Pes alebo sučka

Pri tomto rozhodovaní väčšinou víťazí pes. Ale dobre si to zvážte! Ak ste sa ešte nerozhodli či si zaobstarať sučku alebo psíka, hádam Vám pomôže zhrnutie hlavných pre a proti:

Sučky:

- väčšinou bývajú poslušnejšie a ľahšie ovládateľné i úplným začiatočníkom, pretože majú prirodzený sklon sa podriaďovať, sú vnímavejšie a celkovo poslušnejšie. Jediným problémom je obdobie hárania ale aj toto sa dá vyriešiť dobrým kotercom , ak máte sučku vonku na záhrade, ak je s Vami v kruhu rodiny, v byte alebo v dome, tak to v podstate nie je žiadny problém, pretože je Vám stále na očiach a viete ju ustrážiť pred "nevítanými" hosťami. Pri prechádzkach jej môžete zastriekať zadok sprayom, ktorý na niekoľko hodín odradí dotieravých psov alebo jej nasadíte ochranu vo forme háracích nohavičiek.
Venčenia sa netreba obávať, výhodu majú majitelia sučiek chovaných v byte.Vyprázdnia sa spontánne a zakrátko sa Vám môžu vrátiť do bytu.

Psíci:

- často mávajú sklon k dominancii a a tvrdohlavému správaniu, preto ich výchova vyžaduje v prvom rade dôslednosť a pevnejšiu ruku. U psov odpadajú starosti s háraním, ale na rozdiel od sučiek Vám budú značkovať záhradku a s kríkmi a i kvetinami sa môžete rozlúčiť. Ich veľkou nevýhodou je, že keď zacítia pach hárajúcej sa sučky (sučka v ruji) často odmietajú poslušnosť majiteľovi a riadia sa inštinktom prírody.
Pes potrtebuje každý deň obísť svoj "revír", aby na svojich miestach zanechal pach svojho moču, ako značku revíru pre ostatných psov. Pohlavne vydráždený pes má často snahu utiecť z domu za sučkou. Ak sa mu to viackrát podarí, môže sa z neho stať tulák.

Tvrdenie, že sučky sú chytrejšie alebo zdravšie ako psy a naopak patrí k poverám. Tiež teória, že každá fenka musí mať aspoň raz za život šteniatka, pretože jej to bude chýbať, je omylom. Vo voľnej prírode tiež všetky samičky nemávajú mláďatá, preto sa nemusíte trápiť nad tým, že napríklad z časových dôvodov túto „radosť“ sučke nedoprajete.
Môže sa stať, že sa vydarí sučka s dominantnou povahou a psík s kľudnou podriadenou. Na zistenie povahy  šteniatok sa dajú využiť rôzne testy

Chovatelia šteniatok v období dvoch mesiacov ich veku,  však už vedia posúdiť povahu psa alebo sučky a pomôžu Vám pri výbere.