Denník - vrh B - 2011

Pre úspech prvého denníka, som Vám pripravila aj druhý, rozšírený o fotografie. Rada sa s Vami podelím s udalosťami, ktoré prežívame v týchto dňoch. /začiatok denníka je dole/

♥ ♥ Milí priatelia, dnešným dňom odišlo od nás posledné šteniatko z nášho vrhu. Všetci majitelia boli veľmi milí a veľmi sa tešili na svoje šteniatko, s väčšinou som stále v kontakte a delíme sa o ich radostné chvíle.

šteniatka sa nám "rozutekali" pocelom Slovensku a niektorí aj do zahraničia.
Byron - Považská Bystrica, Bruno - Jacovce (Topoľčany), Bruce - Kráľová n/Váhom (šaľa), Berry - Lutila (Žiar n/Hronom), Barney - Červený hrádok (Zl. Moravce), Billy - Kysucké Nové Mesto, Beauty - Rakúsko, Bonnie - šaľa, Becky - Žilina, Bessy - Nórsko (toho času Martin), Buffy - Martin, Betty - Sokoľ (Košice)

Želám novým majiteľom veľa radosti zo šteniatok a veľa úspechov pri výcviku! ♥ ♥

Rýchle rozhodnutie rodiny z Kysuckého Nového Mesta spôsobilo, že Billy (psík s hnedým obojkom) bude dnes večer spinkať už v novom domove. Spoločnosť mu bude robiť 15ročný seter a 16 ročný mladý muž, ktorý sa naňho veľmi teší. (8.5.)

steniatko

Beauty, sučku so žltým obojkom si odviezla domov majiteľka z Rakúska a aby sme videli, že bábike nebude smutno, priviezla so sebou štvorročnú sučku írskeho setra. Dúfam, že Beauty splní jej očakávania a bude môcť s ňou robiť traily.

steniatko

Dnes predpoludním si prišli pre Becky, sučku s oranžovým obojkom. Majitelia zo Žiliny ju brali nielen ako darček pre dcérku, ale aj ako tretieho psa do rodiny. (6.5.)

steniatko

Konečne sa mi podarilo odfotiť všetky tri šteniatka pokope.Je tam Billy, Becky a Beauty. Sú jeden ako druhý. Najučenlivejší je z nich Billy. Naučil sa od Airi ohlasovať keď niekto ide a keď sa mu niečo nepáči, tak vrčí. Je to veľmi šikovný psík.
Sučky sú hravé, je ich plný dom a záhrada. Dnes som sa konečne mohla vyspať. šteniatka sa zobudili až 6:45, ale ja som bola od piatej hore, lebo som čakala, že sa každú chvíľu zobudia. Uvidíme, či to bola náhoda alebo sa blíska na lepšie časy. (3.5.)

steniatko

šteniatka sú veľmi milé, najmä Billy vedie svojou povahou, keď sedím v obývačke a robím za počítačom, príde a ľahne si ku mne na sedačku. Dievčatá ako ináč, pri každej príležitosti si nechajú hladkať brušká. Sú strašne zlatí ako sa hrajú a naháňajú a potom v tej mini svorke sa ukladajú k spánku.

steniatko

šteniatka dostali od návštevy novú hračku, malé, gumové, krochkajúce prasiatko. Veľmi sa im páči, síce je už špinavé ako prasa, ale je s ním dobrá zábava.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Už aj Byron má svojeho nového majiteľa. Dnes si ho prišiel vyzdvihnúť mladý sympatický záujemca z Trenčína. Dúfam, že Byron splní jeho očakávania a prežijú spolu krásne a veselé chvíle. (30.4.)

steniatko steniatko

Po dvore síce behajú už len štyri šteniatka , voľné je však len jedno. Psík menom Byron. Dúfam, že aj pre neho sa nájde vhodný, milý majiteľ, ktorému určite splní očakávania. Medzi chovateľmi je zaužívaná tradícia, na koniec si nechaj najkrajšie šteniatko, ak by ti ostalo, aby si s ním mohol chodiť na výstavy. Byron teda spĺňa podmienky skvelého exteriéru, milej, prítulnej povahy. No proste zlatíčko.
Včera sme boli dať šteniatka zaočkovať. Chovali sa hrdinsky, ani nezakňučali. (29.4.)

steniatko

Počet šteniatok sa prudko znižuje, aj Aira si už všimla, že sa niečo deje. Dnes odišiel poľovníkovi, do Červeného Hrádka pri Zl. Moravciach Barney, psík s tmavomodrým obojčekom.(28.4.)

steniatkosteniatko

Dnes, plná očakávania si prišla pre Bonnie - sučku s červeným obojkom, mladá, krásna majiteľka s rodinou zo šale. To bude dvojka na pohľadanie. Jedna krajšia ako druhá...Teším sa na spoluprácu. Bonie sa rozlúčila s maminkou krásne - v objatí... (26.4.)

steniatkosteniatko

Skoro pred polnocou, ale plný túžby a očakávania si prišiel pre Bessy - sučka s fialovým obojkom Eric,  mladý študent z Martina. Mimochodom pekný darček k narodeninám. Všetko najlepšie k narodeninám Eric! (25.4.)

steniatkosteniatko

Pekné počasie na odber šteniatka stihol mladý majiteľ od Prešova a odviezol si so sebou Betty, sučku s rúžovým obojkom. Dúfam, že Betty splní jeho očakávania a budú z nich skvelí parťáci. (24.4.)

