Denník - vrh E - 2021

 Dorrie je jedna z dvoch šteniatok, ktoré sa narodili našej Nelke - Welika Redweed. Ubehli takmer štyri roky a z našej Dorky sa stala chovná sučka. Na to aby sa stala sučka chovnou, treba splniť viacero podmienok stanovených Slovenským klubom pointrov a setrov.
Proste dozrel čas a vybrali sme psíka vhodného na krytie. Samozrejme tomu predchádzalo dlho očakávané háranie, ktoré sa nám pekne posúvalo z októbra až na december. Správny čas na párenie nám pomohol určiť MVDr. Enrico Stefanizzi. Správny čas na krytie sa určuje z krvi sučky, tzv. hladina progesterónu. Keď je tá správna hodnota, veterinár odporučí správny čas na párenie. Kedysi, keď sa nerobilo toto vyšetrenie, sa odhadom určoval čas na krytie, pozorvalo sa farbenie sučky, resp. sa merala bazálna teplota a podľa toho sa išlo kryť. Potom sa na druhý alebo obdeň prekrývalo. Je to taká malá veda.
Aj keď pandemické opatrenia nám to sťažili, 22.decembra sme sa vybrali do Čiech za našim vyvoleným Clifom - Clifford z Břenovského vrchu.  Párenie dopadlo na jednotku s hviezdičkou. Clif vybehol z domu, zacítil voňajúcu Dorku, dvakrát jej olízal uško, skočil, Dorka sa nebránila a dielo bolo dokonané...

Približne o mesiac nám na veterine potvrdili graviditu a počet šteniatok asi 5 - 7. V druhom mesiaci gravidity sa Dorka začala zagulatievať a jej tempo pri behu na poli sa spomalilo. Bola vternejšia ako predtým a samozrejme všetci sme jej museli hladkať bruško. Týždeň pred plánovaným pôrodom sme boli na kontrolnom sone, či je všetko v poriadku. Pohyby v brušku boli cítiť aj na dotyk a pár dní pred pôrodom sa spustilo do cecíkov mliečko, čo bol neklamný znak, že pôrod je blízko. 


Na 59. deň gravidity sa začala Dorka viacej pýtať von a nechcela ísť do vnútra. Večer som našla v záhrade vyhrabané jamy, čo je neklamný znak, že sa sučka pripravuje na pôrod, robí si tzv. hniezda.  Hneď som vedela, že bude ťažká noc. Dorke nastupovali kontrakcie asi každú pol hodinu, z čoho bola velmi nepokojná, udychčaná a pýtala sa častejšie von. Do sychravej, studenej noci som samozrejme chodila s ňou aby sa mi neuložila do niektorej blatovej predpripravenej jamy. Párkrát sme si medzi kontrakciami aj zdriemli, kedy sa k ránu ich čas skrátil na 5 minút. Vtedy som ju už vložila do pôrodnického boxu, ktorý bol už týždeň na tento účel pripravený. Zatarasila som jej východ a čakala som  na nové kontrakcie. Pred piatou hodinou ráno začala Dorka tlačiť. Prvé šteniatko otvára pôrodné cesty, tak to chvíľu trvá. Šteniatka sa rodia buď hlavičkou dopredu alebo nožičkami. Väčšinou v plodovom obale, ale stane sa, že plodový obal sa kontrakciami otvorí v pôrodných cestách. Aj u nás jedno išlo chvostíkom. Prvý trčal chvostík a až potom vyšlo šteniatko. Pred pol šiestou sa narodilo 20.februára 2021, v sobotu,prvé šteniatko, prvá sučka.

O hodinu nato psík, potom dve sučky, psík a opäť dve sučky. Hovorím si super, máme to za sebou, za štyri hodiny to nie je zlé...

