Denník - vrh D - 2017

Niekedy nám osud naznačí, že treba zmeniť svoje rozhodnutie...Môj plán mať ďaľší vrh v roku 2018 sa zmenil vtedy, keď sa Nelka začala hárať v ideálnom čase, začiatkom februára. Človek mieni a čas mení :) Rada veterinára, kryť čo najskôr po cisárskom reze, aby sa nerobili zrasty, vyšší vek psíka, ktorého som chcela ešte raz použiť v chove, ideálny čas na krytie - tri faktory, ktoré náhle rozhodli :) Zopár telefonátov a 13.februára sme popoludní cestovali do Ždane pri Košiciach, do rodiny Jara Filipa. Jeho pes Indian Boy Jay Slovak Base, bol svojho času najúspešnejší pracovný a výstavný pes a jeho brat najúspešnejší výstavný pes. Preto som sa rozhodla ešte raz tieto gény použiť v mojom chove. Nájsť na Slovensku kvalitného pracovného psa je problém.

 

 

Krytie nevyšlo ideálne ale presne 13. marca sme si boli na veterine potvrdiť graviditu našej Nelky. Emócie som tentokrát držala na uzde, lebo minulý rok veľmi tešila a nedopadlo to podľa môjho očakávania.


Prvý mesiac gravidity Nelke veľmi chutilo jesť, v druhom nastal problém najmä po úmrtí našej staršej sučky Airinky... 
7. apríla sme išli na kontrolné sono a snímok, kedy sa len potvrdilo, že šteniatka sú dve. Poloha dobrá veľkosť primeraná.

Nelke sa počas gravidity zosilnili poľovné pudy, na prechádzke prehľadávala polia, úžastne vystavovala a veľkým nasadením sa snažila uloviť zajaca alebo bažanta. Predtým nedokázala zabiť ani myš. Veď v sobotu na prechádzke ešte naháňala zajaca...
V nedeľu okolo 1:30 sa Nelka vypýtala von a vtedy to začalo..dnu von, potom hrabanie v pelechu, vo vnútri aj vonku, dychčanie, trochu spánku a dookola. Okolo 8 hodiny ráno už vyhľadávala miesta pod kríkmi, kde intenzívne hrabala a robila si hniezdo...pudy nezastavíš :)


Kontrakcie neprichádzali a moja nervozita sa stupňovala...pred šiestou popoludní sme boli na prvom sone, kde mladý veterinár konzultoval situáciu s našim dvorným veterinárom Ivanom Pašekom. Doma ma už čakala sms aby sme prišli večer o ôsmej na kliniku. Druhé sono potvrdilo, že šteniatka za posledný týždeň dosť narástli, a nepostupujú do pôrodných ciest. Cisársky rez bol nevyhnutný, ráno by už bolo neskoro. 
O hodinu a pol sme si boli vyzdvihnúť Nelku a dve krásne, životaschopné sučky :))) 

 

V noci som mala službu ja, Nelka bola po narkóze trochu mimo. Dievčatá boli veľmi hladné a nedočkavo sa prisali. 

  

17.4.2017 Veľkonočný pondelok: Šteniatka majú prvý deň a majú sa k svetu :) Papajú s plným nasadením a dobre napapné vydržia spinkať aj dve hodiny a Nelka si môže od nich oddýchnuť. Ráno bola ešte taká smutná ale na obed už prebrala plnú funkciu maminky. Umýva ich, masíruje im brušká a kojí. Popoludní sa už najedla a chodí pravidelne piť vodu. Stále žobre maškrty, miluje kúsacie dentálne tyčinky :) Dvojčatá sú také identické, že mám problém ich rozoznať. Budem ich musieť rozlíšiť stužkami. Obojčeky po minulom roku nemôžem nájsť - dobre som ich schovala :)) Krásne kňučkajú a keď ich Nelka umýva tak vydávajú rovnomerný vrnivý zvuk :) 

  

Naše speváčky :)

18.4.2017 - 2.deň:  Dnes boli bábiky omnoho kľudnejšie. Vyhrievacia podložka zapožičaná od Dáši Sojkovej robí zázraky. Termoregulačný systém u šteniatok nie je ešte úplne vyvinutý, preto sa šteniatka tak túlia k maminke. Naše babuľky sú však vyvalené na vyhrievacej podložke a Nelka môže od nich odísť. Má veľmi naliate mliečne žľazy. Predsa len malinké ešte toľko nevytiahnu aby jej odľahčili a ku všetkému sú len dve. Dnes sa už vedia bez problémov pricucnúť na cecík, len taký lupot. Nelka sa stará, len tak lietajú po podložke aby ich poumývala. Nechce papať. Maškrtiť áno, papať nie...Dnes som na ňu skúšala granule, mäsovú konzervu, kuracie chrbty surové ( na synov príkaz naveľa zjedla dve) a nakoniec som urobila polievku z dvoch kuriat a zjedla skoro celé uvarené kuriatko...konečne. Pije dostatočne, čo je veľmi dôležité. Dnes som sa snažila preskúmať rozdiel medzi sučkami. Jedna má o trošku väčší fliačik na hrudi akoby do tvaru čísla 7 a druhá menší. Sú to cestovateľky, stále ich hľadám, najmä keď pri nich leží Nelka. Pokúšala som sa ich aj odvážiť, ale tak sa trepocú, že váha skákala, nedalo sa odčítať. Samozrejme majú cez pol kila, len presne sa to nedalo odčítať. Teraz môžem skonštatovať, že chlapci z minulého vrhu boli oproti nim kľudní :)))

   

   

Všetky fotky sa mi nedajú umiestniť do deníčka, tak ich dávam aj do FOTOGALERIE.

19.4.2017 - 3.deň: Šteniatka majú tretí deň a z hadičiek sa stávajú guličky. Nelka s nimi trávi viacej času, už sa v nej naplno rozvinul materský pud. Ono po narkóze je to trochu zložitejšie ako pri klasickom pôrode. Dnes im odpadli pupočníky a pigmentujú im nošteky a labky na čierno. Dnes ma pobavili viackrát. Sú fakt veľmi silné, snažia sa postaviť na nožičky, kedy sa im hlavička rozkmitá ako kudlanka na konári. Vydrží jej to aj 20 sekúnd, potom nožičky povolia a nasleduje dvojkotúľ a patričný zvukový komentár k tomu.  Dnes sme zaznamenali so synom zvláštny zvuk z pôrodnice, pozrieme na seba, čo to bolo? šteknutie? Sadnem a pozorujem šteniatka a hneď to prišlo :) malá sa zdvihla na predné nožičky vylúdila jeden tenký štek a samozrejme ju to odhodilo a zgúťala sa :))) no sranda na entú ... Syn im hovorí krevetky :) na fotkách už vidno plné brušká...

20.4.2017 - 4.deň: Dnes bola pokojnejšia noc aj deň. Ráno som síce našla malú za Nelkiným chrbtom ako sa ju pokúša preliezť, samozrejme s patričným zvukovým prejavom:))) Spím pri nich v obývačke aby som mohla byť v pohotovosti keby niečo...Nelku evidentne už jazva tak nebolí, lebo už spí aj vystretá a naťahuje sa. Avšak sem tam na ne zavrčí, keď zarypnú do stehov... Snažím sa rozoznávať zvuky šteniatok aby som nemusela vstať pri každom zakňučaní, napr. keď ich len umýva. Aj v noci len nakuknem a keď zaregistrujem dva tiene vykukujúce z Nelkinho bruška, tak spím ďalej. Ak nič nevidím, zažnem si stolnú lampu a skontrolujem kde sú odkotúľané. Nelka v noci spí ako zarezaná a aj pri tom chrápe. Ako som už spomínala, malé sú dosť aktívne a keď nespia pri maminke alebo na výhrevnej podložke, potom ich spánok je nekľudný a knučkajú a na to sa budím ja a musím ich presunúť na patričné miesto. Dnes nad ránom, okolo 4.hod. hodím očkom do bedne a nič nevidím...trošku si rozsvietim a dievčatá spinkajú Nelke v náručí...obidve krásne vedľa seba, medzi jej prednými labkami. Tak som si ľahla ale ten obraz mi zostal pred očami. Musela som tú situáciu zachytiť :) Bola som rozospatá, tak o to viac som rada, že tá fotka vyšla... Dnes som sa pokúšala dievčatá odvážiť, nedalo sa presne, ale majú už cez 700gramov :o

     

21.4.2017 - 5. deň: No táto noc, nič moc. Malinká sa s prepáčením prežrala a vykňučkávala celú noc...tak som stále vstávala, hľadala ju a premiestňovala. Bola nepokojná, tak sa stále presúvala, prisávala a odpadávala a ja som ju dávala k Nelke, ale tá unavená chrápala, tak som ju budila nech ju umýva a masíruje jej bruško. O piatej to konečne skončilo, keď sa vykakala...Pamätám si že chlapci sa vedeli tak natlačiť, že sa len gúľali :)))
Večer som ich pozorovala. Napriek tomu, že majú k dispozícii celý mliečny bufet, väčšinou sa chcú prisať na jeden struk.Vyzerá to asi takto.Prvá sa prisaje, druhá ju vytlačí, tá sa zgúľa a prisaje sa miesto nej. To sa udeje 2-3krát, medzi tým sa unavia dajú si minútového šlofíka a opäť sa to opakuje. Vtedy zakročím a posuniem jednu z nich na iný struk. Samozrejme cecíky pri papaní výdatne masírujú :) Niekedy počuť ako hlasno prehĺtajú. Od zobudenia po prisatie je to s patričným zvukovým komentárom.

Aj keď podľa fotografií to  vyzerá, že je odfotená jedna, sú to obidve. Krásne im spigmentovali nošteky a labky. Budúci týždeň sa im začnú otvárať očká :)
Nelka ich starostlivo čistí aj keď nie vždy sa im to páči, hlavne keď ich odtrhne z cecíka :)) 

     

 

22.4.2017 - 6.deň: Noc bola z tých lepších. Deň takmer ideálny až na nejaké drobné asistencie to Nelka zvláda skvele. Chodí si líhať do pôrodnice aj keď nekojí. Líha si opatrne aby o ne nezavadila. Minule som ju vystihla so zalomenými labkami, čo je skôr typické pre mačky :) väčšinou ju však zacítia len čo pichne hlavu do bedne. Hlavne jedna, sa hneď budí a plazí sa k nej. Obojčeky som stále nenašla :( nie je problém kúpiť, ale mám ich fakt dosť...zatiaľ stále na neznámom mieste :) Naše krásavičky po napapaní, nezostávajú len pri zdroji mliečka, ale už častejšie si chodia líhať na rôzne miesta pri maminke. My sa potom tešíme z unikátnych záberov dokonalého spojenia a lásky...

 
 23.4.2017 - 7.deň: Dnes majú dievčatá týždeň. Ich váha sa zdvojnásobila. Chutí im a prospievajú. Vidno na nich, že narástli. Dnes som ich vážila po papaní, povedala som si, že budú kľudnejšie. Váha u oboch skákala okolo 1070g. Noci a dni sú kľudnejšie, dievčatá už veľa spinkajú a vytiahnu veľa mliečka. Nelka už nemá cecíky naliate do prasknutia, čo sa teším aspoň nedostane zápal. Jedna sučka dostala červený obojček, aby sa mi lepšie rozoznávali  a mohla som pozorovať ich schopnosti :) Ani jedna fotka zatiaľ nebola naaranžovaná, toto sú všetko momentky, z ktorých máme radosť :)))

      

      

24.4.2017: - 8.deň: Dnes začíname prvý deň druhého týždňa. Z guličiek a krevetiek sa stali malí hrošíkovia. Už im narástla koža a je do čoho rásť. Dnešnú tému povenujem Nelke. Starostlivosť o sučku po pôrode je tiež veľmi dôležitá. Každodenná starostlivosť o srsť je samozrejmosťou. Šteniatka pri kojení masírujú cecíky a tým pohybom labkami zachuchlia srsť. Sučka po pôrode ešte krváca a je nevyhnutné odstraňovať zbytky krvi zo srsti aby nedošlo k infekcii.V Nelkinom prípade treba ešte ošetrovať jazvu po cisárskom reze. Už si odstránila tri stehy, ale je to v poriadku, jazva sa neotvára. Mliečne žľazy tiež treba umývať, lebo sliny s mliekom by mohli kvasiť a bradavky sa zapáliť. Treba sledovať či sú mliečne žľazy dostatočne vyprázdnené aby nedošlo k zápalu, preto dávam na dievčatá pozor a prikladám ich ku všetkým, najmä zadným cecíkom, ktoré bývajú najplnšie. Už sme v štádiu, že dievčatá krásne vyprázdňujú cecíky, vedia sa rýchlo a intenzívne napapať. Pretože Nelke je často vo vnútri teplo, ľahne si vonku hocikde a chodí sa šúchať do kríkov. No a labky, to je samostatná kapitola. Napriek tomu, že ju čistím, chytajú podložky sivastý nádych. Dnes som ju zobrala na krátku prechádzku. Veľmi sa tešila, stále som ju musela krotiť aby veľmi nebehala. Taká bola šťastná...Dnes dobrala antibiotiká, tak dúfam, že sa jej zlepší aj chuť do jedla. Našťastie mliečka je dostatočne a dievčatá prospievajú :)
Opäť sa mi podarila jedna nočná fotka...no neodfoť to :)))

Tieto fotky sú už naaranžované na bielej deke. Keď sa babuľky napapali, dali sa preniesť a odfotiť..

