Denník - vrh E - 2021

 

  Dorrie je jedna z dvoch šteniatok, ktoré sa narodili našej Nelke - Welika Redweed. Ubehli takmer štyri roky a z našej Dorky sa stala chovná sučka. Na to aby sa stala sučka chovnou, treba splniť viacero podmienok stanovených Slovenským klubom pointrov a setrov.
Proste dozrel čas a vybrali sme psíka vhodného na krytie. Samozrejme tomu predchádzalo dlho očakávané háranie, ktoré sa nám pekne posúvalo z októbra až na december. Správny čas na párenie nám pomohol určiť MVDr. Enrico Stefanizzi. Čas na krytie sa určuje z krvi sučky, tzv. hladina progesterónu. Keď je tá správna hodnota, veterinár odporučí vhodný deň alebo čas na párenie. Kedysi, keď sa nerobilo toto vyšetrenie, sa odhadom určoval čas na krytie, pozorvalo sa farbenie sučky, resp. sa merala bazálna teplota a podľa toho sa išlo kryť. Potom sa na druhý alebo obdeň prekrývalo. Je to taká malá veda.
Aj keď pandemické opatrenia nám to sťažili, 22.decembra sme sa vybrali do Čiech za našim vyvoleným Clifom - Clifford z Břenovského vrchu.  Párenie dopadlo na jednotku s hviezdičkou. Clif vybehol z domu, zacítil voňajúcu Dorku, dvakrát jej olízal uško, skočil, Dorka sa nebránila a dielo bolo dokonané...

Približne o mesiac nám na veterine potvrdili graviditu a počet šteniatok asi 5 - 7. V druhom mesiaci gravidity sa Dorka začala zagulatievať a jej tempo pri behu na poli sa spomalilo. Bola vternejšia ako predtým a samozrejme všetci sme jej museli hladkať bruško. Týždeň pred plánovaným pôrodom sme boli na kontrolnom sone, či je všetko v poriadku. Pohyby v brušku boli cítiť aj na dotyk a pár dní pred pôrodom sa spustilo do cecíkov mliečko, čo bol neklamný znak, že pôrod je blízko. 


Na 59. deň gravidity sa začala Dorka viacej pýtať von a nechcela ísť do vnútra. Večer som našla v záhrade vyhrabané jamy, čo je neklamný znak, že sa sučka pripravuje na pôrod, robí si tzv. hniezda.  Hneď som vedela, že bude ťažká noc. Dorke nastupovali kontrakcie asi každú pol hodinu, z čoho bola velmi nepokojná, udychčaná a pýtala sa častejšie von. Do sychravej, studenej noci som samozrejme chodila s ňou aby sa mi neuložila do niektorej blatovej predpripravenej jamy. Párkrát sme si medzi kontrakciami aj zdriemli, kedy sa k ránu ich čas skrátil na 5 minút. Vtedy som ju už vložila do pôrodnického boxu, ktorý bol už týždeň na tento účel pripravený. Zatarasila som jej východ a čakala som  na nové kontrakcie. Pred piatou hodinou ráno začala Dorka tlačiť. Prvé šteniatko otvára pôrodné cesty, tak to chvíľu trvá. Šteniatka sa rodia buď hlavičkou dopredu alebo nožičkami. Väčšinou v plodovom obale, ale stane sa, že plodový obal sa kontrakciami otvorí v pôrodných cestách. Aj u nás jedno išlo chvostíkom. Prvý trčal chvostík a až potom vyšlo šteniatko. Pred pol šiestou sa narodilo 20.februára 2021, v sobotu,prvé šteniatko, prvá sučka.

O hodinu nato psík, potom dve sučky, psík a opäť dve sučky. Hovorím si super, máme to za sebou, za štyri hodiny to nie je zlé...

Prehmatám Dorke bruško a hovorím si, ale tam sú ešte nejaké šteniatka.... Po dvoch hodinách som konzultovala situáciu s veterinárom. V takýchto prípadoch je dobré urobiť sono, poprípade pichnúť injekciu na podporu kontrakcií. Dorku som si pripravila, vypustila som ju von a kým som sa obula našla som ju ako vytlačila na záhrade ôsme šteniatko. Tak rýchlo do vnútra, očistiť a priložiť k mliečku. V plnej spokojnosti, keď sa situácia ukľudnila som si zdriemla. Manžel ma budí, že ich je už deväť... prehmatám Dorku, stále cítiť šteniatka. Potom dve sučky tesne za sebou. Fúha, tak jedenásť, s tým som nerátala. Mysliac si, že to je koniec, dohodla som si termín na veterine. Vždy to robím aby som si bola istá, že maternica je prázdna, že tam nezostalo žiadne šteniatko ani placenty. Je to dôležité pre zdravie mamičky. Na veterine nás už čakal, milý, usmiaty Enrico. Prehmatal Dorku a hovorí, že tam je ešte jedno. Sono potvrdilo posledné šteniatko a jednu zabudnutú placentu. Dvanásť hodinový maratón a dvanásť šteniatok, to by ma ani vo sne nenapadlo. 
Prikladanie šteniatok k strukom je veľmi dôležité, lebo prvých 24 hodín sučka produkuje kolostrum, je to mliečko s vysokým obsahom imunoglobulínov, čo sú látky zodpovedné za dobrú imunitu.
Aj rodenie má svoje úskalia. Keď pôrod trvá veľmi dlho, sučka sa môže vyčerpať a kontrakcie sa zoslabia a sučka už nie je schopná dokončiť pôrod. Ten predĺžený záver u Dorky sme tiež museli podporiť injekciami na podporu kontrakcií, čím sa narodilo posledné šteniatko a vypudila aj posledná placenta. 

Šteniatka sa narodili v týchto časových intervaloch:5:21,6:21, 6:56, 6:57, 8:17, 8:32, 9:19, 12:12, 9.sučka neviem, 15:15, 15:20, 19:45

21.02.2021 -  Šteniatka majú 1.deň.  Noci teraz budem tráviť v obývačke aby som počula šteniatka. Pretože ich je tak veľa, ľahko sa môže stať, že niektoré Dorka priľahne. Sú veľmi čiperné. Buď ju preliezajú, podliezajú alebo sa odgúľajú. Sanozrejme hneď je krik. Tak ich prikladám alebo prekladám. Dorka je veľmi starostlivá maminka. O šteniatka sa príkladne stará. Stále ich umýva  - čistí. Jazyk stimuluje bruško a vylučovanie. Mamička sama cíti, ktoré šteniatko sa potrebuje vyprázdniť a hneď ho začne umývať. Šteniatka dnes dostali rozlišovacie obojčeky. Mala som ich presne 12. Sem tam šteniatka rozdelím po 6 aby sa najedli po etapách. Šteniatkam som pripravila výhrevnú podložku, vložila ju do preprávky a v nej krásne spinkajú. teplo im robí dobre. Ich termoregulácia ešte nie je dobre vyvinutá.

22.02.2021  - 2.deň

Noc bola omnoho pokojnejšia, spala som možno aj tri hodiny v kuse. Podvedome počúvam piskoty šteniat aby som vedela rozlíšiť, či je šteniatko hladné alebo odgúľané alebo priľahnuté. Čas medzi papaním a spaním sa predlžuje. Vyhrievacie podložky robia so šteniatkami zázraky. Šteniatka už majú plné brušká, vytiahnu viacej mliečka a potom dlhšie spinkajú. Normálne v dome zavládlo ticho. Snažím sa šteniatka vystriedať. Už aj tí najmenší drobci preskočili 300g váhu a tí ťažší 400g.. Váha pri narodení bola od 260g do 360g. Drobčekovia. Dorka od šteniatok nerada odchádza ale ju nútim sa trošku natiahnuť, dostane aj rýchlo masáž aby sa teličko po dlhom ležaní prekrvilo. Dávam jej veľa piť a kŕmim ju trikrát denne. Je veľmi prieberčivá, tak musím vymýšľať rôzne alternatívy jedla aby bola strava pestrá. Najviac jej chutí surové mäsko ale keď nechce, tak uvarím alebo upečiem. Manžel sa vždy pýta, či je to pre nás alebo pre Dorku. Na fotkách som si všimla, že im už pigmentujú nošteky.

Možno sa to nezdá ale v preprávke je všetkých 12 šteniatok. Ráno musím v sprche poumývať Dorku. Maternica sa čistí a chlpy sú od krvi aj cecíky treba poumývať aby sa nemnožili baktérie a neurobil sa zápal. Box treba vyčistiť a vymeniť savé podložky. Mnohí chovatelia odchovávajú šteniatka vo volierach na slame alebo pilinách. Pre mňa neprijateľné. Viem, že v prírode je to inak ale domestifikovali sme si psov a potrebujeme vytvoriť podmienky pre zdravý vývoj šteniatok.

23.02.2021 - 3.deň
Na šteniatkach vidno každým dňom a nocou veľký pokrok. Brušká sa im plnia a z tých dlhých tenkých hadičiek sa pomaly stávajú bublinky. Prvá sučka so žltým obojčekom dnes už presiahla 500g. Noc bola opäť pokojnešia ako tá predtým. Dorka ležala celú noc na jednom boku a starala sa o šteniatka. Je taká úžasná v starostlivosti, že ju musím prikrmovať priamo v boxe a aj vodičku jej tam pravidelne dávam a pije fakt veľa. Keď šteniatka pijú mliečko tak to aj počuť ako s chuťou hlcú. Dnes som ich už nedelila, nejako to pekne zvládali sami a striedali sa. Niektorí viseli ešte na cecíkoch a druhí spali zgúľaní pod nimi. Šteniatkam krásne pigmentujú nošteky a vankúšiky na labkách. Pozorovať ich je veľký zážitok, lebo sa im sníva. Mykajú papuľkami, uškami aj labkami. vydávajú štekavé alebo kvílivé zvuky. 

24.02.2021 - 4.deň
Šteniatka sa už tak negrupujú ale sú viacej porozhadzované okolo Dorky. To znamená, že termoregulácia sa zlepšuje. Samozrejme, že pri maminke je najlepšie. Zistila som, že keď nájdem Dorku v polohe na lakťoch, znamená, že si nemôže ľahnúť. Vždy nájdem nejaké šteniatko buď pod pazuchou alebo za chrbtom a ona trpezlivá aby ich nepriľahla, čaká kým ju zachránim. Povyberám a premiestnim šteniatka a ona si z úľavou ľahne. Je komické keď prídem napríklad z obchodu a Dorka začne od radosti kývať chvostíkom a vyšváca šteniatka. No povedzte psovi nech sa neteší.
Sú tipy šteniatok, ktorým hovorím torpéda. Sú to väčšinou tie väčšie jedince, ktoré presne vedia, kde je najviac mliečka. Predierajú sa šteniatkami takou silou, že ich pootŕhajú z cecíkov, len aby sa dostali k tomu najlepšiemu zdroju mliečka.