Prehmatám Dorke bruško a hovorím si, ale tam sú ešte nejaké šteniatka.... Po dvoch hodinách som konzultovala situáciu s veterinárom. V takýchto prípadoch je dobré urobiť sono, poprípade pichnúť injekciu na podporu kontrakcií. Dorku som si pripravila, vypustila som ju von a kým som sa obula našla som ju ako vytlačila na záhrade ôsme šteniatko. Tak rýchlo do vnútra, očistiť a priložiť k mliečku. V plnej spokojnosti, keď sa situácia ukľudnila som si zdriemla. Manžel ma budí, že ich je už deväť... prehmatám Dorku, stále cítiť šteniatka. Potom dve sučky tesne za sebou. Fúha, tak jedenásť, s tým som nerátala. Mysliac si, že to je koniec, dohodla som si termín na veterine. Vždy to robím aby som si bola istá, že maternica je prázdna, že tam nezostalo žiadne šteniatko ani placenty. Je to dôležité pre zdravie mamičky. Na veterine nás už čakal, milý, usmiaty Enrico. Prehmatal Dorku a hovorí, že tam je ešte jedno. Sono potvrdilo posledné šteniatko a jednu zabudnutú placentu. Dvanásť hodinový maratón a dvanásť šteniatok, to by ma ani vo sne nenapadlo. 
Prikladanie šteniatok k strukom je veľmi dôležité, lebo prvých 24 hodín sučka produkuje kolostrum, je to mliečko s vysokým obsahom imunoglobulínov, čo sú látky zodpovedné za dobrú imunitu.
Aj rodenie má svoje úskalia. Keď pôrod trvá veľmi dlho, sučka sa môže vyčerpať a kontrakcie sa zoslabia a sučka už nie je schopná dokončiť pôrod. Ten predĺžený záver u Dorky sme tiež museli podporiť injekciami na podporu kontrakcií, čím sa narodilo posledné šteniatko a vypudila aj posledná placenta. 

Šteniatka sa narodili v týchto časových intervaloch:5:21,6:21, 6:56, 6:57, 8:17, 8:32, 9:19, 12:12, 9.sučka neviem, 15:15, 15:20, 19:45

21.02.2021 -  Šteniatka majú 1.deň.  Noci teraz budem tráviť v obývačke aby som počula šteniatka. Pretože ich je tak veľa, ľahko sa môže stať, že niektoré Dorka priľahne. Sú veľmi čiperné. Buď ju preliezajú, podliezajú alebo sa odgúľajú. Sanozrejme hneď je krik. Tak ich prikladám alebo prekladám. Dorka je veľmi starostlivá maminka. O šteniatka sa príkladne stará. Stále ich umýva  - čistí. Jazyk stimuluje bruško a vylučovanie. Mamička sama cíti, ktoré šteniatko sa potrebuje vyprázdniť a hneď ho začne umývať. Šteniatka dnes dostali rozlišovacie obojčeky. Mala som ich presne 12. Sem tam šteniatka rozdelím po 6 aby sa najedli po etapách. Šteniatkam som pripravila výhrevnú podložku, vložila ju do preprávky a v nej krásne spinkajú. teplo im robí dobre. Ich termoregulácia ešte nie je dobre vyvinutá.

22.02.2021  - 2.deň

Noc bola omnoho pokojnejšia, spala som možno aj tri hodiny v kuse. Podvedome počúvam piskoty šteniat aby som vedela rozlíšiť, či je šteniatko hladné alebo odgúľané alebo priľahnuté. Čas medzi papaním a spaním sa predlžuje. Vyhrievacie podložky robia so šteniatkami zázraky. Šteniatka už majú plné brušká, vytiahnu viacej mliečka a potom dlhšie spinkajú. Normálne v dome zavládlo ticho. Snažím sa šteniatka vystriedať. Už aj tí najmenší drobci preskočili 300g váhu a tí ťažší 400g.. Váha pri narodení bola od 260g do 360g. Drobčekovia. Dorka od šteniatok nerada odchádza ale ju nútim sa trošku natiahnuť, dostane aj rýchlo masáž aby sa teličko po dlhom ležaní prekrvilo. Dávam jej veľa piť a kŕmim ju trikrát denne. Je veľmi prieberčivá, tak musím vymýšľať rôzne alternatívy jedla aby bola strava pestrá. Najviac jej chutí surové mäsko ale keď nechce, tak uvarím alebo upečiem. Manžel sa vždy pýta, či je to pre nás alebo pre Dorku. Na fotkách som si všimla, že im už pigmentujú nošteky.

Možno sa to nezdá ale v preprávke je všetkých 12 šteniatok. Ráno musím v sprche poumývať Dorku. Maternica sa čistí a chlpy sú od krvi aj cecíky treba poumývať aby sa nemnožili baktérie a neurobil sa zápal. Box treba vyčistiť a vymeniť savé podložky. Mnohí chovatelia odchovávajú šteniatka vo volierach na slame alebo pilinách. Pre mňa neprijateľné. Viem, že v prírode je to inak ale domestifikovali sme si psov a potrebujeme vytvoriť podmienky pre zdravý vývoj šteniatok.

