Rady pre nových majiteľov
- pre psíkov, ktorých plánujete uchovniť je vhodné dať urobiť, od jedného roka ich života, rtg. bedrových kĺbov. Pre uchovnenie na Slovensku je potrebné DBK s vyhodnotením A alebo B, zistiť či je psík plnochrupý a zúčastniť sa potrebných skúšok a výstav.
- z našich šteniatok sa stali adolescenti, z čoho pramení istá neposlušnosť a nesústredenosť. Sučky sa hárajú a psíkovia už necikajú počupiačky, ale zdvíhajú zadnú nohu. Už to nie sú šteniatka, ale mladí psy a mladé suky. Bližšie informácie o ich puberte alebo háraní si môžete prečítať v sekcii Otázky a odpovede. (13.8.2010)
- po dlhšom čase som bola s našimi sučkami na poli a všimla som si, že obilie má už klasy. No a to mi nedá, upozorniť Vás na nebezpečenstvo, ktoré na vášho psíka číha. Behaním a skákaním v obilí, sa lámu kratšie, či dlhšie ostne, ktoré sa nachádzajú na konci klasov, čo môže spôsobiť psíkom nemalé problémy. Uvediem dva prípady, ktoré mala naša sučka a jeden, ktorý mal psík z našej ulice, zhodou okolností tiež írsky seter.
Ulomený osteň sa dostal do oka, na čo sme prišli tak, že sa jej začalo zaťahovať tretie viečko. Okamžite som vyhľadala veterinárneho lekára, našťastie stačil niekoľkonásobný výplach oka a osteň sa podarilo vypláchnuť.
Ďalšou zlou skúsenosťou je zapichávanie ostňov, ale aj suchých tráv do podpazušia, kde je veľmi jemná koža. Čo spôsobuje bolestivé zahnisanie a zápal. Stačilo zapichnuté ostne opatrne povyberať ( pozor, nesmú sa zalomiť!), ranu vydenzifikovať a sledovať. Poslednou zlou skúsenosťou bolo zapichnutie ostňa medzi prsty na labke, kde sa osteň zalomil, spôsobil zápal. Zapálená časť musela byť narezaná a vyplachovaná a preliečená. Ak by si majiteľ nevšimol, že pes má problém, osteň sa môže dostať do krvného riečišťa a psovi hrozí smrť.
Prevencia: prezrieť psíkovi kritické miesta a v prípade problému vyhľadať veterinárneho lekára a nečakať, že dané miesto vyhnisá.
- Nudí sa váš psík alebo je doma dlho zatvorený? Vyskúšajte pre neho niektoré interaktívne hračky: http://www.petpark.sk/index.php?page=shop.browse&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=114
- na tejto stránke nájdete produkty, ktoré vám pomôžu zjednodušiť cestovanie s vaším psím kamarátom: http://www.gundogstore.sk/used/leto2010%20%282%29.jpg
- milí naši, dávam do pozornosti túto stránku www.bachova-terapia.sk, je venovaná nielen ľuďom ale aj vašim zvieracím miláčikom. Ak máte s nimi nejaký problém, nenásilným spôsobom ho môžete zmenšiť alebo odstrániť.
- čo by ste mali mať zo sebou vždy na prechádzke so psíkom: • štítok od veterinára (potvrdenie, že váš psík bol zaočkovaný proti besnote - kedy, kde a kým - t.č.) • známka (štítok s číslom potvrdzujúci, že ste vášho psíka prihlásili a zaplatili zaň poplatok na miestnom úrade) • sáčiky na exkrementy
Mojou neoddeliteľnou súčasťou je ešte píšťalka na privolanie psov na diaľku.
- určite ste si všimli oznam, ktorý sme mali na stránke, kde sme ponúkali na predaj šteniatko z nášho vrhu. Majitelia nezvládli výcvik, resp.žiadny sa nekonal a so psíka sa stala neriadená strela.( Veľmi nebezpečné najmä pre ich dcérku). Tak sa rozhodli ponúknuť psíka niekomu, kto by mal naňho čas a zvládol by s ním základný výcvik. Po mojej intervencii sme sa dohodli, že to s Aronkom ešte skúsia a dajú si ho vycvičiť. Tak im držme palce, nech k tomu krásnemu psíkovi pribudne aj prívlastok POSLUŠNÝ.
- priveľa lásky k vášmu miláčikovi sa môže otočiť proti Vám. Šteniatko alebo pes ako taký, potrebuje mať určené hranice, čo môže a čo nie. Pokiaľ sám majiteteľ tieto hranice nedodržiava, nemôže očakávať od psa, že ho bude poslúchať. Oddeliť hranie od výcviku a oddychu. Šteniatka majú už 7 mesiacov a mali by mať za sebou väčšiu časť základného výcviku. Mali by ovládať tieto povely, sadni, ľahni, stoj, zostaň, k nohe. Privolanie som tam náročky nedala, lebo viem, že to je najťažší cvik a psy ho raz zvládnu a inokedy nie. Tento cvik veľmi ovplyvňuje prostredie v ktorom sa nachádzajú, rôzne rušivé vnemy (hluk, pachy,...) Na tento cvik treba viacej času a trpezlivosti. Tak ešte veľa šťastia a tpezlivosti pri výcviku a vaša snaha bude ocenená milým a poslušným psom.
