Denník - vrh C - 2016

V tomto denníčku Vám popíšem, čo predchádzalo  rozhodnutiu mať šteniatka. Ako prebiehalo krytie a tehotenstvo našej Nelky. Narodenie našej chlapčenskej štvorky, pravidelné postrehy z ich vývoja až po odchod k novým majiteľom.

Splnenie podmienok chovnosti, vhodný vek, výborný exteriér a výber vhodného partnera boli tie správne atribúty na plánovanie vrhu. Pretože od posledného posledného vrhu uplynulo 5 rokov, moja túžba opäť počuť kňučkanie šteniatok rozliehajúcich sa po dome nabrala reálne rozmery.

Nelka má v tomto období 3,5 roka, úspešná najmä po výstavnej stránke.  Za partnera sme zvolili Arnieho zo Zlatej doliny, psíka z môjho prvého vrhu, čím vznikla krásna situácia, že mám doma starú mamu Airu a mamu Nelku. Zároveň však budeme pokračovať v línii našej chovnej stanice. Arnie je výrazný pes, úspešný po pracovnej aj výstavnej stránke. Čo nás najviac presvedčilo je rodokmeň oboch. Nelka má španielsko - maďarské korene a Arnie česko - holandské, kombinácia ktorá tu nieje. Arnie má za sebou už jedno potomstvo, Nelkino je to prvé.

Keď sa Nelka začala hárať v správny čas sme dali vyhodnotiť progesterón aby sme neprešvihli čas na krytie. Pri krytí sa presúva vždy sučka  za psom, čo sme urobili aj my. Nakoniec sme však Arnieho presunuli k nám domov a pretože prostredie u nás pozná, nemal problémy sa venovať Nelke. Nakryť sa nám podarilo na 12 a 13deň. Plný očakávania sme rátali každý deň aby sme mohli ísť na sono, kedy nám veterinár potvrdil graviditu. 

Nelka je veľká nadšenkyňa práce v poli, tak ani rastúce bruško jej nebránilo behať po poli a vyhľadávať a rozháňať zajacov a bažantov. Dva týždne pred plánovaným pôrodom som jej toto behanie obmedzila, aby sa trošku šetrila. Pohyb je pre gravidnú sučku dôležitý aby bola v dobrej kondícii.

Nelka tehotenstvo prežívala bez väčších problémov až sme začali odrátavať dátum pôrodu. Tehotenstvo sučky trvá približne 2 mesiace, ideálny čas pôrodu je 63. deň od nakrytia. Samozrejme všetko závisí od počtu šteniatok. Pri väčšom počte môže byť pôrod skôr a pri menšom počte neskôr. 
Týždeň pred plánovaným termínom pôrodu sme pripravili pôrodný box. Týmto chcem poďakovať Zuzke Orelovej a jej manželovi, že nám ten krásny box zapožičali. Nelku som každý deň do boxu odviedla, aby vedela že to bude jej miesto.

Podľa veterinára MVDr. Pašeka nebude šteniatok veľa, tak 2-3. Fúha záujemcov o šteniatka mám už 12. No nič pôjdeme po poradí, hlavne aby všetko bolo v poriadku. Nelka nemá veľké bruško, ale zato nám ho stále ukazuje a my jej ho musíme hladkať. Je to zlatíčko :)

Odpočítaváme každý deň. V kalendári je vyrátaný predpokladaný termín pôrodu. Gravidita sučky je všeobecne dva mesiace. Predpokladaný termín pôrodu je 63 deň od nakrytia. Samozrejme sú aj iné vplyvy, kedy sa termín môže posunúť. Ak je šteniatok veľa, môže byť termín aj skôr a naopak ak je šteniatok málo, môže sa termín posunúť.

23.4.2016 - 62.deň: Nelka sa vyhrieva na slniečku a pozuruje hrdličky a  holubyv záhrade. Je to jej obľúbená činnosť. Je stále v pohode, včera sa dokonca hrala s loptičkou, vyhadzovala si ju :) Je víkend, všetci sú doma, tak som si vybehla nafotiť aspoň zahájenie Field Trialu, športovú súťaž nášho klubu. Snáď ma Nelka nebude postrádať.

24.4.2016 - 63.deň: Ráno som nemohla nájsť Nelku v záhrade. Á je to tu. Prehľadávam kríčky. Jednu veľkú jamu pod kríkom sme zaplnili, to si chystala už cez týždeň. Je vynachádzavá, tam by som ju nenašla. Schovala sa za jedľu a krík jazmínu, do rohu za valieru. Nebolo ju vôbec vidieť. Tento deň je nekonečný,Nelka stále chodí von a dnu a hľadá si miesto na rodenie. Má asi päť miest, ktorými vždy prechádza. Po asi 16 hodinách ju nekompromisne odvediem do pôrodného boxu. V dome nastal kľud, počuť len dychčanie Nelky, ktoré sa prekrýva so silnou triaškou. má taký zvláštny výraz. Som celý čas pri nej a snažím sa ju na jednej strane povzbudiť, ale nevyvolať v nej dojem, že to za ňu odrodím....

 
25.4.2016 64.deň : Nepáči sa mi to. Obe sme riadne unavené. V polospánku vnímam jej dych. Každú hodinu ide von, prechádza okolo svojich pripravených miest, ale pretože je v noci veľmi zima, nedovolím jej tam zostať. Ráno padlo rozhodnutie, daný stav prekonzultovať s veterinárom. Veterinárna klinika je len 5 min. od nás autom, tak nakladám Nelinku a sme tam ešte pred otváracím časom. Sono potvrdilo moje tušenie, jedno šteniatko zablokovalo pôrodné cesty. Odvážim Nelinku a hneď ju berú na sálu. To bola najdlhšia hodina v mojom živote...Z kliniky si odnášame vo veľkom košíku štyri krásne šteniatka - štyroch chlapcov a našu Nelinku. Všetko dobre dopadlo. Prežil aj mrňús, ktorý zablokoval pôrodné cesty. Nelka bola stále omámená po narkóze ale šteniatka plné života. Hneď som ich odvážila. Najmenší drobček mal približne 370gramov, druhý 470g a dvaja Valibuci približne po 560g. Kamarátka Dáška Sojková priniesla výhrevnú podložku pod šteniatka a nastala procedúra prikladania šteniatok k cecíkom a masírovanie bruška. Nelka sa trošku zmobilizovala až večer, kedy pomaličky začal olizovať svoje šteniatka. Dokonca sa trochu napapala a napila. Šteniatkam našťastie chutí, domom sa rozozvučalo mrnkanie a mľaskanie...začal pre nás jeden úžasný seriál :)

26.4.2016 - šteniatka majú 1 deň:  Noc bola pokojná, šteniatka papali a spinkali. Nelka o štvrtej ráno umývala šteniatka, to bolo veselo. Kňučkanie a lupot sa niesol celou miestnosťou. Sem tam niektorý naberie iný smer a potom sa nevie vrátiť, tak to dáva poriadne hlasno najavo. Šteniatka sú krásne. Sú štyria a Nelka má desať strukov, čiže sa môžu napiť kedykoľvek a odkiaľ len chcú. Ráno som ich odvážila, každý má slušný prírstok na váhe Valibuci až cez 50g. Drobček je veľmi života schopný. Stále papá asi chce dobehnuť svojich väčších bratov...

drobčekovia majú už jeden deň :)

 

27.4.2016 - 2 dni: Noc bola trošku veselšia :). Sem tam sa niektorý odgúľa mimo dosahu mami a sem tam sa odplazí za ňu, no a ak to je drobček tak ho je aj patrične počuť. Nelka bola o druhej hladná, už sa aj sama pýta von a už sa vnej prebudili všetky materinské pudy. Príkladne sa stará o šteniatka, sú vyumývaní až za ušami :). Mliečka má dosť, tak je aj patričný výdaj. Dnes traja mali prírastok približne 60g a drobček 40g.. Sú takí krásni a životaschopní, mám z nich veľkú radosť.

 

28.4.2016 : Šteniatka majú len tri dni a už vidno pokrok, napr. už zaregistrujú keď maminka vojde do boxu prebudia sa a inštiktívne ju vyhľadávajú. Nelka bola dnes už v dobrej nálade, už sa nevliekla záhradou ale už pobehovala po záhrade a vrtela chvostom. Aj šteniatka ked papajú začínajú vrtieť chvostíkmi. Včera večer mal jeden chlapček bruchabôľ. Stále som ho prikladala Nelinke aby ho olizovala, aby mu masíroval bruško. Nakoniec sa podarilo a malý v tichosti zaspal. Dnes už viem prečo, zo včera na dnes pribral asi 100gramov. Skoro praskol. Všetci krásne prospievajú a veľmi im chutí. Okrem kňučania, kvílenia, mrnkania, ochkania, vrndžania už vydávajú zvuky podobné štekotu :) taký jeden štek, ale je to podarené. Šteniatkam tiež už odpadli kýptiky po pupočných šnúrach, tak už Nelke pri umývaní nič nezavadzia. :)

 

29.4.2016 - 4.deň: Šteniatka utešene rastú, ich apetít je obdivuhodný. Krásne im spigmentovali nošteky. Ich krkolomné polohy pri spánku ma vždy prekvapia. Ktovie čo sa takým šteniatkam sníva. Nôžky sa im mykajú, papuľky mlaskocú...ktovie možno sa im sníva o zajačikovi, ktorého naháňala ich tehotná mama alebo o cecíku plnom mliečka :) Je úžasné to sledovať.