         

         

         

25.4.2017 - 9.deň: V prvom rade musím spomenúť, že chlapci z minulého vrhu dnes oslavujú jeden rok. Vyrástli z nich krásni psíkovia a majú úžasné, starostlivé rodiny. Nelke som dnes vybrala stehy. Jeden bol už zarastený a pretože si niektoré už vyumývala sama, išlo to rýchlo a bez problémov.
Dievčatá zo dňa na deň silnejú. Vidno ako podsúvajú nožičky, ako sa snažia chodiť a nie plaziť. Ako sa snažia držať hlavičku. Ten rýchly vývoj je fantastický.
Každý sa ma pýta, či už mám vymyslené mená. Mám problém používať mená osôb v našom alebo českom jazyku. Pri zahraničných mi to nevadí, lebo sa u nás nepoužívajú. Ďalej nerada používam mená psíkov mojich blízkych priateľov. Mala som od začiatku vybraté jedno meno pre psíka a jedno pre sučku. Názor som nezmenila, len mierne upravila. Jedna sučka sa bude volať Dorrie alebo Dorries, tú si nechám a budem jej hovoriť Dori - Dorinka - Dora :) Doris bolo meno jednej z nýmf a Dorota  - dar Boží ...
Druhá sa bude volať Donna čo v taliančine znamená pani resp. žena. Budeme jej hovoriť, Dona - Donka - Donuška... :)

Malinká dnes dávala polohy :))) telíčko jedným smerom a hlavička druhým, potom sa odplazila a natiahla si zadné nožičky...milé :) Dnes som vám pripravila video náruživého pitia mliečka :)))

 

26.4.2017 - 10.deň: Po dobratí antibiotík Nelka začala papať, dúfamže to nezakríknem... dávam jej aj probiotiká, ale myslím, že ju ťažili tie antibiotiká. Len tie granulky jej moc nejdú, čo je škoda, lebo to sú granulky pre šteniatka a je veľmi dobré, keď  ich papá aj kojacia sučka.  Dnes po týždni ich videl môj syn a bol prekvapený ako narástli. V očkách sa im otvárajú škáročky. Nelka si dáva od kojenia stále väčšie prestávky. Babuľky s tým nemajú problém, lebo dobre napapané dlho spinkajú. Každý deň väčší pokrok v pohybe. Bola na nás moja priateľka a malá akurát sa snažila presúvať. Bola prekvapená ako jej to ide. Nelka je veľmi šťastná, že ju už beriem na prechádzky. Behá, hľadá a loví...

Ešte k tým menám...Donnu mala kamarátka, ktorá jej zomrela asi pol roka pred Airinkou... možno miesto Donny bude Daphne, znamená to vavrínový strom, hovorilo by sa jej Dafi - Dafinka...
Ten prudký pohyb šteniatka na začiatku bol spôsobený tým, že sa jej snívalo. Prudko hýbala nožičkami akoby utekala, čiže môj pôvodný plán bol natočiť ako sa jej sníva, keď v tom sa zobudila a začala putovať :)

 

27.4.2017 - 10.deň: Minulý týždeň, keď som sa šteniatok dotkla, hneď sa zobudili. teraz už spinkajú hlbšie, môžem ich pohladkať aj popestovať alebo pomojkať :) Synovia si ich dnes preniesli na sedačku, aby ich mohli vyhladkať a zblízka pozorovať. Majú fakt veľa kože, sú pripravené rásť. Všimla som si, že keď ich Nelka umýva, tak už tiež odpovedajú jazýčkom a tiež ju chcú umývať. Keď ich poškrabkáte za uškom, nožička reaguje na škrabkanie.
Pozorovať ich pri spaní je tiež milé, lebo mlaskocú, hýbu jazýčkami, mykocú nožičkami :)) Keby tak človek vedel zistiť, čo saim asi sníva... 

        

        

        

28.4.2017 - 12.deň: Keď vidím ako niekedy Nelka prehadzuje šteniatka a gúľa ich aby sa jej podarilo ich poumývať, tak jej ho radšej pridržím :) Je to snaživá maminka. Chodí si k nim líhať aj keď ich nekŕmi. Dnes som ju vymákla ako si tam leží hore bruškom :)

- niekedy rozmýšľame, že ako môžu dýchať, keď sú také zapichnuté do maminky :)))

- no proste dvojičky :)

29.4.2017 - 13.deň: Bábiky sa dajú počas spánku preniesť na rukya pozorovať ich z blízka... Syn sa dnes zabával a jednej robil fotky a podarené video. Ešte pred pár dňami, keď sa ich niekto dotkol, hneď boli hore. Teraz keď spinkajú, dá sa s nimi manipulovať dokonca sami ich podarilo aj odvážiť a jedna v miske zaspala!!! :) Jedna mala približne 1590 gramov a červená približne 1640g. Priemer 1600g :)
Dnes sme mali vzácnu návštevu z východu, prišiel nás navštíviť majiteľ otca šteniatok, Jaro Filip aj s manželkou Jankou. Teším sa, lebo predsa je to dosť ďaleko a pretože mali cestu okolo, tak sa prišli pozrieť na šteniatka. Milá, príjemná návšteva.
Dnes som si na prechádzke urobila radosť aj ja, nazbierala som si voňavý orgován do váz a Nelka sa tešila lebo mohla behať na väčšej ploche. Stretli sme dve psie dámy a pretože sa Nelke mení povaha, som v strehu aby nedošlo ku konfliktu. Nelka už nestojí v ignorantskej póze ale je vyšponovaná a má situáciu pod kontrolou. Po Airinke bude musieť prebrať funkciu vedúcej svorky...

           
        

     

     

     

        

30.4.2017 - 14.deň: Dnes majú dievčatá dva týždne. Sú krásne veľké a každý deň vidno pokrok vo vývoji. Očká sa im otvárajú a dnes som zaznamenala, že sa začínajú hrať. Našla som ich sedieť a ako sa s tými bezzubými papuľkami kúskajú. Keď som siahla po foťáku, Nelka vopchala hlavu do bedne a bolo po zábere. Dievčatá ju hneď zacítili a tackavým pohybom sa vybrali k nej. Keď sa jedna bábika napapla naklonila som sa k nej, že ju trošku vymojkám a ona ma svojou malou papuľkou začala kúskať do obočia a nosa. Bolo to úžasné :))) Z papuľky jej bolo cítiť mliečko, tá typická šteňacia vôňa. Milujem to :)

- dnes som našla ako jedna mala v papuľke labku tej druhej :)

- pomaly začína byť medzi dievčatami rozdiel :) to sa však môže kedykoľvek zmeniť ...

- závislosť od maminky a dokonalá symbióza medzi nimi je úžasná....

- "tak mi už narástli ušká, že mi prekryjú aj očká " :)))

1.5.2017 - 15.deň: Dnes bol krásny prvomájový deň, ale nie dostatočne teplo aby dievčatá mohli byť chvíľočku vonku. Ešte si budeme musieť počkať. Dievčatám sa krásne otvárajú očká...je to milé vidieť, že keď pijú, z tváričky im svietia krásne lesklé očká. Ešte nevidia, ale už asi vnímajú svetlo a tmu. Prestávky medzi kojením sú veľké, niekoľkohodinové...neviem presneodhadnúť koľko, lebo Nelka si k nim chodí líhať len tak, že tam spinká, oddychuje...Babuľky majú už neskutočne veľa kože. Keď ležia, tak po obryse telíčka im vytŕča 1 - 1,5cm zvyšnej kože :)

"Takto krásne sa už pozeráme na svet :)"

2.5.2017 - 16.deň: Žubrienky dnes podstúpili odčervovanie. Nedostali sme od veterinára pastu, ktorú vždy používame ale nejakú odčervovaciu látku natiahnutú v striekačke. Dala som im to do papuľky pred kojením aby to zapili. Nechutilo, hlavičkami potriasali a snažili sa to vypľuť ale Nelka ich utíšila a poumývala. Zajtra odčervým Nelku aby kolobeh bol uzavretý, Počas gravidity sa sučka nesmie odčervovať.  Dnes bola jedna babuľka okolo šiestej hodine ráno nepokojná, tak som si ju zobrala, uhladkala som ju a pekne zaspinkala. Potom som ju opatrne položila k sestričke :) Očká sa im krásne otvorili.
Keď som včera chytila jednu babuľku za gambičky, viete ako keď sa deti chytajú za líčka, tak na mňa vrčala. Veľmi nás to pobavilo....

3.5.2017 - 17.deň: Babuľky sa rozliezajú po celej bedne. Keď sa napapajú už neodpadnú z cecíka a spinkajú, ale začnú loziť okolo Nelky. Dnessom prichitila Nelku ako vykúskava malú na krku a chrbátiku. Hovorím tomu hladať blšky. Je to to známe kúsanie prednými zúbkami :) Skrátka, to je predzvesť hrania :))) Červená si sadne, a začne vrčať, neviem či na stenu alebo len tak...vtady prídem dám hlavu až k nim a ony ma začnú olizovať a hryzkať. Stabilita je ešte neistá ale môžeme sa mojkať a ony padajú a zdvíhajú sa vrčia  a mojkajú sa a je to úžasné. Trvá to asi 5 - 10minút a potom zaspinkajú...

4.5.2017 - 18.deň: Dievčatá sú na zjedenie :) otvárajú sa im ušká a reagujú na môj hlas. Bohovská je červená. Ona proste sedí a keď sa k nej nakloním vrčí... Je to smiešne a zároveň veľmi milé. Tak jej hovorím: "Spapaj ma zlatíčko spapaj ma!" :))) Zlatučké sú, keď sa tak preberajú k životu. Keď sme sa dnes vracali z prechádzky, Nelka sa začala krútiť a prskať a všimla som si že ju okupuje včela. Podarilo sa mi ju odstrániť z jej srsti a včelička bola nejaká rozzúrená a začala lietať okolo. Tak sme sa Nelkou dali na útek a asi po desiatich metroch prestal bzukot...ja som sa nehýbala a v tom som zacítila pichnutie do hlavy. Podarilo sa mi včielku vyhnať z vlasov a ponáhľala som sa domov, kde mi syn vybral žihadlo  no a potom som niekoľko hodín striedala cibuľu a ľadové obklady vo vlasoch... Včelárovi uletel roj a on ho bol striasať v lesíku okolo ktorého sme išli... smola :(

- takto si Nelka stráži šteniatka

- tu vidno, že sa šteniatkam otvárajú ušká

- babuľky sú stále v pohybe, tak urobiť zaostrenú fotku je problém, hlavne keď sa nemôže používať blesk...

 

- Nelka hneď dobehla, keď zistila, že sa manipuluje so šteniatkami

- Ranná hygiena :)

5.5.2017 19.deň: Nelka už zaviedla rýchlokojenie. Strávi u nich 3 - 5 minút a odchádza.  od polnoci k nim ide raz alebo vôbec pekne spinkajú až do rána,kým nepríde. Ťahajú silno a intenzívne. Po papaní už hneď nezaspia, ale pohybujú sa po boxe, snažia sa komunikovať, vrčia, štekajú ... Je milé ich pozorovať ako každý deň prichádza k pokroku v chôdzi v reakciách na okolie. Reagujú na môj hlas a keď sa k nim nakloním, chcú sa hrať. Kúskajú ma, olizujú a najhoršie je škriabanie tými háčikmi, čo majú miesto pazúrikov.
Červená sa popludní nevedela nejako uložiť, tak som jej dala ochutnať trošku mletého mäsa. Najprv nevedela ako to posúvať v papuľke, prvé sústo jej vypadávalo ale druhé mi už vylizovala z ruky a tretie veľmi chutilo :) Hneď potom zaspala :)))

6.5.2017 - 20.deň: Dievčatá už vedia vykonať potrebu samé...avšak maminkina masáž a komplet servis je na nezaplatenie. Nelka má celé prsíčka doškriabané.. pazúriky sú ukončené háčikmi, pomáha im to pri chôdzi ale musím ju chrániť, tak pazúriky budem musieť odstrihnúť. Vankúšiky na labkách sú jemné  a mäkučké, preto sa im šmýka. Už vedia celkom slušne chodiť aj keď niekedy sa rozhodnú plaziť, najmä keď sa presävajú z jedného miesta na druhé počas spánku. Nelka kojí ako sa dá. Po ležiačky, po sediačky aj hore bruškom, ako ja hovorím: "hore šuflíkom"  Nelka má v skutočnosti už naliate len tri cecíky a tie malé potvorky to vedia. Tak silno ťahajú, že vždy pozerám na Nelku, či ju to nebolí, či netrpí...je to však statočná maminka a pre svoje šteniatka vydrží všetko....

7.5.2017 - 21.deň: Takto pred troma týždňami som netrpezlivo čakala, ako to s Nelkou dopadne na veterine a domov som si odnášala dve malé, krásne  šteniatka....
Dnes majú dievčatá tri týždne. Z pôrodnej bedne vychádzajú iné zvuky ako na začiatku, štekanie a vrčanie. Babuľkám sa predrali prvé stoličky, krásne cupkajú po bedni, hrajú sa spolu alebo sú to také prvé náznaky hrania. Okusujú hračky, ktoré som im tam dala. Začali sa umývať, spoznávajú vlastné telíčka. Olizujú sa, okusujú si labky. Začínajú si vyžadovať pozornosť a pomaly ale iste sa im rozvíjajú osobnosti. Jedna je uvrčaná a druhá upišťaná :)))
Dnes bolo slniečko, tak som sa rozhodla, že kým im vymením v pelechu dečku a podložky, vyložím šteniatka k Nelke do pelechu na terase. Moc sa im to nepáčilo, pamätám si, že aj chlapci kvílili :) Nelka sa o ne hneď postarala a asi po 10minútach som ich hneď dala do vnútra, kde okamžite zaspali. Pobyt na čerstvom vzduchu je predsa vyčerpavájuci.... :)

- Zvyšné fotky vo FOTOGALERII :)

8.5.2017 - 22.deň: Šteniatka suverénne pobehujú po boxe, dávajú o sebe vedieť štekotom a vrčaním. Reagujú na hlasy, vrtia chvostíkmi a dávajú najavo, že sú na svete :) Dnes nás bola navštíviť Dáša Sojková, babuľky vymojkala a popestovala a tie jej naoplátku ukázali, čo všetko vedia. Aj sme sana nich nasmiali. Chodia cikať na podložku, sú to šikulky :))) Ako sa zo dňa na deň menia a aké sú krásne vidno aj na fotkách...