- dávajte prosím zvýšenú pozornosť, či Vaši psíkovia nemajú prichyteného kliešťa. Možností ako sa brániť je viacej. Použitie antiparazitárneho obojka, aplikovaním antiparazit. aplikátora do oblasti medzi lopatky (s tým mám najlepšiu skúsenosť ja osobne) a posledné je zaočkovanie vášho miláčika proti borelióze.
Ak kliešťa predsa len nájdete zachyteného na koži, používajte špeciálne "páčidlo" alebo klieštiky určené na vyberanie kliešťov ( dostať na veterine alebo v lekárni) a miesto vždy vydenzifikujte. Nikdy nevyberajte kliešťa nechtami, veľmi často sa stáva, že vám tam zostane hlavička a to je problém.
-Milý priatelia, dbajte prosím na bezpečnosť vašich šteniatok. Ľahko sa stane úraz, keď sa vaše šteniatko bude hrať so psíkom výrazne ťažším a ten ho pridupne. Stalo sa to našej malej a mňa to stálo návšteva veterinára a týždenná liečba našej krasavičky a hlavne kľudový režim, čo chápete v ich veku je priam nemožné. Jednej sestričke našich šteniatok sa podaril husársky kúsok, vyskočila počas jazdy autom z okna, a to len preto, že videla psíka s ktorým sa chcela hrať Auto išlo síce pomaly, šteniatku sa vôbec nič nestalo, ale dôsledky mohli byť katastrofálne. Šteniatka sú veľmi pružné a ohybné, dostanú sa cez škáry, ktoré sa nám zdajú byť v poriadku. Môžu sa podhrabať, vybehnúť pri pootvorení bráničky, pozor hlavne na autá. Šteniatka sú veľmi hravé a ešte nechápu, čo si môžu dovoliť. (7.4.)
- Šteniatka majú dnes 5mesiacov GRATULUJEM! Sú krásne, veľké, hravé, menia sa im zúbky. Už toho veľa vedia ale aj veľa sa naučia. Sú to naše zlatíčka. Už vedia ku komu si čo môžu dovoliť, ale radi to zneužívajú. Pre ich krásny výraz im veľa vecí dovolíme, sú to naše malé chlpaté lásky. (26.3.2010)
- Majiteľka našej Angie (šteniatka, ktoré nosilo žltý obojček), sa podarilo vytvoriť vlastnú stránku pre svoju sučku. Podporte jej snahu a navštívte jej novú stránku, má tam krásne fotky male Angie(Endži). Majiteľka Renátka je veľmi snaživá a tým pádom šteniatko veľmi šikovné. Podľa informácií, vždy sú trošku popredu vo vývoji a výcviku. Tu je stránka: http://setriceangie.webnode.
- Stále sa stretávam s problémom pri privolávaní psa, nielen pri šteniatkach ale aj pri dospelých psoch. Ak tento povel nedotiahnete do dokonalosti v mladom veku psíka, kedy je najchápavejší, nebude vás poslúchať ani v dospelosti. Používajte dlhú vodiacu šnúru (8,10,20m) a neustále skúšajte privolávanie, najmä v priestoroch kde je veľa rušivých vnemov. Opäť dávam do pozornosti stránku pána Desenského, človeka , ktorý sa problémom pri výchove psov venuje detailne.
- Skúšky vlôh stavačov - účelom týchto skúšok nie je nahradiť už existujúce skúšky, ale posúdiť vrodené vlohy u psov tých majiteľov, u ktorých nie je predpoklad, že budú poľovne vedení. Overenie vlohových vlastností je dôležité z chovateľskéhohľadiska. Na skúškach sa hodnotia tieto vlastnosti psa:vrodená chuť do práce, hľadanie,vystavovanie, pokoj pred zverou, kľud po výstrele, poslušnosť.
Náš klub usporadúva tieto skúšky pri jarných Field trialoch. Najbližšie sa budú konať 28.3. a 10.4.2010
- Príprava šteniatka na výstavu začína už v útlom veku. Beh do kruhu pri ľavej nohe, najlepšie aj s inými psíkmi, výstavný postoj a nechať si psíka prehmatať a nazrieť do papuľky cudzou osobou.
Beh vo výstavnom kruhu. Šteniatka zvyknú pri behu poskakovať, kúsať vôdzku, alebo toho, kto ich predvádza. Beh musí byť rovnomerný, bez výrazného klusu s hlavou hore. Tento stav dosiahnete, ak šteniatku v behu ukazujete vo výške hlavy odmenu, čím ho motivujete behu vo vzpriamenej polohe. Pes beží po ľavej strane vodiča v kruhoch, niekoľkokrát za sebou,priamo alebo do tvaru trojuholníka, podľa toho, čo rozhodca vyžaduje.