25.02.2021 - 5.deň:

Táto noc bola nočná mora každého chovateľa. Začalo to asi po ôsmej hodine večer, Dorka odišla od šteniatok. Líhala si na sedačku, na zem do chodby...bolo vidieť že je nepokojná. Doteraz od šteniatok vôbec neodchádzala len s výnimkou, že sa išla von vyšpiniť. Bola nakŕmiť šteniatka a do 5minút od nich odišla.  Po pol noci bola veľmi nepokojná, bolo vidno, že sa sňou niečo deje, každú chvíľu dychčala. O druhej ráno vyvracala komplet večeru, nenatrávenú. Bola vidno, že má kŕče v bruchu, veľmi silno dýchala, vydávala divné zvuky, sliny jej tiekli. Poviem vám odrátavala som každú hodinu, aby už bolo ráno. Od polnoci nešla k šteniatkam až o šiestej ráno a to opäť len takú rychlovku, ani ich neumývala. Kým som odbehla do izby, vyvrátila v chodbe dosť krvi. Fúha, tak toto nie je dobré. Začala som byť už výrazne nervózna. Veterinári na telefóne nedostupní...Keď sa blížila ôsma hodina ráno, pripravila som auto pre Dorku, nechala som ho ešte vyhriať aby nešla do studeného. Kým som ho pripravovala, vyvrátila druhú dávku krvi, vonku na dlaždiciach. Bola som rozhodnutá ísť na Zvieraciu kliniku a odchytiť prvého doktora , ktorý pôjde do práce. Mali sme šťastie, medzi prvými prišel šéf kliniky doktor Pašek, ktorý Dorku okamžite hospitalizoval. Zobrali jej krv, odmerali teplotu a odvážili. Do pár minút som bola informovaná o ďalšom postupe. Dorka bola veľmi vyčerpaná, ledva stála na nohách. Kúpila som sušené mlieko pre šteniatka a išla som domov. Okolo desiatej mi volal doktor Stefanizzi, pýtal si ďalšie informácie ohľadom priebehu Dorkinho zdravotného stavu, ako to celé prebiehalo.  Okolo tretej ma informovali, o diagnóze. Akútny zápal žalúdka, a že si ju nechajú až do večera, a že už nevracala a lieky zaberajú. Dostávala infúziu. Večer keď som ju brala, bola už veselá a vrtela chvostíkom keď ma videla. Doma ako prvé hneď utekala ku šteniatkam a plnila si opäť dokonale svoje materské povinosti.
Ja som sa cez deň chopila úlohy náhradnej matky. Šteniatkam som každé tri hodiny masírovala brušká, kedy sa im podarilo vždy vycikať. Snažila som sa im dať umelé mliečko, čo nebolo ideálne, lebo šteniatka fľašku zrovna nechceli. Tak som im dávala aspoň po kvapkách. Pri druhom kŕmení niektorí hladoši už pili aj z fľašky a pri treťom to bolo rovnaké, niekto áno, niekto nie ale ja som každému trošku mliečka dala.
Dorka sa za celú noc od šteniatok nepohla a príkladne sa o ne postarala. Musím povedať, že aj šteniatka boli cez deň úžasné. Väčšinu dňa prespali, len keď ma zacítili v pôrodnom boxe, tak sa mi pricucávali na ruky. Zlatíčka, zvládli sme to! Síce som spala do pol noci asi pol hodinu a po pol noci asi hodinu, stres ktorý som prežívala zo strachu o Dorku, mi nedovolil zaspať ani cez deň.

26.02. 2021 - 6.deň

Noc bola štandardná. Dorenka sa o šteniatka starala a ja som k ním vstávala podľa potreby. Privalené, odgúľané alebo vrieskajúce lebo všetky cecíky obsadené... Nerátala som koľkokrát som vstala, hlavne že Dorka sa z toho najhoršieho dostala.
Ráno som Dorku poumývala, včera v tom stave to nebolo možné. Poodstrihávala som jej dredy, ktoré sa vytvorili aby sa šteniatka do zlepenej srsti nezachytávali. Na pol deviatu som priviezla Dorku na kliniku, na druhú várku infúzie a liekov. Vytešná vcupitala do ordinácie. Pán doktor Pašek mi vysvetlil, že tým že sa Dorka stále umýva, dostalo sa je do žalúdka množstvo krvi a tým že leží, jej peristaltika nefunguje ako má. Krv zostávala v žalúdku, hromadila sa a rozklad krvi spôsobil ten akútny zápal. Sono nepotvrdilo žiadne porušenie žalúdočnej steny. Samozrejme musí aspoň prvé dni dostávať lieky v injekčnej forme aby sa žalúdok nezaťažoval. Ako vidíte, človek sa stále učí. Veľká vďaka MVDr.Pašekovi a MVDr. Stefanizzi, že sa o moju Dorku skvele postarali. 
Čiže už len dopoludnie sme so šteniatkami zvládli bez problémov. Dorenka sa na šteniatka veľmi tešila. Večer som sa bola s ňou prejsť na koniec ulice, nech sa trošku rozhýbe.  Drobčekovia sa od nej neodlepia, keď chcem aby si trošku oddýchla, tak ich napapané preložím na vyhrievaciu podložku a tam spinkajú s ľahkosťou.

Šteniatka na vyhrievacej podložke

27.02.2021 - 7.deň
Šteniatka majú dnes 7 dní, čo je prvý týždeň ich života. Sú čulé a životaschopné. Maminka Dorinka sa o ne príkladne stará a jej pri tom patrične pomáham. Nie je samozrejmé, že sa všetky šteniatka narodia živé, nie je samozrejmosťou, že prvý týždeň prežijú všetky. V prírode by také množstvo neprežilo, preto sme tu mi chovatelia aby sme vedeli sučke v prvých dňoch pomôcť a tým zamedzili stratám. 
Dorka sa má už veľmi dobre, večer si už ľahla aj mimo box, čo je prirodzené. Časom každá sučka si začne dávať od šteniatok pauzu, už nebude s nimi tráviť 24hodín denne. Dozrel čas aj pre Dorku. Teraz je to pár minút ale každým dňom sa budú prestávky predlžovať.
Natočila som vám video z ranného kŕmenia.

Dorka sa dnes už sama najedla včera som ju musela kŕmiť rukou. Má dietu. Čiže vývar so zeleninou, ryžou a kuracím mäskom. Dnes obdobne len som jej vyvarila bravčové jazyky a srdcia. To jej šmakovalo viac ako kuracinka. Dorka nie je ukážkový jedlík. Bohužiaľ pre setrov je typické, že sú dosť prieberčivé v jedle.
Dnes som vážila šteniatka. Po týždni všeobecne by mali mať dvojnásobnú váhu ako keď sa narodili ale pri bežnom počte šteniat 6 - 8. Jedna tretina má nad 500g, druhá tretina okolo 450g a posledné štyri šteniatka  presiahli 400g. Čo je pri tom množstve v poriadku. Sledujem si najmä tie najmenšie šteniatka a dávam ich k tým najväščím cecíkom a prvých, lebo keď prídu k cecíkom torpédka, zaručene ich vytlačia. Som pripravená aj dokrmovať ak by som mala dojem, že šteniatka neprospievajú alebo má Dorka menej mlieka. Tým, že si Dorka začala robiť medzi kojením prestávky, bude sa jej stihnúť naliať mliečko, lebo v opačnom prípade, keď pri nich ležala vkuse, tak šteniatka jej sústavne vyseli na cecíkoch, či už papali alebo len dudkali.

Dnes sme boli s Dorkou na veterine, dostala poslednú dávku injekcií. Od zajtra bude ešte týždeň brať antibiotiká, také, ktoré šteniatkam neublížia a jej pomôžu. Včera aj dnes sa na veterine vôbec nebála, vrtela chvostíkom akoby zdravila veterinára. Bolo vidno, že bola vďačná za jej prístup a rýchlu záchranu. Ja som vďačná samozrejme dvojnásobne.
Dnes bola vyslovene v pohode. Pýtala sa niekoľkokrát von aby len tak zo zábavy vyštekala okoloidúcich psov. Oddychuje mimo boxu a po každom jedle pýta odmeny.

Dostala som otázku aké farby obojčekov majú psíkovia: čiernu a sivú. Sučky podľa veľkosti sú: žltá, hnedá, bledomodrá,zelená. To sú tie bublinky.
Chlapci patria do druhej skupiny a k nim fialová a ružová. A medzi mojich drobčekov patria červená, tmavomodrá, oranžová a biela. Verím, že o týždeň sa váhový rozdiel zmenší a budú z nich tiež bublinky. 

 

28.02.2021 - 8.deň
Dorka bola pri šteniatkach celú noc, nemusela som k nim toľko stávať ako inokedy. Ráno vstáva od nich okolo 6 hodiny, vypýta sa von, ja zatiaľ vyčistím box, umyjem Dorku a dám jej jesť. Dnes som jej pripravila kuracie prsia s cestovinami a zeleninou. Včera mala varené bravčové srdcia a jazyky s ryžou a zeleninou. Opatrne jazykom vyjedá len mäso. No ale viem, že niečo z príloh sa na to mäso nalepí. V rúre sa jej pečie kura, bravčové mäsko a krídla so zeleninou. Dorka má síce najradšej surové mäso ale teraz kvôli žalúdku má dietu, tak  musím všetko variť, piecť alebo dusiť. Dorku som po dlhej noci odstavila od šteniatok, proste som ju k nim nepustila, nech si šteniatka pospia a aj Dorka si oddýchne. Potom keď som ju vpustila k šteniatkam, nastala ranná očista. Prvýkrát ich čistila len postojačky. Potom si k nim ľahla, dočistila a polovička dostala papať. Zvyšok spinká na vyhrievacích podložkách. Pokiaľ sa nezobudia, poprekladám ich.

Dnešný deň bol iný ako všetky ostatné, Dorka už netrávi cez deň dlhý čas. Poumýva, nakŕmi a odchádza. Šteniatkam, vďaka intenzívnejšiemu pohybu začína fungovať peristaltika. Nečakajú už len kedy ich vyčistí maminka ale sa vyšpinia už aj samé. Preto savé podložky už ihrajú rôznymi farbami. Sami vidíte na videu, že pohyblivosť šteniatok sa zvýšila, spevnili sa im telíčka, začíňajú dvíhať hlavičky, už ich aj udržia vzpriamene. Chôdza ešte stále neistá ale už nie len plazivá. Niekoľkým šteniatkam som musela už povoliť obojčeky , lebo ich už mali natesno. Pišťanie nahrádza štekanie a vrčanie. Formujú sa im krásne hlavičky, srsť majú krásnu, tmavú a lesklú. Sučka so zeleným obojčekom dnes prekročila 600g. Včera bola najťažšia žltá ale dnes ju zelená predbehla.

01.03.2021 - 9.deň
Dorka je jak odtrhnutá z reťaze. Behá dnu a von, vyštekáva psov za plotom, potom rýchlo dobehne dovnútra, skontroluje šteniatka. Postaví sa predným nohami dovnútra, prečuchá, poumýva ich, čím ich samozrejme zobudí a odíde. Kojí ich v pravidelných intervaloch. Niekedy len nakojí a odíde a niekedy si pri nich aj pospí. Celú noc je však pri nich, deň má voľnejší. Konečne začala Dorka jesť. Aj v noci som jej musela dokladať. Pečené mäsko so zeleninou a cestovinami zabralo. V noci dostala granule Štartér, tie budú potom papať aj šteniatka, s pečeným bravčovým mäskom. Slušná dieta.

Šteniatka sa už rýchlejšie vedia napapať, len taký lupot. Keď pijú intezívne masírujú cecíky labkami aby mliečko dobre tieklo a pritom počuť ako hlasno pregĺgajú. Už sa presúvajú po celom boxe a nespia len na vyhrievacích podložkách ale grupujú sa po skupinkách kade tade.

02.03.2021 - 10.deň
Dorka sa krásne zotavuje. Papá niekoľkokrát za deň a niekoľkokrát v noci. Mám z toho radosť. V tom akútnom stave schudla 3kg. Tak mám radosť, že jej chutí. Vymýšľam jedlá viac ako pre nás. Včera som dostala od kamarátky bravčové srdcia a jazyky, tak si dnes pochutnáva na tom. Vidno, že je spokojná. O šteniatka sa príkladne stará. Keď doberie antibiotiká, pôjdeme na kontrolu, ale ja som už teraz spokojná. čo mi lezie na nervy je, že 100x sa pýta von a 100x do vnútra, som ako vrátnik.To budem musieť obmedziť, lebo čo spapá týmto spôsobom aj vybehá. Brávam ju už 2x denne na prechádzku do parku, ale prvé čo prídeme von uteká samozrejme ku šteniatkam. 
Tak ich intenzíbne umýva, že im niekedy strhne aj obojčeky. Šteniatka už špinia aj samostatne. Veľa papajú a ešte viac kakajú.