9.5.2017 - 23.deň: Dnes sa dievčatám už predrali očné zuby - tesáčiky :) Kúšu sa medzi sebou aj samé seba. Tak ako malé deti aj šteniatka potrebujú všetko skúsiť papuľkou. Sú veľmi čistotné, už sa venujú vlastnej hygiene. Sú komické, lebo si len tak pobehujú, zastanú, zavrčia, zaštekajú a prudko sa otočia, čím samozrejme spadnú a zase sa rozbehnú iným smerom. Podpichujú sa a provokujú:) Je to milé a vtipné zároveň. Dnes sme im ostrihali so synom pazúriky. On jednej a ja druhej. Keď spinkali, bolo to jednoduchšie. Dnes som ich aj odvážila. V priemere majú 2,5kg. Vymenili si úlohy, červená bola o pár gramov ľahšia ako druhá :) Mali sme dnes návštevu. Bola nás pozrieť Bea Cerovská, tiež chovateľka írskych setrov. Bola sa nadýchať vône šteniatok, lebo o pár dní ich sučka bude mať tiež šteniatka :)

        

10.5.2017 - 24.deň: Dnes som nebola skoro celý deň doma, tak celá starostlivosť o šteniatka bola na Nelke. Ráno som zistila, že zúbky ako ihličky mi nechali už na brade stopu. Babuľky sa buď tíško hrajú alebo sa tak posekajú ako veľkí psy. Vtedy dobehneme sa pozrieť čo sa robí. Na obed som im skúšala dať zarobené sušené mliečko. Dala som im ho na tanierik, prstom som im dala ochutnať do papuľky...kým som držala tanierik pod papuľkou tak mliečko olizovali ale keď som ho položila dole nevedeli ho nájsť :)

        

11.5.2017 - 25.deň: Babuľky sú úžasné. Krásne reagujú, komunikujú, sú veľmi vnímavé...Dnes som ich dala opäť asi na 15 minút na terasu. Nelka ich tam aj nakojila a potom ich nechala a ony preskumávali okolie podložky. Urobila som krásne fotky ale všetky sa do denníčka nevmestia :) Na obed som po krmení ponúkla babuľkám trochu mletého mäska. Len sa po ňom zaprášilo :))) veľmi im chutilo. A nakoniec podvečer prišli vymojkať naše krasavičky Maťo a Kristínka. Dievčatá predviedli všetko, čo vedia a aj sme sa na nich zasmiali. Sú to malé, šikovné zlatíčka :)

         

- malinká preliezla maminku cez chrbát aby sa dostala k cecíkom :)))

- dnes skúšali papať postojačky a dočiahli :)

- maminkine lásky ...

- zlatíčka si pobyt vonku užívali :)

12.5.2017- 26. deň: Dnes popoludní bolo vonku 25stupňov, tak som vyložila dievčatá na podložku, na trávu, do chládku. Jednej bolo veľmi horko a taký koncert spustila, vykňučkávala možno aj 15 minút. Potom som jej dala napiť vodičku... červená si pochodila po trávičke, nevadilo jej ani teplo ani to, že je vonku. Nakoniec  ich maminka nakŕmila a dievčatá zaspinkali na čerstvom vzduchu. Horko prinútilo aj kocúrika aj Nelinku schovať sa do chládku a oddýchnuť si.
Večer už nedočkavo prišli pozrieť naše krasavičky Saška a Roland Prajovci. Myslím že dievčatá splnili ich očakávania a predviedli sa v tom najlepšom svetle:)))

        

13.5.2017 - 27.deň:  Dievčatá dnes dostali prvé jedlo vonku. Nielen ochutnávku ale ozajstnú porciu. Najprv začali papať každá zo svojej misky a potom začali presuny. Veď treba vyskúšať, či náhodou v druhej miske nieje niečo lepšie :))) Červenej tak chutilo, že som jej musela pridať duplu :))) Potom trošku zapili od Nelky a spali asi šesť hodín :))) Večeru dostali do boxu, po zapití Nelkiným mliečkom červené hneď zapichla a tá druhá nezbednica sa chcela ešte hrať. Mám dokonale vyumývané čelo a dokúsané kĺby na prstoch, pekne si ich posúvala na ostré zadné zuby...au, au :)))
Na obed dostali mleté morčacie mäsko vo vývare a na večeru varené morčacie mäsko s ryžou a zeleninou :)

         

14.5.2017 - 28.deň: Dnes majú dievčatá mesiac...neuveriteľné...pokrok vo vývoji úžasný. Povahovo sú odlišné. Jedna je kňučulka a druhá je vrndžulka :))) Jedna častejšie vrčí a druhá častejšie kňučí :) Červená sa dnes vyštverala suverénne cez kamene pod kríčkami na terasu (celý Casinko ), pobehúvala tam a prečuchávala si terén... druhá je taký šmajchel, rada sa mojká a radá má kontakt. Keď som si knim dnes vonku ľahla, tak ma vyumývala a to som práva vyšla zo sprchy...asi mám dobrý očný krém :)), sústredila sa hlavne na oči a nos :))) Je skvelé keď sa im prihovorím a ony vrtia chvostíkmi.  Papať im veľmi chutí, dnes som im dala večeru neskôr ako včera, Nelka kŕmenie fláka asi ju to už bolí a babuľky robili v boxe taký krik...keď sa napapali okamžite zaspali. Surové mäsko vo vývare im podstatne viac chutí ako varené. Ja sa však snažím pripraviť šteniatka na všetky formy stravy, aby v nových rodinách si mohli zvoliť sami, čo budú psíkom dávať. Jediný problém na ktorí narážame je, že psík ktorý zostane v rodine sám, stráca apetít. Chýba mu spoločnosť resp. konkurencia....

         

- taká som bola vyumývaná, ešte si ma aj pridržala  :)))

- malá šikulka :)

- Nelka sa chcela so šteniatkom hrať :) ale malá túžila len sa dostať k cecíkom...

- ...keď sa nechcelo šteniatko s Nelkou hrať, tak jej maminka aspoň blšky vykuskávala :)))

Všetky fotky sú vo FOTOGALÉRII :)

15.5.2017 29.deň: Šteniatka sú každým dňom odvážnejšie. Dnes sa rozhodli preskúmať miesto pod kríkmi, kade tiež našli cestu na terasu. Keď ma zbadajú vonku, tak sa tešia utekajú ku mne a vrtia chvostíkmi :) Papať stále chutí, krásne pri tom mlaskocú :) Dnes im bolo vonku horku, dychčali a mali vyplazené jazýčky :) nuž treba si zvykať. Ja ich dávam do chládku, ale teplotu vzduchu neovplyvním...

16.5.2017 -30.deň: Šteniatka skúšajú akoby sa mohli z boxu dostať von. Jednoducho zistili kade mamminka prichádza a odchádza...ale keď som ich vyložila za box na dlažbu, hrdinstvo skončilo :) Panika a stres :) Nožičky sa rozišli na všetky strany...
Hranie v boxe naberá grády. Behajú, poskakujú, vrtia sa a vznikajú boje, ktoré pôsobia hrozivo, sú však dôležité v psej hierarchii :)
Dnes nás prišla pozrieť Dominika a pretože sme včera zabudli urobiť fotečku, tak rýchle foto a hajde ísť vyvenčiť veľké baby :)

17.5.2017 - 31.deň: Dnes sa mi podarilo kúpiť dievčatám malé obojčeky, tak ich bude ľahko rozoznať aj na fotkách. Sučka s červenou šnúrkou dostala čevený obojok s bielimi bodkami a druhá ružový :) Babuľky krásne reagujú na každého kto príde, vrtia chvostíkmi a utekajú po tráve. Dnes už rúžová tak nekoncertovala ako včera, už si bola v záhrade istejšia. Šokovaná som bola ráno, lebo dievčatá preliezali vyvýšený vstup v boxe. Raz jedna a potom zase druhá. Našťastie boli pod tým vstupom sedáky, na ktorých som klľačievala keď som sa k nim nakláňala, a tak si nenarazili čumáčky... Teraz tam majú zábranu...dočasne...asi budeme musieť bok boxu odstrániť.

18.5.2017 - 32.deň: Dnes sú presne dva mesiace, čo nás opustila naša Airinka. Je mi veľmi ľúto, že nezažila tieto užasné šteniatka. Bola to tá najobetavejšia psia maminka  akú som poznala....
Dnes nabrala odvahu aj ružová a vybrala sa na prieskum po kuchyni :) Vonku behá suverénne po tráve, s terasou si ešte nieje istá ale to je otázka dňa, dvoch :) Červená nemá problém s ničím...je to suverénne šteniatko. Nelku odchytili prvýkrát na papanie šteniatka až popoludní...ráno som im dala mliečko s tvarohom a vajíčkom, dopoludnia mleté morčacie s mrkvičkou a vývarom, popoludní opäť mliečnu zmes a večer opäť čo na obed. K Nelke chodia už len zapíjať. Dnes prišla vymojkať naše krasavičky Iva Kručayová, chovateľka červenobielych setrov.... :)

- čo ich baví, je preliezať...cezo mňa, cez seba navzájo, cez Nelku.... :)

19.5.2017 - 33.deň: Dnes ráno o pol štvrtej dievčatá spustili koncert...nechceli byť už v boxe. Musela som vstať a vybrať ich. Rozutekali sa po kuchyni...veľká zábava. Musela som im urobiť papať, lebo boli hladné. Nelka nejavila o ne záujem. Spala vonku  a keď som ju zavolala do vnútra, nechcela ísť za nimi ale odbočila rovno do spálne, do pelechu. Cecíky sa jej už moc nenalievajú, moc už nechce kojiť. Dievčatá veľmi silno ťahajú, majú zuby, už to nie je pre ňu príjemné...Červená suverénne behá po kuchyni, chodbe a vybehne aj na terasu a späť. Rúžová pobehuje po kuchyni a chodbe ale u nej sú prednosťou hračky. Suverénne ich nosí v papuľke a presúva sa s nimi z miesta na miesto :)

20.5.2017 - 34.deň: Dnes sa zopsulo počasie, teplota klesla o 10 stupňov, tak som žubrienkyani nedala von. Nepotrebujem aby mi prechladli.. Dopoludnia sme mali milú návštevu. Tak ako pred rokom, prišla nás navštíviť Nadja s maminou, minulý rok si však o mesiac odnášala našeho Caspiana ale teraz prišli vymojkať naše dievčence :) Obložené darčakmi ako pre 10 šteniatok :))) Dievčatá sa opäť predviedli, čo všetko vedia a aké sú šikovné....
Dnes som vlastne ani nefotila, lebo boli vo vnútri, ale zato včera keď bolo vonku krásne, som im porobila veľa fotiek...Zajtra má čaká klubová výstava, na ktorej budem fotiť, tak o babuľky sa budú starať moji chlapi :)

21.5.2017 - 35.deň: Dnes bol pre mňa veľmi náročný deň. Vstávala som o šiestej a vrátila som sa domov o pol šiestej popoludní. Bola som fotiť na klubovej výstave, kde bolo 8 slovenských klubov stavačov. Ja som fotila len anglické stavače, bolo ich prihlásených 60 + fotenie záverečných súťaží. Bolo to veľmi náročné lebo som mala len 2 malé prestávky a inak som musela byť stále v strehu. Urobila som 560 záberov a večer som ich musela prebrať a upraviť. Potom sa mi vypol počítač a už sa nenaštartoval...znamenie osudu :))) O babuľky sa stral môj manžel, každé tri hodiny hlásil, čo im dal papať :). Keď som sa vrátila z výstavy už ma nedočkavo čakala Nelka s túžbou ísť na prechádzku. Tak sme sa vyvenčili a všetkých som ešte raz nakŕmila. Moje zlatíčka :)

- pred prechádzkou sa mi podarilo Nelku prinútiť nakŕmiť šteniatka...kojenie na povel...

- "zase ma fotíš..."

- po výstave prišla naše šteniatka pozrieť Barborka Dubovská, pomáhala nám tiež na výstave...

- Nelku na terase odchytila červená...tak ešte pár glgov maminkinho mliečka :)

- keď šteniatko dopije, alebo je odtrhnuté od cecíku, zostane mu jazýček prilepený o podnebie a samozrejme trošku vytŕča :)

22.5.2017 - 36.deň: Dievčatá majú 5 týždňov. Pokazili sa mi dve nabíjačky na notebooky a nešlo mi prihlásiť z pevného počítača na moju stránku...keď sa darí, tak sa darí... :)
Babuľky som včera vážila a odčervovala. Už sa nedajú odvážiť na bežnej kuchynskej váhe. Po prvé, do misky sa už nevmestia a po druhé váha je len do 3kg. Červená váží 3,6kg a ružová 3,9kg. Šidielko červená behá z vnútra von a naopak suverénne a bez problémov. Ružová si nie je istá týmto prechodm. Vonku a vnútri pobehuje, poskakuje ale ísť von cez kuchynské dvere, tam si ešte nie je istá :)
Vonku som im narobila schodíky z dreva, aby mohli plynule chodiť na terasu a zase dole na trávičku. Červená sa vždy vynájde. Manžel zložil aj bok z pôrodného boxu, aby mohli dievčatá bez námahy vchádzať a vychádzať. S obľubou tam chodia spinkať. Chlapci tam s obľubou chodili špiniť ... :)))

       

        

23.5.2017 - 37.deň: Toto sú najúžasnejšie šteniatka na svete. Ráno žiaden krik, že umierame od hladu...pekne tichúčko čakajú, kým vstanem. A tá radosť keď ma vidia. Telíčka sa im skrúcajú od radosti a chvostíky naberajú nesmiernu frekvenciu. Poskakujú, funia a snažia sa ma olizovať. Psia radosť je úžasná ale šteňacia je neuveriteľná. Koľko radosti sa skrýva v tých malých telíčkach. Nelka sa im vyhýba ako sa len dá. Minulý rok to pri chlapcoch nerobila. Jej najtajnejšie miesto je vo výklenku pod umyvadlom pri vstupnom záchode...cecíky má skoro prázdne, ani sa jej nedivým :)
Dievčatá špinia na 90% na savé podložky. So stolicou je to horšie. Pri tlačení cestujú, čiže sa to nepodarí na jednom mieste. Ešte viac nás prekvapili, keď som otvorila dvere do záhrady a ony sa išli vyšpiniť na trávu. Zlatíčka sú to :) Je iné pozbierať kôpky po dvoch šteniatkach ako po napr. desiatich... :)))
Hneď ako sa mi podarí na niektorom notebooku zmenšiť fotky, tak doplním... na pevnom nemám ten program :( 

Tak ako malé deti aj šteniatka dávajú všetko do papuľky, snažia sa všetko ochutnať...