30.4.2015 - 5.deň: Dnes bola najpokojnešia noc zo všetkých. Nelka sa o polnoci najedla, prešla ku šteniatkam a vstala od nich až o 6-tej ráno. Vstávala som len raz, na kvílenie jedného mucka, ktorý zablúdil na druhý koniec boxu :). Šteniatka majú čím ďalej tým väčšie pauzy medzi papaniami, to znamená, že už viacej vytiahnu mliečka a tým pádom zostanú dlhšie sýte. Vždy sa to deje okolo 5. dňa a tak sa to stalo aj u nás. Keď šteniatka spinkajú, snažím sa Nelku od nich výlákať, aby si aj ona oddýchla. Ráno sa splnili moje očakávania, že dnes najväčší chlapci prekročia hranicu 1kg. Pri rannom vážení mal jeden psík približne 980g a teraz večer približne 1020g. Píšem približne, lebo tak sa mykajú v miske od váhy, že hodnoty mi skáču ako o závod. 

1.5.2016 - 6.deň: Šteniatka rastú ako z vody, teda z mliečksa :) Maminka sa stará, bola by som rada keby si dala prestávky. Sem tam ju prinutim vyjsť z boxu ale potom aj tak leží len za boxom a striehne na to správne zapišťanie aby mohla opäť ísť k nim. Hneď ako ju zacítia, že len nakúka do boxu, okamžitá reakcia začnú kňučať a hľadajú ju. Každý deň narobím veľa fotiek a mám problém z nich vybrať a nezahltiť denníček fotkami. Nelka ani nemá čas žrať, tak buď sa nakŕmi priamo v boxe keď kojí, alebo ju prikrmujem mimo, z misky. Šteniatka sa vedia tak natlačiť mliečkom, že mám dojem že prasknú :) Príroda je úžasná a som rada, že denno denne môžem tento zázrak prírody pozorovať, a že som zdieľnou súčasťou tohto úžasného procesu.

Aby som nezabudla, aj dnes novinka. Šteniatkam sa začínajú otvárať očká...tá malá škáročka v kútiku, to je  no :)

 

2.5.2016: Dnes je presne týždeň, čo naši krásni štyria chlapci prišli na svet. Môžem skonštatovať, že šteniatka už zdvojnásobili svoju pôrodnú váhu. Nelke sa jazva po cisárskom reze krásne hojí a je z nej úžasná, trpezlivá, oddaná a starostlivá mamina :). Zo začiatku som jej pomáhala, ale teraz celú starostlivosť nechávam na ňu, len keď niektorý nedočkavec zalezie pod ňu alebo zablúdi za ňu, tak ho preložím. Stále je pri nich, umýva ich a kojí. Odchádza len keď sa chce napiť, nažrať alebo urobiť potrebu. Potom je hneď pripravená sa k nim vrátiť. Sledujeme ten úžasný proces vývoja a vždy obdivujeme ako to príroda zariadila a ako to dokonale funguje. Tým, že šteniatok je málo, možno povedať, že ich zdroj potravy je bezodný :).

Ďaľšie fotky nájdete vo FOTOGALÉRII !

3.5.2016 - 8.deň: Dnes bol snáď najpokojnejší deň zo všetkých. Všetko fungovalo plynule. Nelka to už zvláda dokonale. Vie kedy má kŕmiť, šteniatka na ňu krásne reagujú, stále papajú ako o život. Narástla im koža. Kožúšteky začínajú byť voľné, dosť miesta na ďaľší rast.. Neku som dnes po týždni zobrala na krátku prechádzku. Bola šťastná, všetko prečuchávala a keď sme sa priblížili k poľu, pozrela na mňa že či môže...určite ešte nie. Obilie by jej dosekalo cecíky a poorané pole by ju celú zaprášilo. A v poslednom rade je po zákroku, tak na behanie si ešte počká.... :)

4.5.2016 - 9.deň: Aby som každý deň nepísala, že šteniatka sú úžasné :) Šteniatka už spia tvrdšie a pri dotyku sa už tak nebudia ako na začiatku. Teraz sa dajú v spánku aj preniesť alebo pomojkať bez toho aby sa zobudili a spustili poplašný krik :) Dnes sa mi pri mojkaní podarila vyhecovať šteniatko k istej forme hry, keď som ho hladkala okolo papuľky, tak ju otváralo ako by sa chcelo somnou hryzkať. Tak ma to pobavilo...
Dnes prikladám fotku kde vidno ako šteniatkam narástol kožúšok, čiže už neprasknú :))) 

5.5.2016: Dnes majú šteniatka 10 dní. Mali sme váženie a šteniatka dostali farebné obojčeky. Nie preto, žeby som ich nerozoznala ale pre vás aby ste ich rozoznali vy. :) Ranné váženie nám ukázalo tieto prírastky. Psík s hnedým obojčekom vážil 1521 gramov :), psík s čiernym obojkom vážil 1487g, psík s modrým obojkom 1332g a drobček, psík so zeleným obojčekom vážil ráno 980 gramov. Hneď mi bolo jasné, že dnes večer traja psíkovia prekročia hranicu 1,5kg :))) a drobček prekročí hranicu 1kg. Námatkovo som v tomto okamihu odvážila jedného, ktorý bol ešte hore. Psík s modrým obojčekom v tomto okamihu váži 1580g :)). V priemere všetci majú približne rovnaký prírastok za deň. Mám z nich radosť. Váha tých troch nie je štandardná, stáva sa to pri málopočetných vrhoch ako máme my. Zato drobček spĺňa štandard a teším sa, že sa nevzdáva a pekne priberá aj v rámci konkurencie takej silnej trojky ako sú jeho bračekovia.
Nelke som dnes vybrala stehy, bruško má krásne zahojené, teším sa že túto fázu máme za sebou. :)

Dobrú noc :) 

6.5.2016 - 11.deň: Nelka až do tretej rána, robila poriadky s nejakými nespratníkmi na ulici. Nič proti, pokiaľ by som vždy nemusela vstať a ísť ju pustiť von a potom som zase čakala, kým sa vyšteká a aby som ju mohla vpustiť do vnútra. Nakoniec zaľahla k šteniatkam a spala až do rána. Každé ráno vstáva presne o 8 hod. Môžem si podľa nej nastaviť hodinky:) Nelke dávam papať 3xdenne, aby to, čo z nej šteniatka vytiahnu, sme nejakým spôsom dostali aj do nej... Dnes vám ukážem napapané brušká našich miláčikov. Mohlo by sa zdať, že sú takí ťažkí, že sa len plazia ale opak je pravdou. Naši chlapci sa veľmi snažia postaviť na nožičky a sem tam sa podarí, že  urobia aj 2 kroky :) hlavičku sa tiež snažia držať do hora :) robia nám radosť :)

7.5.2016 - 12.deň: Dnešné krásne počasie mi vnuklo myšlienku, vyniesť šteniatka von na slniečko, nech načerpajú trošku vitamínu D. Keď som ich po jednom povynášala, Nelka sa ich hneď ujala, pomývala ich a nakŕmila. Keď som videla, že jedno šteniatko začína dychčať, rýchlo som nad nimi vystrela slnečník. Keď sa napili, Nelka od nich hneď odišla, ale videla som že sú všetci veľmi nepokojní. Stále sa presúvali a nevedeli si nájsť miesto a stále kňučkali. Tak som si povedala, že na prvýkrát to stačilo a ponosila som ich do pôrodného boxu a tam hneď v tichosti pospali :)

8.5.2016 - 13.deň: Dnes krásny, slnečný deň pokračoval. Šteniatka som opäť na istý čas vyložila na terasu. Dvaja pokojne spinkali a dvaja mrnčali a nevedeli si nájsť miesto. ťeniatka už vydávajú výraznejšie zvuky, možno rozoznať vrčanie a štekanie :). Každý vlastne vydáva iné zvuky. Dnes som prichytila jedného ako okuskáva druhému zadnú labku, boôo to komické. Očká sa im krásne otvárajú a ušká tiež sa pomaly rozlepujú. Vývoj nezastavíš :). Sú úžasní....

9.5.2016 - 14. deň: Šteniatka majú dnes 2 týždne. Neuveriteľne ten čas beží.. Robia mi veľkú radosť. Snažia sa už sedieť, chodiť, hryzkajú sa navzájom...Je to komické keď mi taká bezzubá papuľka kúše do prsta :)
Dnes boli na terase asi dve hodiny a bez problémov. Nelka buď bola pri nich alebo ich z nepatrnej vzdialenosti pozorovala. Takto som dnes ráno odfotila vyvalenú Nelku v boxe a mala na sebe jedného "prísavníka"  :))) 

10.5.2016 - 15. deň: Dnes sme mali veľký deň. Šteniatka som vážila, tí traja mackovia dnes dosiahli 2kilá a drobček 1,5kg :))) Šteniatkam sa začínajú  formovať povahy, napr. psík s čiernym obojčekom je najšikovnejší. Taký prieskumník. Najviac zo všetkých sa snaží chodiť a dnes keď som ho ukazovala našej poradkyni chovu, Dáške Sojkovej, tak vrčal :) sme sa na tom pobavili. Okrem váženia som šteniatka hneď aj odčervovala. Dostali špeciálnu pastu rovno do papuľky. Trošku ich zaskočilo, že majú niečo v papuľke, ale v tom prišla maminka a pastu pekne zapili mliečkom, čím hodnotím prvé odčervovanie za bezproblémové. 
Nelkino kojenie na chrbte dnes pokračovalo :). Dvaja chlapci sa snažili dostať k cecíkom, ale nožičky sa im šmýkali. Vynachádzavý "čierny" obišiel maminku, cez krk jej vyšiel na hrudník, kade sa dostal k cecíkom a k svojej zaslúženej odmene. Je to borec :)))

11.5.2016 - 16.deň: Z boxu počuť častejšie vrčanie a štekanie. Je to komické lebo šteniatko keď štekne, tak ho to celého hodí dopredu :) Keď Nelka vojde do boxu nastáva panika, šteniatka začnú pobehovať po boxe a snažia sa dočiahnuť Nelkine cecíky. Nelka si už necháva medzi kojenie stále väčšie prestávky. Šteniatka rýchlo a silne cecajú. Za 5 minút sú napité. Zistila som že aj v noci od nich odišla a bola si oddýchnuť. Tým že sú pohyblivejšie nachádzam ich zalezené za ňou a ona chúďa sa nemôže rozvaliť, len strnulo leží aby neprivalila šteniatko.

