku samé. Niektorým už pigmentujú nošteky. Videla som akýsi pokus o oblýzanie sa a jedno už vrtelo chvostíkom, keď pilo mliečko. Musím udržiavať stabilnú teplotu v miestnosti 20-21°C, aby šteniatka neprechladli a Aire nebolo horko. Máme malé torpédo. Je to jeden psík, ktorý je schopný podliezť bez problémov pod všetkými šteniatkami aby si našiel ten najväčší zdroj mliečka. Malé len tak nadletujú. Keď spinkajú sú strašne podarené, lebo sa im sníva. Mykocú nožičkami, chvostíkmi a papuľkou. Máme z toho zábavu. Spávajú poprepletané krížom krážom ako také mikádo.

30.10.
V noci vstávam priemerne päťkrát. Buď sa pýta Aira von alebo nejaké šteniatko má jeden zo spomínaných problémov. Majú jemnučkú srsť ako jemný plyš. Predstavte si, že už aj zývajú. Podarené. To viete v takej veľkej konkurencii sa najesť, dá riadne zabrať. Aire sa nepáči, že jej udržiavam debnu v čistote. Vždy mi čistú podstielku nazhŕňa na kopu.

1.11.
Šteniatka pri papaní poctivo masírujú mliečnu žľazu a výdatne poťahujú. Je radosť na ne pozerať. A ako si pritom kňučkajú do taktu. Po papaní už dlhšie spinkajú a Airinka už chodí oddychovať mimo debny, do svojho pelechu v chodbe.
Mali sme poplach. Jedno šteniatko sa dostalo na druhý koniec debny a narobilo taký krik, že sme tam dobehli celá rodina.

2.11.
Konečne som sa vyspala. Aira sa túto noc vôbec nepýtala von. Asi sa vyspala aj ona. Šteniatka sú kľudnejšie, Aira nemusí byť celý čas pri nich ako doposiaľ.
Dnes sme mali po týždni ďaľšie váženie. Na moju veľkú radosť jeden psík prekročil hranicu 1000g (to je určite to malé torpédo). Je to taká silná individualita, že presne vie, kde najväčší zdroj mliečka a prebíja sa cez všetkých, aby sa tam dostal. Šteniatka utešene priberajú, sučky majú v priemerre 835g a psíkovia 920g.

3.11.
To, že som včera nemusela v noci vstávať, bola len náhoda. Šteniatkam sa pomaly začínajú otvárať očká. U niektorých možno vidieť malé škáročky v kútikoch očí. Keď príde k úplnému rozlepeniu viečok, neznamená to, že šteniatko bude hneď vidieť. Spočiatku bude reagovať na svetlo, ale zrakom sa nebude vedieť ešte orientovať. Nošteky sa už všetkým sfarbili do čierna a aj vankúšiky na labkách. Milené. Budem musieť odfotiť detaily. Aira si dnes presadila prechádzku. Hrdo pobehovala po ulici a s radosťou rozštekávala ostatných psov za plotmi. Po týždni si to ozaj užila. Keď sme prišli domov, prvé kroky viedli samozrejme ku šteniatkam. To bolo lupotu.

 

Fotky sú robené bez blesku, kvôli očkám šteniatok. Sú z viacerých fotoaparátov a niekedy sú šteniatka osvetlené stolovou lampou. Preto tá kvalita a farebná rozdielnosť.

 

5.11.
Šteniatka vydávajú nový zvuk, niečo ako "vŕŕŕ". Malé vrndžulky. S deťmi vymýšľame mená. Keď budú odsúhlasené, tak vám ich napíšeme. Na fotkách z 2. týždňa vidno, že šteniatka majú už väčšie ušká, papuľky sa im vystierajú aj srsť je iná, trošku dlhšia. So šteniatkami rastie aj ich koža. Sú tam rezervy, je do čoho rásť...

6.11.
Dnes sa jedno šteniatko snažilo poškriabať zadnou nožičkou. Bolo to podarené. Celodenná náplň šteniatok je výdatne sa napapať a dobre sa vyspinkať. Aira inštiktívne predlžuje čas medzi kojením. Možno aj na dve hodiny. Nie je to vždy rovnaké. Dnes mala Aira na prechádzke bojovú náladu. Vyprovokovala všetky suky za plotmi k takému štekotu, že som ju musela nasilu odtiahnuť. Bola zježená ako dikobraz.Domáha sa prechádzky dvakrát denne. Všimnite si na posledných fotkách, niektoré šteniatka majú v kútiku očka taký tmavý fliačik. Tak to sa im začínajú otvárať očká.