24.5.2017 - 38.deň: Najväčšiu radosť majú babuľky, keď sa im podarí odchytiť maminku Nelku... tá sa im vyhýba ako sa len dá...Dievčatám som dala ochutnať nejaké nové veci ako mrkvičku, piškóty, melón...všetko im chutí :) Zaujímavé je, že čokoľvek im dám, nehľadajú to očami ale nosom, sú to dva malé vysavače :)) Bola som prekvapená, keď sa červenej podarilo odchytiť Nelku, a keď sa k nej priblížila ružová, zavesená na cecíku začala na ňu vrčať :o
Samozrejme, že ružovú to neodradilo, ale mňa to prekvapilo...

   

   

   

25.5.2017 - 39.deň:Dievčatá sa medzi sebou hrajú bežne a pravidelne...s maminkou sú to len také pokusy. Raz z Nelkinej strany a inokedy zo strany šteniatok. Dnes si červená trúfla na Nelku, kúsala ju do chrbta, krku až prešla k ušiam. Naťahovala jej ich, šklbala nimi, ale keď malá pri šklbaní začala vrčať, Nelka nabrala čudesný výraz úniku a vyhnúc sa konfliktu, zdrhla :))) Keď chcú dievčatá vykonať potrebu, pýtajú sa von. Stoja pri dverách a dokonca škriabu na sklo alebo kňučkajú aby sme ich pustili von. K dverám som musela dať savú podložku, lebo nie vždy ich počujeme a najprv si to odniesol koberec...Keď sú hladné a pripravujem im papať, sedia mi disciplinovane za chrbtom a čakajú, čo im pripravým...sú to zlatíčka poslušné :)
Dnes sa im podarilo Nelku odchytiť len raz, keď sme prišli z prechádzky. Nelka si ľahla na terasu, pred kuchynské dvere a tam ju dievčatá odchytili. Tam si pocuckali a potom sa sňou chceli hrať :) Keď sa prisajú, je to stále to najsilnejšie a najdokonalejšie puto. Vtedy sa stávajú opäť tými malými šteniatkami, odkázanými na maminku...milujem ten obraz :)
Dnes sme mali aj dve rýchle návštevy, moju dlhoročnú priateľku Janku a našu Dominiku, ktorá si vždy narýchlo príde pomojkať naše babuľky :)

       

               

       

26.5.2017 . 40.deň: Šteniatkam niečo z jedla nesadlo a majú riedku stolicu...bábiky, trápia sa a ja s nimi :( Dnes konečne nefúkal silný vietor, tak som mohla pozametať na terase. To samozrejme zaujalo šteniatka a brali mi čo sa dalo :))) Najviac ich zaujala malá metlička. Dobre sa roznášala ale trošku ich pichala. Chlapcom to minulý rok nevadilo, ale ony reagujú trošku inak....Dnes som prvýkrát vypustila do záhrady aj korytnačku, čo samozrejme neuniklo pozornosti našich malých slečien :)

27.5.2017 - 41.deň: Také dobré šteniatka sme ešte nemali...tieto babuľky sa tichúčko hrajú, nikoho neobťažujú. Pýtajú sa von, keď sa chcú vyšpiniť. Ked im pripravujem papať, tichúčko a trpezlivo čakajú kým im pripravým. Sú užasné, každý deň prekvapujú svojou dokonalosťou, sú to zlatíčka :)

   

           

28.5.2017 - 42.deň: Dnes majú dievčatá šesť týždňov. Sú to naše zlatíčka, krásne, milé, šikovné :) Musela som im dať väčšie misky, lebo pôvodné misky im boli už malé, musela som im do nich dávať dvakrát. Zjedia na posedenie asi 4OOg mäsa. Najviac lúbia mleté surové mäso. Konzervy ich preháňajú.
Tieto misky sú polohovateľné, tak ich budem môcť zdvíhať podľa toho ako budú rásť :) Ľúbia hladkať brušká a už spinkajú ako ich mamina, hore bruškom :)
Dievčatá už nemajú úplne zosúladený režim. Niekedy je jedna, inokedy druhá dlhšie hore, ale v pohode...pohrá sa aj sama :)

         

- Červená dostala rovnakú odmenu ako Nelka a ku všetkému si ju odniesla na pelech k maminke...čo v záverečnej fáze nebol až taký dobrý nápad :)))

29.5.2017 -36.deň : Dievčatá dnes spoločne urobili výpravu na koniec záhrady...skontrolovali aj priestor pod kríkmi. Na konci terasy objavili krík, ktorý sa pravidelne zmenšuje pod zúbkami každého vrhu. Kedysi ho objavili Airinkine šteniatka, minulý rok chlapci a teraz bude obhryzený ostrými zúbkami našich dievčat. Navštívila nás Dáška Sojková, naša poradkyňa chovu. Naše cibulky sa jej páčili, tak sme sa ich pokúsili postaviť do výstavného postoja. Červená sa na nás veľmi urazila, že sme ju nadrapovali :) nechcela potom ani odmenu a nahnevaná odišla spať do vnútra. Keď sme podvečer sadili niečo v záhrade, babuľky na nás nakúkali spoza domu, našťastie nenabrali odvahu ísť tak ďalejo za nami :) Už pár dní začali vnímať nášho kocúrika, jeho trpezlivosť je nekonečná....Opäť deň plný zážitkov :)

         

         

        

31.5.2017 - 45.deň: Včera ma technika opäť nechala v štichu...Extrémne horká dávajú dievčatám dobre zabrať. Sú však šikovné, chodia sa schovávať do vnútra, kde je stále príjemne. Dievčatá sú stále odvážnejšie a rozširujú svoje pole pôsobnosti. Dnes sme boli na prvom očkovaní. Cestu na veterinu zvládli perfektne. Na veterine ani nemukli a boli disciplinované...myslím, že boli v šoku :) Prvá cesta autom, nové prostredie..cestou naspäť červená priamo pri zaparkovaní grcala. Malinká doma to ešte dotiahla :( Také boli z toho všetkého vystresované, že spali celé dopoludnie. Ale už sú OK, už behajú, hrajú sa, dobre sa napapali :) Červená váži 4,8kg a ružová 5,2kg. Musím pozrieť spätne, koľko vážili v tomto období chlapci :)
Musím dievčatám prideliť mená, lebo ich musím  dať zapísať na poľovnícky zväz, kde im budú pridelené čísla a na veterine čipy....

        

        

1.6.2017 - 46.deň: Krásny prvojúnový deň a nesmierna radosť našich šteniatok, keď sa ráno zobudím, ma vždy naštartuje. Musím to natočiť ako sa tešia poskaujú a snažia sa ma dočiahnuť a zakusnúť sa do mňa :))) Naša úžasná intímna chvíľka...Potom ich vypustím von, rozbejnú sa na trávičku a teraz už ranná naháňačka kolo kríkov a pod kríkmi...veľa - veľa radosti v tých malých telíčkach. Keď vojdem do kuchyne hneď idú za mnou, tichúčko sedia a čakajú kedy im zarobím sušené mliečko s tvarohom a vajíčkom. Keď dovrčí robot hneď utekajú k miske a potom taký lupot :) a nakoniec sa navzájom umývajú....miláčikovia :)

- okrem toho, že sú krásne, fascinujú ma ich očká :)

- keď som bola pozrieť šteniatka pointrov, dostali sme od Tomáša a Simonky parožtek. Teraz je to populárne dávať psíkom na kúsanie....Priniesla som ho Nelke a ona sa na mňa pozrela, akože čo mám stým robiť...no a teraz parožtek konečne plní svoj účel. Dievčatá ho s obľubou okúsavajú :)

 

2.6.2017 - 47.deň: Dnes sa m podarilo zdokumentovať, čo sa u ns ráno deje. Keď som na uvítanie na ne vytiahla foťák, neboli tak úplne spontánne ako inokedy ale potom im to už nevadilo. Behali poskakovali a zabávali sa ako každý iný deň :) zlatíčka ...

Dnes sme aj na chvíľu varovali dve setrice od Dáši Sojkovej...malé prvýkrát videli iných psov ako Nelku. Obe som už viackrát varovala, tak to u nás dokonale poznajú. Jedna na šteniatka vrčala a druhá ich očuchávala, že čo to je? :)))

- takto vítame ráno paničku :D

- takto čakáme kým nám pripravý tvaroh s mliečkom a vajíčkom

- takto spoločne papáme :)

- takto sa spolu naháňame

3.6.2017 - 48.deň: U chlapcov nebol problém s jedením, zjedli všetko, čo som im dala. Babuľky vymýšľajú. Konzervy ich preháňajú. Najviac im chutí surové mäsko. Varené ich tak nenadchlo ale zjedia ... ráno som im dala prvýkrát suché granulky, lebo som večer zabudla vytiahnuť mrazené mäsko. Ochutnali, ale žeby sa na ne vrhli, to nie. Čo ma trápi, jedia všetko, čo nájdu na zemi. stále niektorej vyberám z papuľky pierko, každú chvíľu im trčí z papuľky ihličie ( nie veľké, len také malé, krátke) no a potom grckajú...každý deň sa podarí...
Dnes sme mali veľkú návštevu, bola výstava psov v Nitre, tak nás po vystavovaní prišli navštíviť Braunerovci, od nich mám Nelku a Dáša Sojková, naša poradkyňa chovu. Tak začalo posudzovanie šteniat...veľmi mi v rozhodovaní nepomohli, lebo jednej sa páčila červená a druhým ružová... :)
Tak budem čakať, keď trošku podrastú...menia sa aj výzorovo aj povahovo...bude to ťažké. Obidve sú veľmi pekné a milé :) Moje krásne, milé nezbedníčky ...

   

4.6.2017 - 49. deň: Dnes majú dievčatá 7týždňov. Oficiálne jedna by mala o týždeň odísť...nepredstaviteľné. Tento denníček bude ešte chvíľu trvať :))
V auguste príde dcéra zo zahraničia a strašne túži si naše dievčatá ešte užiť. Vždy sa zúčastnila a pomáhala pri každom vrhu, tak jej to je veľmi ľúto, že tu s nami nemôže byť. Ku všetkému nemám vybrané, dievčatká si vymenili aj povahy aj váhy, potrebujem im urobiť zdravotné vyšetrenia, očkovania a tým že sú dve sa nikam neponáhľam. Potrebujem si ich užiť...týmto pozdravujem Lucku - čakateľku :) Ja 4 mesiace a ona zvyšných x-rokov...
Dnes jedna chytila kocúrika za chvost, keď chcel odísť a urobil jeho tradičné mňáaau, ale žiadna reakcia, malá držala chvost ďalej :))) Vždy ked zamňaučal ho pustili ale teraz nie. Aj sa otočil, že jej capne ale len tak lenivo dvihol labku...je to najlepší kocúrik na svete. Dnes dievčatá pocítili prvýkrát dážď. Hrali sa vonku, keď začalo popŕchať, ja som ich už len prichytili ako sedia vo vnútri a pozorujú cez otvorené dvere lejak, ktorý sa následne spustil :) V kuchyni už mám pravidelnú spoločnosť. Tak ako minulý rok Cézarko, tak teraz mi za chrbtom sedí alebo leží najmä červená...čaká, že sa jej niečo ujde :))

   

- Takúto vykrútenú som ju objavila pri príprave obeda....

5.6.2017 - 50. deň:  Po včerajšom daždivom popoludní, strávili dnes dievčatá celý deň vonku. Popoludní k nám prišli Nadja a Sonja zo Stupavy, naša obľúbená návšteva :) , a čerešničkou na torte bol náš odchovanec z minulého vrhu, náš Caspian alias Hugo :) Dievčatá uveličené nvým psom v ich svorke ho neustále prenasledovali. Najviac sa im páčil jeho huňatý chvost, ktorým neustále radostne pohyboval, čo ich fascinovalo a chceli ho chytiť :))) Hugo bol k dievčatám veľmi tolerantný, nenabral odvahu sa s nimi hrať ale veľa tomu nechýbalo. Dievčatá vyjašili nielen naše babuľky ale aj Huga, tie potom tak tvrdo zaspali, že sa nestihli ani navečerať...

6.6.2016 - 51. deň: Dnešný deň nebol ničím výnimočný, lebo babuľky sa len hrali, papali a spali...bola som rozlietaná a nemala som na ne toľko času. Stihli ma však postrapatiť, vyšticovať a dokúsať :))) vždy sa veľmi tešia, keď prídem, vrhnú sa na mňa, ja si k nim kľaknem a oni ma olizujú, kúskajú, líhajú si aby som im hladkala bruško, zavesia sa mi na vlasy a ťahajú ... potom o seba zavadia, pohašteria sa a tak stále dokola. Červená sa mi stále motá pod nohami, celá Nelka. Čím ďalej tým viacej sa červená podobá na Nelku a ružová na Indyho...gény neoklameš :)

   

   

7.6.2017 -52.deň: Dnes dostali dievčatá neprané držky, kto to nepozná neskutočne smrdia ale psíkom veľmi chutia. Červená, ktorá sa za jedlom tak úplne netrhá, tej chutili veľmi...ružová, ktorá zrovna papá veľmi pekne sa až tak netrhala a Nelka si tiež pošmákla :) Ked som chcela od zápachu zachrániť domácnosť, vonku prileteli hneď muchy...Ráno dievčatá objavili kocúrika, najprv ho chceli ochutnať a potom sa tvárili, že ony nič... :D

8.6.2017 - 53.deň: Ráno, okolo piatej sa dievčatá pýtali von. Pripravila som im mliečko s tvarohom a ked sa napilii, je to skôr tekuté, utekali sa von hrať. studený vzduch vošiel do vnútra, tak som sa zabalila do deky, pustila telku a skrútila sa na sedačke. Sem tam zaostrím sluch, že čo tie moje babuľky robia...väčšinou behajú dnu a von, naháňajú sa a rozťahjú hračky kade tade :))) Bolo také podozrivé ticho. Tak som vstala a pomaly som sa išla pozrieť, kde ti vymyselnice sú...nakúkala som pod stôl, pod kríky, potom som prešla až k bazénu a čo nevidím, moje malé prieskumníčky behali za bazénom až na úplnom konci záhrady. Chlapci v tomto vekovom období mali túto výpravu už dávno za sebou...Potom sa vrátili pred terasu, kde sa hrali :)

9.6.2017 - 54.deň: Dievčatá sú také zlaté, každý deň ma udivujú ako sa vedia samé obhrať. Ani maminku nepotrebujú... Nelka sa posledné dni skúša s nimi hrať. Predvčerom začala pobehovať a skákať okolo nich obidve spozorneli ale keď Nelka zaštekala, lebo sa ich snažila vyprovokovať k hre, obe zľaknuté utekali dovnútra :))) Včera škola hry pokračovala naťahovaním takej dlhej chlpatej hračky. Vyhadzovala si ju a lákala dievčatá aby ju tiež chytili. Výsledok sa dostavil dnes, kedy sa babuľky s tou hračkou naťahovali a naháňali. Sú to zlatíčka šikovné.
Červená dnes prvýkrát vyšla po schodoch ku hlavnému vchodu a teraz a pred chvíľou vyšla po schodoch do obývačky, očuchala Nelku ležiacu na zemi pod krbom a tichúčko sa vrátila na lehno. Začína ďalšia etapa prieskumu....

   

   

11.6.2017 - 56.deň: Víkend plný osláv mi časovo nedovolil sadnúť si k denníčku... Dnes majú dievčatá osem týždňov. Ubehlo to ako voda...je to čas kedy  všeobecne, šteniatka začínajú odchádzať do nových domovov. Tieto budú mať predĺžený pobyt u nás. Nie som v strese a teším sa z nich, každý deň, každú chvíľu.... Sú krásne, úžasné a robia mi radosť. Náš dom je členitý a každá väčšia plocha je odstupňovaná minimálne dvoma schodmi. Červená začala tieto malé prekážky prekonávať, rúžová kňučká a nie je si istá, či ju má následovať. Červená sa mi čím ďalej, tým viacej pripomína Nelku. Výzorom, chovaním, odvahou. Rúžová mi pripomína Indyho, bolo to najlenivejšie alebo najrozvážnejšie šteňa z vrhu, najradšej pozoroval.
Prvé pokusy červenej vyliezť na sedačku nedopadli úspešne. Je ešte malinká a nedočiahne. Ale ked sme jej prisunuli tri sedáky zo záhradných stoličiek, nerobilo jej to žiadny problém. Ráno sa tam rozvaľovala ako jej maminka. Rúžová sa za ten čas vyhrievala na slniečku. Keď ich ráno vypustím, majú z toho veľkú radosť, že už môžu pobehať po celej záhrade. Keď ich hľadám, musím nakuknúť pod každý krík. Sú to malé prieskumníčky a nezbednice :))

   

   

12.6.2017 - 57. deň: Ranné rituály boli ako každý deň, prekvapilo ma len ,že ružová neprišla na ranné mliečko s tvarohom...tak som sa išla za ňou pozrieť. Ležala pod kríčkom a niečo naťahovala...keď som prišla bližšie, zistila som že žužloce myš, ktorú ulovil náš kocúrik. Kocúrik keď niečo uloví, prinesie mi to pred dvere, no a malinká to pravdepodobne objavila prvá :) Ružová dnes už suverénne chodí po schodoch do obývačky akurát len na sedačke si nieje ešte stopercentne istá...
Dnes podvečer som bola zberať lipové kvety na sirup. a pri tej príležitosti som nechala Nelku nekontrolovateľne behať po poli. Samozrejme, že som ju sledovala  ale nechala som ju behať kde ona chcela. Už keď som mala nazberané, Nelka ku mne pribehla a ľahla si. Tak jej hovorím, poď ideme do auta a ona sa mi tak divne tmolila pred nohami a vzápätí som si všimla, že jej hlavu ťahá doľava. Hneď som jej prezrela ušká. Doma som si zobrala aj lupu a na slniečku som sa snažila vidieť čo najhlbšie. Nič však nebolo vidno a ona len nakláňala hlávku, nič neškriabala, nešúchala. Okažmžite som ju brala na veterinu, kde bohužiaľ tiež nič nebolo vidno, tak sa veterinár rozhodol Nelku uspať. Vybral jej z ľavého ucha osinu z trávy, ktorá bola už zapichnutá v bubienku. Snáď to vybral všetko, lebo bubienok pri vyberaní osiny začal krvácať a potom už nič nebolo vidieť. Tak máme na päť dní antibiotiká a dúfam, že bude v poriadku. Je sezóna tráv a obilia, treba psíkov prezerať, lebo zapichnutá osina kdekoľvek je veľmi nebezpečná. Nelka doma pri mne omámená ležala na sedačke, tak so zneužila situáciu, dobre som ju vyčesala, ostrihala prerastajúce chlpy na labkách a ostrihala pazúriky. Tak aj tu sa dá povdať, že všetko zlé je na niečo dobré :)

13.6.2017 - 58.deň: Je fakt úžasné si len tak sadnúť na terase a pozorovať babuľky ako sa hrajú, ako vymýšľajú, ako sa jedna od druhej nechá nahovoriť a spolu to zrealizujú :) Dnes po rannej naháňačke prišli za mnou do obývačky a trošku sa realizovali pri mne, na sedačke. Rozospatým okom som ich nafotila, tak fotky nie sú moc top, ale vystihujú podstatu. Napriek tomu, že sedačka je tak vysoká ako šteniatka, červená nemá problém na ňu vyskočiť alebo sa vyštverať. Ružová sa len oprie prednými labkami a čaká, že jej podvihnem ritku :))) Ružovej hovoríme tučinko alebo tučibombička :) Taktiež zajko, lebo má vo zvyku poskakovať. Červená je taká hadička. Oproti ružovej je červená chudučká, možno aj preto je taká šikovná. Je zaujímavé, že opatrne zoskakujú zo sedačky. Sú to moje princezničky.

   

   

-aká matka taká Katka, aj dievčatá si užívajú spanie na chrbte, ako hovorím ja " hore šuflíkom " :)))

- pretože babuľky všetko opakujú po Nelke, tak keď si išla dopludnia ľahnúť na slniečko, hneď si ľahli vedľa nej :)

14.6.2017 - 59.deň: Dnes prišla nová hračka, u všetkých psíkov veľmi obľúbená loptička na šnúrke. Popoludní nás prišli navštíviť Maťo, Kristínka a ich Emuška. Dievčatá hneď zaregistrovali nového psíka. Emuška celá vytešená zo známeho prostredia začala behať, chcela sa hrať so šteniatkami aj s Nelkou. Keď nenašla u Nelky odozvu, behala za šteniatkami a vyzývala ich k hre. Keď začala poskakovať a štekať, šteniatka sa rozpŕchli :)) Červená ju pozorovala z bezpečnej vzdialenosti, ale na moje prekvapenie ružová sa snažila kontaktaktovať. vznikalo množstvo komických sytuácií, tak sme sa na nich aj nasmiali. Ako to tak vidím, Emuška bude musieť chodiť častejšie....

   

   

15.6.2017 - 60. deň: Dnes som bola s dievčatami na veterine. Boli sme čipovať, a na zdravotnej prehliadke. Babuľky sú zdravé, čipovanie zvládli hrdinsky ani nezakňučali. Samozrejme bolo to pre ne veľmi stresujúce, kým sme čakali na preukazy, v čakárni zaspali. Červená váži 6,7kg a ružová 7,4kg :) Nelke dávam do uší pred prechádzkou vatu, aby som jej ochránila ušká. Keď sme prišli dnes z podvečer z prechádzky, Nelka sa zvalila do rohu na podlahu a vydýchavala. Keď ju dievčatá zbadali, hneď sa na ňu vrhli. Trošku cuckali ale keď nič nejde zvrhne sa to na ťahanie chlpov a hranie. Kým sa zabávali, umývala som si fľaše na sirup, keď som začula že niektorá kňučká. Otočím sa a červená sedí na schodoch a hlávku sklonenú a divno na mňa pozerá. Zobrala som ju na ruky a prematávala som ju, že čo sa jej stalo. Keď som jej chytila uška, chcela ma rafnúť a zakňučala. Skontrolovala som, čo sa dalo a pretože som nič nezistila, zbalila som šteniatko a išla na veterinu. Bolo už pol ôsmej, tak som bola rada, že nás zobrali.Službu mal ten istý veterinár, ktorý riešil Nelku pred dvomi dňami a kontroloval dnes dievčatám srdiečka. Pozrel jej do ušiek a v jednom našiel osinu...neskutočné, toto som  ešte nezažila.... keď to spätne preberám, došla som k záveru, že malá musela pri hraní dostať z Nelkinej srsti osinu rovno do uška :(

- dievčatá na veterine po vyšetrení 

- dievčatá po návrate z veteriny pri maminke, kontrastná látka ešte na nošteku a uškách

   

- dnes prvýkrát ochutnali mäsko s kosťou, krídielka, krky, orez z chrbtov...napriek tomu, že každá mala svoj kúsok naťahovali sa o jeden :)) ako inak 

   

- dobrú noc, dievčatá už zalomili :)

16.6.2017 - 61.deň:  Dnes majú dievčatá oficiálne 2mesiace. Narodili sa 16.4. presne na narodeniny mojej dcéry :)
Dnešné nepríjemné, daždivé počasie neumožnilo dievčatám behať po vonku. Tak sa zabávali s maminkou vo vnútri. Malinká je po včerajšom zákroku v poriadku, len Nelke vychádza nahromadená krv z ucha, pravdepodobne sa ucho samé snaží vypudiť krv, ktorá vznikla pri vyťahovaní z osiny z bubienka. Konzultovala som to z lekárom, dostupnú časť ucha som jej vyčistila, uvidím, čo bude zajtra. Dievčatám som pridelila mená podľa toho ako sa im hodia k povahám a nie podľa toho, ktorú si nechám, lebo to stále neviem. Sú strašne zlatučké a ku aždej ma priťahuje niečo iné...
Červená sa volá Dorrie - Dorinka a ružová Daphne - Dafinka :)

18.6.2017 - 63.deň: Pretože som včera trávila viac času na pohotovosti s mojim otcom ako doma, nevládala som už včera písať niečo do denníčka....
Dievčatá majú novú zábavu. Včera to vymyslela Dorinka a dnes sa k nej pridala Dafinka :))) Dori vymyslela schovávať sa pod deku na sedačke, kde sa jaší, vrčí, hrabe, kúská... a dnes ju tam objavila Dafi, tak sa začali hrať cez deku...bolo to veľmi smiešne ale podarilo sa mi ich zachytiť na videu :)

   

19.6.2017 - 64.deň: Dorinka je cestovateľka. Behá po dome a značkuje si jednotlivé poschodia. Tak som jej tam rozložila savé podložky.  Dva dni už nebolo nič... Keď ich pustím okolo štvrtej von, nepotrebujú špiniť vo vnútri. Dnes ráno sa Nelka pýtala o pol štvrtek do vnútra a zobudila aj dievčatá, keď otvorím kuchynské dvere do záhrady, dievčatá hneď vybehnú von, a ja sa sťahujem rovno do obývačky. Dnes sa ku mne poukladali všetky tri a tak sa o mňa poopierali, že som sa nemohla ani pohnúť :) Keď idem do záhrady, cupitajú za mnou. Dnes som prichytila Dorinku ako, po mojom vzore, otrháva maliny....
Stále sa ma známi pýtajú, či som si už vybrala... Dorinka si vybrala mňa a ružovú mi odporučili iní chovatelia...čiže nevybrala. Obidve sú zlatučké, každá má svoje za a každá svoje proti, ako to už býva ...

Chrumkanie jabĺčok alebo mrkvičky vždy skončí vzájomným kúskaním :))

20.6.2017 - 65.deň: Dievčatá s obľubou prenasledujú Nelku, čo je samozrejmé a prirodzené. Nelka však s obľubou pred nimi uniká, čo je tiež prirodzené, lebo ich ostré zúbky dávajú zabrať nám všetkým. Mne sa práve zahojila chrastička na nose, kocúrik tiež vydáva zvuky, keď sa mu zakusnú do chvosta :) Neka väčšinou pred nimi utečie alebo ich ignoruje. Dnes sa mi podarilo zachytiť ich spoločnú chvíľku  a keď Nelka od nich odišla do kresla, Dafinka to nevzdala a kúsala ju do labiek. Nelka na ňu dokonca vrčala, ale malá bola v takom ošiali, žej u za labku dokonca ťahala. Kocúrik sa snaží pred našimi nezbednicami vyskočiť na vyvýšené miesto :)

   

   

   

- komu je lepšie ako nášmu kocúrikovi, pokiaľ sú šteniatka v patričnej vzdialenosti :)))

22.6.2017 - 67.deň: Včera sme boli s dievčatami na veterine na druhom očkovaní a KONEČNE som odovzdala žiadosť na rodokmene :) Nelke sme vybavili diplom na Grand šampiona Slovenska :) Dievčatá za týždeň pribrali 600gramov, čím Dafinka dosiahla 8kg.
Keď baby objavia Nelku hneď sa na ňu vrhnú, stále skúšajú, či tam predsa len nejaké to mliečko nie je. Keď jej robia zle, dáva im najavo vrčaním, že sa jej to nepáči. Dorinka to rešpektuje ale Dafinke je to jedno, robí zlobu ďalej. Vtedy to Nelka vzdá a odíde. Veľké horúčavy mali vplyv aj na dievčatá skoro celý deň prespali, čo sa odrazilo na Dorinke, navštívila spálňu o 1:30 a 3:30 úpútala našu pozornosť tým, že hrýzla stenu. Áno, už je to tu zase, tak ako u chlapcov. Rozdiel je v tom, že to zatiaľ robí len jedna. U chlapcov jedem vymyslel a ostatní sa hneď pridali :)))
Dafi ešte nenabrala odvahu prísť do spálne :) Teraz viem, že Dori chodila do spálne, lebo sa pýtala von...v chodbe bolo riadne naložené, čo už zopár dní som nemusela vôbec riešiť. Zišli by sa dvere na diaľkové ovládanie :)))

- Nelkin výraz hovorí za všetko ...