steniatkosteniatko

V každom vrhu sa nájde šteniatko, ktoré sa niečim odlišuje a prirastie mi ku srdcu. Je ho možné vždy rozoznať medzi všetkými a dostane aj osobitné meno. V minulom vrhu to bola Hviezdička, sučka s malým fliačikom na hlave a v tomto vrhu to bol Miláčik. Krásny psík s takým krásnym výrazom a excelentnou povahou. Maznáčik ako vyšitý. Ak by som chovala psíkov a nie sučky, jeho si určite nechám. Dnes si Berryho zobrala milá rodina do dediny Lutila pri Žiary n/Hronom. Verím, že sa mu bude dariť a že sa mi ho podarí dostať aj na výstavu. (23.4.)

steniatko

Krásne fotky ako sa Buffy prišla rozlúčiť s mamou nájdete vo Fotogalérii.

steniatkosteniatko

Dnes odišli dve šteniatka. Buffy, sučka so sivým obojkom, mladý majiteľ s ňou cestoval vlakom do Martina. Celú cestu vraj prespala a doma sa zoznamovala s novým prostredím. Ďalší v poradí bol Bruno, psík so zeleným obojkom. Prišla si preňho celá rodina, boli prekvapení ako narástol, veď ho videli pred dvoma týždňami a to je pre vývoj šteniatka dlhá doba. Brunko spoznáva nový domov v Jacovciach pri Topoľčanoch. Teším sa, že sa mi ozvali keď prišli domov a želám im nech majú zo šteniatok radosť. (22.4.)

steniatkosteniatko

Dnes odišlo z našej mnohopočetnej smečky jedno šteniatko do nového domova. Psík s čiernym obojkom - Bruce, sa dostal do milej rodiny poľovníka z Kráľovej n/Váhom.  Po príchode domov už volali, že cestu zvládol skvele a už spinká v novom pelíšku. Tak nech sú všetci spokojní a nech sa im darí.(21.4)

steniatko

Aira sa obetovala, všetci sa na ňu vrhli...

steniatko

šteniatka už vnímajú kocúra, toľko mu jedno kúsalo do chvosta, až dostalo jednu výchovnú...

steniatkosteniatko

šteniatka sa už ráno pomestia, dva pelechy to vyriešili. (21.4.)

steniatko

Samozrejme okrem šteniatok sa venujem aj Aire. Dvakrát denne s ňou chodím na pole. Pretože dnes bolo veľmi pekne, zobrala som na vychádzku foťák. Aira behala, hľadala a vystavovala. Výsledok nájdete vo fotogalérii.

steniatkosteniatko

šteniatka ma rady naháňajú. Keď ich chcem privolať zapískam alebo zatlieskam. Všetci sa nahrnú ku mne. Aira tiež reaguje na moje tlieskanie, pre ňu je to výzva ku hre. Keď Aira skákala šteniatka sa prizerali, ale keď začala k tomu aj štekať, to sa už utekali schovať. Ako inak pod krík do jamy. Podarilo sa nám tento kúsok nafotiť.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

So šteniatkami zažívame každý deň kopec zábavy. Ráno sa šteniatka dosť skoro zobudili a vehementne sa dožadovali pobytu na záhrade. Bolo asi 6:30, keď som ich vypustila. Behali, skákali a hrali sa. Rána sú však pomerne chladné a keď sa šteniatka unavili, potrebovali sa zohriať a tak sa natlačili do pelechu. Koľko sa ich len vmestilo. Ja som narátala 9. Tí zvyšní sa snažili vyliezť ešte na ne, ale nefungovalo to. Potom som im preniesla veľký pelech ako to dopadne uvidíme zajtra ráno.

steniatkosteniatko

šteniatka sú také krásne, a nie je to samochvála, že keď vyberám fotky, neviem vybrať. Dnes šteniatka pozorovali drozdov pobehujúcich po záhrade. Dvaja nezbedníci našli starú zoschnutú myš po kocúrovi a keď som im ju zobrala, tak ju veľmi intenzívne hľadali. šteniatka behajú úplne všade. Je ich plná záhrada. Stále ich rátam, či sú všetci a kde robia neplechu. (18.4.) Fotky z dneška vo Fotogalérii.

steniatko

šteniatka si to vonku užívajú...zvyšné fotky vo Fotogalérii.

steniatko

Nakoniec sme nechali všetky šteniatka spať hore v hale. Dopadlo to celkom dobre, len ráno tí ostrieľaní išli za Airou, ktorá sa vybrala ku mne do spálne. Tak som musela rýchlo vstať, lebo som sa bála aby nespadli zo schodov. 2 - 3 schody už zvládajú, ale zdolať viacej schodov by mohlo byť nebezpečné. Na schody budeme musieť dať prekážky a inak by sa to malo dať zvládnuť. Prespali celú noc, zobudila ich ráno mama, lebo štekala vonku na poštára.(16.4.)

steniatko

steniatkosteniatko

Unavené z pobytu vonku sa grupovali do skupín a ukladali sa na spánok. To, že spali ozaj tvrdo vidno na sučke, ktorej visela hlava z pelechu.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

♦ Počasie nám praje. Na obed svietilo do átria slniečko, tak som šteniatkam otvorila dvere. Treba však najprv nabrať odvahu. Cez tieto dvere ešte nešli, na terase to už poznajú. (15.4.)

 

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Kvôli socializácii šteniatok som polovicu preniesla do haly. Tu sú v kontakte so všetkými členmi rodiny, vnímajú všetky zvuky okolo seba, buchot z kuchyne, hluk domácich spotrebičov. šteniatka už reagujú na zvonček pri bráne, hneď sú všetci nastúpení a čakajú, kto to príde. V hale robia všetko, to čo v dolných priestoroch, akurát sú účastní ruchu okolo seba. Tým horným sa aj Aira viacej venuje, ale ja ju vždy prinútim navštíviť aj tých dole. Cez víkend ich navzájom vymením. (15.4.)