23.02.2021 - 3.deň
Na šteniatkach vidno každým dňom a nocou veľký pokrok. Brušká sa im plnia a z tých dlhých tenkých hadičiek sa pomaly stávajú bublinky. Prvá sučka so žltým obojčekom dnes už presiahla 500g. Noc bola opäť pokojnešia ako tá predtým. Dorka ležala celú noc na jednom boku a starala sa o šteniatka. Je taká úžasná v starostlivosti, že ju musím prikrmovať priamo v boxe a aj vodičku jej tam pravidelne dávam a pije fakt veľa. Keď šteniatka pijú mliečko tak to aj počuť ako s chuťou hlcú. Dnes som ich už nedelila, nejako to pekne zvládali sami a striedali sa. Niektorí viseli ešte na cecíkoch a druhí spali zgúľaní pod nimi. Šteniatkam krásne pigmentujú nošteky a vankúšiky na labkách. Pozorovať ich je veľký zážitok, lebo sa im sníva. Mykajú papuľkami, uškami aj labkami. vydávajú štekavé alebo kvílivé zvuky. 

24.02.2021 - 4.deň
Šteniatka sa už tak negrupujú ale sú viacej porozhadzované okolo Dorky. To znamená, že termoregulácia sa zlepšuje. Samozrejme, že pri maminke je najlepšie. Zistila som, že keď nájdem Dorku v polohe na lakťoch, znamená, že si nemôže ľahnúť. Vždy nájdem nejaké šteniatko buď pod pazuchou alebo za chrbtom a ona trpezlivá aby ich nepriľahla, čaká kým ju zachránim. Povyberám a premiestnim šteniatka a ona si z úľavou ľahne. Je komické keď prídem napríklad z obchodu a Dorka začne od radosti kývať chvostíkom a vyšváca šteniatka. No povedzte psovi nech sa neteší.
Sú tipy šteniatok, ktorým hovorím torpéda. Sú to väčšinou tie väčšie jedince, ktoré presne vedia, kde je najviac mliečka. Predierajú sa šteniatkami takou silou, že ich pootŕhajú z cecíkov, len aby sa dostali k tomu najlepšiemu zdroju mliečka.

25.02.2021 - 5.deň:

Táto noc bola nočná mora každého chovateľa. Začalo to asi po ôsmej hodine večer, Dorka odišla od šteniatok. Líhala si na sedačku, na zem do chodby...bolo vidieť že je nepokojná. Doteraz od šteniatok vôbec neodchádzala len s výnimkou, že sa išla von vyšpiniť. Bola nakŕmiť šteniatka a do 5minút od nich odišla.  Po pol noci bola veľmi nepokojná, bolo vidno, že sa sňou niečo deje, každú chvíľu dychčala. O druhej ráno vyvracala komplet večeru, nenatrávenú. Bola vidno, že má kŕče v bruchu, veľmi silno dýchala, vydávala divné zvuky, sliny jej tiekli. Poviem vám odrátavala som každú hodinu, aby už bolo ráno. Od polnoci nešla k šteniatkam až o šiestej ráno a to opäť len takú rychlovku, ani ich neumývala. Kým som odbehla do izby, vyvrátila v chodbe dosť krvi. Fúha, tak toto nie je dobré. Začala som byť už výrazne nervózna. Veterinári na telefóne nedostupní...Keď sa blížila ôsma hodina ráno, pripravila som auto pre Dorku, nechala som ho ešte vyhriať aby nešla do studeného. Kým som ho pripravovala, vyvrátila druhú dávku krvi, vonku na dlaždiciach. Bola som rozhodnutá ísť na Zvieraciu kliniku a odchytiť prvého doktora , ktorý pôjde do práce. Mali sme šťastie, medzi prvými prišel šéf kliniky doktor Pašek, ktorý Dorku okamžite hospitalizoval. Zobrali jej krv, odmerali teplotu a odvážili. Do pár minút som bola informovaná o ďalšom postupe. Dorka bola veľmi vyčerpaná, ledva stála na nohách. Kúpila som sušené mlieko pre šteniatka a išla som domov. Okolo desiatej mi volal doktor Stefanizzi, pýtal si ďalšie informácie ohľadom priebehu Dorkinho zdravotného stavu, ako to celé prebiehalo.  Okolo tretej ma informovali, o diagnóze. Akútny zápal žalúdka, a že si ju nechajú až do večera, a že už nevracala a lieky zaberajú. Dostávala infúziu. Večer keď som ju brala, bola už veselá a vrtela chvostíkom keď ma videla. Doma ako prvé hneď utekala ku šteniatkam a plnila si opäť dokonale svoje materské povinosti.
Ja som sa cez deň chopila úlohy náhradnej matky. Šteniatkam som každé tri hodiny masírovala brušká, kedy sa im podarilo vždy vycikať. Snažila som sa im dať umelé mliečko, čo nebolo ideálne, lebo šteniatka fľašku zrovna nechceli. Tak som im dávala aspoň po kvapkách. Pri druhom kŕmení niektorí hladoši už pili aj z fľašky a pri treťom to bolo rovnaké, niekto áno, niekto nie ale ja som každému trošku mliečka dala.
Dorka sa za celú noc od šteniatok nepohla a príkladne sa o ne postarala. Musím povedať, že aj šteniatka boli cez deň úžasné. Väčšinu dňa prespali, len keď ma zacítili v pôrodnom boxe, tak sa mi pricucávali na ruky. Zlatíčka, zvládli sme to! Síce som spala do pol noci asi pol hodinu a po pol noci asi hodinu, stres ktorý som prežívala zo strachu o Dorku, mi nedovolil zaspať ani cez deň.

26.02. 2021 - 6.deň

Noc bola štandardná. Dorenka sa o šteniatka starala a ja som k ním vstávala podľa potreby. Privalené, odgúľané alebo vrieskajúce lebo všetky cecíky obsadené... Nerátala som koľkokrát som vstala, hlavne že Dorka sa z toho najhoršieho dostala.
Ráno som Dorku poumývala, včera v tom stave to nebolo možné. Poodstrihávala som jej dredy, ktoré sa vytvorili aby sa šteniatka do zlepenej srsti nezachytávali. Na pol deviatu som priviezla Dorku na kliniku, na druhú várku infúzie a liekov. Vytešná vcupitala do ordinácie. Pán doktor Pašek mi vysvetlil, že tým že sa Dorka stále umýva, dostalo sa je do žalúdka množstvo krvi a tým že leží, jej peristaltika nefunguje ako má. Krv zostávala v žalúdku, hromadila sa a rozklad krvi spôsobil ten akútny zápal. Endoskopia nepotvrdila žiadne porušenie žalúdočnej steny. Samozrejme musí aspoň prvé dni dostávať lieky v injekčnej forme aby sa žalúdok nezaťažoval. Ako vidíte, človek sa stále učí. Veľká vďaka MVDr.Pašekovi a MVDr. Stefanizzi, že sa o moju Dorku skvele postarali. 
Čiže už len dopoludnie sme so šteniatkami zvládli bez problémov. Dorenka sa na šteniatka veľmi tešila. Večer som sa bola s ňou prejsť na koniec ulice, nech sa trošku rozhýbe.  Drobčekovia sa od nej neodlepia, keď chcem aby si trošku oddýchla, tak ich napapané preložím na vyhrievaciu podložku a tam spinkajú s ľahkosťou.

Šteniatka na vyhrievacej podložke

27.02.2021 - 7.deň
Šteniatka majú dnes 7 dní, čo je prvý týždeň ich života. Sú čulé a životaschopné. Maminka Dorinka sa o ne príkladne stará a jej pri tom patrične pomáham. Nie je samozrejmé, že sa všetky šteniatka narodia živé, nie je samozrejmosťou, že prvý týždeň prežijú všetky. V prírode by také množstvo neprežilo, preto sme tu mi chovatelia aby sme vedeli sučke v prvých dňoch pomôcť a tým zamedzili stratám. 
Dorka sa má už veľmi dobre, večer si už ľahla aj mimo box, čo je prirodzené. Časom každá sučka si začne dávať od šteniatok pauzu, už nebude s nimi tráviť 24hodín denne. Dozrel čas aj pre Dorku. Teraz je to pár minút ale každým dňom sa budú prestávky predlžovať.
Natočila som vám video z ranného kŕmenia.