8.11.
Šteniatka prejavujú svoje emócie, vrčia, štekajú a kňučia. Ich pokusy postaviť sa na všetky štyri labky vždy končia prekotúlením. Hlavička je ešte príliš ťažká a bruško príliš veľké a nožičky ešte slabé na to, aby sa na nich udržali.Snaha tam však je. Ich pohyb pripomína batolenie. Mám dojem,že šteniatka už prespia celú noc. Dlhší čas medzi kojením spôsobuje, že šteniatka sú neuveriteľne hladné. Keď k nim príde Aira vznikne veľký chaos a panika. Každé šteniatko sa snaží, čo najrýchlejšie dostať k zdroju mliečka a preto vzniká množstvo komických situácií. Vrážajú do seba, prekotúlia sa, preliezajú cez seba, podliezajú a vytláčajú sa.

9.11.
Šteniatka majú za sebou dva týždne života a neuveriteľný pokrok. Očká sa im krásne otvárajú, je pravda, že niekomu viacej a niekomu menej alebo zatiaľ len jedno očko, ale o to je to zaujímavejšie. Je to bohovské, keď zoberiem šteniatko na ruky a ono na mňa akože pozerá. V noci som neverila vlastným očiam, keď som zistila, že šteniatka majú tendenciu hrať sa. Kúskalo mame nohu, potom súrodencovi a nakoniec sa kúskali dve šteniatka medzi sebou a nebolo to od hladu. Dnes som jedného fešáka vyprovokovala k hre aj ja, kúskal ma tou bezzubou papuľkou. Veľmi milé a keď zavrčal, tak ho hodilo o podlahu. Hop ešte že je taký malý, nemá sa rozčuľovať.
Dnes som šteniatka aj vážila. Vďaka môjmu vytrvalému prekladaniu a prikladaniu, sa im váha slušne vyrovnala. Psíkovia majú v priemere 1,45kg a sučky 1,3kg. Dnes nás čaká ešte prvé odčervovanie, ale o tom až zajtra.

10.11.
Dnes večer som šteniatka odčervovala. Dostali ružový syrup, ktorý im vôbec nechutil. Kryvili papuľky, vykrúcali nošteky, ale nemali na výber. Bola to ich prvá negatívna skúsenosť. Zajtra je na rade Aira.

12.11.
Dnes sa mi podarili skvelé fotky. Na hromadnej vidno ako šteniatka podrástli. Zo začiatku jej siahali tak do polovice nôh a teraz je tam riadny nával. Na ďaľších vidno ako krásne sa im darí sedieť a stáť. Ako sa snažia chodiť, ako sa hrajú a odvážne sa púšťajú aj do mňa.

13.11.
Každý deň ma prekvapí, aký pokrok šteniatka urobili. To hranie a kúskanie nie je len tak, ale šteniatkam rastú zúbky. Jeden krok nahradilo niekoľko krokov. Len si tam tak vykračujú a vrčia a štekajú. Alebo sedia a snažia sa tými svojimi očičkami zaostriť. Očká ešte neplnia úplne svoju funkciu a ani zvukovody nie sú ešte úplne otvorené. Rýchlo sa po tých svojich výkonoch unavia a veľa spinkajú.

15.11.
"Šelmy zubaté". Zúbky sa im v priebehu jedného dňa prerezali nielen hore, ale aj dole. Kúšu všade, všetko a všetkých. Zatiaľ to nebolí a je to milé. Airinka ich už nestíha toľko umývať, tak cikajú kade - tade. Niektorí už pochopili, že inde sa ciká a inde spí, ale niektorí ešte stále nie.

16.11.
Dnes majú šteniatka krásne tri týždne. Samozrejme sme sa vážili. Dvaja "chlapci"prekročili hranicu 2kg. Takže psíkovia majú teraz v priemere 1,993kg a sučky 1,835kg. A pretože váženie je veľmi únavné, niektorí si pritom aj pospali (viď. foto). Neviem, či sa mi budúci týždeň do tej misky na váhe vmestia.

18.11.
Haha, šteniatka bežkajú. Ešte ani poriadne nechodia a už bežkajú. Je to komické, zemská príťažlivosť stále funguje. Zúbkov majú plnú papuľku, aj stoličky. Ich kúskanie je zatiaľ príjemné.
Mám pre vás novinku, šteniatka dostali obojčeky. Psíkovia majú bl.modrý,tm.modrý,fialový a čierny obojok. Sučky majú žltý,oranžový, broskyňový a bl.sivý. Pokúsim sa vám každý deň na fotkách predstaviť jedno šteniatko. šteniatka dostali obojky v spánku, tak zatiaľ ako spinkali. Keď sa zobudili, veľmi sa im to nepáčilo, tak skúšajú škriabaním ich odstrániť.

