Úprava srsti a úprava srsti pred výstavou

Nádherná srsť patrí k ozdobe írskeho setra. Psa naviac chráni pred výkyvmi počasia. Starostlivosť o ňu nie je náročná, pokiaľ vám pes nevbehne do kríkov, bodliakov, resp. iných priľnavých rastlín. Niekto svojho setra češe každý deň, niekto raz týždenne. Každý deň sa však treba uistiť, či sa niekde, napr. za uškami alebo v podpazuší netvoria splstnatené miesta, ak áno treba ich hneď odstrániť. K bežným úpravám patrí zastrihávanie srsti zo zvukovodov, ktorá by mohla vyvolať zápal uší a srsť medzi prstami. Psy, ktoré sa zúčastňujú výstav si však vyžadujú viacej starostlivosti, špeciálny zostrih srsti.

Úprava srsti pred výstavou

Pred predvedením na výstave je potrebné psíkovi upraviť srsť. My navštevujeme Salón psej krásy na Vajanského ulici v Trnave, kde spod šikovných rúk Zuzky Suchoňovej vychádzajú pekne upravení psy a spokojní majitelia.

Ako modela sme si vybrali Byrona, 2,5ročného psíka, ktorý pred úpravou nikdy nemal strihanú srsť.

 

Na úpravu srsti sú potrebné efilačné nožnice, nožnice, hrebeň, strojček na strihanie a kefa na česanie.

 

Na predných aj zadných labkách sa odstráni pretŕčajúca srsť. Labky naberú úhľadný, jednoliaty tvar. Zospodu sa srsť vyholí, aby sa nezachytávalo blato, v zime neprimŕzal sneh a labky sa lepšie udržiavajú v čistote. Pazúre sa podľa potreby skrátia. Ak pes behá viacej po mäkkom teréne (hlina, tráva), pazúriky budú dlhšie a ak po betóne a asfalte, pazúre sa mu pravdepodobne obrusujú samé.


zadná labka pred úpravou po úprave


predná labka pred úpravou po úprave

Ďaľšou časťou ktorá sa upravuje je krk. Srsť sa skracuje až po hrudnú kosť, aby vynikla dĺžka krku a jeho línia. Srsť ponechaná na hrudi zvýrazňuje predhrudie.

Úprava uší podlieha móde. Vnútornú časť ušnice treba vystrihať aby sa uško ľahšie vetralo. Úprava pri koreni ucha zvýrazní správne nasadenie ucha i tvar hlavy. V štandarde sa píše, že na vrchnej strane uší má byť srsť dlhá a hodvábna, tak ponechávame srsť na uškách dlhú, zastrihávame len konce srsti aby ucho pôsobilo upravene. Niektorí majitelia upravujú srsť na uchu po celej dĺžke nakrátko.


Dôležité je efilačnými nožnicami upraviť prechod medzi dlhou a krátkou srsťou.

 

Niekedy je potrebné jemne upraviť chlpy aj na hlave, aby sa zvýraznil tylový hrbol. Na záver sa upravý zástavka na chvoste, koniec a koreň chvosta aby sa zvýraznilo jeho nasadenie.

A takto vyzerá Byron kompletne upravený na výstave v Nitre, v peknom výstavnom postoji: