Preprava psa lietadlom

fly1. Prepravovať psov (zvieratá) možno len do krajín, ktorých miestne predpisy to povoľujú. Takéto krajiny vyžadujú veterinárne potvrdenie potvrdené veterinárom (viacjazyčné), ktoré musí byť vystavené max. 3dni dopredu, niektoré krajiny 24hod.

2. Letecká preprava zvierat prebieha v špeciálnej pevnej preprávke, s pevným nepriepustným dnom. Treba zistiť aké rozmery sú na prepravu povolené. Prepravka musí byť opatrená vysačkou s menom, adresou, telefónnym číslom majiteľa a menom psa. Preprávka by mal byť primeraná rozmerom psa. Musí byť opatrená nálepkou "neklopiť" a "Živé zvieratá". 
Pes by mal mať v schránke teplú deku( v podpalubí býva zima, niektoré sú klimatizované). Pri dlhšom lete (viac ako 4hod.) vodu a truchu žrádla. 2hodiny pred letom môže dostať trochu vody a žrať. Počas letu sa môžete informovať o správaní Vášeho miláčika u leteckého personálu. Batožinový priestor je monitorovaný.

3. Aby ste mohli využiť leteckú prepravu zvierat, musíte mať pevnú rezerváciu pre prepravu zvieraťa. Letecké spoločnosti si väčšinou účtujú rovnaký poplatok ako za nadmernú batožinu, alebo poplatok za prepravu určuje cenník jednotlivých aeroliniek. Zvieratá možno prepravovať na palube lietadla (do 5-8kg), v batožinovom priestore - v podpalubí.

4. Od konkrétnej spoločnosti závisí, či Vám psa do lietadla zoberie. Niektoré len obmedzený počet zvierat na jeden let.

5. Pes musí byť začipovaný (mikročip obsahuje číslo a kód krajiny).Tetovanie je platné iba do krajín EÚ a to do r.2011! Ďalšou podmienkou je vlastný cestovný pas zvieraťa tzv. PET PASSPORT. Musí byť v ňom zaznamenané, či bol pes očkovaný proti besnote. Pri vycestovaní si treba zistiť konkrétne požiadavky krajiny, vývoznej aj dovoznej. Niektoré vyžadujú aj iné veterinárne potvrdenia.

Záver:klietka

- Informácie o preprave zistíte u leteckej spoločnosti.
- Informácie o vývoze alebo dovoze pre danú krajinu môžete zíkať na ambasáde (veľvyslanectve) príslušnej krajiny alebo konzulátoch alebo štátnych úradoch.
- Zvieratá bývajú často po lete lietadlom oslabené stresom a prechladnuté. Stres možno eliminovať upokojujúcimi tabletkami, samozrejme len po konzultácii s veterinárnym lekárom.
- Preprávka na psa musí mať tri vetracie otvory a potrava a voda sa musí dať doplniť zvonka, musí byť pevne uzavretá nie zamknutá. Pes musí mať na sebe popruhy s vôdzkou. Preprávka musí byť dostatočne veľká, aby sa pes mohol v nej postaviť, sadnúť si a otočiť sa.