03.03.2021 - 11.deň

Šteniatka papajú jedna radosť. Dorka má dosť mliečka, tak sa pekne vystriedajú. Niektoré bývajú také napapané, že mám dojem že prasknú.Každý večer si ich prevážim, aby som vedela ako peiberajú. Mala som ich rozdelené na tretinky, teraz mi zostali len dve ktoré sú najmenšie, s ktorých príraskami nie som úplne spokojná. Po porade s kamarátkou, skúsenou chovateľkou, som im začala dávať cez striekačku pár kvapiek rozpusteného hroznového cukru. Uvidíme ako to pomôže. Aj s detičkami to tak je, že jedno prospieva viac a jedno menej. Dúfam, že najmä tá malá žabka s červeným obojkom sa rozpapá a pekne ich dobehne. Tie váhovo najmenšie vždy dávam prvé, k tým najväčším cecíkom. Každý večer si zakrúžkujem, ktoré majú nárok tam byť prvé. Niekedy sú štyri, niekedy len dve. Dokrmovať ich zatiaľ nemá význam, keďže Dorka má dostatok mliečka. Šteniatka silnejú, začínajú sa stavať na nožičky. Urobia už niekoľko krokov. Úžasné je sledovať ten vývoj.
Toto sú tie dve drobátka v plnom nasadení :)

... a toto sú krásne spigmentované nošteky

04.03.2021 - 12.deň

Chápem, nedočkavých majiteľov, že si chcú byť istý, že zarezervované šteniatko aj dostanú. Ja si však potrebujem byť istá, že šteniatka sú v poriadku. Takých drobcov som ešte nemala. Prospievajú svojim tempom, dokážu to isté ako tí tučkovia akurát prírastky na váhe nie sú také s akými by som bola spokojná. Vždy moje sučky rodili sloníkov, tuto sa zadarili šteniatka v priemere o 100g ľahšie, čo viem že je u bežných vrhov normálne. Ja si však potrebujem byť istá. Venujem drobcom zvýšenú pozornosť, konzultovala som ich prírastky aj s chovateľmi aj s veterinárom. Navrhujú aby som drobcov prikrmovala, lenže oni fľašku nechcú. Skúšala som aj finty od iných chovateľov. Jediné, kedy to trochu fungovalo, bolo keď bola Dorka na infúzkach, vtedy niektoré papali aj z fľašky. Tak si ich vážim každý večer aby som vedela porovnáť prírastky na váhe.
Dnes som robila veľké upratovanie boxu, tak som šteniatka poprekladala do koša na prádlo. Dorka mi samozrejme asistovala a šteniatka strážila. Tak som vám túto akciu zväčnila.

  

teraz niečo pre počtárov

05.03.2021 - 12.deň
Dorka si už začala dávať od šteniatok prestávky už aj v noci. Poumýva ich ale nie vždy si k nim aj ľahne. To by ste mali počuť ten masaker keď ju zacítia. Zobudia sa, začnú pišťať od radosti, že mliekareň prišla. Pobehujú po boxe a snažia sa zistiť odkiaľ tá vôňa maminky prichádza. Hlavičky zdvíhajú dohora a snažia sa zachytiť čo najviac impulzov. Chôdza samozrejme neistá, niekedy sa nožičky rozídu naširoko, niekedy sa prekoprcnú, ale nadšenie a túžba byť prvý pri zdroji mliečka je veľká.  
Drobčekom pridávam do mliečka hroznový cukor - dextrózu, aby mali dosť energie bojovať v tom drsnom svete silných súrodencov. A musím povedať pomáha to. Dnes to bolo už aj vidno, že prírastky na váhe sú väčšie. Drobcom dávam papať aj pomimo hlavného kŕmenia a snažím sa ich dať k cecíkom hneď prvých.
Niektorým tým najväčším šteniatkam som musela už dať nové, väčšie obojčeky.
Dnes nás bola pozrieť aj naša poradkyňa chovu pre iS, Dáška Sojková. Sama má doma štyri sučky a tento rok plánuje tiež šteniatka. Šteniatka vymojkala a vyhladkala. Kto by im odolal, prísavníčkom krásnym.

Musím sa s vami podeliť o tanečné kreácie tejto milej sučky

06.03.2021 - 13.deň 
Takto pred dvoma týždňami sme boli plní očakávaní  a trápili sme sa s pôrodom. Ako ten čas beží. Šteniatka utešene rastú, každý deň musím niektorým povoľovať obojčeky aby sa im nezarezávali do krku. Tak som sa dnes rozhodla vymeniť všetkým rozlišovacie pásky za rozlišovacie obojčeky. Pásky sa im niekedy o seba zachytili alebo Dorka náruživým olizovaním ich niekedy strhla. Sú totiž na suchý zips. Tak odteraz sú to už veľké šteniatka. Mám veľkú radosť, lebo tie najmenšie šteniatka, ktoré som výraznejšie riešila, začali krásne priberať. Tým, že ich častejšie prikladám, tým, že ich dotláčam umelým mliečkom s dextrózou a tým že ich prikladám prvých na tie najväčšie cecíky, včera z denného prírastku 15g skočili v primere na 90g. Myslela som že prasknú. Dne som ich námatkovo vážila a podvečer mali už prírastky 50g čo je úžasné. Na toto som čakala dva týždne. Teraz môžem byť už spokojná, že moja vynaložená snaha konečne zbiera ovocie. Niektoré väčšie šteniatka presiahli už jedno kilo a drobci majú v priemere 750gramov, dúfam, že teraz sa rozdieli budú rýchlo zmenšovať.
Dorku s Nelkou brávam dvakrátdenne na prechádzku do parku. Je to taká rýchloprechádzka lebo Dorka sa po každom kolečku berie k autu, čo inokedy som ich vždy musela volať aby nastúpili. Dnes ráno nás privítalo krásne, slnečné ráno, tak som dievčence vyviezla na nedďalekú lúku. Bolo okolo dvoch stupňov, nefúkal vietor, slniečko už začínalo zohrievať, bolo príjemne. Dorka bola šťastná, behala aprechádzku si užívala, prehľadali lúku a celé okolie.

Napapné šteniatko - spokojné šteniatko

07.03.2021 - 14.deň

Dnes sa prelomili ľady. Naša Nelka, babka šteniatok, prišla ráno pri kŕmení k boxu a nakúkala na šteniatka. Keď ich Dorka umývala, Nelka ju pozorovala a naprázdno pregĺgala. Všetko pozorovala a vec nevídaná, keď som Dorke pridŕžala pri umývaní šteniatko, tak ho Nelka na hlavičku dvakrát oblízala. Ku každému šteniatku pričuchávala a už bol krôčik k tomu aby sa aktívne zapojila. 
Nelka je známa tým, že sa výrazne dištancuje od šteniatok, či už v parku alebo doma. Keď som mala dva mesiace šteniatko, na varovanie, tak ho prijala až po mesiaci. Ešte sme sa doma smiali, že keď drobci začnú behať, Nelka vybehne asi na poschodie a odtiaľ bude na ne pozerať.
Polovica šteniatok má cez jeden kilogram. Mrňúsi už pekne priberajú. Už sami cikajú aj kakajú, nepotrebujú už k tomu maminku. Ale ona aj tak chodí všetko po nich čistiť a pravidelne ich umýva. Akurát len ja musím častejšie meniť savé podložky, lebo keď si nevšimnem, nahnem sa ku šteniatkam,tak hneď mokré lakte....

Jedna z vecí,  ktorá ma napĺňa šťastím sú šteniatka.

08.03.2021 - 15.deň
Intenzívna pomoc našej Nelky je úžasná. Keď vidí, že Dorka kojí už nakúka do boxu a aktívne sa zapája do umývania šteniatok. Aj keď ja som naklonená do boxu a venujem sa šteniatkam, už do mňa hlavou štuchá aby som pustila aj ju. Dnes som jej preložila predné labky do boxu aby lepšie dosiahla na šteniatka. Celá sa do toho vložila.
Šteniatka na mňa intenzívne reagujú ako na Dorku. Keď sa nakloním do boxu, hneď ma zacítia a začnú sa budiť. Začínajú hrať. Keď ich hladkám už sa mi neprisávajú na ruku ale sú tam náznaky kúsania. Nerobia to ešte všetky ale pohrala som sa dnes so zelenou,sivým a žltou. Nechali sa  vyprovokovať ku hre. Niektoré šteniatka majú už škáročky v očkách, to znamená, že sa im otvárajú.
Dnes sme mali aj prvé strihanie pazúrikov, majú ich ako také malé háčiky. Dorka má celé doškriabané prsia. Samozrejme som to robila počas ich spánku. Aj tak sa niektoré budili.

zaberú už pol bolovicu boxa, vidno napapané brušká

09.03.2021 - 16.deň
Večer som zaspala predčasne, tak dopisujem denník o druhej v noci. Stihla som nakŕmiť Dorku, pomôcť s kojením, upiecť chleba a uvariť Dorke mäsko so špenátom a cestovinami ak by bola ešte hladná. Musím mať vždy dopredu pripravenú kŕmnu dávku. 
A mám pre vás prekvapenie. Keď Dorka dokojila vymieňam podložky a vážim šteniatka a žltá sa mi tmolí pod rukami, chytím jej tú krásnu hlavičku a ona na mňa pozerá...prvé otvorené očká! 

Otvorené očká neznamená, že už vidia. Zo začiatku ako u detičiek. Svetlo, tma neskôr obrysy a potom až detaily. Aj zrak sa musí rozvinúť. Je to krása.

Všetko fotím mobilom, čiže ak ich vidím v nejakej zaujímavej polohe, snažím sa to zväčniť.

Som šťastná, že sa babka Nelka zapojila do čistiaceho procesu šteniatok. Pomývať a nakojiť 12 šteniatok bolo pre Dorku velmi náročné, vždy bola veľmi udychčaná a vypila naraz 1,5litra vody. Najprv Nelka bola len naklonená cez otvor boxu a tak začala najprv pozorovať, potom umývať šteniatka. Potom som jej preložila predné labky do vnútra aby viacej dočiahla. Nato to robila už aj sama. Potom som ju zavolala do vnútra. Stála a umývala, na ďalší raz si sadla a umývala, potom ľahla a umývala. Teraz keď počuje že Dorka vlezie do vnútra a umýva šteniatka, Nelka nabehne do boxu, ľahne si a umýva šteniatka dovtedy, kým nie sú všetky poumývané. Úžasná spolupráca...

10.03.2021 - 17.deň
Všetky šteniatka majú už nad 1kg. Aj tá najmenšia. Tie väčšie šteniatka mi pri vážení už vypadávajú z misky. Všetky prospievajú, otvárajú sa im očká. Nájdem šteniatko len tak sedieť oproti stene, myslím si že zaostruje... Začínajú sa hrať. Kúskajú si labky, chvostíky, papuľky a mňa.
Teraz začína ich nová etapa života, etapa poznávania.

11.03.2021 - 18.deň
Je zaujímavé vidieť ako sa vie všetko zmeniť. Tá najmenšia predbehla váhovo dve šteniatka a jedna z najväčších zase klesla medzi priemer. Teraz sa ešte len začnú karty miešať. Šteniatka už pekne ostria, očká majú už všetci otvorené. Majú výraznejšie zvukové prejavy. Už vedia prejaviť svoju nespokojnosť alebo pocity. Najviac je ukecaná žltá. Neviem, či sa jej nad ránom neušlo dostatočne papať ale keď všetci spali, ona vrčala a vyštekávala. Tak som zažala svetlo a pozorovala som ju. Tak som prvýkrát priložila Dorke a tučné šteniatko aby som dospala ráno. Pár minút stačilo aby si potiahla a potom spokojne zaspala. Šteniatka na mňa podobne reagujú ako na Dorku. Keď sa nahnem nad box, šteniatka sa hneď budia a je poplach. Vtedy si to užijem. Dám sa na lakte, pichnem hlavu medzi ne a ony ma olizujú a kúskajú, preliezajú mi po rukách. Žundrocú, vrčia a keď také malé šteniatko šteniatko štekne, tak ho samozrejme odhodí. Je to veľmi smiešne. Vždy im hovorím: ja nie som na papanie, ja som na mojkanie.