Ďalšou dôležitou pozíciou je výstavný postoj. Predvádza sa opäť ľavá strana psa, predné laby sú rovno, kolmo k zemi rozostúpené na šírku hrudníka. Zadné nohy sú natiahnuté mierne rozkročmo tak, aby členková časť tvorila pravý uhol s podlahou. Hlava zdvihnutá rovnobežne s podlahou, gamby upravené aby nezostali zaseknuté pod zubami a chvost sa drží natiahnutý aby tvoril predĺženú líniu chrbta. Keď pripravíte psa na postoj, pravou rukou držíte psa pod sánkou, ľavou pridŕžate jeho chvost. Psa musíte naučiť zotrvať v tejto polohe aj niekoľko minút. Správnym predvedením psa na výstave môžete zvýšiť jeho šance pri hodnotení.
Pes sa musí nechať rozhodcom prehmatať a nechať si nazrieť do papuľky, kedy sa mu kontroluje kompletnosť chrupu a nožnicový skus.
- Navštevujte so psíkmi miesta, ktoré ešte nepoznajú. Prechádzka po uličkách je nepostačujúca, treba chodiť na cvičisko, kde okrem cenných rád, sa váš psík stretne s ostatnými psami a tam vynikne jeho povaha. Na pole alebo na lúku môže ísť pes až po zaočkovaní proti besnote. Ak chcete chodiť zo psíkom na výstavy, navštívte zo psíkom miesta s množstvom ľudí (hypermarket, staničná budova, výstavisko psov,...), miesta, kde je veľa ruchu, hluku, pachov. Samozrejme nie na silu, aby si šteniatko nevytvorilo fóbiu. Pozvolna, pomaličky, za neustáleho povzbudzovania.
- Jeden z najťažších povelov aké sú, je privolávanie. Mnoho podnetov odpútava psíka od pozornosti a psíkovia sa k tomto povel stavajú ľahostajne. Iba vaša maximálna dôslednosť prinúti vášho psa poslúchnuť tento povel za každých okolností, aj keby mu niekto pred nosom bažanta ťahal. Sú rôzne spôsoby ako šteniatko tento povel naučiť. Podstata všetkých výcvikových povelov je začať doma, potom vonku na menej rušivom mieste a keď povel ovláda postupovať na viacej a viacej rušivé miesta. Do pozornosti dávam stránku pána Desenského, ktorý sa tejto problematike venuje roky: http://www.psycholog-
- Šteniatka krásne reagujú na svoje meno, vedia si na povel sadnúť, niektorí aj ľahnúť. Niektorým však robí problém chôdza pri nohe. Naučiť šteňa chôdzi pri nohe je veľmi dôležité z toho dôvodu, že keď bude pes dospelý, pri jeho väčšej sile by ste ho neudržali, pes by pôsobil nevychovane, vy uťahane a z prechádzky by ste vôbec nemali pôžitok. Dokonalým chodením pri nohe dosiahnete, že váš psík bude môcť pri vás chodiť bez vôdzky a vy budete nesmierne spokojný.
Nebojte sa psíka silnejšie trhnúť aby spomalil a neťahal, hoci aj dvadsaťkrát za sebou. Po uposlúchnutí však nasleduje pochvala. Tá je v tomto veku rovnako dôležitá ako povel. Keď chcete, aby psík poslúchal, musíte upútať jeho pozornosť. Meno - pozornosť - povel - úkon. Splnené - pochvala. Nesplnené - trhnutie. A opäť až do vtedy, kým psík nepochopí. Šteniatka sú v tomto veku veľmi chápavé, určite rýchlo pochopí, čo od neho chcete.
- Šteniatka majú väčšinu zúbkov vymenených, i napriek tomu, ak budete u veterinára, dajte im zúbky skontrolovať. Výmena zúbkov nastáva okolo 4.mesiaca a môže trvať až do 6.mesiaca. Pes má určený daný počet zubov - 42 . Chrup dospelého psa sa skladá z 12 rezákov, 4 špiciakov, 16 črenových zubov a 10 stoličiek. Nesmie ich byť ani viacej ani menej. Zvykajte psíka, aby si dal pozrieť do papuľky, nielen od vás, ale aj od cudzích ľudí. To platí najmä pre tých, ktorý budú so psíkom pracovať, budú s ním chodiť na výstavy, kde psíkovi vždy pozerajú do papuľky a kontrolujú zuby. Pes si musí nechať v kľude pozrieť do papule, a nesmie byť agresívny. Správny skus určuje štandard daného plemena. Ak horné rezáky prekrývajú dolné rezáky tak, že sa doplné rezáky dotýkajú vnútorných plôch horných rezákov, hovoríme o nožnicovom skuse.