Jedálniček pre šteniatka

Tradičné krmivo - varená strava:
Pokiaľ šteniatka prímajú potravu bez problémov, nemajú po konzumácii zažívacie problémy, môžete postupne pridávať ďaľšie suroviny. V jeden deň môžete pridať len jednu novú potravinu! Do jedálnička, môžete okrem surového alebo vareného mäska zaradiť cestoviny,ryžu (je veľmi dobrá na zahustenie stolice), syry, mlieko, polotučný alebo nízkotučný tvaroh, detské piškóty, strúhanú mrkvu a v obmedzenom množstve vajíčka.
Surové mäso by malo byť aspoň tri dni pred konzumáciou v mrazáku. Odporúča sa svalovina z hovädzieho a hydinového mäsa. Pomer bielkovin živočíšneho pôvodu a príloh by mal byť zhruba v pomere 2-3:1. Všetky potraviny by mali byť nezávadné a kvalitné a mali by mať izbovú teplotu. Strava by nemala byť príliš riedka a kašovitá.Potrava by mala byť skôr kusovitá.
Umelá výživa - granule:
Renomované firmy majú väčšinou svoj vlastný doporučovaný systém a špeciálne krmivá pre všetky kategórie psov. Stačí sa len riadiť doporučením príslušného výrobcu. Ohroziť šteniatko môžete pokiaľ ho budete kŕmiť krmivom určeným pre dospelé psy. Neodporúčam nakupovať krmivo v obchodných reťazcoch. Treba navštívť špecializované predajne. Najdrahšie krmivo nemusí byť aj najlepšie. Je dobré sledovať trendy, poprípade i testy krmív. Výber krmiva môžete konzultovať aj s inými majiteľmi psíkov.Pri prechode na iný druh granúl, treba najprv posledných pár dávok premiešať s novým krmivom.
Je na každom majiteľovi, ktorý druh stravy zvolí.Naše šteniatka konzumujú kombinovanú stravu.
V súčastnosti ich kŕmime špeciálnymi granulkami Royal canin Starter, sú určené pre gravidné, kojacie suky a šteniatka do dvoch mesiacov. Z čoho vyplíva, že obsahujú toľko živín, že istou formou nahrádzajú aj materské mlieko. Taktiež im od RC zarábam sušené mlieko. Varím im hovädzie mleté mäso (www.bordy.sk) určite im ho zaradím aj v surovom stave. K tomu na striedačku pridávam ryžu a cestoviny. Ďalej sa tiež chystám zaradiť ešte kuracie mäsko. Je dobré pridávať neskôr, keď bude strava ustálená, zabarené ovsené vločky. Je z nich krásna srsť. Pri kvalitných granuliach toto netreba riešiť. Čisto varenú stravu treba doplĺňať ešte výživovými doplnkami. Na čo netreba nikdy zabudnúť je čerstvá pitná voda.
Dávam do pozornosti aj nebezpečné potraviny pre vašich miláčikov. V žiadnom prípade nedávajte psíkovi čokoládu, cesnak, cibuľu a hrozno v akejkoľvek forme.
Strava by mala nasledovať po prechádzke, s tým, že pojedle by mal psík oddychovať asi dve hodiny. Dobre vybehaný psík by nemal mať potrebu po jedle pobehovať. Ak to tak nie je, odložte psíka napr do voliery. Poskakovanie s plným bruškom môže spôsobiť prevrátenie žalúdka. Ja ešte neodporúčam konzumáciu kostí, hlavne rúrkové kosti môžu spôsobiť veľa zdravotných problémov (napr. perforáciu čreva).
Pestrá a vyvážená strava udrží vášho psíka v dobrom zdravotnom stave. Nezábudajte však na dostatok pohybu pre svojho psíka . Vyvážená strava a dobrá kondícia vám zaručí dlhoročnú radosť z vášho zdravého a krásneho psíka.
Na záver odporúčam šteniatkam podávať potravu v miskách položených asi vo výške hrudníka, sú na to dostať špeciálne stojany, ktoré sú posuvné a výšku misky prispôsobíte výške šteniatka. Je to odporúčané proti tráviacim ťažkostiam a prevráteniu žalúdka.

Ak sa chcete o prevrátení žalúdka (torzii žalúdka)dozvedieť viac, mňa zaujal tento článok: www.hafbezobav.cz/clanek-2006061401-torzia-zaludku.html