Dokážu ma pobaviť aj rôzne polohy šteniatok pri spaní



Takto šteniatka narástli...

12.03. 2021 - 19.deň

Dnes by sa moja prvá sučka dožila 12.rokov. Musím ju spomenúť, lebo ona bola tá, kvôli ktorej som sa rozhodla založiť si chovateľskú stanicu. Veľa som sa vďaka nej naučila. Bola moja prvá a nezabudnuteľná. Ona mala mojich prvých dvanásť šteniatok. Aj keď každý vrh je iný, niečim špecifický, vždy je to vzťahu k tým bezbranným tvorom. Vždy je to u mňa o tom vypiplať ich a zabezpečiť im šťastný domov. Aby do nových rodín priniesli toľko šťastia a lásky ako moje dievčatá mne.

Šteniatka pohyblivejšie a úžasnejšie každým dňom. Pri kŕmení je to veľký boj. Šteniatka za pár minút vytiahnu toľko, že vydržia potom spinkať niekoľko hodín. Aj keď sú chvíľky, kedy som ich prichytila ako sa hrajú - kúskajú.
Cez víkend volám budúcim majiteľom. Mám vybrané mená a pripravené zmluvy.


Večer som bola s Dorkou na kontrole na veterine, brali jej krv a krvné výsledky len potvrdili, že je v poriadku. Síce ešte schudla ale jej výdaj je naozaj veľký. Bude to chcieť nejaký čas, kedy opäť naberie svoju pôvodnú váhu. Napriek tomu že cez deň dostane 4-5dávok, večer žerie asi trikrát. Kupujem denne mäso. Väčšinou jej dávam varené, al eteraz keď už je vporiadku tak aj surové. Má rada kuraie mäso, tak jej naporcujem celé kura a ona ho na posedenie zje.

13.03.2021 - 20.deň

Večerné váženie a ranné odčervovanie. Vždy som odčervovala špeciálnou pastou pre šteniatka a teraz sme dostali sirup. Šteniatka sa odčervujú každé dva týždne a maminka vždy na druhý deň po nich. Tým, že konzumuje ich výkaly, je to kolobeh, ktorý treba vystriedať. Keď budete mať psíka doma, odporúčam odčervovať každé tri mesiace ak máte deti a ak nie tak aspoň raz za pol roka.
Musím povedať, že odčerviť šteniatka bol masaker.Dávku sirupu som im dávala injekčnou striekačkou podľa váhy. Nechutilo im to. Prskali, penili, pišťali, trepali hlavičkami. Boli zalepené až po uši a všetko okolo nich bolo ružové. Chúďatká bolo mi ich ľúto. Nabudúce použijem odčervovaciu pastu, tá je lepšia.

Príhoda dňa, ktorá potešila najmä jedného majiteľa: Keď som sa hrala s jedným šteniatkom, konkrétne s bledomodrým obojčekom, zistila som že je to psík a nie sučka. Tak som si prekontrolovala psíkov, čierny a sivý obojček a zistila som, že máme troch psíkov. Rozmýšľala som ako sa to mohlo stať mne, skúsenej chovateľke? Ako som už na začiatku denníčka spomínala, pri deviatom šteniatku som si zdriemla. Bola náročná noc aj pôrod, bola som unavená. Keď som bola pozrieť deviate šteniatko, Dorka ich stále umývala, tak som zobrala to najmokrejšie, lebo som predpokladala, že je to to posledné. Pozrela, zapísala dievčatko a viac som to neriešila, ani nekontrolovala všetkých deväť šteniatok, lebo boli prisaté a bola som rada, že ťahajú. A tak sa včera zmenil pomer našich šteniato 9:3!

Mená pre šteniatka
Chlapci: Eddy*aliaz Edo, Enzzo, Endy
Dievčatá: Ellie*, Elza*, Ennie, Emilie* aliaz Emi, Elba, Ellys*, Engie* aliaz Endži, Eilyn*, Emie* aliaz Ema, Eisha*, Ella*
- mená s hviezdičkou sú zadané. Ak sa vám niektoré páči môžete si vybrať, bude pridelené vášmu šteniatku.

14.03.2021 - 21.deň

Každý deň je výnimočný tým, že vývoj šteniatok ide míľovými krokmi. Pokrok nie je každý týždeň ale každý deň. To ako chodia, ako sa hrajú, aké zvuky vydávajú aj ako papajú. Keď ich počúvam ako ťahajú, ako pijú ako pregĺgajú, tak mám dojem že z nej vytiahnu vnútornosti. Rekordné kŕmenie je tri minúty. Myslím, že ju to niekedy aj bolí, a to ešte nemajú zuby. Zúbky by sa mali vytlačiť v tomto nastávajúcom týždni.
Dnes som šteniatka prikŕmila alebo lepšie povedané oboznámila som ich s novou chuťou. Urobila som zmes sušeného mlieka, tvarohu, vajíčka a hroznového cukru. Na prst som každému vložila do pauľky a potom takou malou striekačkou nakvapkala každému do papuľky. Túto zmes budú dostávať každý deň. Šteniatka sa zalizovali a vôbec sa nebránili.
Keď Dorka kojí, väčšinou začne výrazne dychčať. Kvôli šteniatkam je v byte dosť teplo a kojenie spojené s  umývaním šteniatok  Dorku vyčerpá. Vtedy jej donesiem misku s vodou a rovno popri kojení vypije 1,5 litra vody. No a keď tak pije , primotká sa k nej šteniatko, s noštekom zapikuje rovno do vody. Neodradilo ho to a pekne malým jazýčkom pilo so svojou maminkou rovno z misky.

Keď sa šteniatka napapajú, tak všetky hneď nazaspia ale ešte sa pohrajú...

15.03.2021 - 22.deň
Dnes ráno o tretej, keď Dorka dokojila šteniatka, som sa nechala šteniatkami okúskávať a ajhľa, zistila som, že sa im už prerezali tesáčiky - očné zuby.
Pri peknom slnečnečnom počasí som dopriala dievčatám dlhšiu prechádzka. Stihli sme s kámoškou dievčatám urobiť manikúru. Strihanie pazúrov nie je ich obľúbená činnosť, je vždy lepšie keď ich niekto pridrží aby sa nezastrihlo viacej ako treba. Tým že behajú po mäkkom teréne, pazúriky sa prirodzene neobrusujú, tak treba častejšie strihať. Keď sa slniečko oprelo na terasu, tak som dievčatám sprevádzkovala vonkajší pelech a už sa tam hodnú chvíľu vyhrievajú.

16.03.2021 - 23.deň

Dúfam priatelia, že víkendové rozhovory vám niečo dali a že sme sa trochu lepšie spoznali, názorovo aj ľudsky. Niektorí z vás už majú skúsenosti so psíkmi, niekto ešte nie. Zvieratá sme si domestifikovali a je našou povinnosťou sa o ne postarať. Okrem spoločenskej hodnoty budete znášať pravidelne aj finančné náklady. Strava, veterina, výcvik. U niektorých prvotné zvýšené náklady na pelechy, možno volieru a búdu. Hračky sú k tomu všetkému zanedbateľná položka.
Ak chcete aby sa váš psík dobre vyvíjal, potrebujete aby dostával kvalitnú stravu. Krmivo pre psa rozdeľujeme na suché krmivo, to sú granule a vlhké, tam zaraďujeme konzervy, kapsičky, mäso, zeleninu a kosti atď. Mesačné náklady na dospelého psa sa môžu vyšplhať v priemere od 50-100€.
Dorka teraz má zvýšené náklady na stravu. Tým že veľmi schudla, a granule jej moc nechutia, dostáva veľa mäsa s ryžou alebo cestovinami. Len vščera skonzumovala 4 kurence a dnes som kúpila asi päť kilov mäsa. Jedno kura zje na posedenie, čo predtým bola dávka pre obidve sučky. Žeria 4 - 5x cez deň a 2 - 3x v noci.
Keď si šteniatka odveziete do svojich domovov, podľa vašich možností, bude šteniatko potrebovať jesť 3 - 4xdenne, čo sa časom zníží na 2xdenne.
Už teraz vidím ako šteniatka zo dňa na deň rastú. Každý deň im musím povoľovať obojky. Včera som cítila ako im vyrašili horné tesáčiky a dnes už aj dolné, u niektorých bolo cítiť už malé predné zúbky a aj zadné zúbky. Do konca týždne z nich budú malé pirane.

Dorke sa už moc nechce ísť ku šteniatkam, tak keď oddychoval pri boxe, priložila som jej dve hladošky. Pekný duet, čo poviete?

Keď sa šteniatka napapajú, nejdú hneď spať, ešte sa trochu pozabávajú.

Hlad je veľký nepriateľ... sú to veký hladoši :)

Traja chlapci: Eddy, Enzzo a Endy

17.03.2021 - 24.deň
Keď Dorka ráno kojila, pripravovala som jej do misky jedlo. V noci som jej upiekla králika s veľkým kusom karé. Počula som intenzívne kňučanie, šteniatko zaliezlo za Dorku a nevedelo sa odtiaľ dostať. Ruky som mala voňavé od mäsa, lebo som ho trhala na kúsky a zopár šteniatok mi hneď začalo olizovať ruky. Tak som zobrala trochu toho jemného, šťavnatého mäska a dala som im do papuľky. To bol lupot. Lizli si jeden druhému do papuľky aby sa k tomu mäsku dostali. Hneď som dala variť zeleninový vývar. Po prechádzke, keď Dorka opäť dokojila, pripravila som šteniatkam zmes namočených granúl,zeleniny a mäska. Všetko som rozmixovala a dala im papať. Hneď sa na to vrhli a takto krásne papali.


Dievčence sa dne potešili na prechádzke veťkému kusu dreva...

Dnes ma oslovila pani Ivana Pál, to je z Roayal Canin. Do piatku dávajú 15% zľavu na všetky druhy granúl. Čiže ak by mal niekto záujem kúpiť granule pre šteniatko, tak sa môže zaregistrovať a mať zľavu. Teraz papajú z RC granulky Štarter, tie sú do 8týždňov, potom prechádzajú na Puppy.
Kontakt: 0903 659 079

18.03.2021 - 25.deň
Dnešný deň mám okrem iného aj spomienkový. Pred tromi rokmi mi náhle odišla za dúhový most moja prvá sučka Aira. Bola prvá a nenahraditeľná. Bola dokonalá vo svojich schopnostiach a navzájom sme sa učili. Dala mi veľa a svojim odchodom mi vzala veľa. S láskou na ňu stále spomínam.

Šteniatka sú na zjedenie. Už počujú. Keď zacmukám, rýchlo sa zobudia a jedna z toho prudkého prebudenie začala štekať. Bolo to veľmi komické. Dnes som ich dokrmovala. Do kašičky som im pridala pomletú bravčovú sviečkovú...to bol lupot. Nelka sa snaží kojiť po sediečky ale aj po stojačky. Tie drobnejšie nedosiahnu, tak ju vždy radšej poľahnem, nech sa ujde každému. Sú užasné. Keď boli malinké a naklonila som sa k nim, tak sa mi prisávali na holé ruky, o týždeň nato mi ruky olizovali a teraz ma už hryzú. Zatiaľ je to v pohode, zúbky ešte nie sú ostré. Kde len dosiahnu, naťahujú mi už aj oblečenie. 

Šteniatka pomáhajú maminke piť vodu.