Na hornej fotografii má šteniatko jeden deň a na druhej 14dní :))

12.5.2016 - 17.deň: Šteniatka cikajú za dvanástich. Nestíham meniť podložky. Tým že Nelka už pri nich stále nie je, tak ich už tak často neumýva a šteniatka sú už schopné vyprázdniť sa aj samé. Najmilšie je teraz pozorovať ich ako sa hrajú. Už sa navzájom vnímajú, vrčia a kúskajú sa. Strašne je to zlaté, lebo otvárajú papuľky úplne naplno a vtedy sa do papuľky vmestí aj celá hlavička, labka alebo chvostík bračeka :)))

13.5.2016 - 18.deň: Dnes som mala hektický deň. Je piatok 13.. Nepovažujem ho za čierny piatok, pre nás bol skúšobný. Nelka bola so šteniatkami prvýkrát sama doma asi 4hodiny. Zvládli to bez problémov. Nelka má medzi kojeniami veľké časové rozostupy aj štvorhodinové... Šteniatka sa napijú za pár minút, keď od nich odíde, trošku sa pokúskajú a hneď zaspia :) Dnes sa k nám asi po mesiaci vrátila Airinka,stará mama šteniatok. Šteniatkam nevenovala väčšiu pozornosť. Nakukla , zavetrila a odišla :)

14.5.2016 - 19.deň: Nelka sa presťahovala v noci ku mne do spálne. Šteniatka nakŕmila o pol noci, o štvrtej a o ôsmej, potom sme išli na prechádzku a po nej ich opäť nakŕmila, Vidno ako neuveriteľne silno ťahajú. Vidím, že už je to pre ňu dosť náročné, ale asi im to stačí lebo po nakojení pekne dlho spia. Dnes keď som sa nad nich naklonila a prihovorila som sa, tak vrteli chvostíkmi :), jas ný znak toho, že už počujú. Bolo  to milé. Naklonila som sa k nimi, jeden mi naťahoval vlasy, druhý ma kúskal do nosa, tretí mi kúsal do ruky a štvrtého som hladkala. Je to milé. Ich kožúšky sú jemné, labky od spodu sú také mäkučké, že sa ani nedivím, že sa im šmýka na každej podložke. Sú úžasní...

15.5.2016 - 20.deň: Dnes ma náš čierny psík prekvapil. Postavil sa na zadné nožičky a nakúkal odkiaľ to chodíme. A máme prekvapenie, šteniatkam už vyšli zadné zúbky, sú riadne ostré. Myslím, že ak sa pricucnú tak ich musí Nelinka cítiť a preto pri nich trávi len nevyhnutný čas. Tento týždeň by im mali vyjsť aj predné zúbky, to by sa už malo dať aj odfotiť. Keď sa im prihovorím, tak vrtia chvostíkmi. Už prejavujú radosť, je to milé..... Takýto chaos spôsobí Nelka, keď nakukne do boxu :) šteniatka začnú behať, štekajú, vrčia...ja tam veselo :)))

16.5.2016 : Dnes majú šteniatka 3 týždne. Na hornej čelusti sa im pretlačili tesáčiky. Už sa zobúdzajú nielen kvôli papaniu ale aj kvôli hraniu. Nechajú sa vyprovokovať k štekaniu alebo vrčaniu. Toľko sa na nich nasmejeme :) Ako každý týždeň aj dnes sme sa vážili. Tí traja mali cez 2,6kg a drobček 1,7kg. Vo váhe ich tak rýchlo nedobehne ale je šikovný ako všetci ostatní. Myslím, že šteniatka sa už budúci týždeň do misky od váhy nevmestia...Na fotke je najmenší a najväčší :)

17.5.2016 - 22.deň: Šteniatka sa už budia nielen kvôli tomu, že sú hladné ale aj preto, že sa chcú pohrať. Výdatne sa nás snažia obhrýzať :). Zistila som, že Nelka si k nim s nevôľou líha, dokonca som ju dnes počula aj vrčať. Zistila som , že šteniatka sa na ňu tak vrhnú, hrozne silno ťahajú a ešte aj škriabu. Aj mne sa ušli dva škrabance na ruke, malý škrabanec na nose. A keďže nechcem vyzerať ako Joffrey, musela som im ostrihať pazúriky. Bolo to dosť náročné, lebo to sa dá, len keď spia. Cekom sa mi darilo u všetkých okrem hnedého. Keď som si ho vzala na ruky, nevedel zaspať. Nepomáhali ani masáže a hladkanie, stále sa mrvil a nevedel si na mne nájsť miesto. Podarilo sa mi to až keď som ho uložila do boxu. Tak dúfam, že sa Nelke uľaví. Na obed som skúsila dať šteniatkam na drobno nakrájané kuracie mäsko z polievky. Jednému som dala rovno do papuľky, veľmi mu chutilo. druhému som dala mäsko k nošteku, hneď ako to zacítil chňapol po ňom :). Tak som každému dala do papuľky a to, čo povypadávalo potom hľadali. Moji krásni hladoši :)))
Šteniatka už dostali od kamarátky Dominiky prvé hračky a zo zábavy do nich kúšu. Ale ani Nelka im nevie odolať, tak im ich vezme a hrá sa s nimi :)

18.5.2016 - 23.deň: Dnes mali šteniatka návštevový deň. Prišla nás pozrieť Renátka z Bratislavy aj so svojim mladým psíkom, gordon setrom. Dáška, naša poradkyňa chovu, Zuzka naša susedka a Vladka, moja dlhoročná priateľka. Tá bola najviac v šoku, lebo videla šteniatka v prvom týždni a teraz po dvoch týždňoch, kedy šteniatka štekali behali, kúskali sa a hrali. Renátka porobila šteniatkam krásne fotky, ktoré určite použijeme aj na mojej stránke. Bol to skvelý deň, šteniatka nesklamali a stále prekvapujú.... :)

19.5.2016 - 24.deň: Už sa rozbehlo návštevové obdobie, šteniatka sa nechávajú pestovať a pekne sa predvádzajú. Sledovať ich je veľká zábava :)
Už dlhšie som sa venovala vymýšľaniu a vyhľadávaniu mien pre šteniatka. Pravdupovediac, pôvodne som mala vymyslené mená pre sučky, narodenie samých psíkov ma nielen prekvapilo ale aj zaskočilo. Dnes som sa rozhodla pre posledné meno a tak ich môžem pekne zverejniť.

Psík so zeleným obojčekom sa volá CALVIN. Inšpiroval ma Calvin Klein, hlavne symbolika priezviska, lebo "Kelvinko" je najmenší.Je to náš bojovník drobček :)
Psík s modrým obojkom sa volá CAESAR. G.I.Caesar významná osobnosť rímskej ríše. U nás Cézarko, silne sa presadzujúci psík, ktorého rozpoznať podľa vrčania a štekania. To je náš "Cézarko".
Psík s hnedým obojkom dostal meno CASPIAN. Až do dnešného popoludnia som sa nevedela rozhodnúť. Jeho meno je odvodené od Kaspického mora - Caspian sea, ale ja ho považujem za také naše princátko :) podľa fantazijného filmu Letopisy Narnie, kde vystupoval princ Caspian... To je náš "Kaspi".
Na poslednej fotke je psík s čiernym obojkom CASSIUS. Symbolika čiernej farby obojka a čiernej pleti najznámejšieho boxera sveta je čisto náhodná ale chuť, šikovnosť a obratnosť je určite inšpirujúca :) To je náš "Kasi - Kasinko". :)

Za tieto krásne fotky ďakujem Renátke z Bratislavy!!!

 

20.5.2016 - 25.deň: Dnešný deň by som pomenovala ako štandardný. Nič výnimočné sa nestalo, šteniatka pobehujú po boxe a navzáj sa kúskajú. Ja som patrične doškriabaná, lebo sa s nimi najčastejšie hrám, nechám sa obhrýzať a olizovať. Šteniatka reagujú na mnoho podnetov, na vysoký tón hlasu, na svetlo a na hluk. Ak sú hore a niekto sa nakloní nad box, veselo vrtia chvostíkmi a tešia sa z každej prítomnosti.

21.5.2016 - 26.deň: Dnes bol krásny, teplý slnečný deň, tak ma napadlo vyniesť šteniatka na čerstvý vzduch. Mali sme práve čerstvo pokosenú trávu, tak som podložku položila na trávnik a povynášali sme šteniatka. Pretože už boli párkrát vonku, vôbec už nekňučali ale správali sa, akoby chodili každý deň von. Kelvinko sa vybral hneď na obchôdzku, Cézarko okuskával trávičku, ostatní sa okuskávali navzájiom a keď ich maminka nakŕmila, o chvíľu všetci hneď na čerstvom vzduchu  zaspali. Dnes sme mali prvú návštevu budúcich majiteľov zo Stupavy. Myslím že dievčatá boli zo šteniatok nadšené ... :) Aj šteniatka si užili ich mojkanie a masírovanie.

22.5.2016 - 27deň: Dnes bolo prvýkrát, čo som nebola pri šteniatkach celý deň Bola som fotiť našu klubovú výstavu. Nelka s mojou rodinou to zvládli a keď som sa vrátila, dala som ich opäť von na trávičku. Šteniatka otriasajú hlavičkami a je to komické. Keď potrasú hlavičkou, tak ich hodí až spadnú. Dnes som videla psíka ako sa snaží si olízať noštek. Nelka často kojí na stojáka. Šteniatkam narástli zúbky a asi je to už pre ňu bolestivé.