- keď je horko, dievčatá sa chladia na dlažbe...ako inak "hore šuflíkom" :)))

23.6.2017 - 68.deň: Dnes ráno o piatej začali po dome búchať otvorené okná, tak sme s manželom utekali do záhrady poschovávať povyťahované veci, ktoré by mohli zmoknúť. Pre dievčatá to bola ohromná zábava, behali nám pod nohami a naháňali nás. Aj vyprášiť deku bol problém, zavesili sa mi na ňu a zabávali sa :) Keď začalo pršať sedeli v otvorených dverách a pozerali na padajúce kvapky...Dnes som mala v pláne pretriedenie vecí v skrini, v spálni, pričom mi robili spoločnosť Dorinka a Nelka.  Pretože Dafi ešte nenabrala odvahu prísť za nami, zobrala som ju na ruky a priniesla k nám.. Rýchlo sa zoznámila s novým prostredím a rozvalila sa ako ostatné na podlahe. Vydržali tam celé dopoludnie....
Popoludní bolo opäť krásne a dievčatá si to na záhrade užívali. Večer prišli za synom jeho známi s mladou 4.mes. sučkou švajčiarskeho ovčiaka. Dievčatá veľmi zaujala ale bola na ne dosť prudká. Dafi za ňou chodila a ked sa raz toľká sučkak nej naklonila, radšej sa zvalila na chrbátik. Potom ju volala do záhrady, asi jej chcela ukázať všetky zákutia :))) Dorinka bola z nej vystrašenejšia, schovávala sa ku mne ale neskôr ju začala aj ona prenasledovať. Keď však chytilo našu návštevu jašenie a začala  robiť kolečká, baby sa vyľakali a utekali ku mne. Bola na ne moc divoká :)))

   

   

   

- Dorinka ma sprevádza už aj v prednej časti záhrady, kde objavila susedovho psa, nevedela z neho oči spustiť :) musela som ju odniesť na rukách do vnútra...

   

24.6.2017 - 69.deň: Dorinka sa správa veľmi suverénne, tak som sa dnes rozhodla zobrať ju na prechádzku. Keď sa otvoria vchodové dvere, vybehne vždy von a prehľadáva prednú časť záhrady. Je problém dostať ju naspäť. Naložila som Nelku a malú do auta a vyviezla ich o pár ulíc vyššie, kde chodím venčiť Nelku. Dorinka sa hneď rozbehla za Nelkou, nechcela som však aby išla na pole, lebo tam môžu byť osiny. Stiahla som ich na malúlúku, kde malá behala a prečuchávala. Čakala som, že bude opatrne chodiť a prečuchávať, veď je v novom prostredí ale na moje prekvapenie, správala sa suverénne. Dokonca keď utekala za Nelkou a ja som ju odvolala, prišla ku mne, Je to šikovná baba. Potom sme išli po polnej ceste, ktorá bola vyjazdená za domami. Nelka behala po poli a Dorinka behala za mnou. Vždy keď sa pár metrov za mnou zdržala, tak som si čupla, zavolala na ňu a ona s nadšením ku mne dobehla. zrazu zbadala oproti nám  Shitzu. Zastala, zježila sa :D a keď sa psík vybral k nej, stratila odvahu a utekala ku mne .  Nevadí, na prvýkrát dobré :))) Majiteľky psíka sa nebála a nechala sa pohladkať.. potom veselo hopkala pri mne celý čas, až kým sme sa vrátili k autu. Do auta však nechcela ísť, robehla sa mi smerom k ceste, tak som na ňu volala, to nezaberalo, ale keď som zapískala na píšťalku, hneď sa otočila a utekala ku mne. Šikovná baba. Nechala sa dokonca naložiť do auta. Prechádzka trvala asi pol hodinu, Dorinka celý čas behala, tak keď sme prišli domov, nestihla sa ani napapať a hneď zaspala. 

Včera som sa zabudla pochváliť, manžel priniesol z Bratislavy dievčatám nové rodokmeme a Nelke nový diplom Grand šampión Slovenska :)

25.6.2017 - 70.deň: 
Dnes majú dievčatá 10 týždňov. Ked vojde niekto do miestnosti, už nebúcha o podlahu len Nelkin chvost od radosti ale aj dva malé chvostíky...klop, klop, klop :))) Asi pred dvoma rokmi sme dostali  korytnačku. Pokiaľ je záhrada ohradená kvôli šteniatkam tak ju nechávam voľne sa pohybovať po záhrade. Keď je hladná, sama príde za mnou napr. na terasu. Keď sa tam dnes objavila, dala som jej šalát. Keď ju spozorovala Dorinka, ľahla si pred ňu a nespustila z nej oči. Keď som sa Dorinke prihovorila, zvedavo na mňa pozrela a opäť pozornosť venovala korytnačke. Tá sa nedala nikým a ničím rušiť, lebo bola hladná. Potom prišla Nelka  a obidve v úžase ju spoločne pozorovali.
Napustila som dievčatám lavór s vodou a nedobrovoľne som im namočila labky, trošku bruško a srsť. Myslím, že im to v tom horku pomohlo, aj keď vodu zatiaľ nevyhľadávajú...
Popoludní nam trochu pršalo a tak som hľadala medzeru medzi prehánkami aby som mohla vyvenčiť Nelku. Opäť sa mi tam priplichtila Dorinka, tak som ju opäť zobrala so sebou. Bolo trochu mokro, tak som Nelke nedovolila ísť na pole ale len na lúčku, kde som mala aj malú pod kontrolou. Malá opäť behala medzi mnou a Nelkou. Keď na privolanie prišla, vždy som ju pochválila. Dnes stretla prvýkrát bežca a ako správne šteniatko sa za ním rozbehla. Nereagovala na žiadne privolanie a bežala mu v pätách. Našťastie sa otočil a ja som si ju mohla odchytiť, keď opäť bežal okolo mňa. :)))
Socializácia pokračuje :)

   

   

   

26.6.2017 - 71.deň: Dnes som dievčatám priniesla starú hračku, ktorá prežila aj minuloročný útok našich štyroch chlapcov, najobľúbenejšiu hračku všetkých setrov :), kačičku. Táto síce už nemá krídelká, krk som musela trochu zašiť ale úspech zaznamenala okamžite. Dievčatá sa o ňu naťahovali a naháňali sa kvôli nej. Potom dostali od pána Vlada, ktorý je majiteľom takmer 16 ročnej sučky írskeho setra, nový uzlík. vždy ich nová hračka poteší.. Aj keď zrovna počas jeho návštevy babuľky spali a nevidel ich v akcii, zato vždy keď sa k nim naklonil, vždy si cvrkli :).Dnes bol ochotný ísť na prechádzku so mnou môj syn, tak sme zobrali s Nelkou obe babuľky a foťák. Dorinke v pohode, veď už išla na prechádzku tretíkrát, ale Dafinka bola v strese. Keď sme ich vyložili z auta , Dafinka nevedela hneď ktorým smerom sa má rozbejnúť ale ked sme jej privolali maminku, tak sa za ňou rozbehla a bolo všetko ako má byť. Najprv sme ich nechali vybehať na lúčke a potom sme ich zobrali na cestičku. Tam prečuchávali a dobiehali, potom ich opäť niečo zaujalo a zase dobiehali do momentu, keď za plotom začal štekať pes. Dafi hneď nabrala opačný smer, ale keď som na ňu zavolala vrátila sa ku mne a tak som ju chválila aká je šikovná. Ked zistila, že nikto ju neohrozuje, tak cupitala za nami ďalej. Slniečko bolo stále dosť silné a jazýčky im viseli ako lopatky. Tak sme sa otočili naspäť a Dafinka dávala najavo, že nevládze :) trošku si oddýchla, kúsok ju syn odniesol na rrukách a potom opäť behala aj s Dorinkou za Nelkou.. Pri nakladaní do auta sme stretli mladého retrívera,, tak sme sa trošku socializovali. Doma okamžite zaspali, veď mali za sebou prvú spoločnú prechádzku :)

   

- trošku radosti im urobí aj spadnutá halúzka

   

- naložené, unavené, upachtené a spokojné :)

28.6.2017 - 73.deň: včera večer sme dostali náhlu návštevu na varovanie, Tofinku. Je to jedna z mála sučiek IS, s ktorými je ochotná Nelka sa hrať. Dievčatá boli nadšené, že je niekto nový u nás doma. Párdňová socializácia úžasne zaberá, hneď volali Tofinku k hraniu, ale ona nemá o ne záujem dokonca na ne aj vrčala. Ona má oči len pre Nelku a pre mňa. Stále ju mám za chrbtom, niekoľkokrát som sa dokonca  o ňu potkla :) Spoločná prechádzka bez problémov, dokonca sme stretli staršiu gordonku a babuľky sa nebáli....
Večer však chytilo baby jašenie, naprv blbli veľké, potom malé a Nelka bola v takom ošiali, že sa naplno hrala aj so šteniatkami. Prvýkrát poriadne :)))

   

   

   

   

- celé to netrvalo dlho ale stálo to zato :))) Nelka ešte v ošiali vykuskávala hračku a to už bola v obývke sama - no proste rozjašená :)))

30.6.2017 - 75deň: Denníček bude niekedy ob-denníčkom. Teraz chcem zachytiť veci výnimočné. Naši chlapi hovoria o našich dievčencoch, že sú úžasné. Myslím, že ich to vystihuje. To sú šteniatka, ktoré sa zabavia samé. Prvotná radosť z príchodu človeka, trošku sa pomojkať a potom o nich človek nevie. Ony sa hrajú a hrajú a zrazu ticho a ony spia. Potom keď sa zobudia opäť trochu spoločnej radosti a ony sa hrajú a hrajú....
Dnes sa nám podarilo s kamarátom Maťom a jeho Emuškou vyvenčiť dievčatá do Šúroviec k Váhu. Ema je vodný živel - vydra :))) Behá, skáče pláva... Nelka brodí max po prsia a moje milované babuľky dnes zabodovali, vliezli dobrovoľne do vody keď som ich volala, nebáli sa. Samozrejme Dafinke bolo treba trošku pomôcť ale keď zistila, že voda jej neublíži, išla aj sama, Čľapotali za mnou, behali, naháňali sa...super, som maximálne spokojná :)

   

   

   

   

   

   

   

   

- zo 400 fotiek vyšla jedna šialená :)))

2.7.2017 - 77.deň: Dostať dievčatá z prednej časti dvora nie je jednoduché. Stále pozorujú susedovho psa, snažia sa s nim nadviazať kontakt. Dorinka sa začína zapájať do štekacieho procesu. Keď sa Nelka snaží reagovať na dianie na ulici, zo štekotom vybehne von, Dorinka sa snaží vybehnúť s ňou a pozoruje raz Nelku a raz susedovho psa. Snaží sa pochopiť  prečo štekajú. Odvážne nakúka cez plot.
Hranie s Nelkou je už na dennom poriadku. Hrá sa s nimi jemnúčko ale intenzívne. Dafinka stále dúfa, že z cecíkou niečo potečie :)
Vonku na prechádzke sú si už istejšie, Dorinka zabehne už za Nelkou aj trošku na pole ale v po istej vzdialenosti sa vráti. Tučko Dafinka si cestou naspäť líha - oddychuje, nevládze, ale len na chvíľku, potom už behá za Dorinkou. Dnes nielen prečuchávali ale stihli sa aj kúskať a podpichovať. Sú strašne zlaté, pozorovať ich je zážitok :)

   

   

   

- nakoniec Dorinka s najdlhšími uškami na svete :)))

3.7.2017 - 78.deň: Naše cibuľky dnes okupovali prednú časť dvora a opäť sa snažili nadviazať kontakt so susedovým psom. Viem že na ne vrčí ale dúfam, že im neublíži. Leží za plotom a pozerá na ich jašenie. Je to taký dobráčisko. S Nelkou majú spoločné večerné etudy :)))
Dnes prišla tiež Dáša Sojková a nafotili sme dievčence v postoji...no, nič moc dievčence sa patrične bránili ale niečo sme z nich vylúdili. Na prechádzke sme stretli veľkého bradáča a dvoch buldogov. Vôbec sa nebáli nechali sa očuchať a so zvedovosťov za nimi išli. Socializácia už priniesla svoje ovocie. :)

- Dafinka, strážkiňa mojich hortenzií (uvidíme, či prežijú )

 .  

   

- toto sú mreže, cez ktoré dievčatá ľahko prejdú, preto musíme na nich dávať veľký pozor

   

- Nelka všetko pozorovala z patričnej vzdialenosti

4.7.2017 - 79.deň: Pozorovať tie malé každý deň je pre mňa stále zážitok, stále vymýšľajú niečo nové. Vždy si sadnem s foťákom v ruke a čakám čo vymyslia. Denne by sa dali urobiť stovky fotiek a vždy by boli iné. Sú to malé vymyselníčky....Milujem ich. Každá je iná a krásne sa dopĺňajú. Vždy rozmýšľam ako sa zmenia keď budú veľké. Bude Dorinka ovrčať na každého? Bude Dafinka stále kňučať aby si presadila svoje?  Ako sa zmenia? A tak Dorinku bozkávam aj keď na mňa vrčí a Dafinke sa prihováram, keď vykňučkáva a dáva najavo svoje potreby....