Rýchlokojenie šteniatok

 

steniatkosteniatko

šteniatka chodia obdivovať mnohé návštevy. Je zážitok vidieť také množstvo šteniatok pokope. Toto boli priatelia z nášho klubu.

steniatko

šteniatka dostali nové hračky, samozrejme hneď sa ujali. Okrem toho dostávajú mrkvičky a jabĺčka. Pekne sa s tým zabavia a roznášajú to kade - tade. Aira pri kojení už málokedy leží, väčšinou ich kojí postojačky asi tak dve minúty. Tí, čo nepíjú sa zabávajú vzájomným hryzením. Zvyšok fotiek vo fotogalérii.

steniatkosteniatko

Pokus nafotiť všetky šteniatka dal riadne zabrať. Zo šteniatok sú malí nezbedníci, behali od fotografa ku mne, upútať ich pozornosť bola sranda. Sú takí pohybliví, že keď chcem odísť z miestnosti, musím vymýšlať rôzne finty aby mi nevyseli na nohaviciach a mohla som vôbec urobiť krok. (8.4.)

steniatko

š teniatka majú dnes veľký deň! Majú za sebou svoju prvú veterinárnu prehliadku, tetovanie v ušku, každé šteniatko je zaočkované proti paraviróze a psinke.Traja z nich majú aj mikročip, lebo tých si berú majitelia do zahraničia. Všetko išlo ako po masle. Na veterine nás už čakali, všetko bolo perfektne zorganizované, tak sa malinkí nestihli ani spamätať a išli sme domov. Pretože je dnes krásne, vyložili sme šteniatka hneď doma na záhradu a tam si veselo pobehovali a hrali sa. Potom vyčerpaní čerstvým vzduchom a pre nich náročným dňom všetci zaspali. (7.4.)

Popri šteniatkach som stihla pár dní povarovať aj dve sučky z nášho prvého vrhu, Annie a Aishinku. Stará zostava. Aj z Vašich setrov vyrastú takéto krásavice a krásavci, pri dobrom výcviku aj veľmi oddaní spoločníci (6.4.)

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Dnes ráno som vyniesla polovicu nezbedníkov, ktorí práve nespali hore do chodby, kde oddychovala po prechádzke ich mama. Aira sa s nimi hrala a oni samozrejme využili, že mama leží a napili sa mliečka. Zvyšok fotografií vo Fotogalérii. (4.4.)

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Dnešný pobyt šteniatok vonku bol o niečo dlhší. Dnes vonku aj papali, spinkali a samozrejme skúmali celé okolie. Pred slniečkom sa schovávali do chládku a tam oddychovali. Nezabudli si však odchytiť chodiaci bar, ich mamu. Zvyšok nájdete vo Fotogalérii.
steniatkosteniatko

šteniatkam sme vybrali tieto mená. Sučky: Beauty, Bonnie, Becky, Bessy, Buffy, Betty. Psy: Byron, Bruno, Bruce, Berry, Barney a Billy. Každémýu šteniatku k menu bude pridelené číslo, ktoré mu bude asi o týždeň vytetované do uška.

steniatkosteniatko

šteniatkam som odstránila bočnicu z pôrodnej bedne, aby mohli behať po celej miestnosti. Naozaj si to užívajú. Behajú, poskakujú, hrajú sa a spinkajú po celej miestnosti.
Aishinka sa chce s nimi hrať, poskakuje medzi nimi a vyzýva ich k hre. šteniatka už kompletne vidia, reagujú na každý pohyb a behajú za každým, kto vojde do miestnosti. Už je rušno. (31.3.)

steniatko

steniatkosteniatko

Dnes bolo krásne, tak sme vyniesli šteniatka na slniečko. Jeden strážil vonku šteniatka a dvaja sme ich vynášali. Prvé šteniatko, ktoré sme vyniesli len tak na skúšku a sme sledovali , čo bude robiť. Ležalo v tráve, čuchalo okolo seba a potom začalo okúsavať trávičku. Potom prišla mama a šteniatko ju začalo prenasledovať. Začali sa spolu hrať, potom prišla aj Aisha a obidve ju umývali a malá za nimi behala. Preto sme sa vlastne rozhodli vyniesť na vzduch aj ostatné.
šteniatk si to však užívali. Všetko očuchávali, kúsali a pobehovali. Boli natoľko šikovní, že keď im bolo horko, tak sa schovali do chládku. Pretože sme urobili veľa fotiek, tie najkrajšie vložím do Fotogalérie. (29.3.)

steniatkosteniatko

Strašne komické je ako šteniatka sedia. Na zadku. Keby nemali chvost, tak určite spadnú dozadu.

steniatkosteniatko

♦  Aira chodí niekedy na šteniatka len nakúkať, nemám to rada lebo ich zbytočne rozruší. Keď ich príde nakojiť, je všetko v poriadku.

steniatkosteniatko

Je zaujímavé sledovať ako sa Aisha k nim správa. Najprv ich olizuje, potom spustí hlavu dole a nechá sa od šteniatok olizovať, hrýzť a škriabať.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