Dorka sa dnes už sama najedla včera som ju musela kŕmiť rukou. Má dietu. Čiže vývar so zeleninou, ryžou a kuracím mäskom. Dnes obdobne len som jej vyvarila bravčové jazyky a srdcia. To jej šmakovalo viac ako kuracinka. Dorka nie je ukážkový jedlík. Bohužiaľ pre setrov je typické, že sú dosť prieberčivé v jedle.
Dnes som vážila šteniatka. Po týždni všeobecne by mali mať dvojnásobnú váhu ako keď sa narodili ale pri bežnom počte šteniat 6 - 8. Jedna tretina má nad 500g, druhá tretina okolo 450g a posledné štyri šteniatka  presiahli 400g. Čo je pri tom množstve v poriadku. Sledujem si najmä tie najmenšie šteniatka a dávam ich k tým najväščím cecíkom a prvých, lebo keď prídu k cecíkom torpédka, zaručene ich vytlačia. Som pripravená aj dokrmovať ak by som mala dojem, že šteniatka neprospievajú alebo má Dorka menej mlieka. Tým, že si Dorka začala robiť medzi kojením prestávky, bude sa jej stihnúť naliať mliečko, lebo v opačnom prípade, keď pri nich ležala vkuse, tak šteniatka jej sústavne vyseli na cecíkoch, či už papali alebo len dudkali.

Dnes sme boli s Dorkou na veterine, dostala poslednú dávku injekcií. Od zajtra bude ešte týždeň brať antibiotiká, také, ktoré šteniatkam neublížia a jej pomôžu. Včera aj dnes sa na veterine vôbec nebála, vrtela chvostíkom akoby zdravila veterinára. Bolo vidno, že bola vďačná za jej prístup a rýchlu záchranu. Ja som vďačná samozrejme dvojnásobne.
Dnes bola vyslovene v pohode. Pýtala sa niekoľkokrát von aby len tak zo zábavy vyštekala okoloidúcich psov. Oddychuje mimo boxu a po každom jedle pýta odmeny.

Dostala som otázku aké farby obojčekov majú psíkovia: čiernu a sivú. Sučky podľa veľkosti sú: žltá, hnedá, bledomodrá,zelená. To sú tie bublinky.
Chlapci patria do druhej skupiny a k nim fialová a ružová. A medzi mojich drobčekov patria červená, tmavomodrá, oranžová a biela. Verím, že o týždeň sa váhový rozdiel zmenší a budú z nich tiež bublinky. 

 

28.02.2021 - 8.deň
Dorka bola pri šteniatkach celú noc, nemusela som k nim toľko stávať ako inokedy. Ráno vstáva od nich okolo 6 hodiny, vypýta sa von, ja zatiaľ vyčistím box, umyjem Dorku a dám jej jesť. Dnes som jej pripravila kuracie prsia s cestovinami a zeleninou. Včera mala varené bravčové srdcia a jazyky s ryžou a zeleninou. Opatrne jazykom vyjedá len mäso. No ale viem, že niečo z príloh sa na to mäso nalepí. V rúre sa jej pečie kura, bravčové mäsko a krídla so zeleninou. Dorka má síce najradšej surové mäso ale teraz kvôli žalúdku má dietu, tak  musím všetko variť, piecť alebo dusiť. Dorku som po dlhej noci odstavila od šteniatok, proste som ju k nim nepustila, nech si šteniatka pospia a aj Dorka si oddýchne. Potom keď som ju vpustila k šteniatkam, nastala ranná očista. Prvýkrát ich čistila len postojačky. Potom si k nim ľahla, dočistila a polovička dostala papať. Zvyšok spinká na vyhrievacích podložkách. Pokiaľ sa nezobudia, poprekladám ich.

Dnešný deň bol iný ako všetky ostatné, Dorka už netrávi cez deň dlhý čas. Poumýva, nakŕmi a odchádza. Šteniatkam, vďaka intenzívnejšiemu pohybu začína fungovať peristaltika. Nečakajú už len kedy ich vyčistí maminka ale sa vyšpinia už aj samé. Preto savé podložky už ihrajú rôznymi farbami. Sami vidíte na videu, že pohyblivosť šteniatok sa zvýšila, spevnili sa im telíčka, začíňajú dvíhať hlavičky, už ich aj udržia vzpriamene. Chôdza ešte stále neistá ale už nie len plazivá. Niekoľkým šteniatkam som musela už povoliť obojčeky , lebo ich už mali natesno. Pišťanie nahrádza štekanie a vrčanie. Formujú sa im krásne hlavičky, srsť majú krásnu, tmavú a lesklú. Sučka so zeleným obojčekom dnes preklročila 600g. Včera bola najťažšia žltá ale dne ju zelená predbehla.