23.5.2016: Dnes majú šteniatka štyri týždne. O mesiac pôjdu k svojim novým majiteľom, ťažko na to myslieť...Šteniatka boli vonku celé popoludnie. Dnes majú veľký deň, prvýkrát papali tuhú stravu z misiek :) Pripravila som im mleté mäsko s ryžou a vývarom. Veľmi sa snažili všetko spapať, samozrejme, že si do toho namočili aj labky a boli pekne zarýpaní :) Známi, čo prišli na návštevu pocítili ich ostré zúbky, aj šnúrky porozvezovali a predviedli sa, že keď sa zobudia nevycikajú sa na podložke ale idú pekne na trávičku. Šikovné šteniatka :)))

24.5.2016 - 29.deň: Dnes mám veľkú radosť Nelka sa začala hrať so šteniatkami :) vedela som že to každým dňom príde. Je to sranda, vykúskavala ho prednými zubami jemnúčko aby mu neublížila a labkou si ho presúvala, bolo to krásne :) Dnes som šteniatka opäť odčervovala, robí sa to v dvojtýždňových intervaloch až do ôsmeho týždňa.

25.5.2016 - 30. deň: Šteniatka sú zo dňa na deň živšie. Dávajú hlasno na javo, že pôrodný box im je už málo...na záhrade sa okruh ich záujmov zväčšuje a ochutnávajú všetko, čo sa im dostane pod zub napr. trávičku, hlinu, konáriky...a kocúra :)))

26.5.2016 - 31.deň: Denne vidno u šteniatok pokrok. Ich snaha behať, zúbky sú čím ďalej tým ostrejšie a stisk zúbkov silnejší. Vzájomné hry naberajú istú príchuť agresivity aj keď momentálne to pôsobí skôr groteskne. Dnes dostali šteniatka novú pochutinu, tvaroh z vajíčkom...aj mamina mala čo robiť kým ich poumývala, mali až za ušami. Vzájomné hry sa predlžujú, prieskum záhrady sa rozširuje. Včera kúsal konáriky jeden, dnes všetci :) Kocúrik a stará mama sa im oblúkom vyhýbajú...Nelka stále funguje na plný úväzok :) Ked sa napapjú a pohrajú, zaspia rýchlym spánkom. Neunikne im žiaden nový zvuk, príchod mamy alebo nejakého človeka. Každý kto príde je pre nich nový zdroj na kúsanie :)))

27.5.2016 - 32.deň: Dnes som šteniatka vyložila už dopoludnia von. Miesto kam ich dávam má chládok popoludní, ale potrebovala som to vyskúšať. Tieň som im vytvorila sušiakom na prádlo, cez ktorý som prehodila podložku. Šteniatka sa však vynašli, všetky sa nasťahovali pod kríky, kde sa chladili na hline. Veľmi si to užívali a začali robiť prieskum po okolí, čo je na jednej strane fajn, ale v záhrade na nich striehnu aj nebezpečenstvá ako napr. bazén a ja pri nich tiež nemôžem byť celý deň. Nastal čas im oplotiť výbeh :)

Šteniatka pri papaní dostali každý svoju misku a papali dopoludnia tvaroh s vajíčkom a popoludní mleté mäsko vo vývare. Sú to riadni papkáči. Sem tam treba skontrolovať, či v susednej miske je to isté :)))

28.5.2016 - 33.deň: Dnes ráno, keď som zametala terasu, jedno šteniatko nespalo a keď som nechcela aby pobudil ostatných, vzala som ho so sebou a výdatne mi pomáhal...naháňal metlu :))) Šteniatka poučené včerajším horkom, keď som ich vyniesla von, trochu si pobehali po trávičke a šup ho pod kríky :) Aj keď je na trávniku chládok šteniatkam sa pod kríkmi tak zapáčilo, že tam vylezú vždy, keď si chcú oddýchnuť. Dnes po trávniku poskakovali ako kozliatka, naháňali sa a kúskali. Sú to miláčikovia :)

29.5.2016 - 34.deň: Šteniatka raňajkovali už o 6hod. Dostali tvaroh s troškou bryndze a vajíčkom. Nechala som ich behať mimo boxu po dlažbe a potom keď od únavy pospali som ich len pozberala a odniesla na dečku. Na obed dostali namočené granulky a večer mäsko s ryžou a vývarom. V podstate už od pol ôsmej boli vonku na záhrade. Dnešné ráno bolo pre nich výnimočné tým, že chlapci sami vychádzali von cez dvere. Vždy sme ich vynášali my. Jeden suverénne vyšiel von a preskúmaval terasu. Najviac ho zaujal stojan na gril, ktorý okúskaval. Ostatní zastali na prahu a naťahovali krky, že akoby sa asi mohli dostať von. Je tam len malý schodík, ale pre nich niečo neznáme. Každému som predné labky presunula za prah a zadné nožičky len podoťahovalisami :) Najprv spokojne poskakovali po terase, potom po tráve  a keď objavili ich známy krík hneď sa pod neho nasťahovali. Dnes nás prišiel pozrieť kamarát so sučkou Emou. Veľmi ma prekvapila, lebo pred šteniatkami neutekala ale ju zaujali. Síce jej tiekli sliny ale stále ich očuchávala, a dokonca si k nim išla ľahnúť pod krík. S veľkými babami sme potom išli zahájiť kúpaciu sezónu do Majcichova, do miestneho jazera, kde sa nielen dobre vyčvachtali ale si aj pobehali. Nelka bola vo vytŕžení.... 

30.5.2016 - 35 deň:  Dnes majú šteniatka 5. týždňov. Ráno ma o pol piatej zobudili štekot, kvílenie a škriabanie z boxu. Keď som uvolnila otvor kade vchádza Nelka, bola som veľmi prekvapená, keď dve šteniatka vyskočili z boxu....Hneď som vedela, že musím vyriešiť túto záležitosť, lebo keby sa šteniatka takto namáhali, mohli by dostať pruh. Tak sme s manželom rozobrali prednú časť boxu, čím sme umožnili šteniatkam voľne sa pohybovať po kuchyni a chodbe. Teraz budeme musieť viacej času venovať prekladaniu šteniatok aby pochopili kde sa spí a kde sa špiní. Box bude slúžiť len na spanie a pred boxom je vyhradený priestor so savými podložkami na špinenie. Včera v noci vonku dosť pršalo, tak som šteniatka nedávala von, len kto si vybehol na terasu, lebo stále bol vlhký trávnik a aj pod kríkmi bolo mokro. Sušila som  podložky ktoré sme im naukldali pod kríky aby neležali v prachu...Tak dnes okupovali kuchyňu a chodbu a popoludní vybehovali na terasu. Dnes šteniatka papali 5x denne a prvýkrát ochutnali aj suché granulky. Sú to papkáči. Všetko čo im dám, im chutí :)

31.5.2016 - 36.deň: Prvá noc s otvoreným boxom bola kľudná, teda aspoň ja som nič nepočula. Zato ráno ma čakalo "mínové pole" :)) Najprv som vypustila šteniatka na terasu, tam som im dala papať aby som po nich vyčistila chodbu....Zlatíčka zvlčili tvaroh s vajíčkom, zapili ho maminkiným mliečkom a veselo pobehovali vonku. Urobila som im schodík aby ľahšie prekonávali prechod medzi terasou a trávnikom. Kým som pripravovala rannú šťavu pre celú rodinu, jeden fešák mi s radosťou okúsaval členky. Veľmi sa mu páčilo, keď so pišťala a dupkala nohami. poskakoval okolo mňa a snažil  sa ma zachytiť. Ostatní sa naháňali a hrali.
Aby sa zabavili dostali každý kus mrkvy. Celý deň sa sňou naťahovali, bolo to milé...Nelka sa popoludní s nimi hrala, kuskali sa a labkovali. Keď som priniesla nové loptičky na hranie, všetkých to zaujalo, hneď sa ne vrhli aj s Nelinkou :)))

1.6.2016 - 37.deň: Ráno o pol šiestej začala Nelka štekať. S nevôľou som vstala a bolo mi jasné, že mi začína šichta. Samozrejme že zobudila šteniatka. Tí boli hneď nastúpení pod schodami, očká im svietili a keď ma zbadali skoro vyskočili z kože, najmä jeden. Casinko sa krútil vyskakoval, chvostíkom vrtel najrýchlejšou frekvenciou akú bol schopní dať. Tak som sa nechola poolizovať, vymojkala som ich a zlá nálada ma hneď prešla. Vypustila som ich hneď von a pripravila tvaroh z vajíčkom. Denne spapjú kilo tvarohu a štyri vjíčka a asi pol kila mäska s niečim...zatiaľ :) Keď si Nelka porobila poriadky pri plote, prišla za nami a dala šteniatkam na stojáka mliečko. Čo tí s ňou robia...mliečka už má málo, cecíky sa jej už tak veľmi nenalievajú, lebo šteniatka už majú pevnú stravu, ktorá ich zasýti.
Šteniatka majú novú misku, do ktorej sa im viacej vmestí. Nelka vždy striehne, či niečo zostane :) Jeden nezbedník my dnes ukradol kuchynskú utierku, teda Casinko.. Šteniatkam dávam v prestávkach medzi papaním chrúmať piškóty, dobre sa s nimi zabavia :)))

2.6.2016 - 38.deň: Dnes sme vstávali  o piatej :) Potešiteľné bolo, že šteniatka vo veľkej miere využívali na špinenie podložky...Najprv si odchytili Nelku, ja som zatiaľ poumývala a pripravila som im tvaroh s piškótami a vajíčkami. Strašne sú zlatí keď odchádzajú od misky, sú celí zarýpaní :))) hneď na to sa začínajú hrať, tak tvaroh z pauliek majú všade na kožúškoch. Dnes sa Casinko pýtal von, sedel pri dverách na terasu a kňučal. Potom sa k nemu pridal aj Cézarko :)) Už bez problémov behajú von a dnu, naberajú stále viacej odvahy. Fascinujú ich ľudské nohy a najmä to čo majú obuté, všetko zúbkami preskúmajú....Stále sa hrajú, behajú, naháňajú, hryzú, vrčia štekajú... Sú to jaškovia :)))

3.6.2016 - 39.deň: Ráno po zobudení sa pýtali šteniatka von na terasu, ale bolo napršané...im to však vôbec nevadilo. Behali von a dnu a capotali s tými svojimi malinkými labkami :))) Keď sa trošku presušila terasa, dala som im deku a nakrájané jabĺčka. Chutilo im :) Už od začiatku týždňa som im dávala máčané granulky, ale dnes sa uchytili aj suché. Teraz tiež počujem niektorého chrúmať. Samozrejme, že začali piť aj vodičku, lebo ich po granulkách smädí. Milé je ako im kvapká voda z uší...dlhé ušká sa im pri pití namočia do misky :)) Snažila som sa zachytiť fotoaparátom to ráno, ale oni fakt stále behajú...