19.03.2021 - 26.deň

Dorka už vôbec nechce šteniatka kŕmiť poležiačky. Keď ju vidíte ležať to dostala povel. Je to masaker. Vidieť ako sa na ňu vrhnú, ako sa predierajú. Je to boj o vlastnú existenciu. Hlad im dáva veľkú silu. Dorka sa postaví prednými labami do boxu, zadné jej zostanú vonku. Poumýva, čo dosiahne. Šteniatka, keď ju zacítia začnú bezhlavo behať. Tí šikovnejší sa pricucnú, tí ostatní majú smolu. Keď má veľmi plné cecíky tak ju prinútim si ľahnúť.
Dnes som im dopoludnia dala do misky mliečnu zmes (sušené mlieko, hroznový cukor, tvaroh a vajíčko). Popoludní dostali zase kašu ( granulky namočené vo vývare + mleté mäsko). 
Ak budete mať nejaké otázky a odpoveď sa bude hodiť všetkým tak vám napíšem.
Pelechy pre šteniatka. Neoplatí sa vám kupovať peliešok pre šteňa a poto zase pre dospelého psa. Šteniatko veľmi rýchlo rastie, v polroku bude mať takmer veľkosť dospelého psa. Pelech, deka, starý paplón v nejakom návleku, je veľmi vhodný. Keby psík spal len na tvrdom podklade, začali by sa mu vydierať lakte, vznikla by mu tak tvrdá koža ktorá najmä u krátkosrstých plemien potom zvykne aj prasjkať. Vonku je dobre použiť plastový pelech, do ktorého sa vloží nejaké mäkké vnútro, býva doňho dostať originál vankúš ale mäžete ho nahradiť napr. aj dekou. Je umývateľný, má zvýšené okraje. Psík počas spánku môže byť v závetrí a keď sa rozvaľuje tak z neho nevypadne. Dá sa presúvať. Je určený na jar, leto a jeseň. Na zimu je dobré už mať pre psíka búdu. Veťkosti 90 -100cm. Keď bude dospelý psík vie sa tam rozvaliť a v schúlenom stave sa tam vemstia aj dvaja psíkovia.
látkové pelechy sú skôr do vnútra aj keď niektoré majú špeciálnu úpravu, prútené zvyknú rozkúsať, plastové môžu byť vo vnútri aj vonku a ľahko sa udržujú.
Búda pre psa. Aby sa psík mal kam schovať počas zimy kým ste v práci,resp. v noci, je dobré mať pre psíka pripravenú aj búdu. Mala by byť zateplená, v zime s predsienkou. prepážka ktorá bude tvoriť prechod medzi predsienkou a hlavným priestorom by mala byť vyberateľná a strecha otvárateľná. Rozmery približne 90x120x90cm. Ak by ste chceli búdu umiestniť do voliery, jej rozmer by mal byť minimálne 2x3m.
Volieru sme využívali len pri prvej sučke najmä počas hárania, Teraz si ich v tom kritickom období nechávam zavretú vo vnútri.

Video z ranného kŕmenia:


 

20.03.2021 - 27.deň

Aktivita šteniatok sa zvyšuje. Veľmi pekne reagujú na zvuky. Keď zapískam hračkou alebo zacmukám hneˇspozornejú a prestanú sa hýbať na chvíľu a poniektorí zdvíhajú ušká. Už viem prečo Dorka odmieta tam ísť. Ich pazúriky opäť dorástli a jej cecíky sú celé doškriabané. Pomáhala som šteniatkam pri kojení v stoji aby dočiahli a moje ruky vyzerajú ako po boji s divokou mačkou. Dnes som im ostrihala na predných labkách pazúriky.
Pretože majú dnes šteniatka mesiac dostali nové hračky. Hneď vedeli, čo s nimi robiť. Naťahovali ich roznášali, mikotali s nimi. Bola zábava ich pozorovať.

Zúbky utešene rastú, sú z nich malé pirane

21.03.2021 - 28.deň

Dnes som si vliezla ku šteniatkam do boxu a samozrejme hneď sa na mňa vrhli. Sú veľmi zvedavé, všetko potrebujú očuchať a ochutnať. Evidentne som chutila ...

Socializácia šteniatok je zoznamovanie s rôznymi zvukmi, kontaktu s ľuďmi, zvieratami, predmetmi, prostredím, situáciami a adaptácia na ne.  Neskôr chôdza na vodítku mimo ich bezpečného prostredia( dom, záhrada). Stretávanie s cudzími ľuďmi a zvieratami.
Nedostatočná socializácia môže spôsobiť u psíka agresivitu. Agresivita je často spôsobená strachom. Socializácia je základným predpokladom pre správny vývoj každého psíka. O socializácii je veľa písané na internete. Správnou socializáciou vytvoríte zdravého, suverénneho psa. Pre socializáciu určite odporúčam po všetkých očkovaniach, približne v 4 - 6 mesiacoch, návštevu cvičiska vo vašom okolí.
Už to, že ich brávam na ruky, že ich prekladám aj mimo boxu na nich rozhodne pozitívne vplýva. Čochvíľa sa už do boxu nevmestia a budú môcť behať po celej chodbe a kuchyni. Box je umiestnený medzi obývačkou a kuchyňou, čiže šteniatka sú vystavené všetkým zvukom aktívnej domácnosti. Hneď ako sa oteplí pôjdu preskúmať záhradu.

Presne takto to vyzerá, keď dám šteniatka mimo box. Najprv sú prilepené o podložku, potom začnú okolie prečuchávať a začnú pobehovať. Keď sa im podarí presunúť na dlažbu, tak sa im nôžky rozídu, lebo sa im ešte šmýka. Vankúšiky na labkách sú veľmi hebké a nôžky nestabilné. Ale aj to sa za pár dní zvládne.

22.03.2021 - 29.deň

Šteniatka ma vnímajú každým dňom viacej a viacej. Keď sa im prihovorím vrtia chvostíkmi. Keď sa nakloním do boxu, tak ma ťahajú za vlasy, olizujú a kúskajú. Keď si k nim sadnem som ako prelizačka. Dorka ma stále sleduje. 

Sem tam šteniatka pri kojení rozdelím. Malí idú prví, sú to 3-4, mám problém vybrať 6, lebo už sú tučkovia. Potom sa ona sa ma presunie za tvyškom a dokojí postojačky.

23.03.2021 - 30.deň

Dnes sa povenujeme strave. Strava pre šteniatka je odlišná ako strava pre teenegerov alebo dospelých. Čím prokrmujem štemiatka som už spomínala. Je to mliečna zmes a kašovitá zmes. Pre šteniatka je dôležitá ešte riedka zmes lebo nemajú takú tvorbu slín aby sa im ľahko strava posúvala. Ako som už pri vzájomnom rozhovore spomínal, šteniatka pri odchode do nových domovov budú pripravené konzumovať granulky, varené mäsko, surové mäsko aj konzervy. 
Pri výbere stravy sa treba vždy orientovať vekom. Vždy je rodelená pre šteňatá a pre dospelých. Granule by mali obsahovať min. 50%mäsa. Ja zvyknem granule striedať. Ale pozor aj prechod z jedných granúl na druhé musí byť plynulý. Posledné dávky premiešavať. Granule treba kupovať v chovateľských potrebách alebo cez internet. Pred konzumovaním odporúčam granule namáčať. Hlavne u šteniatok. Dostanú totiž do bruška objem, ktorý sú schopné zvládnuť. pri suchých granuliach zožerú viacej, časť tekutín na napučanie v žalúdku absorbujú z tela a čassť doplnia pitím vody. Taktiež pri pažravých šteniatkach to môže robiť problém, že časť vygrcajú. Granule by sa nemali kombinovať s mäsom alebo konzervami. Vraj obsahujú toľko živín, že to netreba duplovať. Malo by sa zvlášť dávať granulky a zvlášť mäsko. Uvidíte ako bude vaše šteniatko žrať, ako sa vy prispäsobíte jeho potrebám. Vsúčasnosti ji veľmi popujárny tzv Barf. Je to konzumácia surovej stravy s určitým podielom mäsa, kostí a zeleniny. Je o tom veľa písané na internete, je množstvo kníh, je veľa skupín na fb, ktoré si pri tomto druhu stravovania radia. U nás sa to bohužiať neujalo, lebo Dorka je veľmi prieberčivá.

Šteniatkam som misku už zdvihla na taký podstavec. Pre tieto štíhle, vysoké plemená je výhodnejšie aj do budúcna prispôsobovať výšku misky rastu. Je to kvôli prirodzenej zemskej príťažlivosti, aby sa strava ľahšie posúvala do žalúdka. Tieto plemená sú náchylné na rozšírenie pažeráka a na prekrútenie žalúdka. Do výbavy odporúčam kúpiť misky na stojane, ktoré sa dajú nastaviť podľa výšky psíka. Napr. na tomto odkaze. Myslím tým misky na kovových stojanoch, prvé alebo tretie.
https://www.zoohit.sk/shop/psi/misky/stojany_na_misky?utm-source=utm_source_teaser&analytics-id=hitxl1ih4sqd-bIWwIGq6N3H9d0sdmzib5

Šteniatka po dojedení hneď zaujímala protišmyková podložka pod miskou a  drevený hranol na čom mali misku položenú.

V rámci socializácie som vybrala všetky šteniatka z boxu. Polovica je zvyknutá, tá už behala aj po dlažbe a tá druhá polovica si rýchlo zvykla. Unavené potom pekne pospinkali na podložke.

24.03.2021 - 31.deň
Šteniatka už často vykúkajú z boxu, dokonca sa stalo, že už niektoré aj preliezlo von.  Asi skôr vypadlo. Začínajú byť z nich nezbedníci. Každý deň ich vyberám z boxu nech si zvykajú. Dnes už bolo vidno pokrok. Poniektoré behali už do chodby a do kuchyne, už sa im nešmýkalo. Hry naberajú na grádoch, pri niektorých silnejších kúsnutiach už počuť kvikot.


Dnes sme mali prvé návštevy šteniatok. Pri prvej milej rodinke šteniatka skúr spali ale druhá mala to šťastie zažiť šteniatka aj v akcii.

Dnes sme riešili s budúcimi majiteľmi, čo je vhodnejšie na prechádzky so šteniatkom či obojok alebo popruhy. Úžasný výber obojčekov láka nakúpiť také aj onaké. Pravdou však je že pre šteniatko je výhodnejšie kúpiť popruhy. Krčná chrbtica nie je namáhaná akým šteniatko skrotíte, nie je taká namáhaná. Keď psík vyrastie nastáva u dlhosrstých problém, že srsť sa začne v podpazuší chuchliť, začnú sa tam robiť dredy. Ak potrebujete psíka presunúť alebo pri výcviku obojok na dlhšie prechádzky popruhy. 
Česanie dlhosrstých plemien.  Vo výbave by ste určite mali mať hrebeň, kefu a furminátor. Čať treba šteniatko odmalička a pravidelne aby si zvyklo. Hrebeä slúži najmä na vyčesávanie dlhých chlpov a rozčesávanie zamotaných chlopov alebo ak sa do srsti dostanú nežiaduce trávy. Kefa na všeobecné česanie a furminátor na vyčesávanie starých chlpov a podsady.
Kúpanie psíka. Kúpať podľa potreby. Nie často, lebo pokožka sa zbytočne vysušuje. Ako šampón sa mne osvedčil KW s norkovým olejom. Na rozčesávanie bežne používam spreje na rozčesávanie pre ľudí.
Šteniatka sa zbytočne nekúpu iba ak sa niekde veľmi zašpinia alebo vyváľajú.
Setre plznú najviac po zimnom období. Ak budete psíka pravidelne česať znížite množstvo vypadaných chlpov. Krásna srsť je pýcha každého setra.

25.03.2021 - 32.deň

Šteniatkam sa veľmi páči pohyb vo voľnom priestore. Behajú, poskaujú, skúmajú nové objekty. Sem tam sa nôžky ešte rozídu ale vedia sa z tej pózy postaviť, čo im možno ešte predvčerom nešlo. Je zábavné ich pozorovať. Keď pospia, pekne ich pozberám a uložím do boxu. Predsa len dlažba je na spanie studená a nie vždy sa uložia na podložku.