- milujem tie ich polohy pri spaní :)

   

- táááka som veliká :)

   

- nezbedníčky na prechádzke. Ešte aj pri fotení sa hrýzli :)))

5.7.2017 - 80.deň: Dnes je streda a bol voľný deň Varovali sme Emušku. Je to jediná dospelá sučka, ktorá neodmieta šteniatka a je ochotná sa s nimi hrať. Už dlhšie som chcela aby k nám prišla a trošku socializovala naše šteniatka. Pobede ju to chytilo. Začala behať po záhrade, vbehla do vaničky od záhradnej sprchy, ktorá bola napustená vodou, potom behala dokola. Malé baby spozorneli na veľký ruch a keď k nim Ema v ošiali dobehla, nahodila vyzývavý postoj, hlava k zemi zadok hore,  baby sa rozutekali. Ešte to na nich párkrát skúšala, ale vždy do toho vôložila beh, tak sa poskovávali kde sa dalo. Jedna pod stôl, druhá pod lehátko :)
Na prechádzke sme stretli Abey, mladú 5mesačnú pointerku. Tá sa chcela s nimi hrať, ale oni na tie prudké pohyby u cudzích ešte nie sú. Tá na nich skákala a ony sa opäť rozutekali. Boli zježené a Dorink, keď dobehla ku mne, tak na ňu vrčala. Vôbec sa jej to nepáčilo....Vidím to tak, že budeme musieť Abey pozvať na návštevu :)

- jedno miesto na sedačke sa ušlo aj môjmu manželovi :)))

   

- nakoniec sa hrali v obývačke... :)

- najobľúbenejšia hračka všetkých setrov, kačička, aj Emuška ju u nás objavila :)))

   

- Ema po Nelke všetko opakuje, tak vznikajú smiešne situácie :)

6.7.2017 81.deň: Dnešný deň bol pre naše dievčatá náročný, boli ráno na operácii pruhov. Dafinka mala veľký pruh a Dorinka vemi veľký. Bolo to nevyhnutné, konzultovala som to s veterinárom. V každom vrhu sa vyskytli nejaké pruhy o šteniatok. Keď je malý pruh, väčšinov to zarastie. Pri väčšom pruhu by mohli nastať komplikácie, v otvore môže zostať zaseknuté črevo a preto treba pruh operovať. Z mojich skúseností viem, že náročný môže byť len prvý deň, inak to znášajú veľmi dobre. Po operácii boli dievčatá oťapené, presúvali sa z jedného miesta na druhé. Dafinka to znášala zle, snáď najhoršie zo všetkých šteniat, ktoré som dala operovať. Plakala, nechcela chodiť. Musela som ju chlácholiť a nosiť. Keď som však videla, že popoludní Dorinka, začína pobehovať, tak som nechala aj Dafinku nekompromisne vonku, v chládku. Najprv to na mňa skúšala kňučaním ale ja som bola nekompromisná a len som ju z diaľky pozorovala, či je v poriadku. Bola, je to kňučka. Popoludní sa napapali. Dafinka zjedla na posedenie 600gramov kuracích vykostených stehien ( čo som myslela, že budem mať pre obidve ). Dorinka potom spapala mleté mäsko a kuracie srdiečka. Dafinka jej s mletým mäskom výdatne pomáhala :)
Večer ich to chytilo, zabudli, že im niečo je. Začali sa hrať, kradli mi šnúry od počítača, tak som im bola priniesť nové hračky, nech majú zmenu. Trošku ponaťahovali pelikána a potom si strhávali oblečky - obväzové návleky, ktoré chránia bruško prekryté gázou. Vďaka operácii sme ich aj odvážili. Dorinka váži 9,2kg a Dafinka 9,8kg. Budú papať týždeň antibiotiká, to som zvedavá ako ich do nich dostanem. 

Foto je zo včerajška a jedna z dneška :)

   

- takto sa Dorinka dobíjala do vnútra

- v skutočnosti nemajú tie obočia až také bledé :)))

   

- dievčatá sa zabávali obhrýzaním špikových kostí, čím vznikli tieto Dafinkine smiešne fotky :)))

7.7.2017 - 82.deň: Včera sa za celý deň nakumulovala energia u dievčat a vypustili ju v noci. Zostala som s nimi spať v obývačke, že keby mali problé. Nemali, problém som mala ja. Ony tuším nespali celú noc. hrali sa hrýzli , behali von - dnu...behali cezo mňa, skákali zo sedačky, stále s ničim buchotali a roznášali hračky kade-tade. Sem tam sa aj mne ušlo, keď mi trčala noha alebo ruka z pod paplóna a ony boli rozbesnené. Ráno som im musela oprať oblečky, lebo boli cítiť močom a moje dievčatá prdsa nebudú smrdieť. Vydolovala som z garáže tielka po Calvinkovi, tak na prechádzku išli vyobliekané :) Jazvy majú krásne asi na 5 stehov, ukážkovo zašité. Skáču a behajú akoby im nič nebolo a po včerajšom kňučaní ani stopy. Ani som im nemusela dávať lieky od bolesti.

   

   

8.7.2017 - 83.deň: Dievčatá sa stále pokúšajú prisať k Nelke ale keď im nič netečie, šklbú jej srsť. Sú to veľké prísavky. Dnes sme boli pozrieť šteniatka u chovateľov Cerovských. Mali mesiac po nás šteniatka a o týždeň už idú do nových domovov. Najprv sa na nás vrhli štyri veľké sučky a potom 10 šteniatok :))) Všetkých sme zaujímali len chvíľu a potom si išli po svojom Šteniatka sa schovali do kríkov do chládku a veľké sa snažili ukoristiť niečo z pohostenia :) Šteniatky boli úžasné, každý si ich bral na striedačku na mojkanie. Oprati našim babám to boli drobátka ale veľmi vyrovnaný vrh.

   

   

9.7.2017 - 84.deň: Dnes majú dievčatá 12 týždňov. Aká výhoda narodiť sa v nedeľu :) Dnešný deň bol v znamení prehánok, tak dievčatá prespali skoro celý deň. Keď sme išli o pol sidmej na prechádzku, boli ešte mláky. Tak dievčatá prvýkrát pobehali po mlákach v plnej spokojnosti. Strestli sme dvoch psíkov, už pred nimi neutekali, len strnuto zastali a nechali sa očuchať. Keď však psík od nich odchádza vždy sa za nim rozbehnú, ak však sa otočí tvária sa akože ja nič ja muzikant :))) Večer som prichytila Nelku ako sa im pokúša odstrániť stehy. Nemali totiž oblečené tielka, lebo som ich musela po prechádzke oprať...behaním po mlákach si nastriekali aj na brušká :) Prvýkrát sme museli po prechádzke aj poumývať labky. Zvládli to slušne, držali aj pri umývaní aj pri utieraní :)
Pretože som dnes nefotila ale len oddychovala, dávam fotky z posledného pokusu o postavenie dievčat na stole. Dorinka trošku viac protestovala, ale parí to k jej povahe...trpezlivosť ruže prináša, aj tak je to dokonalý šmajchlík :)

- viete ktorá je ktorá

11.7.2017 - 86.deň: Každý večer sa Nelka hrá zo šteniatkami. Vznikajú fakt vtipné situácie. Nadrapujú hračky, ťahajú sa, kúskajú, dupkajú labkami klopocú pazúrikmi, štekajú, vrčia poskaujú, sem tam zapištia, keď to niektorá preženie :) Čím sa viacej pohrajú, tým je väčšia šanca, že budú dlho spať :) Dorinka dnes pri večeri nepustila Dafinku k miske. Zavrčala na ňu a ona, na moje prekvapenie to rešpektovala. Nachvíľu, potom si brali mäsko z misky na striedačku. Papajú asi trikrát denne. Ráno, niekedy v noci im nechám misku z granulkami. Okolo 10-tej dopoludnia dostanú mäsko s ryžou alebo cestovinami a zeleninu, a okolo štvrtej mäsko samotné alebo s niečim. Keď je horko, ideme na prechádzku okolo siedmej večer. Tam sa vylietajú a samé sa pýtajú domov. Viem to podľa toho, že idú k autu. Po prechádzke sa nevládzu napapať, hneď zaspia a preto sa okolo desiatej ešte hrajú. granulky im niekedy večer tiež dobre padnú.

- Dafinka stále skúša, či má Nelka mliečko

   

- zalomená

   

13.7.2017 - 87.deň: Včera sme dostali na varovanie ďalšiu seterku Laru. Staršia sučka, gravidná. Strašná vtierka a neskutočne búcha chvostom, veď ho má aj dobre obúchaný a dolámaný....Včera vylátala Dorinku, moja chyba neskovala som špikové kosti a Lara si jednu privlastnila a Dorinka si privlastňuje všetky... Našťastie sa nič nestalo, len ju potom celý večer na meter obchádzali. ráno bolo už všetko v poriadku, len musím byť pozornejšia. Lara nie je ako Nelka, že si k nej môžu všetko dovoliť. Keď boli staršie baby v prednej časti záhrady, vytiahla som kosti opäť aj dnes, vyškriabala som im špik. Veľmi im chutilo :) Potom som ich nechala, nech ich ešte obhrýzajú a vylizujú. Dorinka si začala privlastňovať kostičky a Dafinke sa to nepáčilo. Pretože je to baba ukecaná, tak to celý čas komentovala :)))

   

- Nelka s Larou v pelechu

14.7.2017 - 88.deň: Veľké baby sa už zosúladili. Na prechádzke spolu behajú, doma spolu spinkajú. Vidno, že každej chýba jej staršia spoločníčka. Nelke Airinka a Lare Dona. Boli to ich učiteľky, ich vychovávateľky, ich životné spoločníčky. Teraz majú prebrať ich funkciu ale nie sú na to tak úplne pripravené. Princezničky si na Laru tiež zvykli. Lozia cez ňu, sem tam do nej zaripnú, boli tu pokusy, či nemá mliečko :) ale si len tak lízli :)))Včera večer ich chytilo hranie o pol noci. Dúfala som, že keď sa presuniem do spálne tak sa uložia. Nestalo sa však. Skákali, štekali, naháňali sa...
Manžel na mňa spýtavo pozrel a hovorí: "Ja skoro ráno vstávam..." Ok, tak sa sťahujem s babami do obývky :(
Ony sa totiž nezostanú hrať v obývačke ale putujú všade za mnou... Aj tak sú to zlatíčka. Milujem tie ich polohy pri spaní, ako sa stále presúvajú, ako ich nájdem opreté o mňa, ako sú stále pripravené na hladkanie bruška...Sú to moje Cibuľky, Princezničky, Bábiky, Žažulky, Babulky, moje lásočky <3 p="">

- princezničky mi ráno po zobudení takto pekne na slniečku zapózovali :)

   

   

- Dorinka keď zbadala, že ju fotím, zapózovala zo všetkých strán :)

- Dafinka sa utiahla do chládku

15.7.2017 - 89.deň : Dnes som vybrala dievčatám stehy. Dorinke na 2x a Dafinke na prvý raz. Nelka trochu do toho zasiahla, jak sa im snažila tie stehy odstrániť...Vie , že to nesmie a začne im tie rany umývať keď je tma alebo ráno keď spím, je to baba prefíkaná.
Dnes na konci prechádzky sa princezničky rozhodli, že si preskúmajú nejaký úsek aj samy. Cupitali spoločne po cestičke, boli asi 50metrov od nás a keď som na ne volala ani hlavu neotočili. Vybrali sme sa so synom za nimi a rozhodli sme sa, že ich skúsime dať na vodítka, prvýkrát :) Dorinka sa bavila, zobrala vodítko do papuľky a cupitala vedľa mňa :))) Dafinka ťahala jak koník a syn sa ponáhľal za ňou...možno nás chcela dohnať, ale asi po 10 metroch sa posadila a koniec, nechcela ísť ďalej. My sme už boli pri aute, keď vidím, že Dafi cupitá vedľa syna bez vodítka :) nevadí, na prvýkrát dobré. Ani mi nevadí mať 4 psov, veľké poslúchajú a malé sú zatiaľ zvládnuteľné. Dnes ráno som ich vyvenčila sama a išlo to. Babuľky musím začať pomaly cvičiť aby poslúchali. Keď trošku na nich zatlačím, potom mi neveria a nechcú ísť ku mne. Tu treba trpezlivo a pomaly. Dafi som chytila za obojok a chcela som aby sa posadila. Jej sa to nepáčilo a teraz predo mnou uteká, myslí si že na ňu zase zatlačím.... ale to sa poddá musím byť trpezlivá ....Strašne sú zlaté ako sa kombinujú pri spaní. Lara inklinuje k Nelke a babuľky sú tiež často pri sebe a opakujú jedna po druhej. Viem, že už poznajú svoje mená aj keď samozrejme nie vždy na ne počúvajú.... Každý deň je niečo nové a ony dospievajú... Pri výchove treba rozmýšľať lebo chyby sa ťažko naprávajú :)

   

- dievčatá sa práve hrali na terase (večerné, záverečné jašenie) keď v tom neďaleko spustil niekto ohňostroj. Ako tie neuveriteľnou rýchlosťou dobehli do vnútra, zadné nohy im prebdbiehali zadné, snáď aj zahrabali na mieste ako sa len zľakli :))) vyskočili na sedačku, uši mali napnuté ako nikdy, mykali hlavičkami a hľadali vysvetlenie. Tak som ich ukľudnila a chválila ich aké sú šikovné :)) potom som ich zobrala von aby sa nebáli, že opäť je kľud...

18.7.2017 - 92. deň:  16.7. mali dievčatá oficiálne tri mesiace. Sú to veľké, nezbedné baby. Celý deň prespia ale skoro ráno a neskoro večer sa hrajú ako o život. Aj teraz je niečo po pol noci a ešte rozmýšľajú do čoho by rypli :))) Na prechádzke to zvládam aj sama, aj keď som radšej keď ide niekto so mnou. Chodíme už dvakrát denne. Lara sa drží pri Nelke a babuľky sa držia tiež pri sebe. Keď sú veľké v ich blízkosti tak sa rozbehnú aj za nimi. Prechádzku si nesmierne všetky užívajú aj keď Lara a Dafinka miestami oddychujú. Nelka tá lieta po celom poli, Lara už nevládze a dievčatá sú denno denne odvážnejšie a ich vzdialenosti predlžujú. Snažia sa Nelku dobehnúť . Dnes objavili pri plote dieru po škrečkovi, tak tam mali všetky štyri pichnutý nos. Je milé ako sa mladé snažia opakovať po starších. Sú to zlatíčka šikovné. Nelka mi kazí moje liečenie jazvičiek. Vždy keď im to vyhojím repíkom, tak im to jazykom rozdráždi...toto som ešte nezažila, nejaká je moc iniciatívna :( 


19.7.2017 - 93.deň: Dnes začal deň divoko. Baby sa hrali od pol piatej do pol siedmej. Boli ako odtrhnuté z reťaze. Keď sa kúsali vonku mi to nevadilo ale keď sa presunuli na sedačku a vrčali na seba pri mojom uchu a preskakovali cezo mňa, už to nebola žiadna výhra. Keď som unavená zadriemala, zobudila som sa na to že Dafi šteká na Dorinku a tá likviduje manželove platne. Na troch obaloch okúsala rohy....to som ju už vyšticovala a potom urazená zaspala.  Na prechádzke bolo tiež veselo. Najprv nám pred nosom vyetel kŕdeľ jarabičiek, čo Nelku naštartovalo k nesmiernemu behaniu. Malé baby to vyprovokovalo opakovať a začali prečuchávať okolie, stále som ich musela volať aby ma dobiehali. Dori prišla hneď na prvé zapísknutie ale Dafi ma dnes ignorovala. Prišla až na neviem koľkýkrát.  V polovice prechádzky už za mnou vôbec nešla, keď sme sa vracali, zistila som že niečo nosí v papuľke. Keď sa mi podarilo otvoriť papuľku vypadla znej hlava kuny alebo malého škrečka...potom zase niečo našla ale to už zožrala a nakoniec som jej z papuľky vytiahla asi 15cm kosť... Doma som sa im pokúšala počas spánku ostrihať strapaté labky, u Dorinky to celkom išlo ale Dafi sa to nepáčilo a po každej labke sa mi odsťahovala na iné miesto. Čo ma dnes ešte čaká?