šteniatkam sa začína formovať povaha. Ich hry naberajú na intezite. Vrčanie je také silné, že niekedy dobehnem pozrieť, že čo sa deje. Začínajú presadzovať svoju dominanciu. Už nespia len pri sebe, ale už spinkajú rozlezení po celom vyhradenom mieste. Dnes jedno šteniatko spalo tak blízko misky s vodou, že som mu dvakrát vyťahovala uško z vody. Sú aj veľmi zvedaví, vyliezajú na bočnicu a nakúkajú okolo seba, objavujú nový svet.

steniatkosteniatko

Dnes ráno som bola vyvenčiť naše sučky na poli. Miestami bola ešte nasadená kukurica a suky lietali z jednej strany na druhú. Krížom cez pole viedla poľná cestička, po ktorej kráčala mladá mamička s dcérkou. Pani na mňa zavolala: " Prosím Vás, mohli by ste si chytiť tých psov?" Zobrala som píšťalu a zapískala som na nich privolávací signál. Suky okamžite pribehli ku mne. Keď išla pani okolo hovorí malej: "Vidíš ako psíkovia poslúchajú." Malá hovorí: "Obidvaja." A ja im odpovedám: " Keď sú poslušní, môžu byť aj dvaja, ak neposlúchajú aj jeden je veľa."
Milí priatelia, mať pekného psa je super, ale mať vychovaného psa je Vaša vizitka.(27.3.)

Zvyšné fotky malých nezbedníkov vo fotogalérii.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

šteniatka po kŕmení sa radi ešte pohrajú a niektorí to skúšajú aj na Airu. Zatiaľ sa s nimi nehrá, ale nechá sa obhrýzať a olizovať.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Pretože šteniatka začínajú všetko hrýzť, tak som im dala zopár hračiek. Hneď sa ujali a keď nie je žiadna na blízku, uško,labka alebo chvostík tiež chutí. (25.3.)

šteniatka sú stále v pohybe, vymýšľajú a všetko skúmajú. Pitie vody im už nerobí problém aj keď si niekedy pritom namočia labky.

steniatkosteniatko

Aira sa viditeľne vyhýba šteniatkam. Vidno ako pri kojení trpí. Ťahajú tak silno, že má fialové bradavky. Keď pijú vydávajú taký zvuk, ako keď je zapojené čerpadlo. Počuť ako ťahajú a prehĺtajú. Asi pri kojení už cíti ich zuby a ostré pazúriky na labkách. Je celá doškriabaná. Kojí už len 5-6x denne.

steniatkosteniatko

Ráno,  som im dala žrať granule namočené vo vode. Len sa po nich zaprášilo. Kým sme prišli z prechádzky bolo rozmočené dvojnásobné množstvo granúl, tiež ich zožrali veľmi rýchlo. Ku granuliam samozrejme patrí voda. Tak som im ponúkla vodičku. Niektorí pili, niektorí sa ponárali a tí zvyšní umývali tých mokrých. Bolo veselo. Viacej vody na zemi ako v miske. Niektorí sa púšťali aj do suchých granúl, ale pokiaľ nebudú inštiktívne piť vodu, budem im ich namáčať, buď vo vode alebo vo vývare.

Dostávajú špeciálne granule určené pre šteniatka, Royal Canin Starter, sú vhodné pre kojacie suky a pre šteniatka  v štádiu odstavovania až do dvoch mesiacov. Obsahujú štartovací komplex pre vybudovanie obranyschopnosti a optimálneho trávenia.(24.3.)

Ostatné informácie ako mi obhrýzajú papuče, veci okolo seba, ako sa túlia a krásne oddychujú, ako sa vedia poumývať ako behajú nájdete vo fotogalérii.

šteniatkam veľmi chutí papať, odo dnes budú papať 2x denne. Podarilo sa nám ich odfotiť v plnej zostave.

steniatko

Chápete, že nie vždy sa mi podarí pripraviť pre Vás materiály o šteniatkach... často mávam takéhoto narušiteľa - nášho kocúra (23.3)

Pre nových majiteľov nahrávam video, aby si doma mohli pozrieť vývoj šteniatok a vtipné situácie, ktoré so šteniatkami prežívame teraz my. To, čo Vám popisujem v denníku sa mi dúfam podarí zachytiť aj kamerou.

Keď šteniatka dopapajú mleté mäsko s ryžou, prichádza na rad upratovacia čata v podobe Airy. Tá všetky misky vyumýva do čista. Potom nastupujem ja, a odpracem zvyšok. šteniatka sú také veľké, že si krásne vedia odchytiť svoju maminku a napijú sa aj postojačky. Papuľka plná zúbkov, ostré pazúriky spôsobujú, že Airinka sa šteniatkam aj vyhýba. V noci si dopraje od nich prestávku aj 5 - 6 hodín a cez deň 3 - 4hodiny. (21.3.)

steniatkosteniatko

Dnešné papanie bolo podobné, len zmes bola moc hustá a šteniatkam sa lepila na podnebie, tak som na pomoc zavolala Airu. Tá ich nakojila a všetko bolo Ok.
Od budúceho víkendu si môžu záujemcovia dohodnúť termín na návštevu šteniatok a vinadívať sa na tie malé, zlaté stvorenia. (20.3.)