26.03.2021 - 33.deň
Šteniatka dnes trávili celý deň mimo boxu. Podporuje to v nich samozrejme socializáciu ale aj kondíciu. Tým, že môžu behať po veľkom priestore, posilňujú si nielen nôžky ale aj celé telo. Čo je tá pozitívna vec a negatívna, že zatiaľ nie všetci chodia špiniť na podložku ale aj kade tade. Niekedy je to mínové pole. Dnes bol deň výnimočný aj tým, že šteniatka zjedli tak veľa asi ako za celý týždeň. Je vidno, že mali viacej pohybu. Nestačila som namáčať granule. Keď som nemala namočené, vytiahla som šteňacie konzervy. Tri zjedli na šupu. No ale brušká mali na prasknutie, chodili ako loptičky na nožičkách. Samozrejme potom veeeľa kakali. Dávajú úžasné polohy pri spaní, nestíham ani všetko fotiť. S pať budú v boxe aby som mohla všetko poumývať a oprať podložky. Tým, že papjú pevnú alebo kašovitú stravu, treba šteniatkam sprístupniť vodu. Pripravila som im dve misky (obetovala som kocúrové) lebo sú v stojane. Samotnú misku prevrátili.
Výcvik šteniatka. Prvé, čo budete šteniatko učiť je jeho meno. Pri dvanástich by som ich to asi ťažko naučila. Dva najdôležitejšie cviky je FUJ a Privolanie. Sadni, ľahni, na miesto, zostaň, k nohe, pri nohe atď. sa naučí postupne. Až po dokonalom ovládaní jedného cviku prechádzame na ďaľší. Všetky cviky vykonávame hravou formou. Odmena je dôležitá. Môže byť v podobe pochvaly, maškrty, hračky. Psia logika je iná ako ľudská, čiže ak nemáte skúsenosti absolvujte výcvik so svojim psíkom v kynogickom stredisku, kde vás naučia ako chápať psa a zosúladiť vaše potreby s jeho. Zlé návyky u psíka sa už ťažšie odstraňujú. To že váš psík poslúcha doma nie je zárukou, že bude poslúchať aj vonku. Tam je preňho veľa rušivých vpyvov, ktoré sústredenie narúšajú. Čiže prvé kolo výcviku doma, druhé vonku môžete aj súbežne. Držím palce, je naozaj radosť vidieť slušne vychovaného psa.

Kocúrik už nakúka, čo sa to tam hmíri.
Zatiaľ naneho nereagujú, uvidíme....



 

28.03.2021 - 35.deň

Žihadielka lietajú akoby mali vrtulky v zadku. Musíme dávať pozor kam stúpame. Urobiť krok dozadu nepripadá do úvahy. Sú všade. Dnes ráno, keď prišla Dorka k boxu, tri šteniatka vyskočili. Budem musieť dať bočnicu dolu aby si neublížili. Včera bolo síce teplejšie ale dnes sa mi podarilo vyniesť šteniatka von na terasu. Najprv som ich poukladala do pelechu ale hneď ako sa zorientovali, povyliezali a začali pobehovať po terase. Noštekami prilepenými k zemi všetko prečuchávali. Jazýčkami všetko ochutnávali.Samozrejme Dorka si ich kontrolovala a ony si ju párkrát odchytili. Krátky pobyt na čerstvom vzduchu ich rýchlo unavil a rýchlo zaspali. Tak sme ich aj s pelechom odniesli dovnútra.


29.03.2021 - 36.deň
Dnes sa odčervovalo. Už to nebol taký masaker ako minule. Odčervovala som pastou a tá je lepšia ako sirup. Rýchlo sa z toho spamätali a o chvíľu behali akoby nič. Dnes som vážila aj Dorku, lebo tú musím odčerviť zajtra. Bohužiaľ opäť schudla. Je to stále dôsledok toho zápalu žalúdka. Potešujúce je, že jej chutí a že je vonku aktívna. Už sa jej toľlko ani mliečko nenalieva, šteniatka kŕmi skôr sporadicky. Šteniatka vymýšľajú čím ďalej , tým viac. Hry sú agresívnejšie, dochádza ku konfliktom. Keď šteniatka pospia sú porozkladané kade tade, už nie sú sústredené na jednom mieste.
Stále ma fascinujú ich polohy pri spánku.

31.03.2021 - 38.deň
Pekné počasie využívam na pobyt šteniatok na terase. Na obed ich vyložím. Zo začiatku sú v rozpakoch a potom už to začne. Behajú, hrajú sa, hryzú sa a samozrejme veľa kakajú a cikajú. Čo je zaujímavé, vždy si ľahnú mimo pelech. Terasa ešte nie je dostatočne vyhriata, tak ich vždy po chvíli prekladám na peliešky. Samozrejme keď príde Dorka hneď ju odchytia a pijú mliečko. Tá si potom ľahne v istej vdialenosti od nich aby mala prehľad ale niektoré si ju aj tam nájdu. Dnes sme mali dve návštevy. V piatok urobíme výber šteniatok, príde poradkyňa chovu. Pofotíme, popozeráme, vyhodnotíme. Nie žeby niekto dostal škaredé šteniatko. Každé šteniatko by uspelo na výstave, každé spĺňa štandard plemena. Pre výstavné jedince vyberáme šteniatka kvadratickejšie, s jemnejším výrazom, so správnym predhrudím, uhlením, súbežnými líniami hlavy a nosa. V útorok príde pán doktor a urobí zdravotnú prehliadku. Šteniatka dostanú prvú očkovaciu látku a čipy. Zistím kedy je vhodné aplikovať produkty proti kliešťom a aké. Práve som každej vybrala asi 20 kliešťov. Dorke teraz nemôžem nič dať ale Nelke dám asi pipetu.


 

01.04.2021 - 39.deň
Prehupli sme sa do apríla. V podstate približne o tri týždne pôjdu šteniatka do nových domovov. Z veľkej svorky odídu novej, menšej. Budete si zvykať na život so šteniatkom. Na nové radosti ale i starosti.
U nás je veselo, šteniatka opäť dnes strávili krásny, slnečný deň vonku. Sú stále odvážnejšie a odvážnejšie.

Šteniatkam sa často sníva, tak toto vyzerá akoby naháňal zajačika:

02.04.2021 - 40.deň

Je ťažké vybrať fotku a video z celého dňa. Toto je dnešné, piatkové ráno. šteniatka keď sa zobudili, pýtali sa hneď von. Škriabali na dvere, tak som ich pustila na terasu. Urobila som im mliečnu zmes a kým papali, stihla som si vo vnútri poumývať podlahu a vymeniť savé podložky.

neviem, či okusávali stenu alebo konáriky z ťahavého viniča, ale sedeli tam ako pri múre nárekov...


potom hranie a veľa zábavy

Šteniatka sa rýchlo unavili, poukladali sa a pospali. Bolo ešte dosť chladno, tak som ich obalila dekami aby mi neprechladli.

Budúci majitelia psíka. Držia v náručí toho svojho?

03.04.2021 - 41.deň
Viem, že nedočkavo čakáte na pridelenie šteniatok. Urobila som však vyše dvesto fotiek a potrebujem ich spracovať a okrem toho robím fotky a videá aj z bežného dňa a okrem toho mám veľa iných poviností, tak poprosím o trpezlivosť.
Dnes bolo pomerne chladno ale šteniatka sa aj tak pýtali von. Nazvali by sme to venčením, čiže vybehať sa, vo vnútri napapať a spať.
Keď bolo slniečko, tak si to krásne užili. Dnes prvýkrát už niektoré vyšli na schody, čo ma neteší, budeme musieť urobiť hlavne do obývačky zábrany. Manžel by nebol rád ak by sa mu pustili do zbierky platní...
Šteniatka už behajú po väčšej časti záhrady, treba na ne dávať pozor lebo je tam bazén.


Malá zlobenka nemala záujem o kojenie, tak sa snažila Dorke chytiť chvost

Tieto kríčky prežili už všetky vrhy, tak snáď prežijú aj tento Ečkový

 Tak asi takto som ich vymákla na schodoch, samozrejme že motiváciou bola maminka

V stredu dostali od návštevy nové hračky, tak som im jednu zavesila vonku o stôl a vo vnútri o schody. Parádna zábava...

04.04.2021 - 42.deň

Dnes veselo. O žltej som si myslela, že je taký mojko ale dnes to rozbalila a ukázala, čo v nej je. Najprv som ju položila na sedačku kde oddychuje Dorka a Nelka, keď nechcú aby na ne šteniatka dočiahli.

potom som počula štekanie z boxu a toť, výmena názorov medzi žltou a zelenou

Kocúrikovi sa veľký záujem šteniatok o neho moc nepáči. Vždy vrčí a odsúva ich labkou. Oni to celkom rešpektujú.

... a ešte spacie polohy

 

05.04.2021 - 43.deň

KRÁSNE A VESELÉ VEĽKONOČNÉ SVIATKY VÁM PRAJE NELKA A DORKA

06.04.2021 - 44.deň
Dnes boli šteniatka zaočkované a začipované. Každé dostalo očkovací preukaz. Veľká vďaka patrí MVDr. Pašekovi a jeho asistentke Sabinke, lebo prišli k nám a o šteniatka sa postarali. Ja som šteniatka prinášala podľa mien a farieb obojčekov, pán doktor ich popočúval, prezrel, zaočkoval, začipoval  a skontroloval čítačkou. Išlo to ako po masle. Sem tam som šteniatka hľadala, lebo bolo rozutekané aj v záhrade aj vo vnútri, ale zvládli sme to. Zabudla som túto akciu odfotiť, tak aspoň preukazy.

07.04.2021 - 45.deň

Veľmi sa ochladilo, šteniatka nepúšťam von, niektoré mi ucvrkávajú. Dostávajú miesto vodičky urologický čaj. Stále sa pýtajú von. Budeme si musiať počkať na lepšie počasie. Už je to doma s nimi riadny masaker. Všade behajú, niektorí behajú po schodoch, robím zábrany. Napriek tomu, že majú dosť hračiek, láka ich všetko ostatné. Objavili mop a ťahali ho cez celú kuchyňu.


Manžel si nedopatrením zabudol schovať topánky, veľmi sa tešili z nového úlovku. Zistil to podľa veľmi utiahnutých šnúrok.
Kocúrik je pre ne zaujímavý objekt. Vie si s nimi poradiť. Keď ho chcú kúsať, ľahko si s nimi poradí. Zavrčí a capne im labkou ale s vystrčenými pazúrikmi. Šteniatka začínajú mať pred ním rešpekt. Kto má mačku vie, že obľubujú krabice, akejkoľvek velkosti. Aj náš kocúrik mal vyčlenenú jednu, v ktorej rád spával. Objavili ju šteniatka, tak ju patrične zlikvidovali.

08.04.2021 - 46.deň

Šteniatka dostali balíček, boli v ňom nové hračky a dobrotky. Samozrejme že si ich hneď rozchytali. Ďakujeme  pani Prekopovej za milú pozornosť. 
Viem, že si robíte pre šteniatka výbavičku. Ak máte veľa hračiek pre šteniatko nedávajte im ich všetky naraz. Stačia 3 a o týždeň vymente za ďalšie. Hračky treba striedať aby ich neprestal nudiť. Konzervy. Odfotila som vám aké teraz používam. Myslím, že samotné konzervy ich preháňajú, tak im k tomu dávam namočené granulky. Striedam. Raz dávam ku granuliam surové mleté mäsko, varené alebo pečené alebo z konzervy. Opäť treba sledovať zloženie. Všetko objednávam zo zoohit.sk Ideálne sú miešané balenia.


09.04.2021 - 47.deň

Aktivita šteniatok graduje. Už zistili, že im pripravujem jesť. Keď spúšťam mixér, prestanú mi vysieť na nohách, posadajú si a čakajú na mliečnu zmes. Aj keď pripravujem granulky s mäskom niektoré disciplinovane sedia a čakajú. 
Vrátim sa ešte k strave. Prirodzenú stravu pre psov nahradili granule, čo je síce veľmi pohodlné pre nás ľudí ale nie vždy úplne ideálne pre psíkov. Na to aby sa nám psík dobre vyvíjal, potrebuje pestrú stravu. Na trhu sú stovky typov granúl. Ako sa v nich vyznať? Už som spomínala, že treba čítať zloženie. V skratke a všeobecne sa prukty pomelú na prášok,  pri vysokom tlaku a pri vysokej teplote sa sa spracujú do granúl. Samozrejmä tým sa zničia vitamíny, enzými, atd. tak sa tam doplnia chemicky. Granule lisované za studena fungujú na inom princípe. Kvalitné suroviny sa len sušia, pomelú sa nahrubo, zlisujú sa do tvaru granúl, pri nízkych teplotách, čím sa v nich zachovajú  všetky nutričné hodnoty. Sú bez konzervačných látok, syntetických vitamínov, dochucovadiel a aróm.