   

- prieskumníčky :)

   

- Dafinka oddychuje :)

   

- Dorinka :)

- spoločná akcia, zacítili škrečka, ktorý sa podhrabal pod múr :)

29.7.2017 - 104.deň: Desať dní ubehlo ako voda a dievčatá urobili veľký pokrok. Na prechádzku chodíme 2x denne, čím sa im upravilaj celkový režim. Šteniatka, tak ako aj deti, potrebujú pravidelný režim. Ak je pravidelnosť všetko funguje ako má. Šteniatka sú pripravené pravidelne na jedlo, cvičenie prechádzky a oddych. Takto prespia celú noc, ráno po prechádzke sa napapajú a pohrajú a popoludnie prespia. Večerná prechádzka ich opäť zaktivuje a po večeri sa pohrajú a medzi 21-22hod. zaspia . Vypustili nočné hranie, čo ma teší, lebo môžem ísť aj ja skôr do postele. Na poli sa v nich prebúdzajú poľovné pudy. Aj keď sa vám zdá, že na vašom poli nič nie je ,nie je to pravda. Na každom poli, a v každom lese niečo je. Hlavne psy to cítia. S radosťou prečuchávajú všetky pachy a cibria si svoj čuch. Na dvore, za vysokým plotom sa to nenaučia... Psík ktorý chodí previdelne na prechádzky a má možnosť si pobehať, je v dobrej kondícii a bude zdravý. Prechádzka na čerstvom vzduchu prospeje nielen psovi ale aj jeho majiteľovi. V prírode možno toho toľko zažiť, je to lahoda nielen pre oko ale aj pre dušu...
Dievčatá odvážne behajú po poli, Dorinka neskutočne behá za Nelkou. Je rýchla takmer ako Nela. Dafinka je tučnučká, tá sa nemôže pochváliť behom ale má dobrý nos. Hocikedy ju zvrtne keď zacíti novú stopu. Nelka sa snaží na poli dievčatá všetkému zaúčať . Vidím ako postojí, otočí hlavu a čaká kým ju dievčatá dobehnú. Ukazuje im nové stopy, myšacie diery. Je milé ich spoločne vidieť ako majú všetky tri hlavy zavŕtané v slame a hľadajú splašenú myš:))) Dievčatá objavili pri ceste potok, každý deň mi doňho vbehnú. Dá sa tomu zabrániť len tak, že ich včas pripevním na vodítko. Striedam dve polia. Privolávanie na píšťaľku začali ignorovať, tak na ne používam pískaciu hračku, na tú pekne reagujú. Behajú už na ďaleko, tak ich musím mať pod kontrolou. Keď ich privolám z druhého konca poľ a ony sa ku mne rozbehnú, stane sa, že o seba zavadia, to ich podnieti k tomu aby sa začali hrať a kúskať. Samozrejme, že hneď zabudnú prečo utekali, tak ich musím privolať opäť :))) Dnes Nelka našla bažanticu, ktorá na jej podnet vyletela a Dorka už za ňou utekala...spolu potom nadšene prehľadávali miesto odkiaľ vyletela :)  Keď dievčatá privolám, vždy sa snažím aby si , keď prídu kumne, ako prvé sadli. Doma im povel sadni ide perfektne, na poli to nie je na prvýkrát. Ono je len otázkou času, kedy to budú robiť samozrejme. Sú to šikulky :)
Dievčatám začali vypadávať prvé zúbky :) snažím sa aby mali stále čo kúsať. toto obdobie výmeny zúbkou spôsobuje v rodinách nejaké obete...myslím tým, že šteniatka môžu niečo zlikvidovať, rozkúsať.... Tí, čo majú od nás šteniatka vedia, že naše šteniatka sú veľmi kontaktné. Vyhľadávajú s obľubou spoločnosť ľudí a nechávajú sa hladkať...ešteže mám dve ruky a len dve šteniatka :))) Aj všetci chlapi v našej rodine si spoločnosť šteniatok užívajú. Sú zlatučké, mojkacie, no proste také lízatká :)

   

   

30.7.2017 - 105.deň: Dnes majú dievčatá 15 týždňov, čo je tri a pol mesiaca. Dorka má vypadnuté dva predné zúbky hore aj dole :))) Dafka ešte nie. Dorinka bola vždy vo všetkom dopredu. Je to normálne, aj u detí je to tak :) Dnes sme mali deň prekvapení. Ráno na poli Nelka objavila škrečka a začala naňho štekať. Evidentne to bolo výstražné štekanie, lebo dievčatá reagovali asi takto. Zastali, dobehli ku mne, naťahovali krky čo sa to tam deje a čo ich maminka robí...ja som ich povzbudila aby sa nebáli Dorka sa rozhodla, že ide maminke pomôcť, tú som stiahla a Dafka sa snažila na mňa skákať akože vezmi ma na ruky :))) Škrečok je nebezpečný. Pud sebazáchovy je preňho veľmi silný, je veľmi agresívny, neskúsenému psovi môže ublížiť. Psy sa ho snažia vždy chytiť, lovecký inštinkt je tiež silný. Nelka chcela dievčatám ukázať aká je lovkyňa, ale nieje je :( Aire by ten celý proces trval asi minutu, Nelka okolo neho skákala a štekala, mne sa podarilo dievčatá odvolať a vracali sme sa späť. Nelka nás po chvíli dobehla a krvácal jej jazyk. Neviem ako to dopadlo, v každom prípade som ju pochválila lebo sa fakt snažila....
Popoludní sme boli na našom treťom poli, ktoré mám asi 100metrov od domu, tak sme išli peši. Je po žatve, tak sa tam dá už ísť.  Za plotmi štekali psy a to bolo pre dievčatá nové. Ježili sa a poskakovali ako kozliatka. Na poli som ich pustila a utekali za Nelkou.  Na konci poľa Nelke vybehol zajac a keď sa za ním rozbehla utekala za ňou aj Dorka. Nelku som pískaním odvolala ale Dorka bežala ďalej, zastavili ju len kríky do ktorých vbehol. To bol jej prvý zajko. Dafaka sa mi tmolila pri nohách, bolo jej horko a nemienila behať ani za nimi ani za zajkom.... :)
Keď sme sa vracali, Dorke opäť pod nohami vybehol zajac, Nelka bola inde a nevidela ho a Dafku to nezaujímalo. Dorinka sa rozbehla za ním asi 30metrov, ale podarilo sa mi ju odvolať a vrátila sa k nám. Teší ma, že je Dorka taká šikovná a reaguje na zver. Je to veľmi dôležité pre jej poľovný pud a vývoj. Samozrejme, žeby nevydržala behať za zajacom dlho, ešte je mladá, ale to čo dnes predviedla ma utvrdilo, že je veľm - veľmi šikovná....

 .  

 

2.8.2017 - 107.deň: Dafinka má veľkú slabosť pre svoju maminku :) stále sa snaží pricucnúť, len taký mlaskot a potom Nelkino vrčanie... keď nič netečie, šklbanie srsti zubami alebo hrabanie v srsti.... ak som prítomná, vždy musím zakročiť. Ešte najakú tú výstavu plánujeme navštíviť. Mám rada, keď dievčatá si líhajú k Nelke, alebo keď dávajú rôzne polohy pri spánku..kto by odolal tým krásnym bruškám :)
Dostali sme na výcvik prepeličku - samčeka (patrične vykrikuje) a dievčatá ho chodia "strážiť"...
Dorka je špecialistka na zhromažďovanie vecí. Okrem toho, že si do pelechu zhromažďujú spoločne hračky, tenisky a kadečo iné..Dorka, keď dostanú kosti alebo odmeny, všetko si zoberie a vrčí, nikomu nechce dať :)) Minule som im dala morčacie stehná, Dorka zobrala Dafke aj Nelke, okupovala všetky sama a Dafka na ňu štekala :) Aj keď im to opätovne rozdelím, o chvíľku to má zase  "pod palcom" :)))

   

- Kto by jej odolal :)

   

16.8.2017 - Dnes majú šteniatka 4 mesiace! Sú to šikovné malé slečny, oddané, milé, väčšinou poslušné :) Robia mi radosť. Máme veľa nových kamarátov a dievčatá každý deň prekvapujú. Na prechádzky sa veľmi tešia. Vždy naskakujú do auta, už ich nemusím nosiť na rukách. Odniesť na rukách najmä Dafku nie je jednoduché. Váži 16,5kg a Dorka 14,2kg, Sú to baby velikééé :))) Jedinú starosť momentálne mám, že sa im do srsti zamotali lepivé klásky pýru. Z Nelkinej srsti sa to dá vybrať, vyčesať, ale zo šteňacej srsti to tak úplne nejde. Použila som olej, kondicionér, masku na vlasy...niečo sa mi podarilo vyčesať ale niečo nie....budem musieť vystrihnúť. Hlavne šteniatka nevydržia to šticovanie, ktoré Nelka zvláda celkom slušne. Dievčatá majú už za sebou aj prvé strihanie strihacím strojčekom. Okolo ušiek som ich ostrihala nožnicami a labky od spodu strojčekom. Zvládli to dobre, na prvýkrát k mojej spokojnosti :)
Minulý víkend sme mali návštevu, prišli k nám z Čiech priatelia s Deilinkou, 15.mesačnou sučkou írskeho červenobieleho setra. Dievčatá si na seba slušne zvykli a Deilinka v u nás úspešne absolvovala Špeciálnu klubovú výstavu.

   

   

- Deily u nás s našim dievčatami

   

- Athanko náš verný kamarát

   

   

- Démon veľký babulík :)

- a takto domov, v závere na vodítku aby mi neodbehli do potoka :)

16.augusta 2017: Dievčatá majú dnes 5 mesiacov. Sú z nich veľké slečny. Vyformovali sa ich povahy, prejavili sa ich fyzické a psychycké predpoklady. Sú už takmer také vysoké ako Nelka. Nohaté, huňaté šteniatka, plné chuti sa všetko učiť. Aj to dobré aj to zlé :))) Všetko ich zaujíma, všade chcú byť, všetko vidieť, z niečoho sú nadšené, z niečoho vystrašené....Majú úžasné povahy, sú to miláčikovia. Milujú prechádzky na poli aj hranie v záhrade a mojkanie na sedačke. Rady ponúkajú na hladkanie svoje fajnové brušká a dlhé ušká. Práve sa im končí výmena zubov.

Daphne - Dafinka je sučka silnejšej kostry, je veľmi kontaktná a komunikatívna. Rada sa hrá a je učenlivajšia pri výcviku. Je to tučnučké, mäkučké  šteniatko, lebo nebehá toľko ako jej sestra.
Dorrie - Dorinka je štíhlejšia verzia svojej sestry, je tiež veľmi kontaktná a zvedavá. Je trošku trvodhlavá ale aj veľmi šikovná. Rada veľa a ďaleko behá tak ako jej maminka Nelka.

Sú to moje zlatíčka a preto bude veľmi ťažké sa s jednou z nich rozlúčiť :(

        

- Daphne

        

- Dorrie

16.10.2017 - Dievčatá majú dnes pol roka. Dafinka s úžasnou pokojnou, pokornou povahou a Dorrie, nezbedné zvedavé a neposlušné šteniatko.  Dafhi za odmenu urobí vetko, je veľmi učenlivá a chápavá. Dorka je síce chápavá ale nechce sa učiť, radšej si nevezme odmenu akoby mala poslúchnuť :) nevadí, tento druh psa mi vyhovuje, je vhodnejší na poľovný výcvik ako pokorná Dorka, ona jedokonalý typ domáceho miláčika :)

Cez víkend som bola s dievčatami pozrieť na poľovných skúškach, aby sa nadýchali atmosféry a doma sa potom unavené vyhrievali na slniečku aj s maminkou...

                              

- pri ukladaní fotiek som si uvedomila, že Dafi je väčšinou vľavo a Dorka v pravo :)

18.10.2017 Dnešným dňom sa denník končí. Daphne, našej Dafinke sme našli úžasnú rodinu vo Švajčiarsku...jej novú svorku tvoria traja írčania a kocúrik :) Niečo ako u nás doma, veľká záhrada a les a milá, skúsená rodina :)
Každý sa ma pýta ako to zvládam dávať šteniatka do nových domovov. Ťažko. Najťažšia fáza chovateľstva.Keď ich je veľa, je to ľahšie. Je to veľká svorka a robia v dvoch mesiacoch takú zlobu, že odchod do nových domovov je istým spôsobom úľava. Keď ich je však málo, tak sa na ne veľmi citovo naviažem. Tak si poplačem na viacej etáp. Pri srdci ma najviac hreje, keď nájdem pre šteniatko skvelú rodinu...

- takto sme sa balili..pretože nový Dafkin domov bol veľmi ďaleko, dohodli sme sa na odovzdávke v Mníchove, teda na polceste


- Sabine, nová majiteľka našej Dafinky. Milá, sympatická, skúsená pani, ktorej Dafka učarovala ....<3