19.11.
Dnes vám predstavím sučku so žltým obojkom. Je z nich najmenšia, ale taká šikulka. Pekne chodí špiniť bokom od pelechu, na noviny.

20.11.
Keď sa šteniatka napapajú, tak sa ešte na záver pohrajú. Niekedy medzi sebou, ale skúšajú to aj na Airu. Tá jemno a trpezlivo odpovedá na ich ataky. Dnes som Airike pripravila jogurt s tvarohom, no a pretože štyri "kukučky" boli hore, tak som im dala ochutnať. Veľmi im to chutilo. Zalizovali sa, olizovali sa, liezli si až do papuľky. Od budúceho týždňa prikrmujem, už teraz vidím, že bude veselo... Ja som bola minimálne taká špinavá ako oni.

22.11.
Sú to zlatíčka, reagujú už na hluk a aj očká sa už zaostrili.Keď Aira vojde do pelechu, motajú sa jej pod nohami a snažia sa dosiahnuť cecíky. Sú to také veľké prísavníky, vznikajú z toho komické situácie.

23.11.
Tak už to nie sú z nich šteňacie bábätká, ale šteniatka ako sa patrí. Dnes dosiahli vek 4.týždňov a je to cítiť, vidieť a počuť.Dnes sme sa opäť vážili. Začnem psíkmi podľa farby obojkov. Čierny 2,7kg,fialový 2,5kg, bl.modrý 2.5kg a tm.modrý 2,6kg. Sučky: žltý 2,4kg, sivý 2,4kg, broskyňový 2,4kg a posledná s oranžovým obojkom 2,14kg. Tá posledná ma prekvapila, viackrát som ju prevážila, lebo som si myslela že je najväčšia a najťažšia so všetkých sučiek. Vizuále tak pôsobí, lebo má huňatý kožúštek a najdlhšiu srsť. Ale ja sa postarám aby ich dobehla.Ako vidíte šteniatka krásne prosperujú a to ich čaká tento týždeň už prikrmovanie. Sama som zvedavá na ich prírastky o týždeň.

24.11.
Dnes som našim šteniatkam dala varené mleté mäsko aj so šťavou. To bol lupot. Išlo im to lepšie ako pitie mliečka. Zapráskaní boli až za uškami a to do slova(viď. foto)

27.11.
So šteniatok sa stávajú malé miniatúry setrov. Nošteky sa im predlžujú, papuľky sú plné zúbkou, podotýkam veľmi ostrých zúbkov. Keď vojdem do miestnosti kde sa nachádzajú, okamžite reagujú a celá skupina uteká mojim smerom. Sú veľmi komunikatívni, nikto z nich nezostáva v kúte. Ich vzájomná hra už naberá na vážnosti, sem tam už počuť, že až niekto zakňučí, keď sa zúbky zahryznú troška hlbšie. Prikrmujem ich dvakrát denne. Kúpili sme osem malých misiek, kto spapá prvý ide pomôcť susedovi. Papajú s chuťou a veľmi náruživo. Sú hraví, milí a utešení.

30.11.
Tí, čo pravidelne čítajú náš denník, vedia, že vždy v pondelok šteniatka vážim. Tu sú dnešné prírastky. Čierny 3,6kg, od narodenia nezaprie svoje prvenstvo nielen vo váhovej kategórii. Fialový 3kg, bl.modrý 3,2kg, tm.modrý 3,3kg. Z tohoto vidno, že psíkom veľmi chutí. Sučky: žltý 3,1kg, sivý 3kg, broskyňový 2,8kg, oranžový 2,7kg. Všetkým veľmi chutí.Obojky už temer nevidno, lebo im narástlo i osrstenie. Kúpili sme im osem misiek aby som mala prehľad, kto koľko spapá. Samozrejme ak niektorý spapá prvý ide hneď pomôcť susedovi. Pre tých najhladňejších mám pripravenú duplu. Odo dnes dostávajú šteniatka prídel trikrát denne a o pár dní musíme prejsť na štyrikrát denne. Airnka si predlžuje čas medzi kojením a kŕmi ich asi päť minút. Prsíčka má doškriabané a ubolené. Ale napriek tomu sa s nimi rada hrá, čo je veľmi dôlezité pre ich ďaľší vývoj.
Sú to malí nezbedníci. Pôrodná debna im už evidentne nestáčí a domáhajú sa pobytu mimo nej. Každé nové prostredie si najprv riadne prečuchajú, ako veľkí psy a keď to majú riadne zmapované, potom tam pobehujú a poskakujú ako malé kozliatka.