Keďže sa šteniatkam rastú zúbky a Aira si dáva veľké prestávky medzi kojením, mala som v pláne, že začnem šteniatka prikrmovať. Pretože som varila sučkám dnes čerstvé mäso, pár kúskov som dala rozmixovať aj s ryžou a zeleninou. Mala som pôvodne v pláne dať každému okoštovať len tak na prst a do papuľky. Všetko však nabralo rýchly spád. Prvé šteniatko, dostalo trošku do papuľky a potom začalo žrať z misky akoby to robilo odjakživa. Druhé šteniatko reagovalo podobne. Tak som rýchlo utekala pre ďalšie misky, naporcovala kašu a porozdeľovala medzi šteniatka. To bolo mlaskotu. Niektorí si pomáhali labkami, jeden si do misky aj sadol. Nakoniec sa medzi sebou olizovali a záverečnú očistu urobila mama Aira. Povylizovala misky a aj šteniatka. Zvyšné zábery z tohto zážitku si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

steniatko

Aira nemá problém prísť ku šteniatkam po 4 hodinovej prestávke. Viete si predstaviť akí sú hladní. Hneď ako ju zacítia, nastane chaos, šteniatka behajú, kňučía, pištia, zavijajú a jeden cez druhého hľadajú mamu - ich jediný zdroj potravy. V noci som ich našla pobehovať po garáži, mimo svojej bedne. Bolo to milé. Aira tam mala misku s granulami. Akonáhla zacítili, že je v miestnosti, celá svorka sa vybrala za ňou a snažili sa dosiahnuť mliečne žľazy.Museli sme pôrodnú bedňu uzatvoriť, na nejaký čas, štvrtou stenou. šteniatka krásne behajú, možno lepšie behajú ako chodia. Zúbkov majú už toľko, že ich neviem ani zrátať. No proste zlatíčka! (19.3.)

Aishinka je sučka z našeho prvého vrhu, čiže je to vlastne nevlastná sestra týchto šteniatok. Stále sa ich trochu bojí, najmä keď sa za ňou rozbehnú. Na druhej strane ju fascinujú, keď sme pri nich, tak aj ona a stále sa ich snaží umývať. šteniatka na ňu milo reagujú a tiež by sa s ňou chceli hrať. Som zvedavá, že keď už budú naozaj behať aj za ňou ako bude Naša Aishinka na ne reagovať. Zatiaľ to zvláda skvele.

steniatkosteniatko

šteniatka majú tri týždne. Neuveriteľný pokrok, aký šteniatka dosiahli za toto obdobie je úžasný. Ich pohyby nie sú dokonalé, ale už viacej chodia ako sa plazia. Hlavičku držia hore a snažia sa zaostriť tie svoje krásne očká. Reagujú na každý výraznejší zvuk, zvukovody sa im otvorili. Po papaní hneď nezaspinkajú, ale sa hrajú, vrčia, štekajú, kúšu sami seba alebo navzájom jeden druhého. Pokiaľ je pri nich mama, niektorí sa púšťajú aj do nej. Zatiaľ nereaguje, len ich umýva, ale viem, že čochvíľa bude na ich výzvy reagovať. Každý deň pribudne šteniatkam ďaší zúbok. Ich kúsanie je jemné, bez výrazného tlaku. (18.3.)

steniatkosteniatko

Dnes som zistila, že niektorým šteniatkam sa už prerezali zúbky a dokonca už majú vonku aj zadné zúbky.Budúci týždeň začnem prikrmovať.
Tí šikovnejší chodia cikať na noviny, mimo miesta kde spinkajú. Už sa im otvorili zvukovody, reagujú na hlasnejšie zvuky. Aishinka výdatne pomáha pri umývaní šteniatok, kým mama kojí, umýva im zadočky. V noci prespia bez problémov niekoľko hodín, dnes to boli 4, tak si oddýchne nielen Aira ale aj ja. (17.3.)

šteniatkam vychádzajú zuby na hornej aj dolnej čelusti. Kúšu, zatiaľ bezbolestne, je to milé. Radi sa hrajú a čakajú, či ich budem hladkať, škrabkať alebo provokovať. (16.3.)

steniatkosteniatko

steniatko

Zvyšné fotky nájdete vo fotogalérii.

steniatkosteniatko

šteniatka ma vnímajú ako náhradnú matku. Cítia, keď prídem medzi nich a reagujú podobne ako keď príde Aira, hneď sa budia a hľadajú ma. Nechajú sa hladkať, škrabkať alebo sa nechajú vyprovokovať k vrčaniu. Hovorím im: "Ja nie som na papapnie, ja som na mojkanie." Keď som si medzi ne sadla, jeden mi okúsaval šnúrky na teniskách, druhý vrecko na nohaviciach, ďalší ruku, atď. Nafotila som toľko fotiek, až mám problém, ktoré umiestnim na stránku. Som rada, že Vám môžem sprostredkovať šteniatka aj v bdelom stave a nielen keď spia.

steniatko

Pri hraní si šteniatka už trúfnu aj na svoju mamu. Máme potešiteľnú správu, šteniatkam sme nahmatali, že sa im už pretláčajú zúbky na hornej čelusti. Zajtra by malo byť cítiť spodné, pamätám si od minula, že to išlo veľmi rýchlo. O chvíľu z nich budú šemy zubaté...(14.3.)

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Pretože cez víkend sa nám podarilo urobiť veľa pekných fotiek, navštívte našu fotogalériu. Niekoré šteniatka sa pred spaním trošku pohrajú, kúskajú sa navzájom.  Keď sú hladní, tak sa navzájom pobudia a pobehujú po výbehu a keď príde mama, tak to je  hotový poplach...

steniatko

Dnes sme šteniatka vážili  a tak sme uvažovali, že ak má každé šteňa v priemere 1,25kg, tak pri kojení na nej visí 15kg. Tak niet divu, že kojenie sa skrátilo na 5-10min. a odchádza od nich úplne zadychčaná. Do misky na váženie sa mi pomaly nevmestia

steniatkosteniatko

♥♥♥ Aira má dnes narodeniny! Práve dnes má 6 rokov. Naša herečka, gratulujeme!!! O darček v podobe dvanástich ratolestí sa postarala sama, my už len ako darček sme jej kúpili veľkú kúsaciu kosť a nejaké maškrty. (12.3.) ♥♥♥

Viete, čo je fantastické? šteniatka sa dajú pestovať ako malé bábätká...výsledok, krásne, spokojné šteniatko.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Včera ma veľmi prekvapila Naša Aisha. Okrem toho, že stále nakúka na šteniatka a snaží sa ich očuchávať, keď videla, že mama Aira ich umýva, tiež sa snažila jedno šteniatko umývať. Veď keď sa umýva, treba pomôcť... Airinke to vôbec neprekážalo. (11.3.)