4.6.2016 - 40.deň: Najprv sa šteniatkam ráta vek na dni, potom na mesiace a nakoniec na roky...Sem tam sa mi ozvú neznámi ľudia o radu alebo len tak, že majú alebo mali tiež setra a že sa dožil nejakého veku. Najstarší seter, ktorého majiteľ sa mi ozval mal 17 rokov!!! Neuveriteľné... Spolunažívanie so psom máveľkú sociálnu a emocionálnu hodnotu. Koľko do psíka vložíte (energie, chuti, lásky a trpezlivosti), niekoľkonásobne  sa vám to vráti :) Dnes boli šteniatka pozrieť budúci majitelia jedného z nich :) Šteniatka sa predviedli v tom najlepšom svetle, tú veľkú neplechu si nechali na večer, keď som sa chystala s manželom do obchodu a muckovci hrýzli všetko, čo nehrýzlo ich..... Vymýšľali asi hodinu, čo väčšinou trvá max. pol hodinu. Objavili nové kríky v záhrade, staré Nelkine uzle, šišky, hračky, záhradný nábytok, drevené schodíky, betón...všetko :)) Keď to konečne vyzeralo, že dvaja zaspávajú, preniesla som ich do vnútra a kým som išla pre tých ďalších dvoch, tí prví už boli vonku...bolo opäť veselo:))) Moje krásne neplechy....

5.6.2016 - 41.deň: Dnes od rána šteniatka pobehovali po terase až okolo deviatej večer sme ich zavolali do vnútra. Pretože dopoludnia popŕchalo, šteniatkam som urobila lehno na terase pod stolom. Myslím, že im to vyhovovalo, lebo dopoludnia na nich nepršalo a popoludní boli schovaní pred slniečkom. Dnes sme mali návštevný deň. Okrem iných, prišla k nám aj budúca majiteľka nášho šteniatka aj so svojom sestrou a maminou. Všetky majú na naše šteniatka veľmi dobrý vplyv, lebo ich vedia uspať ale aj dobre vyjašiť. Užli sme si to navzájom :))) Dúfam, že po takom náročnom dni budú šteniatka spať celú noc. 
Niektoré šteniatka už vedia chodiť po schodoch vo vnútri, budeme musieť poschovávať všetky prezúvky a topánky... 
Takto milo spali šteniatka v náručí našich milých navštevníčok :))

6.6.2016 - 42.deň: Nezbedníčkovia majú dnes 6.týždňov.... Okruh pohybu sa u šteniatok zväčšuje. Už si trúfli nakuknúť aj za roh domu. Dnes dostali už surové mleté mäsko, uvidíme zajtra ako sa to odrazí na stolici. Musím skonštatovať, že im viac chutilo ako obarené alebo mäsová konzerva :) Dala som im aj nové odmenky v tvare rybičiek, obsahujú až 80% mäsa...chrúmali o dušu :)) Nelka stále striehne, či sa jej niečo po šteniatkach ujde :) snážím sa, aby sa jej vždy ušlo :) Poniektorí začali chodiť piť z veľkého vedra a pretože sú asi o hlavu väčší ako vedro tak je to dosť komické.
Dnes fotky z rannej zábavy, pridala sa aj Nelka :)

7.6.2016 - 43.deň: Šteniatka dnes mali veľký deň. Viezli sa prvýkrát autom, síce asi len 4 minúty, ale bol to pre nich zážitok. Calvinko aj kňučal, ostatní sedeli a pozerali jak puci :)) Dnes sme boli na verinárnej klinike očkovať a čipovať. Šteniatka dostali veterinárne preukazy. Pri čipovaní každý trochu zakňučal ale celkovo sa chovali slušne a ešte v ordinácii vystresovaní všetci zaspali :) Podarilo sa mi na veterine chlapcov aj odvážiť a v šiestich týždňoch majú takúto váhu: Casinko 5,4kg, Caspi 5,3kg, Calvinko 4,1 kg a Cézarko 5,6kg.
Dnes sa naši nezbedníci vybrali na prieskum terénu až po bráničku. Tam išli krokom naspäť už utekali :))) boli naozaj ďaleko. Prekvapila ma reakcia susedových psa, dosť na nich štekal a oni zo zvedavosti sa vybrali rovno k nemu... Samozrejme že som zabránila akémukoľvek kontaktu. Zajtra kupuijem pletivo aby k nemu ani neprišlo....potom nasledovala náňačka a kúskanie :) Sú to zlatúšikovia :))

8.6.2016 - 44.deň: Dnes ráno robili taký rachot, že som musela vstať o 3:45...hrôza :)))vonku bolo dosť chladno ale im to nevadilo. Keď sa napapli, povyťahovala som staršie Nelkine hračky. To bolo radosti. Dve som im zavesila na motúz, dobre sa zabávali. Potom sme všetci ešte zaľahli a okolo ôsmej som sa zobudila na štekot . Šteniatka sa domáhali dostať sa na záhradu. Dnes som šteniatkam postavila plot, a oni my všestranne pomáhali :) jeden sa mi motal pod nohami, druhý obhrýzal pletivo, tretí zaspal pri kladive a štvrtý ležal na pletive. Dnes sa Casinko rozhodol otestovať kocúra. Šteniatka sa zoznámili aj s ďalším členom rodiny, našou korytnačkou. Samozrejme najväčšia zábava je ich pozorovať ako sa hrajú, zabávajú, skúmajú a vymýšľajú.... :)

9.6.2016 - 45.deň: Šteniatkam krásne šišatejú hlavičky. Pokrčené papuľky sa im vystreli a keď sa pozrú na mňa tými krásnymi očkami a keď zaklonia hlavičky ušká im splývajú popri hlavičke. Ráno poskakujú okolo mňa a ja mám problém urobiť krok. Predháňajú sa jeden pred druhého a chvostíky naberajú na tej najväčšej frekvencii. Snažia sa na mňa vyskakovať, tak hneď cítim ich ostré pazúriky alebo zúbky. Tu je na mieste známy pojem, najradšej by vyskočili z kože :))) Popoludní u nás pršalo, tak som šteniatka presunula do vnútra. Už celý týždeň neboli v pôrodnom boxe. Vytvorili si iné miesta na oddych a hru, tak asi box zrušíme....

10.6.2016 - 46.deň:  Prieskumníci sa dnes vybrali na ďalší koniec záhrady, kde na nich číha jedno s najväčších nebezpečenstiev - bazén. Momentálne síce nenapustený ale na dne je asi pol metra vody. Dvaja prieskumníci sa vybrali do zadnej časti záhrady, kým jeden ohrýzal moje čučoriedky, Casinko, kto iný, prečuchával okraj bazéna. Stál úplne na kraji, keď si zrazu všimol hĺbku pod sebou. Okamžite sa prikrčil a vycúval. Ja som ich pozorovala z druhej strany a bola som z jeho reakciou veľmi spokojná. Viem, že si dá pozor :) Pobehovali kade tade, ohrýzali kríčky, naťahovali halúzky a boli so sebou veľmi spokojní. Poskakovali ako kozliatka a naháňali sa sem a tam. Pretože dnes boli prehánky, stále som ich presúvla dnu a von. Ale pár fotečiek som musela urobiť. Tieto sú zo skorého rána.  Okrem iného dnes prišla naša poradkyňa chovu a fotili sme šteniatka v postoji. Fotky spracúvam :)

11.6.2016 - 47.deň: Dnes si našich nezbedníčkov užila celá moja rodina. Každý z nich pocítil ich ostré zúbky a pazúriky. Šteniatka pobehujú za každým, kto okolo nich prejde. Každému hovorím, pozeraj pod nohy... :)
Pretože Nelka už nemá veľa mliečka, včera som začala šteniatkam zarábať sušené mliečko určené pre šteniatka. Misku som postavila na klát aby mali papaníčko vyššie. Jediný problém je, že klát musím schovávať, lebo šteniatka ho ohrýzajú na triesky :) Sušené mlieko je oficiálna náhrada materského mlieka pre šteniatka v prípade, že treba dokrmovať. Šteniatkam aj Nelke chutí... Náruživé pitie má svoje následky :) šteniatka sú zarýpané doslova až po uši, je to podarené :)) Na fotke je Calvinko a Casinko :) Na poslednej fotke je Saphie a Stelinka od našej poradkyne chovu, ktoré so šteniatkami takto pekne zapózovali.

12.6.2016 - 48.deň: Dnes prvýkrát nebola ani jedna mláčka mimo podložiek. Zato nakadili akoby ich bolo raz toľko, to asi preto že som ich včera odčervovala :) Dnes prvýkrát mi sedeli za chrbtom v kuchyni a čakali, kým im pripravým tvaroh. Len Calvinko nervózne kňučkal, lebo bol veľmi hladný. Určite mi hovoril: švihni si, lebo umriem od hladu :))) Nela sa im začala vyhýbať, vidno že cecanie je pre ňu už bolestivé. Šklbú ju za srsť a naťahujú cecíky a keď nič netečie tak hryzú. Vidím ako okolo nich niekedy len tak prebehne :)
Dnes sa mi Cézarko vyváľal v živici, tak to som zvedavá ako mu to odstránim. Nezbedníčkovia sa stále hrajú...