Na rozdiel od extrudovaných granúl, ktoré v žalúdku psa nabobtnávajú, sa granule lisované za studena v žalúdku psa rovno rozpúšťajú.

Pretože sa ma stále pýtate aké granulky, tak som sa vám pokúsila vysvetliť princíp. Samozrejme sa od toho odvíja cena. Lacné granule v obchodoch a hypermarketoch čistá chémia, čistý odpad. Stredná trieda sú obchody s chovateľskými potrebami a internetové obchody a top trieda sú lokálny výrobcovia, ktorí nerobia kvantá ale potrpia si na kvalitu. To znamená, že do svojich výrobkov používajú potraviny pre bežnú ľudskú spotrebu. Čiže nie odpad z bitúnkov. Ak prvá trieda, tak granule lisované za studena.
To je v skratke suché krmivo.
Spomínala som BARF. Je to návrat k prírode používa sa tepelne nespracovaná strava. Mäso, kosti , ovocie, zelenina. Treba mať naštudované aby sa vytvoril správny pomer a psík dostal ideálne množstvo tukov, bielkovín, vitamínov, minerálov atd.  Opäť si človek pomohol a vytvoril už hotové produkty, hotové zmesy namiešané v konzervách alebo v kapsičkách.

Prečo je kvalita dôležitá pre vaše šteniatko? Pretože sa vyvíja a v tomto dôležitom období potrebuje to najlepšie aby z neho bol zdravý aktívny jedinec.
Prečo dávam šteniatkam Štartérky keď preferujem granule za studena? Pretože sa mi pri šteniatkach osvedčili. Granule lisované za studena sa odporúčajú v 3-4 mesiacoch, keď sa prezubia. Dovtedy sa dáva mokré krmivo, teda konzervy alebo mäsové zmesy.
Ja som vám spomínala, že šteniatka budú po odchode od nás pripravené na granulky, surové mäsko a konzervy. Je to preto aby sa ľahšie prispôsobili strave, pre ktorú ste rozhodnutí vy. 
Vystriedala som už rôzne druhy granúl, rôzne konzervy, surové mäso od firiem, ktoré dodávajú rôzne druhy mäsa určené pre psov. Skončila som na granuliach za studena lisovaných, konzervách nahrádzajúcich Barf a mäso určené pre ľudskú spotrebu. Svojimi produktami ma hlboko presvedčil jeden veterinár z Nemecka, ktorý má rodinnú firmu a jeho produkty ma veľmi oslovili. Aj vy, nový majitelia šteniatok, dostane vzorky krmiva vo výbavičke. Produkty nie sú dostať v obchodoch aby sa odbúral marketingové náklady. Tovar chodí priamo z Nemecka, v bio kvalite. Dievčencom aj kocúrovi veľmi chutí. Napriek tomu, že som pre vás zvolila strednú cestu, ak by mal niekto záujem, samozrejme viem porozprávať aj konkrétnejšie.
Tu je odkaz na katalóg produktov: https://indd.adobe.com/view/8d3ddc7c-276d-40f1-a8d2-a00f5a326637

Moje sučky mali vždy krásnu, lesklú a dlhú srsť a neboli choré. Vždy aktívne a šťastné. Iste po tých 15 rokoch som prekročila isté hranice, ktoré som si na začiatku stanovila, ako je napr. vaľanie sa na sedačke ale na strave som ich nikdy neukrátila. 

Tak dnes niečo opäť z dokonalých spiacich póz:

10.04.2021 - 48.deň
Írsky seter je štíhle, veľmi aktívne plemeno. Na jednej strane veľmi spoločenské, kontaktné ale vo svojej podstate stále so silnými loveckými pudmi. Správnym vedením, správnou výchovou môžete tieto pudy podporiť alebo poslušnosťou ukočírovať. Správny výcvik, vhodná forma, pravidelnosť memorovanie, vytvorí z vášho psíka dokonalého spoločníka. Každý robíme chyby, aj ja som urobila chyby ale snažím sa z nich poučiť a pomôcť vám aby ste ich nerobili aj vy. Ak psík niečo nezvláda väčšinou to nie je jeho chyba ale vaša.
Uvediem príklad. Išla rodinka po poli a mali mladého jazvečíka na voľno. Psík začal utekať. Žena a deti ho začali naháňať a samozrejme po ňom kričali. Akých chýb sa dopustili? Poprvé, mali na voľno psíka, ktorý nemal zvládnuté privolanie. Po druhé, ak psík uteká snažím sa upútať jeho pozornosť, pískaním, volaním hračkou...volám na neho a snažím sa utekať opačný smerom, čo ho prinúti bežať za mnou. Psík všeobecne naháňa to, čo sa hýbe, je to pre neho prirodzené. 
Psík sa k nim nakoniec vrátil a pani toho malé psa vycápala po zadku. Veľmi zle. Poprvé to videli deti, čo pre ne znamená, keď sa mi niečo nepáči môžem psa biť. A po druhé,keď sa psík k vám vráti,treba ho vždy pochváliť a je jedno, čo tomu predchádzalo. Psia logika: prišiel som a dostal som bitku. Nabudúce nepríde... seter určite. 
Ak potrebujem psíka vytrestať, vyšticujem ho za kožu na krku. Býva to len výnimočne a len v opodstanených  prípadoch. 
Dopoludňajšia komunikácia našich šteniatok:

11.04.2021 - 49.deň
Včera v noci sa všetky šteniatka nasťahovali pod stôl. Hlavne že majú tri pelechy. Nad ránom asi okolo druhej hodiny som ich našla takto:

tak som im tam dala deku aby neležali na dlažbe. No ako to dopadlo? Ráno keď som vstala,nikto nespal pod stolom. Tie tri som tam premiestnila ja, ostatní boli vedla boku a zvyšok v boxe. Samozrejme vštko odhrabali a ležali len na spodku boxu. No načo sa ja snažím?

Ráno takto pekne sedia a čakajú kým im pripravým mliečnu zmes:

a takto chutí mliečna zmes:

Šteniatka sú veľmi mojkacie:

Na záver som ich dnes vážila a odčervovala. Niektoré prekvapili ale o týždeň sa môže poradie zmeniť. Do kuchynskej váhy sa mi už nevmestili a oni už dávno presiahli jej nosnosť. Tak som ich vážila na mojich rukách a potom som si odrátala moju hmotnosť
Chlapci: čierny 5,1kg, sivý 4,9kg, bledomodrý 4,3kg
Dievčatá: oranžová, ružová a červená 4,1kg, fialová a tmavomodrá 4,2kg, bordová 4,7kg, žltá 4,8kg, zelená 4,9kg

12.04.2021 - 50.deň

Vážení budúci majitelia, šteniatka si budete môcť prísť prevziať už o pár dní. Od 16.-18.04. Nahláste mi prosím termíny, pokúsim sa ich skoordinovať.

Dnes bolo krásne, 16stupňov, tak som svorku vypustila do záhrady. Zábava graduje ...

 

13.04.2021 - 51.deň
Dnes ráno som sa zobudila na čudný zvuk, šteniatka sa ticho zabávali. Roztrhali savú podložku, mala som nasnežené. Popoludní to isté....
Fotky sú ešte zo včera. Dnes je hrozné počasie, zima, vetrisko a dážď.

 

Dnes som komunikovala s pani na poľovníckom zväze. Pretože robia z domu, tak rodokmene budú až o dva týždne. Doba je taká aká je, musíme sa prispôsobiť. To nevadí: ja vám ich pošlem. Mali by ste k rodokmeňu dostať aj jednu poukážku na výstavu zdarma. Bolo by zaujímavé sa stretnúť na klubovej výstave, ktorú robievame tu v Trnave. Je to taká rodinná akcia. Za normálnych okolností býva v prvom augustovom víkende. Kto chce môže prísť pozrieť a kto chce aj súťažiť. To vám dám včas vedieť. Snáď v lete bude všetko uvolnené a budeme sa môcť stretávať a robiť akcie.52

14.04.2021 - 52.deň
Dnes ráno ma šteniatka prekvapili. Všetky spali na deke pod stolom a bolo našpinené len na podložkách.
Túžba behať po vonku je veľká:

 


Dorka je stále ochotná prikŕmiť šteniatka. Milujem vtedy tú ich bezbrannosť, nevinnosť a oddanosť.

15.04.2021 - 53.deň

Čas beží nezvratne. Len prednedávnom som rátala pri pôrode počet šteniatok a zajtra sa budem s prvými lúčiť. Z tých malých bezbranných stvorení sa stali suverénne malé bytosti s vlastnou individualitou. Začínajú vnimať svet po svojom. Prebudili sa v nich emócie a pudy. Každý deň vymyslia niečo nové, každý deň skúšajú niečo nové. Sú to zlatíčka aj malí nezbedníci v jednom. Boli to náročné dva mesiace, plné zážitkov a nových skúseností.
Veru, že sa šteniatka budú mať v nových domovoch dobre a že splnia očakávania nových majiteľov.



Každé šteniatko má svoju mojkaciu chvíku. Tentokrát to bola ružová...


a samozrejme neodolateľné polphy pri spánku

Nech robím, čo robím, box je každé ráno rozhádzaný. Šteniatka sa tam rady hrajú, naháňajú a hrabú. Naťahujú sa tam o hračky., tak to tam vždy vyzerá ako po výbuchu...

16.04.2021 - 54.deň
Dnes je výnimočný dň z viacerých dôvodov. Dnes majú narodeniny Dorka a moja miloaná dcérka Veronika a dnes odchádzajú do nových domovov prvé šteniatka. Tak vám ich predstavím.

ELLIE - sučka so zeleným obojkom. Táto sučka je špecifická tým, že ako jediná vie vyliezť na sedačku - na pelech maminky a Nelky. Má tým veľkú výhodu, lebo sa dostane ľahko k maminke a môže sa častejšie túliť.

takto sa vyštverala aj k babke Nelke

Ellie odišla k milej rodinke do Bratislavy

 

Enzzo: dnes odišiel aj prvý psík, psík s čiernym obojkom. Naposledy vyšiel váhovo ako najťažší, čo ma prekvapilo. Má kľudnú, vyrovnanú povahu ale samozrejme ako každé šteniatko, rád sa hrá a vymýšľa. Nedištancuje sa od žiadnej hry. Odišiel do milej rodiny z Bratislavy.

 

 

EMIE - sučka so žltým obojkom. Sučka s veľmi výraznou veselou povahou. Kde sa niečo deje tam musí byť, preto je asi na všetkých akčných videách. Na druhej strane veľmi prítulná, miluje ľudí a určite sa rada pridá k nejakému psíkovi. Emuška sa odišla šmajchlovať do Rovinky.

 

ENGIE - sučka s rúžovým obojkom. Milá, hravá vymyselnica. Rada mi pomáhala v domácnosti. Kým ostatní pozorovali ona sa hneď pustila do akcie.
Odišla do milej rodiny v Pezinku, kde ju čaká už trojročná vyžla Ayrin.