šteniatka majú pomerne tuhý spánok. Zobrať si šteniatko na ruky a popestovať si ho je skvelý zážitok.

steniatkosteniatko

U šteniatok sme spozorovali náznaky hrania. Začínajú sa okúskavať, napr. chvostík, ušká a jeden sa pustil aj do mňa. Aprvé náznaky šmajchlovania. Keď ich hladkáme a škrabkáme, tak si to vychutnávajú.

steniatkosteniatko

Všetkým šteniatkam sa už otvorili oči. Neznamená to však, že už vidia, zatiaľ budú rozoznávať len svetlo a tmu, neskôr obrysy a až potom neskôr sa im zaostrí zrak. Sú však stými očkami veľmi milé.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Dnes máme mnoho noviniek. šteniatka som prvýkrát odčervovala. Využila som situáciu keď spali, otvorila som papuľku, vsunula som im dozadu na jazyk odčervovaciu pastu. Chúďatká moje, mykali hlavičkami a chceli sa nepríjemnej chuti zbaviť. Trvalo to len pár sekúnd a spali ďalej. A od teraz, každé dva týždne si to zopakujeme. Okrem nich som tabletkami odčervila aj Airu, Aishu a kocúra. Pravidelnosť v odčervovaní je dôležitá kvôli likvidácii parazitov v tele zvieraťa. Pretože parazity majú rôzne štádia vývoja, šteniatka treba odčervovať častejšie. Napriek tomu, že Airina stolica bola pri vyšetrení v 38.dni gravidity negatívna, stačilo ich spoločne odčerviť až teraz. A ako môžu šteniatka dostať parazity? Aj to najzdravšie zviera má v sebe parazity. Závisí od imunitného systému, ako sa s nimi vysporiada. šteniatka získavájú prvé parazity už v tele matky a potom cez mliečko. No a my  takto potrápime šteniatka každé dva týždne, hlavne aby boli zdravé.(10.3.)

šteniatka sa stavajú na nožičky a pretože sa snažia kráčať rýchlo ľahko skončia na brušku, ale ich snaha je veľká... Už "pobehujú" po celej pôrodnej debne a je okolo toho veľa kriku. Fotky, ako naši miláčikovia spinkajú sú vo Fotogalérii.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

To, že sa šteniatkam otvárajú očká som už spomínala a na niektorých fotkách je to už vidno. Tejto bábike sa viac otvára jej ľavé očko.

steniatko

Naša Aishinka chodí pravidelne nakúkať na šteniatka. na jednej strane ju to láka, že čo sa to tam hýbe a kňučí a na druhej strane má rešpekt. No veď počkaj keď začnú behať... (9.3.)

steniatkosteniatko

 

 

Airinka zaviedla rýchlokojenie. šteniatka sa stihnú napapať od 5 do 8 minút. Po 5minutách prvé jedince odpadávajú - zaspinkajú. Vidno, že ťahajú omnoho intenzívnejšie ako na začiatku. Poniektorí už cikajú samostatne, vidno už malé mláčky na podložke ale kakanie je ešte s výdatnou podporou maminy.Keď Aira šteniatka umýva, tak to aj cítiť, treba vyvetrať. Intervaly medzi kojením sa predĺžili aj na dve hodiny. Ich spánok je výdatnejší a tuhší. šteniatka sa snažia držať hlavičku vysoko, poniektorí urobia aj 3-4 kroky, potom hlavička padá a nasleduje plazenie. (8.3.)

šteniatka dnes dostali nové rozlišovacie obojky. Tak Vám môžem predstaviť šteniatka podľa farby obojkov a to do času, kým dostanú konkrétne mená. Mená síce už máme vymyslené, ale presne budú dané až pri tetovaní. Sučky majú takéto farby obojčekov: ružový, fialový, oranžový, sivý, žltý a červený. Psíkovia zase tieto: béžový, hnedý, čierny, tmavomodrý, bledomodrý a zelený. (7.3.)

steniatkosteniatko

Noc prebehla v kľude, Airinka po nakŕmení šteniatok si ide ľahnúť vedľa a podľa potreby sa k nim vráti. Pretože už druhá noc bola  kľudná, opúšťam miestnosť pri šteniatkach a idem sa vyspať do mojej postele.
Dnes so šteniatka vážila, s ich prírastkami som spokojná. Keď priemerná váha pri narodení bola 425,5g tak teraz, po 10 dňoch ich priemerná váha je 857,75g. Samozrejme, že poniektorí mali niečo nad priemer a niektorí zase niečo málo podpriemer, ale nič výrazné. Maminka má mliečka dosť, žrať jej chutí za dvoch, tak pokračujeme v priberaní....(6.3.)

