Cena šteniatka

Je logické, že záujemcovia o šteniatka sa pýtajú aj na ich cenu. Sú plemená, pri ktorých si chovatelia "cenu držia sú aj také, kde sa cena pohybuje v určitom rozmedzí. Keď sme my kupovali pred 15. rokmi šteniatko, ceny sa pohybovali od 7 do 10 tisíc Sk. V súčastnosti sa cena šteniatok IS na Slovensku pohybuje od 800 do 1200€. Vzahraničí 1400€.

Je škoda, že zatiaľ u nás nie vždy je cena priamoúmerná kvalite. Často bývajú šteniatka bez preukazu pôvodu(PP) predávané za polovicu. Tým že nemajú PP, neviete si overiť najmä totožnosť otca. Pozor však, môžu byť spárené s príbuzným, a keď nie sú kontrolované(DBK), môžu vzniknúť zdravotné problémy, za ktoré u veterinára necháte viac peňazí akoby ste investovali do papierového šteňaťa. Preukaz pôvodu je rodný list šteniatka. Na cenu je tiež rozumné pozerať sa z hľadiska odbytu. Sú záujemcovia, ktorí obvolajú viacerých chovateľov len kvôli cene. Majiteľ, ktorý kúpi šteniatko za veľmi nízku sumu, nie je potom ochotný investovať ani do jeho výživy a očkovania. Ľudská mentalita je aj taká, že si často viac vážime toho, do čoho sme viac investovali, než toho, čo sme získali za nižšiu cenu. Neplatí to samozrejme na všetkých.

Niektorí chovatelia žiadajú finančnú zálohu za šteniatko, čo pre seriozneho záujemcu nie je problém. Bránia sa tomu skôr tí, ktorí nie sú rozhodnutí alebo to s kúpou nemyslia vážne. Mali by ste vedieť, že kvalitný chov nie je zárobková činnosť ale koníček. Investíciu, ktorú vložil chovateľ do svojho psa (výchova, veterinár, výstavy, skúšky, krytie, náklady na starostlivosť o šteniatka. Šteniatka si vyžadujú veterinárnu staroslivosť, stravu, náklady na údržbu, nehovoriac o čase, ktorý musí chovateľ šteniatkam venovať,atď.)  sa mu pri predaji šteniat len čiastočne vráti. Samozrejme aj počtom šteniat sa náklady násobia. Rolu hrá aj aktuálna cenová ponuka u nás a v zahraničí. Do zahraničia tiež predávame šteniatka drahšie ako u nás. Presvedčte sa sami , či je o vaše šteniatka dobre postarané, navštívte Vami vybratého chovateľa.Ten správny Vám rád vyhovie a odpovie na všetky vaše otázky.

Pre porovnanie vám môžem uviesť ceny šteniatok iných plemien. Yorkšírsky teriér  800 - 2ooo€, Weimarský stavač, Maďarská vyžla, Nemecký boxer 900-1400€, Jack Russel 800 - 1000€, Retríve 600 - 1200€, Vlkodav 900 - 1500€, pudel od 1200€ atď. Za psa poľovne upotrebiteľného( po poľovnom výcviku, so skúškami) 1000-1800€. V Maďarsku, Nemecku a Rakúsku sa šteniatka IS predávajú od 1400€. Treba si uvedomiť, že ceny šteniatok v zahraničí sú omnoho vyššie.

U nás na Slovensku sú, zo všetkých okolitých krajín, najprísnejšie pravidlá na uchovnenie psov, preto sa môžme pochváliť najzdravšími jedincami zo všetkých. Psy musia byť vyšetrení na DBK, PRA rcd1 a PRA rcd4. Aby mohol byť pes uchovnený, musí spĺňať podmienky chovnosti: http://pointerseter-klub.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=725%3Achovatesky-poriadok-slovenskeho-klubu-pointrov-a-setrov-&catid=34%3Aklub&Itemid=51&lang=sk

Šteniatka sú po výborných rodičoch, pracovne a výstavne úspešných, bez žiadnej príbuzenskej plemenitby do piatej generácie.