Ako kúpať psa

Keď sa rozhodnete psíka okúpať, pripravte si prostriedky k tomuto úkonu: protišmykovú podložku do vane alebo sprchy, umelohmotnú nádobku na rozriedenie šampónu(šampóny bývaju silné koncentráty), aspoň dva uteráky( jeden na zem, druhý na utieranie), vatu alebo vatové tampóny(dávajú sa do uší, aby im nenatiekla voda a eliminujú hluk sprchy), sprej na rozčesávanie a fén.

Ako často treba psa kúpať:

Časté kúpanie zbavuje srsť psa prirodzeného premastenia a taktiež znižuje jeho odolnosť proti vlhkosti. Vhodné je ho kúpať, keď je špinavý alebo zapácha. Inak to samozrejme vnímajú majitelia, ktorí majú psíka v byte a ktorí majú psíka vonku na záhrade. Niektoré nečistoty sa dajú vyčasať, z prechádzky stačí umyť labky, poprípade bruško. Niekedy stačí použiť len čistú vodu bez šampónu.
Niektorých psíkov stačí okúpať dvakrát ročne a niektorých je potrebné okúpať častejšie. Šteniatka sa odporúča, ak je to nevyhnutné, kúpať od veku šiestich mesiacov. Srsť je vymenená a už sa tvorí premasťovanie srsti. Nevhodné je kúpať, keď musí byť pes vonku a je chladné a studené počasie.

Aký šampón použiť:

Šampónov je na trhu ozaj veľký výber. Sú vyrábané ako koncentráty, tak vyššia cena nech Vás neodradí, vydržia Vám dlho. Pre šteniatka sú určené špeciálne šampóny. Pre dospelých psov zase iné. V bežných obchodoch s chovateľským potrebami dostať šampóny pre psíkov, ktorí sú v poriadku, kúpete ich len príležitostne a nepoterbujú extra starostlivosť. Šampóny na časté použitie, hypoalergénne, spreje proti svrbeniu,.. dostať napr. u veterinárneho lekára. Potom dostať šampóny pre rôzne plemená, pre rôzne druhy srsti dokonca aj rôznu farbu srsti, tie môžete zohnať v salónoch, na výstavách a úplne všetko viete nájsť na internete. V súčastnosti dostať dokonca suché šampóny, ale nemám s nimi žiadne skúsenosti.

Ja používam pre mojich psov šampón s norkovým olejom KW a kúpem ich ozaj len nevyhnutne. V lete využívame vodné plochy, čiže bez šampónu a keď sa niekde vyváľajú (blato-mláky, hnoj,nejaké rozkladajúce sa zviera na poli alebo pri vode), vtedy nemám na výber a podľa potreby pred výstavou, ale nie pred každou. Najčastejšie využívame umývanie labiek v čistej vlažnej vode a prach zo srsti vyčešiem.