Rezervácia šteniatok

Načo slúži rezervácia šteniatok (zadávanie šteniatok):

Pri veľkom záujme o šteniatka, pri málopočetných plemenách, resp. pri málopočetných vrhoch, je potrebné si šteniatka zarezervovať.

Bývajú dve fázy rezervácie:

- pri prvej, chovatelia informujú o budúcom vrhu pred nakrytím sučky alebo po nakrytí. Chovatelia si zapisujú meno záujemcov o šteniatko, kontakt a či je záujem o sučku alebo psíka

- pri druhej fáze, chovatelia kontaktujú záujemcov o šteniatka a informujú ich koľko šteniatok sa narodilo a aký je počet psíkov a sučiek. Po dohode s chovateľom vážni záujemcovia zložia zálohu, ktorá je zapísaná do Kúpno - predajnej zmluvy. Po vypísaní potrebných údajov a podpísaní zmluvy o zálohe, jedna zostáva chovateľovi a jedna budúcemu majiteľovi.
U mňa majú prednostné právo záujemcovia, ktorí už odo mňa mali šteniatko a boli sme obojstrnne spokojní. Každý záujemca u mňa prejde priateľským pohovorom aby som vedela do akej rodiny by malo šteniatko ísť a samozrejme aj ja som otvorená odpovadať na akékoľvek otázky aby som splnila požiadavky budúcich majiteľov.

Tu je čas, aký si musíte počkať na šteniatko: 2mesiace trvá gravidita sučky + 2mesiace povinný pobyt pri matke.

Minimálne mesiac od narodenia šteniatok, odporúčam záujemcom o šteniatka, ak im to vzdialenosť dovolí, aby si prišli šteniatka pozrieť. Uvidia v akom prostredí šteniatka vyrastajú a majú možnosť vidieť minimálne matku šteniatok na vlastné oči.  Je určite zaujímavé vidieť celú svorku v pohybe, i keď ľahko sa môže stať, že počas vašej návštevy budú šteniatka akurát spinkať. Preto si termín treba dohodnúť vopred. 
Prečo najlepšie až po prvom mesiaci? V prvom mesiaci sa vyvíja imunita šteniatok a maminka môže byť veľmi nevrlá a vystresovaná, keď ju vyrušujú cudzí ľudia. Po prvom mesiaci šteniatka sú už pohyblivejšie, nie sú odkázané len na maminku a črtajú sa už ich povahy.