steniatko

Dnešná noc bola najkľudnejšia zo všetkých. Airinka sa z pôrodnej bedne nepohla celú noc, šteniatka striedavo pili a spali a takto to vydržali až do rána. Zato cez deň chodí Aira oddychovať mimo bedňu, pretože keď si ľahne v blízkosti šteniatok, hneď ju zacítia a hrabú sa rovno k nej. 
U niektorých v kútikoch očí už možno pozorovať také škáročky, šteniatkam sa začínajú pomaly otvárať očká. Očká sa u šteniatok bežne otvárajú medzi 9 - 14 dňom. Už ich je riadna tlupa, keď takto narástli. Zajtra ich budem vážiť, tak som zvedavá. V podstate na 10 deň by mali dosiahnuť dvojnásobok pôrodnej váhy.(5.3.)

steniatko

Dnes po prvýkrát si Airinka bola odpočinúť mimo pôrodnice. šteniatka už nedelím na polovicu, lebo Aira ich aj tak pobudí všetkých a oni sa predierajú cez všetky zábrany za ňou. Začala ich dokonca vyberať z peliešku, tak som ich prestala rozdeľovať. Vyzeralo to dosť hrozivo ako sa ich pokúšala prenášať v papuli. Je zaujímavé, že presne vie vycítiť, ktoré šteniatko sa potrebuje vyšpiniť. Olizuje len to, ktoré to potrebuje. Chodí už aj častejšie od nich, už nie sú stále pricucnutí. Teraz, kto sa priplazí prvý má šancu sa napapať. Je to boj. Keď pospia ich samozrejme povymieňam, aby na každého došlo. (4.3.)

steniatkosteniatko

Dobre napapané šteniatka si užívajú sladký spánok. Chcela by som vedieť, čo sa im sníva. Tie zvuky, čo vydávajú a nožičkami mykocú a bežkajú....minimálne za zajacom

steniatkosteniatko

Jeden pán sa ma pýtal, či šteniatka nestrádajú, keď je ich tak moc. Môžem zodpovedne prehlásiť, že určite nie. Bohužiaľ setre majú takéto mnohopočetné vrhy. Samú ma to prekvapilo, dúfala som, že sa vmestím do čísla 10, ako minulý vrh. A utratiť ich nedám, radšej obetujem všetok čas, pre ich spokojnosť. Môžem Vás všetkých ubezpečiť, že šteniatka majú 24hodinovú starostlivosť. Dokonca spávam v miestnosti, kde sa šteniatka nachádzajú a to dovtedy, pokiaľ to bude potrebné. O šteniatka je dokonale postarané po všetkých stránkach ( psychickej, fyzickej, sociálnej a veterinárnej). Jediný, kto tu stráda som ja, ale mne to nevadí, robím to rada a s nadšením.

steniatkosteniatko

Dnes majú šteniatka 1. týždeň života za sebou. Ale ten čas beží. Farebné šnúrky, ktoré som im dala na krk pri narodení, aby som ich ľahšie rozlíšila, sa chystám v blízkej dobe nahradiť farebnými obojčekmi. Niektorým začínajú byť šnúročky tesné. Krásne priberajú. Námatkovo sem - tam niektoré ovážim a nestíham sa čudovať... ( 3.3.)

Sú úplne dokonalé aj s tými svojimi malinkými labkami, vankúšiky a miniatúrnymi pazúrikmi a tie bezzubé papuľky. Nevieme sa na ne vynadívať. šteniatka sú na zjedenie (pre mňa) aj keď v skutočnosti je na zjedenie ich mama. Vkuse sú na nej pricucnuté. Ich čuch sa výrazne zlepšil a keď príde ich mama k nim bližšie, niektorí, čo nespia tvrdo, okamžite reagujú na zdroj potravy a zdvíhajú hlavičky a ich cieľ je jasný → smer mliekareň. šteniatka sa v podstate v tomto ich pohybe nedajú ani odfotiť.Tie ich plazivé pohyby sú komické, lebo hlavička je ťažká, kmitá zo strany na stranu a hľadajú zdroj mlieka. Pokiaľ netrafia, tak spustia taký krik, no hotový poplach a tam nastupujem ja  a prikladám a posúvam a usmerňujem. (1.3.)

steniatkosteniatko

Na týchto fotkách dobre vidno rozdiel medzi psíkom a sučkou. Sučka pôsobí jemnejšie je drobnejšia. Psík naopak má výraznejšie črty, hlavička je mohutnejšie a celý pôsobí robustnejšie.

steniatkosteniatko

Airinka bola dnes už na prechádzka ráno aj večer. Nie na nejakej dlhej len tak aby si trochu počuchala po okolí a vyšpinila sa. Ráno som ju prinútila ísť do vane, lebo ju bolo treba poumývať so zbytkov krvi, aby sa nerozkladala na jej srsti a neprivodili sme nejakú infekciu. Po pôrode som ju samozrejme už raz umývala a na druhý deň sme boli na kontrolnom sone, aby som sa uistila, že je všetko v poriadku a v maternici nezostalo nič, čo tam nepatrí. Sučka sa po pôrode čistí asi tri týždne. Nielen o šteniatka sa treba starať, ale aj o mamičku Airinku. Sučka je oslabená graviditou, pôrodom a kojením samotným. Výživu jej dopĺňam o kalcium aby nedošlo k odvápneniu(popôrodná eklampsia). Čiže aj u sučky sa treba sústrediť na tri základné veci: čistotu, kľud a výživu.