13.6.2016 - 49.deň: Šteniatka majú dnes 7 týždňov. O pár dní niektorí odídu do nových domovov.... Je to tá najťažšia časť celého procesu. Teší ma, že rodiny ktoré som vybrala pre naše šteniatka sú skvelé a dúfam, že zostaneme dlho v kontakte :)
Cézarkovi som ostrihala pazúriky a upravila labky, lebo mu už prerastali chlpy. Táto procedúra čaká každého ale dá sa robiť len keď spia. Sú to šidlá a v bdelom stave sa to nedá
Cézarko má na mňa novú taktiku. Keď som v kuchyni, nebehá s ostatnými po vonku ale sedí alebo leží mi za chrbtom a čaká čo sa mu ujde :))) Je to prefíkaný chlapec...a ujde sa mu vždy. Veď kto by mu odolal :)))
Moji nezbedníci dnes vyliezli aj na psačiu sedačku. Neviem ako sa im to podarilo ale boli tam. Každý deň prekvapia. 

14.6.2016 - 50.deň: Dnes ráno ma prekvapil Calvinko. Tak sa tešil, že ma vidí až sa točil od radosti. Viete, niekedy sa psíkovia chytajú za chvost a on sa tak točil a vyskakoval až som ho musela za to vyobjímať :))
Calvinko mi veľmi pripomína Nelku. Je taký jemný, myslím výzorovo. Neplechu robí ako ostatní ale to ku šteniatkam patrí :) Je to bojovník, hneď po pôrode dokázal, že túži žiť, veľakrát to naloží aj je ho o kilo a pol ťažším bratom a na druhej strane rád sa nechá vymojkať. Ak chce byť sám zalezie si do vnútra a nájde si tiché miesto v dome. Najviac mi pripomína Nelku, ktorá sa presadí len keď treba, nevyhľadáva konflikty, znáša sa so väčšinou psov a je nesmierne oddaná :) Dnes sa všelijako mračilo ale nakoniec nepršalo a šteniatka sa mohli vyšantiť na záhrade.  Je super že sú štyria,väčšinou sa zabávajú dvaja a dvaja. Samozrejme, že niekedy sa vrhnú aj dvaja na jedného. Šteniatkam sa podarilo 3x oddchytiť Nelku. Urobila som skvelé video ako pijú a dupkajú tými labenkami, ako keď jej masírovali cecíky. Decká hovoria, že šlapú kapustu :))) Keď je Nelka na sedačke, snažia sa k nej dostať a sem tam sa im to aj podarí :)

 

15.6.2016 - 51.deň: Kedysi som v niektorej z kníh o setroch čítala, žeby mali mať misky na žrádlo vo vyvýšenej polohe. Tak mám doma dva stojany na ktorých sa dajú misky polohovať. Do jedných im dávam žrať a v druhom majú vodu. Aj šteniatkam ako rastú dávam papať vo zvýšenej polohe. Ráno som vyletela z postele na rachot v chodbe, čo bol prevrhnutý stojan s miskami. Nelka večer nechala v miske zopár granúl a nezbedníci keď už boli ráno hladní museli ich prevrhnúť aby sa k nim dostali :))
Hneď som ich vypustila von, dala som im dečku a kým som im pripravovala raňajky, prichytila som troch nezbedníkov ako nám okusujú sokel na dome. Kým som priniesla foťák boli tam už len dvaja...
Večer vyliezli na sedačku k Nelke, trošku pocuckali a mne sa podarilo s nimi urobiť zopár pekných fotiek :) 

16.6.2016 - 52.deň: Dnes je magický dátum a pre mňa zároveň šťastný deň lebo mi na kontrole u veterinára potvrdili, že šteniatka sú v poriadku a zdravé. Cézarko pribral za dva týždne 1,5kg a Casinko s Caspiankom po kile. Ráno si prichytila Calvinka ako je chrbátikom usadený v kríčku a odtiaľ vyštekáva na ostaných :) Cézarko mi pomáhal vykladať nákup až sa dopracoval k zemiakom. Čiže najnovšie sa okrem mrkvičky a jabĺčok šteniatka zabávajú aj so zemiačikmi :)
Keď sa hovorí" o hlavu väčší od kýbla" :) u nás to tiež platí. Šteniatka sú o trošku väčšie od vedra a pretože šteniatka videli maminku piť z vedra, tak aj oni sa snažia piť. Poniektorý si to uľahčia, že si pritom sadnú ale najlepšie sa pije s maminkou :)
Zajtra bude ten deň "D" kedy od nás odíde k novým majiteľom prvé šteniatko. Veľmi ma teší, že majú doma troch psíkov, čiže vymení jednu svorku za druhú :) Dnes som mu pripravila výbavičku ...

17.6.2016 - 53. deň: Ráno som urobila pokus, počula som šteniatka už od pol piatej ako sa hrajú.Dnes boli tak nejako potichu, tak som vstala až o šiestej a to šteniatka už tiež pospali. Tak po dlhšom časenebúšili do dverí anepýtali sa von. Ráno bolo tradičné, dala som šteniatkam von na klátik tvaro s vajíčkami a mliečkom, povynášala som im dečku a hračky, rýchlo som za sebou zavrela aby som mohla pospratovať a poumývať. Neviem čo bolo dôvodom ale keď sa šteniatka napapali dobíjali sa dosť dlho do vnútra. Najviac ma dojal Cézarko, okrem toho že škriabal do skla dverí, potom si sadol, zaklonil hlavu a zavíjal. Bolo to úžasné a zároveň smiešne. 
Dnes prišli nový majitelia zo Stupavy pre Caspianka. Skvelá rodinka so zvieracím zázemím. Caspi bude vo svojom živle. Malý nezbedník bude určite naháňať všetko čo má nohy :))) Želám novým majiteľom veľa radosti z nového prírastku :) Samozrejme, že som sa s Caspim nezabudla rozlúčiť:) 

18.6.2016 - 54.deň: Dnes som sa prvýkrát zobudila o pol siedmej. Zobudilo ma škriabanie a štekot. Šteniatka sa pýtali von. Zistila som, že keď sa pýtajú von idú sa vyšpiniť. Cézarko si pri privítaní líha na na chrbátik,chce aby bol hladkaný na brušku. Casinko sa snaží na každého skákať a Calvinko sa krúti od radosti. Zlatí sú. Ich prejavy radosti sú čoraz milšie.  Ich hry naberajú grády, dnes bol Casinko v zápale hry taký nahnevaný, že bol až zježený :) Všetko čo im dávam delím na štyri, zo zvyku, až keď rozdávam spomeniem si, že štvrtý je už v novom domove. :)

19.6. 2016 55.deň: Šteniatka čím ďalej tým viac komunikujú. Štekajú keď chcú chytiť kocúra, ktorý na nich pozerá zo stoličky, štekajú na mamu, keď sa k nej nevedia dostať. Štekajú, keď chcú ísť von alebo dovnútra a štekajú na seba na vzájom ak sa vyzývajú k hre. Dnes sa dvaja naháňali okolo stola, to som sa normálne divila akú rýchlosť vedia vyvynúť. Stále som si myslela, že sú to také nemotorné trdielka. Dnes boli pokusy dostať sa aj do obývačky. Ležala tam Nelka, tak mali šteniatka dôvod trošku viac sa snažiť. Dvaja pochopili, že sa tam dostanú po dvoch schodoch, jeden to nepochopil a tak rozčúlene štekal :))) Dnes bolo dosť horko, tak šteniatka vyhľadávali chládok. Najlepšie im je vo vnútri, tak zhrábnu dečku a radšej ležia na chladivej podlahe.

20.6.2016 - 56.deň: Dnes majú šteniatka 8 týždňov. Oficiálny čas, kedy môžu šteniatka odísť do nových domovov. Ja som sa rozhodla že šteniatka bude dávať k novým majiteľom postupne, bude to pre mňa menej bolestivé :) Tým že ich je málo, viacej si ich užívam. Sú takí podarení. Každý deň zažívame niečo nové a každý deň sa nasmejeme nad ich nezbednými kúskami :))Dnes som ich poslednýkrát odčervila. Mala som ešte pastu, aninezistili. Dala som im ju počas papania, tak to zajedli mäskom  Chlapci dnes začali okupovať naplno obývačku. Všetko preskúmavali svojimi ostrými zúbkami :) Potom som ich našla porozhadzovaných po podlahe, kde aj spinkali. Obľúbené miesto na spinkanie je ešte pod schodami...
 