17.04.2021 - 55.deň

Tak prvé lastovičky vyleteli z hniezda. Nie som smutná lebo viem, že odišli do dobrých, milujúcich rodín. Už máme avízo, že napriek nasadeným homeopatikám, sa každé ešte v aute pogrckalo a doma nechceli papať. Prvá cesta autom, prvé grcanie, nové prostredie, nový ludia, bez súrodencov a maminky vyvolá u každého šteniatka stres. To sa však poddá a šteniatka sa rýchlo adaptujú na nové prostredie. Veľa šťastia, radosti a trpezlivosti  prajem všetkým novým majiteľom.
Včera sme sa bavili o dávkovaní pre jedno šteňa. Pretože robím veľké množstvá, môžem len tipovať. Odhadujem, že vypijú 30-50ml mličnej zmesi a zjedia 50-100g granuliek s mäskom alebo konzervou. Treba zo začiatku si odvážiť prvú várku  aby ste si odhadli kolko asi zje. Ak zostane ubrať ak zje všetko, tak pridať.

Moje dnes stihli vyliať mliečko a modrá mi výrazne pomáhala pri umývaní...

Tak som celkom dobre odhadla, vypijú 30- 50ml mliečnej zmesy.
Dnes odišli zvyšní chlapci.
Dopoludnia ENDY - psík s bledomodrým obojkom. Jeho hlavný znak je zvedavosť. Inak je milý, prítulný a hravý. Išiel do rodiny s tromi detičkami, tak budú mať všetci o zábavu postarané. Jeho nový domov je v Dulove.
Posledná rozlúčka s maminkou...

Popoludní si prišli pre psíka s menom EDDY. Títo majitelia už od nás mali psíka, tak ma veľmi potešilo, že chceli aj druhého. Edko je šťastíčko. Vždy vedel  s veľkou nadšením prejaviť radosť z toho, že ma vidí. Vždy ho skrúcalo od radosti a chvostík nabral veľkú frekvenciu. Vie sa tešiť viac ako ktokoľvek iný. Je to taký macko, výrazný predstaviteľ mužského pohlavia, som veľmi zvedavá ako sa bude vyvíjať. Vždy bol najväčší. Na druhej strane veselý a šantivý. Jeho nový domov je v Jacovciach.

Edkove špeciálne polohy

18.04.2021 - 56.deň

Doma mi zostali samé dievčatá. Ničím nezaostávajú za veľkou svorkou, ktorá bola ešte pred dvoma dňami. Stihli roztrhať podložku, okúsať stenu a porzhadzovať podložky. Ale musím ich aj pochvýliť žiadna mláčka pomimo, všetku potrebu vykonali na podložky. Vstávali pred šiestou a zaspali po siedmej. 

 

19.04.2021 - 57.deň
Hneď na úvod jedna dobrá správa, prišli rodokmene! Tento týždeň vám ich pošlem.
Riešila som dnes grckanie v aute. Skúste dávať šteniatkam vždy pred cestou  homeopatikum Cocculine. Tak min. pol hodinu. Je to sladké. Ten psík , ktorý išiel najdalej negrckal. Treba aj jazdu prispôsobiť, hlavne v zákrutách. Šteniatka sú veľmi citlivé a vmnívavé, aj na jazdu treba šteniatko pripravovať. Nie ho zobrať raz za čas ale pravidelne. Napr. na koniec ulice a vychváliť alebo ho v aute niečim odpútať, napr. hračkou.

Najväčšiu radosť šteniatkam urobil gongolec z čiapky Keď som ho hodila medzi ne, najprv na minutu strnuli, začali naťahovať krk a vetriť v tom jedna skočila, schmatla ho, ostatné sa za ňou rozbehli a bola naťahovačka...

Objavila som bedničku so staršími harčkami. Hneď sa na ne vrhli. Milá fotka ako šteniatko okusáva prasiatko ale nemilé prekvapenie, keď som zistila, že jej poobhrýzala nohu. Čiže pozor na to!  Akonáhla načnú nejakú hračku hlavne tie plastové, okamžite vyhodiť. Tie látkové sa dajú niektoré zrepasovať ale ak by sa to opakovalo, treba aj takú hračku vyhodiť. Prehltnutie nejakého komponentu môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, končiace operáciou. V lepšom prípade to vykaká.

20.04.2021 - 58.deň

Čo ma vie hneď zrána vytoči, je roztrhaná podložka. Každý deň sa im podarí. Hlavne čistá ich láka. Všade toho je akoby nasnežilo. Keˇzačnem zametať, tak to je pre ne ďalšia forma zábavy...pre mňa nie.
Malé zloby všetko porozhadzujú, potom v tom rozhádzanom zaspia. Ja ich len presúvam aby neležali na studenom. Dorenka sa snimi sem tam pohrá.

23.04.2021 - 61.deň

Nerada topriznávam, ale večer už nevládzem písať a cez deň nemám moc času nazviš. Začala som pracovať, tak som rada, že stíham ešte postarať sa o šteniatka. Vždy cez obed, keď je slniečko vypustím šteniatka do záhrady. Sú nadšené a Dorka sa s nimi rada hrá.

Keď prídu zo záhrady, unavené pekne pospia a ja ich potom presťahujem na podložku

Včera odišla do nového domova sučka s fialovým obojkom  ELLYS. Cestovala zatiaľ najdalej, až na východ Slovenska. Cestu až na jedno grckanie v serpentínach zvládla vraj výborne. Rozmýšľala som aký prívlastok by som jej mala dať. Určite senzitívna. Takú reakciu na odchod som ešte u žiadneho šteniatka nezažila. Tušila, že sa niečo deje a schovala sa nám pod kríkmi. Dúfam, že sa z toho šoku rýchlo spamätá a bude robiť novému majiteľovi radosť.

25.04.2021 - 63.deň
Prišli vám už poštou rodokmene? Ozvite sa mi potom a potvrdte mito. Nezabudli ste cez víkend odčerviť šteniatka? Je to potrebné vždy aspoň tri dni pred očkovaním. Ja som dievčence odčervila v sobotu. Ich priemerná váha bola 5,5kg. Všetky by mali byť ťažšie.

 Včera od nás odišla do nového domova sučka s červeným obojčekom. Drobátko s krásnym výrazom. Pomerne kľudná sučka a mamičkin cecok. Pri každej príležitosti na Dorke pricucnutá. Stále jej to dávalo istotu. Mamičkin maznáčik. Prišla si pre ňu komplet veselá rodina z Košíc.


Dorka niekedy už na šteniatka vrčí, keď sa chcú pricucnúť. Majú zuby a silné drápy.


Červená je malá prícucka. Pekne si vychutnáva každý cecík. Keď netečie aspoň si podudká.

Kocúr je pre šteniatka stále zaujímavý objekt. Už sa ich nebojí, vie si s nimi poradiť. Majú pred ním rešpekt.

27.04. - 65.deň

Včera som bola dať dievčatá zaočkovať. Vakcináciu znášali statočne. Len sučka s bordovým obojčekom sa viezla prvýkrát v aute, tak z nervozity riadne slintala. Doma je väčší kľud, pekne sa obhrajú, anitoľko nešpinia. V záhrade sa aj s Dorkou naháňajú a hrajú. Keď ich cem nahnať do vnútra, snažia sa predo mnou utiecť. Pobyt v záhrade ich veľmi baví.

 

29.04.2021 - 67.deň

Krásne počasie posledných dní umožňuje častejší pobyt šteniatok vonku, v záhrade. Vonku sa riadne vybehajú a Dorka sa plnohodnotne zapája. Naháňa sa s nimi a hryzie. Všetky tri sú veľmi milé ale zároveň aj nezbedné. Jediný problém, ktorý riešim je, že všetko konzumujú. Ihličie, mach, konáriky, kamene a ja ani neviem čo. Stále im niečo vyberám z papuľky. Preto dávajte pozor, čo máte v záhrade, či nie sú niektoré rastliny alebo kríky jedovaté. Načo dávam pozor sú tis, hlavne ich červené plody. Tie sú jedovaté. Brečtan, konvalinky, aukuba japonská - tiež pozor na červené bobule.

Tu je odkaz na rastliny nebezpečné pre psíkov: https://www.bullypetklinika.sk/uzitocne-informacie/jedovate-rastliny/

1.5.2021 - 69.deň
Dnes je prvý májový deň a šteniatka majú 10. týždňov. Keď som rolovala dole denníkom námatkovo som pozrela fotky keď sa narodili. Ako ten čas rýchle ubehol a aké sú šteniatka veľké. Vyrástli z nich krásne šteniatka. Šišatejú im hlavičky, narástli im ušká a labenky. Väčšina je už v nových domovoch. Vpiatok si prišli pre ďalšiu slečnu rodinka z Bratislavy. Odišla sučka z tmavomodrým obojkom. Kto bol u nás vie, že to bolo také malé šidlo. Malý energizer na jednej strane a na druhej, prítulný miláčik.

ako zobudiť súrodenca...

09.05.2021
Mám doma ešte dve dievčence, Ellu a Eishu. Sú to dve vymyselnice. Sú také krásne, milé a prítulné na jednej strane a na druhej nezbedné a  vymyselné. Ella bola jedno z tých kľudných šteniatok, teraz sa to však zmenilo. Všade jej je veľa. Behá do obývačky ani prekážky ju neodradili, vie vyskočiť na sedačku. Hocikedy v noci cítim, že si príde ku mne ľahnúť. Ráno ma príde zobudiť tým, že ma vykuskáva. Eisha patrila k tým ostrejším sučkám. V súrodeneckých bitkách si vždy poradila aj ťažšími váhovými kategóriami. Tiež sa rada túli a pre ňu ju špecifické, že šteká. Možno to prebrala od maminky, možno je to jej osobitný prejav. Dnes sme mali v priebehu hodiny štyri návštevy, čo bolo pre dievčatá veľký záber. Čo ma prekvapilo, že odvážna Ella sa najprv návštev bála a kľudnejšia Eisha vyhľadávala ako spoločnosť detí, dospelých aj psíkov.

- na poli som našla krídlo zo sliepky. neviem kde sa tam vzalo ale dievčatám urobilo radosť. Majú novú hračku.

10.05.2021

Dnes som zobrala aj malé dievčatá do parku. Jedinú cestu, ktorú doposiaľ poznali bola cesta na veternu, tak ich táto určite potešila. Najprv boli v rozpakoch. Veľké hneď vybehli z auta a malé ich z tej svojej pozície nevideli kam išli, videli, len že sa má utekať. Tak som sa ich snažila usmerniť.

Veľký priestor ich prekvapil. Pokiaľ videli Nelku a Dorku, tak za nimi utekali a keď ich stratili z dosahu utekali opačným smerom. Myslím, že si to užili. Stretli aj našich dvoch psích kamarátov. Vôbec sa ich nebáli, dokonca ani rotweilera.

14.05. 2021
Dnes od nás odišla do nového domova v Hornej strede Eisha. Čaká ju tam veľká kamarátka Buffy z nášho druhého vrhu. 
Eishinka bola milá sučka, veľmi kontaktná a socializovaná. Nebála sa detí, psíkov ani ľudí. Viem, že pre Buffy bude úžasnou parťáčkou. 

Natočila som ešte posledné hrátky medzi Eishou a Ellou

18.05.2021

Zostala mi dom Ella. Do nového domova odchádza v júli. Je to šikovné dievča, schopné prekonať všetky prekážky, všade sa dostať.  V parku stíha behať medzi Nelkou a Dorkou. Čo ma prekvapilo, je opatrná v strete s cudzími ľuďmi ale psíkov sa nebojí. Hrdinkou je doma ale vonku je opatrnejšia. Pretože ľúbi odbehnúť dosť ďaleko, na privolanie používam pískaciu hračku. 
Po odchode Eishinky celý víkend málo jedla, viditeľne jej sestrička dosť chýbala. Stále som jej podsúvala Dorku aby sa aspoň zabavila. Do toho ešte nepriaznivé počasie, že sa ani nemohla vybehať. Tak začala viacej kúsať mňa. Každé šteniatko potrebuje spoločnosť, či ľudskú alebo zvieraciu. Ella sa teraz často vrhá na kocúra. Prestala mať pred ním rešpekt. Je rýchla, niekedy nevie pred ňou uniknúť. Ella je veľký šmajchel, rada sa mojká. Je to maznáčik.