Dnes som robila, za asistencie mojej dcéry, kontrolné váženie. Keď sa šteniatka narodili, mali v priemere 430g. Za päť dní priemerný prírastok šteniatok je 140g. šteniatka viditeľne nielen pribrali, ale aj narástli. Airinke už siahajú takmer po členky a v pelíšku začína byť tesno. (28.2.)

steniatkosteniatko

Už sme sa slušne zabehli. šteniatka pekne papajú a spinkajú. Airinka od nich častejšie odchádza, lebo je stále hladná. Tak dostane aj 5 - 6x, potom veľa pije a samozrejme pýta sa aj častejšie von. Niet divu veď šteniatka sú na nej vkuse pricucnuté, len taký lupot. Keď spinkajú, kadečo sa im sníva, hýbu labkami vrtia chvostíkmi, mikajú papuľkami, raz kňučia potom akoby štekali, potom vrndžia, pištia, vískajú a vydávajú rôzne iné milé nedefinovateľné zvuky. Čas pri nich veľmi rýchlo beží, pozorovať ich je niečo skvelé, je to ako nekonečný seriál. (27.2.)

Noc bola výrazne pokojnejšia, vstala som k nim asi 5x, oproti predošlej noci, kedy to bolo min. 10x. Zachovala som pomer delenia na polovicu a vyšli z toho pokojné a napapané šteniatka. Dĺžka spánku sa bude pomaly predlžovať. Dnes im už odpadávajú pupočné šnúry, tak im už nič neuberá na kráse. (26.2.)

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Už teraz na fotkách vidno ako sa šteniatkam krásne leskne srsť. Začínajú im pigmentovať vankúšiky na nožičkách a nošteky.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Airinka sa veľmi stará. Stále ich umýva, čistí a masíruje im brušká. Oni len papajú a spinkajú, o všetko sa sa postará ich maminka. Airinka je vyhladovaná, strašne smädná, tiež sa stále umýva. Ešte hodnú chvíľu potrvá, kým sa vyčistí. Najhoršie, že mi umýva aj šteniatka odložené v pelíšku a vždy mi ich pobudí. Tak ich trochu prikrývam, ale ona si ich stráži, vždy si líha k nim, aby ich mala nadosah.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Máme prvú noc za sebou. Odchov šteniatok má aj svoje negatívne stránky, jednou z nich sú tieto prvé noci. šteniatka sú malinké a neprespia celú noc. Riadia sa len inštinktom a čuchom. Je ich moc, keď sa niekomu neujde cecík tak robí krik, keď sa odgúľa robí krik, keď sa mamina odsunie, ide napiť alebo sa umýva zase robia krik. A ja behám a šteniatka naprávam a ukladám a prekladám, aby na každého došlo. Cez deň som ich rozdelila na polovicu. Jedni spinkali v peliešku a druhí papali, keď sa malí v peliešku začali budiť, tak som ich povymieňala a bol väčší kľud. Stalo sa, že jeden bol hladný aj po výmene, tak išiel papať aj s druhou skupinou, tak ich v peliešku zostalo len päť. Včera, po narodení boli hrozne studení, tak som ich zahrievala teplou dečkou a uterákom, ale dnes boli už teplučkí a celí vyrozvalení a napapaní pekne spinkali

Tak si nás spočítajte !

steniatko

steniatkosteniatko

A takto ich malinkých pribúdalo. Aishinka vedela, že sa niečo deje, tak najprv nakúkala cez okno a potom bola Airinku pozrieť. Aira sa s ňou oňuchala, vôbec nebola na ňu agresívna, všetko dopadlo dobre. Dokonca aj kocúr chodí nakúkať, čo to tam kňučká.

steniatkosteniatko

steniatkosteniatko

Asi o pol druhej to začalo, dychčanie, triaška, von - dnu a stále dokola. Sem - tam sme si podriemali. Nad ránom si vonku už líhala, nevládala ani ona, ani ja. Vonku som ju nenechala viac ako dve minúty. Po siedmej viditeľne vyhľadávala na záhrade miesto, kde začne rodiť, zase si robila hniezdo v kúte záhrady, v lístí, dobíjala sa do voliery, skúšala sa vtrepať pod krík, no ale ja som ju dotiahla do "pôrodnice" a nedala som jej už na výber.

Prvé šteniatko sa ohlásilo asi o 8:30 a posledné o 17:30 (dúfam). Zostali sme v úžase ale aj v remíze, sučiek je 6 a psíkov taktiež 6. Tak sa rozvinulo po našich chodbách kňučkanie a pišťanie. Nielen ja ale aj Airinka je určite šťastná, že to máme za sebou. šteniatka sú krásne, úžasné a dokonalé s tými svojimi pokrčenými ksichtíkmi a fantastickou plyšovou srsťou. Tentokrát sme si ich označili šnúrkami, nevieme dokedy im to vydrží, sú to malé zlatíčka, urobím všetko preto aby prospievali. Tak potom ten chodiaci tieň na fotkách to som ja. Držte nám palce a tešte sa na fotky.

štešten

štenisteniatko

Teraz je streda večer. Airiku chytá triaška, je nepokojná, stále sa pýta von a hľadá si miesto pod kríkom. Hľadá si miesto na pôrod. Volieru som preventívne zatvorila. Neklamný znak, že to na ňu ide. Dychčí a volá ma von. Je tam hrozná kosa, asi -8st. Nechám ju chvíľu ochladiť a potom ju volám do vnútra. Bude to ťažká noc. Držte nám palce!

Termín na pôrod u sučky je 58 -63 deň. U nás padol na 58deň pondelok. Z útorka na stredu ma v noci niekoľkokrát volala, tak som dúfala, že už - už. Ale nič. Už viac dní pozorujeme výraznú zmenu chovania. Všetci sme nedočkoví, ďakujem aj všetkým priateľom, že volajú a zaujímajú sa