21.6.2016 - 57.deň: Nezbedníčkovia sa dnes počas horka schovávali vo vnútri alebo vyhľadávali chládok. Objavili predný vchod a robili prieskum v prednej časti pozemku. Bolo ťažké dostať ich do vnútra :)Popoludní nabrali ešte väčšiu odvahu išli na prieskum aj za roh a keď prišiel manžel z práce Calvinko sa rozhodol preliezť cez mrežový plot a dokonca podliezol bráničku. Niekoľkokrat sme ho dávali naspäť, myslel, že sa s ním hráme. Potom sme ho museli na rukách odniesť do vnútra. Na záhrade objavili dcéru a vrhli sa na jej vlasy. Kto bol u nás vie, že to je ich obľúbená činnosť :)) kmásanie :)

 22.6.2016 -58.deň: Dnes sme mali taký veselý deň. Bolo veľmi horko, tak sa šteniatka zdržiavali viacej vo vnútri. Videla som ako sa hrajú s Nelkou a behajú okolo sedačky. Šteniatka  tak zmúdreli. Disciplinovane sedia, keď im pripravujem papať. Keď som dnes vonku zametala popadané ihličie, tak každý jeden čo ma prišiel pozrieť, niežeby tam nebol pokus o chytanie metly, si pekne ľahol pri mne a pozeral ako zametám...sú to múdre šteniatka. Keďže bolo tak horúco, napustili sme lavór a syn tam každé šteniatko položil. Ja keď som prišla tak som videla už len mokré labky. potom ich ešte osviežil, ponamáčal im kožúšky a ako inak, nabehli taký mokrí rovno do obývačky. Casinko vyliezol na obľúbené manželovo koženné kreslo a zaspal. Zvyšok ho bol skontrolovať ale oni sa uložili kade- tade po podlahe :)))

23.6.2016 - 59.deň:  Dnes bolo extra horúco, šteniatka okrem rána, trávili len nevyhnutný čas vonku. Vo vnútri sa naháňali, kúskali a štekali. Naša stará sučka sa ich stráni a keď na ňu natrafia a necítia žiadnu odozvu od nej, max. vrčanie, tak na ňu štekajú. Dnes boli na druhom očkovaní na veterine a pri tej príležitosti som ich odvážila. Casinko 7,9kg, Cézarko 8,3kg a Calvinko 6kg. Je to drobček ale neplechu robí ako ostatní :)))

 

24.6.2016 - 60.deň: Ráno šteniatka objavili v záhrade mladú hrdličku, nevedela ešte dobre lietať, tak to šteniatka veľmi zaujalo. Hýbala krídelkami a snažila sa vyletieť. Keď ju šteniatka zbadali, stáli ako prikované. Potom som im ju položila do trávy, vtedy sa k nej začali približovať. Lenže aj náš kocúr zacítil lahkú korisť rýchlo pribehol a v tom hrdlička našla svoju skrytú silu a vyletela na strom. Šteniatka začali pobehovať a prečuchávali miesto, kde bola hrdlička :) to bol ich prvý lovecký zážitok :)))
Dopoludnia som priviedla otca šteniatok, Arnieho. Bola som ho vyvenčiť aj s Nelkou a Arou na poli. Keď sme sa vrátili, tak som zobrala do vnôtra, kde prečuchával všetky miesta kde sa šteniatka hrajú. Pričuchol aj k spiacemu šteniatko a hneď sa bral preč. Začali mu tiecť sliny a nemal záujem sa s nimi kontaktovať. V tom jedno šteniatko zaregistrovalo pohyb a išlo za Arniem až ku vchodu. Potom ma čakalo asi dvojdňové vyčesávanie a strihanie glbatého Arnieho a urobila som z neho takéhoto fešáka :))) 

25.6.2016-61.deň: Ráno o pol siedmej bolo 24°!! Skoro ráno sa dá ešte fungovať vonku, ale ak sa loprie slniečko všetci zaliezajú dovnútra. Nezbedníčkovia sa veselo naháňali po záhrade, cez deň asistovali každému, čo niečo robil. Sú takí viacej mojkací, čerstvo po zobudení alebo keď idú spinkať. Keď sú vo švungu sú ako pirane :))) Casinko ako jediný skáče, mám celý doškriabaný chrbát. Vyskakuje aj keď chce niečo dosiahnuť alebo sa stavia na zadné a predné labky má opreté o Nelkin chrbát. Veru taký je to veľký chlapec :)))

26.6.2016 - 62.deň: Dnes bol skvelý deň, popoludní prišiel na návštevu Caspianko. Nevedel sa nabažiť svojich súrodencov. stále sa s nimi hral a rozvíjali nesmierne debaty :))) ich štekot sa neostále ozýval zo zhrady aj z domu :))) Asi im musel porozprávať čo za tých desať dní robil :)))  Podvečer sa zastavili aj so svojimi sučkami priatelia z výcvikového pobytu. Šteniatka sa veľmi tešili, lebo mali ďalšie svoje obete :)) Najväčší záujem bol o prepeličku. Nikdy nič také nevideli, ešte sa to aj hýbalo...najprv sa opatrne približovali, potom jeden začal do nej šťuchať labkou a keď sa snažila vyletieť sa ju zase pokúšali chytiť do papuľky. Vtedy sme zakročili a radšej sme ju schovali... 

27.6.2016 - 63.deň: Caspianko zapadol medzi nezbedníkov tak ako predtým, akoby ani nebol preč. Chlapci sa hrali do maxima. Papali jak o život a hrali sa do odpadnutia. Caspianko sa nevedel svojich bračekov nabažiť. opäť do bola tá nezbedná štvorka. Jeden vymyslel a ostatní zrealizovali :) každý mal svojho sparing partnera :)

28.6.2016 - 64.deň: Dnes zaštekala Aira o 4:13, čím zobudila nielen šteniatrka ale aj mňa. Musela som ju pustiť von, no a keď ma šteniatka videli, tak sa na mňa vrhli...Nastali mi povinosti náhradnej matky :) všetko ostané pokračovalo štandardne,papanie, hranie...Potom šteniatka zaspali a spali s veľmi malými prestávkami bez hrania asi do tretej popoludní!!! Chodila som ich stále pozerať, či sú v poriadku, núkala som im papať a nič....Až okolo tretej sa konečne napapali a začali sa hrať a naháňať a všetko, čo k tomu patrí. Ja som musela odísť pracovne, tak sa o nich starala dcéra. Dala im druhýkrát papať. Keď som sa o deviatej vrátila, tak som im tiež dala aj s duplou. Večer mala Nelka veľmi dobrú náladu, hrala sa s chlapcami tak divoko až Calvinko od nej utekal. Bugriši sa s ňou hrali a zvládali aj jej divoké výpady. Bolo veselo :))) Dnes spinkacie fotky :)
 

29.6.2016 - 65.deň: Ráno sa mucenkovia vyhrievali na slniečku :) Dopoludnia nám svieti slniečko na terasu, aj Nelka sa tam chodí s obľubou vyhrievať. Chvíľu pobudli ale keď začali dychčať, tak sa presunuli do vnútra. Chladná podlaha to istí. Naháňačka okolo sedačky, vyštekávanie kocúra, okusávanie steny, hašterenie medzi sebou, kúsanie, šticovanie je na dennom poriadku. Ale pozorovať to ako denne sa celý ten ich pohyb a komunikácia vyvíjajú je úžasné. Veď len prednedávnom to boli prvé pokusy o chôdzu a dnes prebehnú okolo mňa suverénne a bez problémov. Sú to šťastné šteniatka plné energie, ktoré si hľadajú v tomto svete svoje miesto. Nové rodiny naplnia svojou energiou a oddanou láskou akú vie dať len pes.....

30.6.2016 - 66.deň: Šteniatka milujú piškóty. Klasické guľaté piškótky. Keď len potajme dám jednému, hneď to tí ostatní zacítia a sú schopní mu tú piškótku vytiahnuť z papuľky :) Keď potrebujem odísť, vrhnú sa za mnou ku vchodovým dverám a nedá sa vyjsť von...oni totiž hneď vybehnú a to je potom kolotoč ich naháňať.Ak dáš do vnútra jedného, vybehnú von. Tak mám takú fintu, že im dám v kuchyni za hrsť piškót a kým papajú letím chodbou aby som bol pri vchodových dverách skôr ako oni :))) Niekedy ich niekto odpútava aby ten druhý mohol vyjsť von. Máme doma z toho veselo :)

Viete ktorý je ktorý? Pomôžem: Cézar, Cassius, Caspian a Calvin :)

1.7.2016 - 67.deň: Šteniatka veľa spinkajú, spôsobujú to tie horúčavy. Vonku je neznesiteľné horko, tak keď sa šteniatka vyšantia, vyhľadávajú  chládok a hlavne studená dlažba im robí dobre. Líhajú si do krkolomných  polôh. Labenky majú pozalamovanétak, že sa chodíme na nich pozerať.
Dnes mali štekací deň. Casinko štekal aj na mňa aj deti hovorili, že na ne štekal. Poskakoval pri tom , ktovie čo nám chcel povedať :) To že takto komunikujú medzi sebou, to je normálne ale som zvedavá či to len dnes alebo začala nová éra - štekacia:))) Dokonca aj malý Calvinko mi dnes dal najavo, že mi príprava jedla dlho trvá.... :) 

2.7.2016 - 68.deň: Mali sme takú malú rodinnú grilovačku a šteniatka nám boli veľmi nápomocné:))) motali sa nám pod nohy, štekali na každého kto vyšiel z bazénu, snažili sa ukoristiť každému nejaké oblečenie alebo obuv, liezli ku každému na lehátko, veď sú to spoločenské šteniatka...:) popoludní som si dala so šteniatkami šlofíka. Calvinko rád spí za sedačkou a ostatní boli porozkladaní po tmavých chladných kútoch ...behanie a hranie v tom horku ich rýchlo unaví.

3.7.2016- 69.deň: Stále hovorím, že pri šteniatkach prežívame každý deň niečo nové. Dnes v noci aso druhej som sa zobudila na to , že naša Aira ticho vrčí a potom len cupitanie. Tak dnes prvýkrát vyšiel Casinko k nám na poschodie do spálne. Nelka a Airinka bývajú v noci vonku, ale pre silnú prietrž a hlasitú búrku som im umožnila byť vo vnútri. Airinkine pôsobisko je vtedy pod posteľou a Nelke je to jedno. Šteniatka už zistili že pred polnocou všetci odchádzame z obývačky ale vždy si trúfli tak max do pol schodov. Raz to muselo prísť...tak som Casinka našla spať pri maminke aj ráno aj cez deň si tam našiel útočisko a celkom sám.