1.12.
Šteniatka sa po zobudení nástojčivo a veľmi hlučne dožadujú našej spoločnosti. Všetci stoja opretí o okraj debny a kňučia, štekajú a zavýjajú. Keď ich preložím mimo debnu, pobehujú, podskakujú, hrajú sa s hračkami alebo medzi sebou. Nevinná hra dnes prvýkrát prepukla do riadnej bitky. Náš najväčší psík s čiernym obojkom sa pobil s Hviezdičkou( to je sučka s bielym fliačikom na hlavičke) inak s broskyňovým obojčekom. Bitka bola veľmi vyrovnaná, neviem odkiaľ sa to v nich nabralo. Myslím, že aj samých ich to prekvapilo a vyčerpalo, lebo do pol minuty spali. Dnes som s malou dušičkou vysávala aj v miestnosti, kde sú šteniatka, teda aj za ich prítomnosti. Airinka pokojne ležala medzi nimi, tak ani šteniatka neprepadli panike, kvôli neznámemu zvuku. Akurát len stíchli a zvedavo pozerali, čo sa to deje.

4.12.
Už je v ohrození celá domácnosť. Šteniatka sa naučili chodiť po schodoch. Dvaja vyšli asi po ôsmych schodoch úplne hore, dvaja sa dopracovali do stredu a štyria vrteli na mňa chvostíkmi na spodnom schode. Je len otázkou niekoľkých dní, že to dokážu všetci. Hneď sme museli odkladať veci v ich dosahu, lebo viete, hneď sa stane nehoda. Veľmi sa im páčilo v novom prostredí. Pobehovali, poskakovali, preskúmali, čo sa dalo. Airinke už končí laktácia. To je tým, že šteniatka dokrmujem. Ale aj tak si ju odchytia hoci aj po stojačky. Chodí ich nakojiť asi tak 3-4 krát denne, ale to je asi len tak od smädu.

7.12.

Už nám niet pomoci, ráno keď otvorím dvere na garáži, vyvalia sa z dverí a hrnú sa na schody ako lavína, jeden cez druhého. Vbehnú do chodby,a snažia sa niekoho odchytiť. Väčšinou je to Airika. Vrhnú sa na ňu a ja im zatiaľ pripravým papať, poupratujem tú pohromu v garáži, čo po nich zostala po dlhej noci.
Papanie, cikanie, kakanie, hranie a spanie, je ich celodenná náplň. Veľmi radi sa vrhnú na všetko, čo okolo nich prejde. Vážime si chvíľky, kým si pospia. Inak za nimi beháme a utierame mláčky a zbierame kakaničky. Nájdu sa disciplinovaný jedinci, ktorí to robia na savé podložky, ale pri takomto množstve sa to ustriehnuť nedá. Samotné šteniatko sa ľahšie ustriehne a položí na podložku po každom papaní, pití a spaní.

Dnes majú šteniatka 6. týždňov (ale ten čas beží), tak sme sa vážili. Vypadávali mi z misky na váženie, už sa tam nezmestia. Tak tu sú prírastky: psíkovia: čierny 5kg, fialový 4,4kg, bl.modrý 4,6kg, tm. modrý 4,4kg a sučky: žltá 4,2kg, sivá 4,2kg, broskyňová Hviezdička 4,1kg a náš glbáčik oranžová 3,8kg.
Dnes budeme ešte odčervovať, opár dní očkovať a asi o týždeň tetovať. Tento týždeň nás čaká bohatý program.

8.12.
Socializácia. Aby šteniatka neboli bojazlivé, musia sa oboznamovať s novými priestormi, novými ľuďmi a zvieratami. Keď šteniatkam otvorím dvere von, stoja na prahu a nasávajú nové pachy. veterinárka odporučila, že môžem šteniatka pomaly otužovať. Škoda že nám nepraje počasie a stále prší. Pretože šteniatka nie sú ešte zaočkované, nemôžu prísť do styku s inými psami. Až po treťom očkovaní. Zatiaľ im musia vystačiť naše mačky. Staršia sa im úspešne vyhýba, ale kocúrik so svojou kľudnou povahou pomerne trpezlivo znáša útoky našich šteniatok.