Dnes poprvé išiel do nového domova náš komunikatívny Cézarko :) Bude bývať blízko Prahy, čo mi vyhovuje, lebo keď pôjdeme na výstavu, môžeme ho vždy vidieť. Želám im obojstrannú spokojnosť a veľa lásky a veľa veselých zážitkov :)
Keď sme debatovali vonku tak chlapci zacítili šunku na stole a hneď stáli na zadných a dočiahli rovno na stôl...len tak nošteky naťahovali :))) Samozrejme, že som sa s Cézarkom patrične rozlúčila. Viem, že mu bude v novej rodine skvele, páčili sa mi už na prvé počutie :)))

Po odchode Cézarka zostalo doma ticho, zistila som, že on bol tá spojka medzi všetkými, že sa hral so všetkými. Zostal doma Casinko a Calvinko. Pobede sa trošku pohrali medzio sebou trošku s nami a trošku s Nelkou. Calvinko ide zajtra na skúšku k bratovi, má veľa mačiek tak uvidíme ako ho prijmú :)  Casinko by mal odísť k novému majiteľovi o týždeň. 

4.7.2016 - 70.deň: Šteniatka majú dnes 10.týždňov. Ráno sme našli v záhrade prekvapenie, malého ježka. Nezbedníčkovia hneď  začali krúžiť okolo, tak sme ježka bezpečne dali za plot, aby sa mrňúsi nepopichali :)
Ráno keď som sa obliekala aby som mohla ísť s dievčatami na prechádzku, Airika a Nelka čakali pri mne, vtedy dobehol Casinko za nami do spálne.  Aira strnula, potichu začala vrčať, malý plný nadšenie jej dvakrát olizol papuľku, nestačila sa ani spamätať :)) potom vystrelila a utekala k dverám.  Ešte stále si na šteniatka nezvykla...

5.7.2016 - 71.deň: Dopoludnia sa podarilo chlapcom vybehnúť do prednej časti pozemku, ku vstupnej bráne. Objavili na slniečku sa vyhrievajúcu Airu. Opatrne sa k nej približovali a snažili sa ju očuchať. Rešpekt im nedovolil ísť bližšie a ktovie, možno aj trošku vrčala :) Zaujala ich aj maminka Nelinka v pelechu ale aj malá kvitnúca ružička :)) Popoludní a podvečer, klasická naháňačka a papanie melóńa :) Opäť hľadáme pre Casinka nového majiteľa...
 

6.7.2016 - 72.deň: Veľmi skoro ráno som sa zobudila na to, že šteniatka sa ozývajú z chodby a kocúr mňaučí pod oknami. Tak som chytro vstala, hneď som ich vypustila na dvor a pripravovala som im tvaroh, keď v tom počujem že Casinko šteká. Nakukla som a vidím že sa rozčuľuje pod záhradnou stoličkou. Bola tam myš, samozrejme zabitá, ulovená naším kocúrom. Pretože Casinko nič také ešte nevidel, tak dal hlasito najavo, že na terase je votrelec. Kým som sa otočila pre sáčik, už si Casinko vykračoval aj s myškou v papuľke, len mu chvostík vytŕčal... :))) hneď som mu ju vybrala, dala do sáčku, že ju vyhodím, keď v tom zbadám, že Calvinko naháňa Casiho a tomu trčí z papuľky chvostík...čo mám vidiny, hneď beriem druhý sáčik a naháňam Casiho aj ja :))) Kocúrik bol v noci úspešný, keď mi priniesol na terasu ulovené myšičky :) 
popoludní sme mali na návšteve kamarátku a priniesla novú hračku, krochkajúce prasiatko. Calvinko ju hneď otestoval, ale aj tak najviac zaujalo Nelinku.
Podvečer prišiel na návštevu Caspi alias Hugo. Opäť stará zostava. Chlapci sa nemohli nabažiť jeden druhého a tretieho. Naháňačky, kúsačky a štekot nemali konca...pretože Caspi na pár dní zostáva, chlapci majú o zábavu postarané... :))) 

7.7.2016 - 73.deň: o 3:33 som sa zobudila na chrúmanie, to sa šteniatka pustili do našej steny v spálni. Keď som vyletela z postele, šteniatka hneď pochopili, že to nebude žiadna sranda. Vypustila som ich na záhradu, doniesla som si paplón a lahla som si na psačiu sedačku. Calvinko sa mi hneď uložil nanohy, Casinko si ľahol vedľamňa a Caspi si ľahol edľa sedačky. Okolo šiestej už poskakovali, tak som im urobila tvaroh s vajíčkom a presunula som sa do obývačky. Tam som si driemkala a počúvala zvuky, čo vydávali šteniatka. Dupot, štekanie, chrúmanie prebralo ma až kňučanie, tak som vyletela na záhrafu, že čo sa stalo a v návale hry jeden pokúsal druhého do labky a véééľmi to bolelo. Tak som pofúkala a pmasírovala a labka bola zázračne zahojená :) po včerajšku divoké hranie trošku ustalo a chlapci si dnes našli čas aj na oddych:))) uvidíme aká buide noc, či ranné stávanie? :)))
Tu sa Casinko s Caspianom naťahovali o Casinkov obojok :)
 


Tu asistoval Caspi maminke pri pozorovaní  hrdličiek na strome :)


Tu je Casinko s maminkou, skúšal, či má ešte mliečko.. :)))

 8.7.2016 - 74.deň: Tým že v noci moje dospelé deti prichádzali a odchádzali, narušili spanie šteniatok a oni sa rozhodli o pol noci hrať, a pretože boli v spálni bolo to dosť divoké...musela som sa presťahovať do obývačky.
Chlapci sa dnes zosúladili, nabehli na kľudnejší režim aj Caspianko spal omnoho viac ako pedosšlé dni. Našiel si tiché, tmavé miestečko v kúpelni :) Šteniatka sa naučili, že keď niekto zazvoní pri bráničke, už utekajú ku dverám a každého vítajú... Veľmi ich tiež baví pozorovať každého, kto sa kúpe v bazéne :))

11.7.2016 - 77.deň: Dnes majú šteniatka 11týždňov. O pár dní sa už definívne dostane každé šteniatko do novej rodiny. V týchto dňoch varujeme a je veselo. Silné horúčavy cez deň nútia šteniatka veľa spať. Veľmi aktívne sú ráno a večer, trošku majú ten režim narušený tým horkom. Ani papať im tak nechutí, ale to je prirodzené. Ich hry sú výraznejšie, veľa behajú dnes ráno okolo šiestej behali okolo sedačky. Bolo to komické vydržalo im to niekoľko minút. Z Caspianka sa stal pozorovateľ, rád pozoruje drozdov, ktorý sa prehrabávajú v zemi. Je špecialista na vyhľadávanie studených zákutí v dome :) Casinko, ten sa rád so mnou háda, ak mu niečo nedovolím, tak začne na mňa štekať :) Najprefíkanejší je malý Calvinko. Ten sa snaží všade prešmyknúť, keď sa otvoria dvere, keď sa otvorí chladnička, podlieza pod bráničku a cez mreže na plote. Chlapci zistili, že na stole bývajú dobroty....Mňa najviac fascinujú tie naháňačky. Nelka sa snimi rada hrá, stále skúšajú , či má mliečko :)) a veľmi rada im berie hračky :) Nezbedníci asistujú pri všetkom, čo sa doma deje :) keď zamätám :) ked sa niekto kúpe v bazéne, keď idem variť... :)))

13.7.2016 - 79.deň: zvýšené aktivity hrania sú najmä ráno a večer. Večer sa k šteniatkam pridáva aj Nelka. Vzniká mnoho komických situácií. Šteniatka staále viac prenasledujú aj Airu, zdá sa mi byť dostupnejšia, už toľko nevrčí. Šteniatka sú o to odvážnejšie. Casinko chodí za Airou pod posteľ a dobiedza alebo na ňu šteká. Včera som videla ako sa mu podarilo cez ňu prebehnúť, keď ležala. Veľmi sa z toho tešil. Calvinko je voči nej opatrnejší :))

15.7.2016 - 81.deň: Dnes je Casinko u nás posledný deň, tak si to s maminkou a bračekom pekne užili. Šteniatka majú za sebou posledné povinné očkovania.Teraz je už len na rozhodnutí majiteľa, kedy dá zaočkovať proti besnote. Odporúča sa od 3. do 6. mesiacov. Ak by niekto cestoval do zahraničia, tak je očkovanie povinné, v opačnom prípade je čas...

16.7.2016 - posledný deň: Dnes odišiel do novej rodiny Casinko, čím uzatváram ďalšiu etapu vo fungovaní našej chovateľskej stanice. Calvinko síce zostáva doma, lebo brat ešte nemá dorobenú záhradu, tak dúfam, že sa mi ho podarí vykŕmit aj keď tu už nemá konkurenciu v papaní :)
Prvý odišiel Caspian  Nadji do Stupavy. Novej majiteľke robí radosti skoro mesiac. Dostal od majiteľov nové meno Hugo :) O dva týždne na to odišiel Irenke s manželom ku Prahe Caesar. Dali mu meno Corben :). Dnes odišiel s mladou majiteľkou Juliou rovno do Viedne Cassius, ten dostane meno Jaro. No a Calvin zostáva v podstate v Trnave :) Želám všetkým majiteľom veľa radosti zo šteniatok, minimálne toľko ako som mala ja :)))
Bol to malý vrh a preto som si ho užívala intenzívnejšie a taktiež som sa neponáhľala s ich odchodom do nových domovov. Aj napriek drobným prekážkam sme to zvládli a verím, že nový majitelia budú so šteniatkami spokojní a budú ma informovať ako sa im darí. Som pripravená pomáhať ako len budem vedieť a teším sa na naše spoločné stretnutia. Samozrejme, že som sa s mojimi chlapcami pred ich odchodom aj ja rozlúčila a nechala si urobiť pamätnú fotku :)


CASPIAN  

CAESAR

CASSIUS
 


VŠETKÝM ŽELÁM VEĽA ŠŤASTIA !!!

Niekedy sa stáva, že psíkovia zmenia ešte v počiatku svojich majiteľov. Nie som tu na to aby som odsudzovala ale aby som našla šteniatkam ideálnu rodinu. Casinko našiel nakoniec svoju milujúcu rodinu v Malinove a Calvinko na horskej chate v Rakúsku. Každý z chlapcov má úžasnú, milujúcu rodinu.