10.12.
Veterinárka nám odporučila, aby sme začali šteniatka otužovať. Dnes bolo pekne, svietilo slniečko, tak sme šteniatka vyniesli na terasu. Behali, skackali ako také malé kozliatka. Okuskávali všetko, čo im prišlo pod papuľku. Airinka si to tiež veľmi užila. Skackala medzi nimi ako malá. Hrala sa s nimi, až nechápali, čo to robí, lebo doteraz sa s nimi hrala veľmi kľudne. Vonku sa všetci vyšantili. Potom krásne vnútri zaspinkali.
Šteniatka sme dnes očkovali. Dopadlo to nad moje očakávania. Pri očkovaní akurát spinkali, nikto ani nepípol, spali ako zarezaní. Super.

13.12.
Zažili sme šok. Šteniatka rozbili veľkú, sklenú asi metrovú vázu plnú okrasných tekvičiek. Bola to strašná rana. V tom okamihu dobehla celá rodina a ratovali sme šteniatka. Väčšinou sedeli v šoku ako prikovaní, len jeden nezbedník sa rozbehol rovno cez sklo. Zachraňovali sme, ako sa len najrýchlejšie dalo. Nikomu sa našťastie nič nestalo. Prekontrolovali sme im labenky a všetky boli OK.

15.12
Dnes sme priniesli šteniatkam Preukazy pôvodu ( PP ). Je to taká veľká udalosť, ako keď sme dostali svoj prvý Občiansky preukaz. Každé šteniatko má svoje meno a k nemu pridelené číslo. Toto číslo budú mať vytetované na pravom ušku. Dali sme šteniatkam takéto mená. Psíkovia: Aron, Arnie, Alan, Andy. Sučky: Abbey, Aisha, Alice, Angie.

16.12.
Dnes večer sme tetovali šteniatka. Pán doktor Faga prišiel k nám, pretože zobrať ôsmych šarvancov na veterinu by bol asi problém. Za asistencie mojej kamarátky a mojich detí to išlo ako po masle. Sučky sa držali statočne, pri prieniku tetovacích klieští do uška síce zakňučali, ale to bolo všetko. Zato psíkovia nezapreli svoju "chlapskú" povahu, kňučali, pišťali a krútili sa. Už je to za nami, dopadlo to super a šteniatka sú OK.

18.12.
Šteniatka sú strašne zlaté, v húfe utekajú za každým, kto ich príde pozrieť. Potom sa rozdelia a snažia sa hrať s hračkami alebo navzájom medzi sebou. Objavili vo dverách zabudované dvierka pre mačky. Hneď pochopili na čo dvierka slúžia a jeden za druhým popreliezali do druhej časti garáže, ktorá bola vyčlenená pre naše mačičky. Už som len počula ako buchocú misky a šteniatka vylizujú zbytky. Sú to vymyselníci. Airinka sa s nimi veľmi rada hrá a dokonca im kradne hračky a vynáša si ich von.

21.12.
Dnes majú šteniatka 8.týždňov. Sú pripravené odísť do nových rodín. Sú krásne. Šišatejú im hlavičky, majú krásne veľké ušká, predĺžené papuľky, nošteky ako gombičky, nezbedné nožičky a očká plné záujmu o okolitý svet. Keď si uvedomím, že mi odídu, rozbúcha sa mi srdce. Hovorím si, že nebudem plakať, ale kto vie...

22.12.
Zvládla som to, noví majitelia boli takí milí a tak sa na šteniatko tešili, že aj ja som veľmi spokojná a nemusela som vyroniť ani slzičku. Zajtra sa mi ozvú a ja sa dozviem ako prebehla Aronkova prvá noc.

23.12.
Dnes odišla ďaľšia bábika do sveta. Do Čiech. Naša malá Angie. Ráno sme ju boli začipovať. Ani nemukla. Strašne zlatá. Majitelia tiež veľmi milí.
Aronko, miláčik pekne spinkal v novom domove, hneď vedel kde je jeho pelíšek aj kde sa treba vyšpiniť. Mám radosť, šikovný chlapec.

24.12. 2009
Dnes je veľký deň, nielen kvôli tomu, že sú Vianoce, ale aj preto, že tri rodiny si nájdu pod stromčekom šteniatko. Malé zlaté klbko, s dlhými uškami a nezbednými očkami.
Želám novým majiteľom, veľa radosti z nového psíka. Dúfam, že ho prímete ako nového člena rodiny a on sa vám odmení nesmiernou láskou a oddanosťou.
Zároveň želám všetkým, ktorí čítajú náš denník, príjemné prežitie vianočných sviatkov.